Marea Britanie: Intreaga populatie va fi vaccinata impotriva gripei porcine

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 12 iulie 2009, 15:52 DoctorH - DoctorH Actualitate

Autoritatile din Marea Britanie se pregatesc sa vaccineze intreaga populatie impotriva virusului gripal A/H1N1, dupa ce, vineri, s-a constatat primul deces provocat de aceasta boala, la un pacient fara antecedente medicale, informeaza The Telegraph in editia online. Pana la 20 de milioane de persoane vor fi vaccinate in acest an, iar restul populatiei, anul viitor.

Decizia Serviciului National britanic de Sanatate (NHS) vine dupa ce, in urma cu doua zile, un barbat din Essex, care nu prezenta probleme de sanatate anterioare, a murit in urma infectarii cu A/H1N1, fiind primul caz de deces din insula in care este vorba exclusiv despre efectele virusului gripei porcine.

Un nou vaccin ar putea fi produs in numai cinci zile, iar oficialii din sanatate preconizeaza ca pana la 20 de milioane de persoane ar putea fi vaccinate pana la sfarsitul acestui an. Alte 90 de milioane de doze de vaccin, care sunt asteptate sa soseasca in Marea Britanie in urmatoarele saptamani, sunt asigurate pentru restul populatiei, care va fi vaccinata, cel mai probabil, anul viitor.

Guvernul britanic a comandat doze de vaccin pentru intreaga populatie, iar medicii au fost anuntati sa se pregateasca pentru una dintre cele mai mari campanii nationale de vaccinare din ultimii 50 de ani. "Daca virusul sufera mutatii, poate deveni mult mai periculos, si trebuie sa le oferi oamenilor imunitate", a explicat Peter Holden, un oficial din domeniul sanatatii.


Citeste mai multe despre   






















1506 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Marea Britanie campioana manipularii globale!? (Duminică, 12 iulie 2009, 17:09)

    analistul de serviciu [anonim]

    O tampenie mai mare nici ca s-a auzit!
    Marea Britanie nu a auzit de libertatea individuala si de problemele generate de un vaccin inca neexperimentat. Se ajunge exact acolo unde doresc cei care conduc lumea, adica sa controleze si sanatatea individuala a populatiilor planetei si sa fure bani din orice!
  • 0 (0 voturi)    
    Posibil sa nu o faca (Duminică, 12 iulie 2009, 18:08)

    Rhadoo [utilizator]

    Hai sa nu ne imflamam, e posibil sa revina asupra deciziei. Cand aceasta pandemie va trece precum gripa aviara sau SARS, toate vor reveni la normal.
  • +4 (4 voturi)    
    marile companii (Duminică, 12 iulie 2009, 18:12)

    ia cucu [anonim]

    Incep sa cred ca si gripele astea care afecteaza animalele sunt create in laborator si impanzite pe toata planeta cu un scop.

    Va inchipuiti cat vor castiga marii producatori de medicamente din vaccinurile astea. Plus ca poate sunt comandate pt a distruge capacitatea unei tari de a creste aimale. In felul asta sunt incurajate exporturile din tarile bogate, care vor detine un fel de monopol.

    Am aceeasi parere si in privinta gripei la oameni. Mai devreme sau mai tarziu fiecare stat va comanda vaccinuri pt a-si proteja populatia...

    E doar o idee. Ma puteti impusca daca vreti, dar eu asta cred.
  • +2 (4 voturi)    
    foarte probabil (Duminică, 12 iulie 2009, 18:24)

    turistul [anonim]

    vaccinul va omori mai multi oameni decat gripa porcina ...
  • +2 (2 voturi)    
    Daca virusul sufera mutatii (Duminică, 12 iulie 2009, 20:59)

    zdragomir [utilizator]

    Daca virusul sufera mutatii vaccinurile vor fi FUTILE.
    "trebuie sa le oferi oamenilor imunitate" ... vaccinul este o inoculare; imunitatea vine dupa reactie, daca pacientul supravietuieste.

