Institutul Cantacuzino: Inca un caz de gripa porcina, in Romania

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 12 iunie 2009, 15:48 DoctorH - DoctorH Actualitate

Autoritatile sanitare au confirmat vineri al 12-lea caz de gripa porcina la noi in tara, informeaza NewsIn. Este vorba de un barbat de 37 de ani, care a revenit in 10 iunie din Canada. Pacientul este internat la Institutul Matei Bals. Acesta este al treilea caz de imbolnavire numai in aceasta saptamana.

Virusul A (H1N1) al gripei porcine a contaminat 29.669 de persoane in 74 de tari si a cauzat moartea a 145 de persoane, potrivit ultimului bilant publicat vineri de Organizatia Mondiala a Sanatatii, care a ridicat joi nivelul de alerta pandemica.

Politistii de frontiera si cadrele medicale din spitale vor purta masti de protectie, ca masura contra infectarii cu virusul A/H1N1, a anuntat, vineri, ministrul Sanatatii, Ion Bazac.


Citeste mai multe despre   























940 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    RAHATUL ESTE MAI MARE... (Vineri, 12 iunie 2009, 16:07)

    Levap [anonim]

    Faţă de numărul românilor trăitori în Canada, mi se pare suspect de mulţi cei care sosesc în ţară
    afectaţi de...porcină, de unde teama că "rahatul este mult mai mare" în Canada (şi SUA ) decît ce ni se vinde nouă.
    • +1 (1 vot)    
      mda (Vineri, 12 iunie 2009, 16:54)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui Levap

      aveti dreptate, aproape in fiecare zi citim de inca un caz descoperit de gripa porcina si cam toti cei afectati vin de peste ocean... ori daca ne gandim cam ce populatie au marile orase de pe acolo (zeci de milioane, adunat) versus numarul oficial de imbolnaviti ... de vreo cateva mii rezulta ca sansa ca un roman ce calatoreste in USA , de exemplu, nu are sanse matematice tocmai mari de a da peste vreun localnic contaminat cu AH1N1 care, pe deasupra, sa se si plimbe de capul lui pe strazi (in loc sa fie monitorizat / in carantina, etc)
  • 0 (2 voturi)    
    ministerul sanatatii... (Vineri, 12 iunie 2009, 16:19)

    florin [anonim]

    niste idioti.
    macar spuneti naibii oamenilor sa poarte masti de protectie, distribuiti-le gratuit in aeroporturi, gari, trenuri. zone aglomerate. este clar ca devine alarmant nivelul de imbolnaviri. toti platim CAS, o masca de 3 ron meritam cu totii.

    Sau (o varianta ciudata) - totul este o cacialma pentru a vinde Novartis minunatul vaccin pe care bineinteles il va dezvolta cand lucrurile vor lua amploare....
  • -2 (6 voturi)    
    Carantina pt. USA si Canada (Vineri, 12 iunie 2009, 16:32)

    Medicul tau [anonim]

    Daca o tara mica ar fi fost contaminata in halul in care se afla "marile" state USA si Canada, ar fi fost demult pusa pe lista neagra, se opreau zborurile, se instalau carantine la frontiera, etc.
    Adica un comportament rational si necesar pt. a stopa raspandirea rapida a epidemiei.

    Dar fiindca e vorba de tari cu influenta mondiala, se trece peste orice bun simt si cu nesimtirea celor care stiu ca nimeni nu-i poate obliga la nimic, USA si Canada continua sa exporte iresponsabil rahatul lor de boala mexicana.

    Va place sa traiti in USA si Canada? Ramaneti naibii acolo, nu aduceti moartea prin Europa !
  • -3 (5 voturi)    
    Nu exista nici o gripa porcina. (Vineri, 12 iunie 2009, 16:58)

    Vasile [anonim]

    Nu a existat boala vacii nebune.
    Nu a existat gripa aviara.
    Nu exista gripa porcina.
    Va dati seama ca vreun baiat va vinde apa chioara cu numele de vaccin la 2-3 miliarde de cumparatori?
    • 0 (2 voturi)    
      se putea sa nu apari si tu ? (Vineri, 12 iunie 2009, 17:32)

      ZZZ [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      Nu au exista pentru ca asa zici tu ? Spre deosebire de tine sunt si multi oameni de stiinta (si nu numai) pe lumea asta, care nu's tocmai usor de prostit cu "apa chioara". Dar voi bizonii spalati pe creier care n-ati pus mana in viata voastra pe vreo carte ce sa stiti.

      PS: intoarce-te mai bine pe forumurile de la libertatea si cancan. Ti se potrivesc mai bine!
  • 0 (0 voturi)    
    NU VĂ MAI JIGNIŢI (Vineri, 12 iunie 2009, 20:55)

    Bizonul [anonim]

    Domnilor: Vasile şi ZZZ

    Personal aş vrea să aibă primul dreptate iar al doilea să-şi ceară scuze , dar...mască tot am să port.
    Doamna cea neagră foloseşte un algoritm numai de Ea ştiut.
    Mâncaţi zilnic 0,5kg roşii foarte coapte şi o să fiţi ca noi.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce bine ar fi... (Vineri, 12 iunie 2009, 21:56)

    EPICUR [anonim]

    daca v-ati mai folosi si creierul inainte sa deschideti gura. "Rahatul" nu este mai mare decit "ni se spune", dar sansele de contaminare sint maxime in aeroporturile mari pe unde circula zeci de mii de pasageri zilnic (pe putin) din toate colturile lumii. Iar ca sa-i pui capac, te sui in tzeava si mai zbori cel putin inca 5 ore bot in bot cu diversi pasageri.