Olanda: Fermierii ameninta ca vor da un ministru in judecata daca romanii nu mai primesc permise de munca

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 17 aprilie 2011, 14:30 Actualitate | Diasporă

Fermierii din sudul Olandei spun ca il vor da in judecata pe ministrul afacerilor sociale, Henk Kamp, daca acesta nu-si va schimba pozitia cu privire la acordarea de permise de munca pentru romani, pana luni la ora locala 17.00, relateaza agentia de presa ANP, citata de DutchNews.nl.

Fermierii, in mare parte proprietari de livezi si cultivatori de capsuni, se bazeaza pe circa 2.000 de muncitori sezonieri romani pentru a-si strange recolta.

Ministrul olandez al afacerilor sociale, Henk Kamp, a anuntat recent ca a inaintat o propunere, sustinuta de guvernul olandez, prin care cetatenii din afara UE si din Romania si Bulgaria ar urma sa primeasca de la 1 iulie permise de munca in Olanda doar in cazuri exceptionale. Kamp a sustinut ca fermierii ar trebui, in schimb, sa angajeze localnici someri.

Organizatia fermierilor ZLTO afirma ca ministrul greseste schimband politica in mijlocul sezonului, iar aceasta masura le pune in pericol contractele cu sectorul de retail.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

3488 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Si marocanii nu-s muncitori? (Duminică, 17 aprilie 2011, 14:56)

    Vlad-I [utilizator]

    Olanda are o numeroasa populatie musulmana, de ce nu se ofera sa munceasca dur?
    • +6 (10 voturi)    
      n-au timp (Duminică, 17 aprilie 2011, 16:23)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

      Ar munci si eu, dar nu au timp. Sunt islamici si asta le ocupa tot timpul.
  • +6 (10 voturi)    
    Si asa Olanda e o tara de musulmani (Duminică, 17 aprilie 2011, 14:58)

    ploiesteanu [utilizator]

    sa angajeze musulmani care muncesc de rup si la fiecare ora stau cu fundul in sus, inaltand cantece lui Alah. Romanii sunt ciumati.
  • +18 (20 voturi)    
    Ce prostalai suntem noi, romanii. (Duminică, 17 aprilie 2011, 15:44)

    AlinN [anonim]

    In momentul aderarii la UE, statele UE aveau ca interes sa liberalizam piata pentru produsele din UE, iar noi aveam ca interes ca statele UE sa ne liberalizeze piata muncii. Cum s-ar spune: bine mai, noi ne creati deficit de valuta concurandu-ne productia proprie, dar va concuram si noi piata muncii si in felul asta ne vine valuta pierduta prin consum. Ce au facut prostalaii (de politicieni) romani? Au reusit sa faca Romania piata pentru toate statele UE, dar statele UE fac nazuri cand este vorba de liberalizarea pietei muncii. Pai atunci ar trebui sa bagam si noi taxe pe produsele respectivelor tari in Ro. Altfel ajungem la nesustenabilitate. Dar ce poti face cu birocratia imensa si proasta romana, combinata cu politicieni corupti? Ajungi la sapa de lemn.
  • +9 (11 voturi)    
    judecata pentru politicienii tradatori (Duminică, 17 aprilie 2011, 15:52)

    alex [anonim]

    O sa vina si ziua aia cand o sa fie judecati _chiar si retroactiv_ incompetentii si coruptii politicieni romani!

    Analiza lui AlinN e corecta!

    Ce fac politicienii romani sa apere imaginea si drepturile romanilor care sunt terfelite din ce in ce mai des???
    • +4 (4 voturi)    
      ha ha ha good one (Duminică, 17 aprilie 2011, 18:10)

      Tnk [anonim] i-a raspuns lui alex

      O sa vina pe dracu ziua aia.
  • +2 (2 voturi)    
    Asta-i buna! Pana cand ... (Duminică, 17 aprilie 2011, 20:39)

    sylvyaun [utilizator]

    Cum adica "din afara UE si din Romania si Bulgaria"? Ultima oara cand am verificat Romania si Bulgaria faceau parte din UE. Asta e discriminare grosolana si fara nici o justificare. Dupa ce ca jucam cum vor tarile din UE de cativa ani buni, si desi suntem cica membrii UE, se pare ca suntem membrii de categoria a 7-a cand e vorba de drepturi. Noi ne calificam intotdeauna doar pentru indatoriri!
    Ar trebui sa existe o luare de pozitie oficiala verticala din partea guvernantilor nostri dragi! Sau ei stau asa de caldut unde stau ca inca o palma in plus nu se simte?!
    • +1 (1 vot)    
      ... (Luni, 18 aprilie 2011, 10:17)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui sylvyaun

      Nu e chiar discriminare, in acordul de aderare e prevazut ca tarile deja membre au dreptul sa impuna restrictii pt Romania si Bulgaria timp de MAXIM 7 ani, adica pana in 2014.
      Unele le-au ridicat deja (Italia, Spania, Suedia etc), altele nu.
      Pentru tarile care au aderat in 2004 (Polonia, Ungaria etc), restrictiile au fost ridicate anul acesta, asa ca mai aveti putina rabdare pana in 2014 !
    • 0 (0 voturi)    
      vom sta maximul posibil (Luni, 18 aprilie 2011, 10:52)

      minny [utilizator] i-a raspuns lui sylvyaun

      adica 7 ani, cum au stat si celalalte tari aderate in 2004 fata de care nici nu ne comparam ... Nu are rost sa ne mai taiem imprejur ca tot nu se va schimba nimic si apoi nici nu mai e atata ... 2 ani treisfert ...
  • +1 (1 vot)    
    Ce discriminare! (Luni, 18 aprilie 2011, 10:57)

    justin [anonim]

    Sa interzicem importurile de legume, fructe, flori din Olanda, daca olandezii nu elibereaza permise de munca pt romani si bulgari.