Grecia: 35 de muncitori romani care lucrau in conditii de sclavie, eliberati de politie

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 12:10 Actualitate | Diasporă

Treizeci si cinci de muncitori agricoli romani, care lucrau la recoltarea de fructe in conditii de sclavie, au fost eliberati saptamana aceasta de politie, in sudul Greciei, a anuntat vineri o sursa din politie, informeaza AFP.

Doi romani si un grec au fost arestati, joi, in apropierea satului Kurtesi (regiunea Peloponez), iar alti trei romani sunt cautati in acest caz.

Lucratorii agricoli au fost recrutati pentru recoltarea capsunilor in sere, dupa ce li s-a promis un salariu de 25 de euro pe zi si cazare. In realitate, ei erau constransi sa munceasca sub amenintarea unor persoane inarmate si erau fortati sa doarma in adaposturi improvizate, in apropiere de camp. Banda care ii exploata ii maltrata si le confisca si salariile.

Muncitorii sezonieri, care provin adesea din Balcani si de pe subcontinentul indian, sunt exploatati frecvent in Grecia, noteaza AFP. In 2008, sute de muncitori sezonieri au intrat in greva pentru a protesta fata de conditiile de munca similare sclaviei.


Citeste mai multe despre   














Comentarii alese de moderator

  • La fel e si in Spania (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 13:58)
    Marius [anonim]

    La fel se intampla si in Spania, la cules de portocale langa Valencia, la o firma care face intermediere de contracte de munca si transport al fortei de munca.

    Au grija sa faca in asa fel contractul incat sa ajungi sclav si sa nu castigi nici macar cat sa supravietuiesti.

    Care este modul de actionare?

    1. Isi iau comision din contract (la incheierea contractului). Iau si transportul 100E (desi angajatorul plateste transportul). Tot ei fac si cazarea (~10 oameni intr-o camera, astepti 2 ore pt. dus sau baie), cu 100E. De asemenea trebuie platita o suma pt. siguranta de 100E (in cazul in care se strica ceva etc). Iau si o taxa de transport local, in fiecare zi. Si la inregistrarea contractului trebuie platita o suma de bani, insa aceasta este ok, este catre statul spaniol.

    2. Te pun sa muncesti pe aceeasi bani si pentru ei. Astfel, daca trebuie sa culegi 10 ladite de portocale pt. angajatorul spaniol, ei mai adauga inca 10 ladite pentru ei.

    3. Pun oamenii sa culeaga in livezile in care s-a recoltat deja de catre prietenii + familia firmei respective. Ei castiga mii de euro de persoana, luand doar fructele care sunt rapid si usor de cules.

    4. Daca vrei sa pleci, vin cu 2-3 tiganoi ca sa te puna la punct ca nu cumva sa te gandesti sa-i dai in vileag.

    5. Daca femeile pleaca, li se ofera de lucru "usor" in alta parte ("sa aiba grija de cineva" etc). Unele pica in plasa si ajung sa nu mai fie gasite de familie.

    Sunt f. multe de spus si prea putin timp, cunosc personal dramele catorva oameni care au fost prostiti.

    Daca totusi nu ma credeti, cautati pe google: sclavi portocale valencia. In loc de portocale poate fi mandarine sau capsuni.

    Daca vreti sa plecati la lucru in strainatate, nu mergeti dupa anunturile din ziar. Ori mergeti fara intermediar direct in tara respectiva si cautati acolo, ori mergeti la un prieten care sa va ajute, ori folositi institutiile statului roman.

    Recomandarea mea este sa incepeti cu http://eures.anofm.ro/








Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

3694 vizualizari

  • -8 (12 voturi)    
    asta sunt romanii in afara (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 12:27)

    mihai b [anonim]

    afara munca se numeste sclavie..la noi munca inseamna frecat de menta , tigari si cafelute..pauze lungi si dese..
    de aici rezulta salariile mici
    afara muncesti ca un sclav pe bani teoretic multi..dar acolo nu se mai ajung..strainatatea a devenit f scumpa..
    • +5 (5 voturi)    
      esti choir? sau indolent? (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 13:45)

      George [anonim] i-a raspuns lui mihai b

      Tu stii sa citesti? sau pur si simplu nu te intereseaza...
      mai citeste odata articolu.

      ei erau constransi sa munceasca sub amenintarea unor persoane inarmate si erau fortati sa doarma in adaposturi improvizate, in apropiere de camp. Banda care ii exploata ii maltrata si le confisca si salariile.
      • +1 (1 vot)    
        ciudat (Duminică, 17 aprilie 2011, 1:52)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui George

        nu stium de se intampla asta in grecia sau spania, dar n-am auzit de nici un caz de muncitori 'sclavi' in romania. ori la noi se respecta legile...... ori capsunarii nostrii se transforma cand ajung inapoi in tara.
      • 0 (0 voturi)    
        deci, ii exploata angajatorul? (Duminică, 17 aprilie 2011, 20:30)

        Sargon [utilizator] i-a raspuns lui George

        Cine ii exploata? Angajatorul care le platea salariul? Sau o banda care le fura salariul?

        Unde e exploatarea?