    E tot o gripa care se trateaza cel mai sigur tot cu plante. Viva Allium cepa et Allium sativum !

    Nu stiu de ce ar avea cineva incredere in companiile de vaccinuri. Anul trecut compania Baxter a trimis tone de vaccinuri ci virusi vii de gripa aviara - in 18 tari. Adica bioterorism. Una dintre primele companii care a venit cu un vaccin impotriva gripei porcine este Baxter (o metoda patentata prin care procesul s-a scurtat de la 26 la 13 saptamani).

    Cititi aici Declaratia Universala pentru Rezistenta la Vaccinari Obligatorii:
    (w w w). thepetitionsite.com/1/a-universal-declaration-of-resistance-to-mandatory-vaccinations
  • 0 (0 voturi)    
    nu mai au rabdare (Duminică, 12 iulie 2009, 21:45)

    The Saker [utilizator]

    incepe depopularea la nivel mondial; vor sa introduca vaccinarea fortata; scapa cine poate.
  • +1 (1 vot)    
    ciudat... (Duminică, 12 iulie 2009, 23:55)

    Costi [anonim]

    Hai frate! pt. o persoana care a murit din cauza gripei se vaccineaza INTREAGA POPULATIE a Angliei? bai frate, dar mai multi mor de la o simpla raceala. De ce acum? si de ce la nivelul asta?! nu le mai ajung banii companiilor farmaceutice care si asa vor castiga si mai mult dupa introducerea CODEX ALIMENTARIUS. si a propos, ce se intampla daca refuzi sa te vaccinezi? te baga la parnaie? te fac detinut politic sau ce? sunt convins ca daca nu te vaccinezi nu o sa ai nici pe dracu'
    La cum merg lucrurile, la cat de adormita e lumea si la cat de repede se misca baietii cu noua ordine mondiala, cre'ca pe la anu' ne vom vaccina si noi, romanii, la nivel national. OBLIGATORIU!
    Ma rog, cine vrea, cu restu' ne intalnim in munti pt. a forma viitoarea rezistenta anti-globalista! :D
  • -1 (1 vot)    
    erm.... (Luni, 13 iulie 2009, 0:12)

    Pongo [anonim]

    De unde se poate cumpara un vaccin anti A/H1N1 ?
    Sau mai bine zis, se poate?.. Sau doar daca esti cetatean britanic beneficiezi?
    • 0 (0 voturi)    
      isterie in masa (Luni, 13 iulie 2009, 2:23)

      ia cucu [utilizator] i-a raspuns lui Pongo

      revino-ti frate ca nu-ti vrea nimeni moartea... nu ai nevoie de vaccin... baga in tine fructe si fa sport si nu o sa ai nici pe dracu

      daca vrei un organism puternic, nu ei medicamente nici cand esti racit ci lasi corpul sa lupte

      va sperie orice rahat care apare la tv, e o isterie in masa
      • 0 (0 voturi)    
        care isterie? (Luni, 13 iulie 2009, 22:09)

        Pongo [utilizator] i-a raspuns lui ia cucu

        Nu ai prins ideea. Tu poti sa faci rost de vaccinul asta? Sau mai precis, ce te face sa crezi ca o sa poti? Din cate stiu eu nu exista niciun vaccin pentru carcalacul asta . Si astia DEJA se pregatesc pentru vaccinari? Noi in mod cert daca dozele nu vor fi in numar suficient vom face sport si o sa mancam fructe. In joc de glezne.
  • 0 (0 voturi)    
    vaccin ?! (Joi, 10 septembrie 2009, 1:39)

    mihai [anonim]

    "Daca virusul sufera mutatii, poate deveni mult mai periculos, si trebuie sa le oferi oamenilor imunitate", a explicat Peter Holden, un oficial din domeniul sanatatii. ... ?! Pai daca sufera mutatii, vacciunul devine total ineficient !!! Nu-i spune nimeni ?.. sint medic, stiu ce vorbesc ...