        Aici e un non-sens: pe de-o parte spuneti ca ii exploata angajatorul si nu ii platea (sclavie), pe de alta parte spuneti ca angajatorul le platea salariul (dar ii fura o banda).
  • +8 (10 voturi)    
    asa fac grecii prste tot (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 13:07)

    ovidiu35 [utilizator]

    si la romtelecom, si la cosmote si in bancile grecesti: romanii sunt sclavi, grecii stapani
    • 0 (4 voturi)    
      trei chestii am să îți spun (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 13:35)

      visio [anonim] i-a raspuns lui ovidiu35

      1. nu generaliza;
      2. am lucrat cu nemți și sunt enervant de fixiști...și aici se aplică punctul 1;
      3. presupunând că erau sclavi (așa cum spune articolul) cineva i-a dus la grecul acela să îi muncească, so....e un pic jenant să spui că grecul exploatează, când realitatea este un pic altfel: când politicianul român își bate joc de proprii cetățeni, s-a întâmplat din 89 încoace, la ce te poți aștepta de la un român fără pra multe minte? când Antonescu este plătit să chiulească și vine cu un tupeu fantastic și cu o nesimițire crasă, ce mai spui? răspunde-mi te rog...mc
    • +3 (3 voturi)    
      Si asta ce inseamna? (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 14:21)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu35

      Inseamna ca romanii sunt mai prosti decat grecii...nu?
  • +1 (1 vot)    
    Grecii = exploatatori !!! (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 13:24)

    Nikolai [anonim]

    grecii sunt exploatatori! acum la noi este exact cum era inainte pe vremea fanariotilor. daca nu ne revoltam si ii aruncam naibii din tara pe exploatatorii astia, atunci o sa traim o viata de mizerie si o sa ne exploateze astia la sange de o sa ne vina rau...
  • +3 (3 voturi)    
    La fel e si in Spania (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 13:58)

    Marius [anonim]

    La fel se intampla si in Spania, la cules de portocale langa Valencia, la o firma care face intermediere de contracte de munca si transport al fortei de munca.

    Au grija sa faca in asa fel contractul incat sa ajungi sclav si sa nu castigi nici macar cat sa supravietuiesti.

    Care este modul de actionare?

    1. Isi iau comision din contract (la incheierea contractului). Iau si transportul 100E (desi angajatorul plateste transportul). Tot ei fac si cazarea (~10 oameni intr-o camera, astepti 2 ore pt. dus sau baie), cu 100E. De asemenea trebuie platita o suma pt. siguranta de 100E (in cazul in care se strica ceva etc). Iau si o taxa de transport local, in fiecare zi. Si la inregistrarea contractului trebuie platita o suma de bani, insa aceasta este ok, este catre statul spaniol.

    2. Te pun sa muncesti pe aceeasi bani si pentru ei. Astfel, daca trebuie sa culegi 10 ladite de portocale pt. angajatorul spaniol, ei mai adauga inca 10 ladite pentru ei.

    3. Pun oamenii sa culeaga in livezile in care s-a recoltat deja de catre prietenii + familia firmei respective. Ei castiga mii de euro de persoana, luand doar fructele care sunt rapid si usor de cules.

    4. Daca vrei sa pleci, vin cu 2-3 tiganoi ca sa te puna la punct ca nu cumva sa te gandesti sa-i dai in vileag.

    5. Daca femeile pleaca, li se ofera de lucru "usor" in alta parte ("sa aiba grija de cineva" etc). Unele pica in plasa si ajung sa nu mai fie gasite de familie.

    Sunt f. multe de spus si prea putin timp, cunosc personal dramele catorva oameni care au fost prostiti.

    Daca totusi nu ma credeti, cautati pe google: sclavi portocale valencia. In loc de portocale poate fi mandarine sau capsuni.

    Daca vreti sa plecati la lucru in strainatate, nu mergeti dupa anunturile din ziar. Ori mergeti fara intermediar direct in tara respectiva si cautati acolo, ori mergeti la un prieten care sa va ajute, ori folositi institutiile statului roman.

    Recomandarea mea este sa incepeti cu http://eures.anofm.ro/
  • +6 (6 voturi)    
    Venitzi mei la Gretzia si tzepuim noi la voi (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 14:07)

    ogi [anonim]

    Venitzi mei la Gretzia si tzepuim noi la voi , mei fraierilor.
    Cam asa suna un indemn la misto acum 10 ani .
    Atunci am crezut ca e banc.Dar dupa prima vizita in Gretzia mi-a pierit risul.
    In nici o tara pe unde am fost nu am avut sentimentul la inceput(apoi certitudinea ca cineva umbla in buzunarul meu) .
    E jalnic ce s-a intimplat cu romanii nostri.Din pacate nu toate incidentele sint facute publice si deci nu stim de ff multe altele.
    Daca un patron roman ar sechestra niste greci ar iesi scandal mondial.
    Eu nu am vazut in Grecia localnici sa fie la munca cimpului , industria lor e subtire rau de tot .
    Peste tot imigranti care spera la un trai mai bun.
    Grecul doarme cu burta la umbra si seara sta iar prin terase.Tanase Scatiul e mic copil
    • 0 (0 voturi)    
      romani, petreceti o vacanta in gretzia ! (Duminică, 17 aprilie 2011, 13:11)

      panfil [anonim] i-a raspuns lui ogi

      va veti simti ca acasa.
      daca n'aveti bani, imbinati placutul cu utilul, intai munca, dupa care dishtractia !
  • -1 (3 voturi)    
    munca adevarata nu sclavie (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 14:25)

    razvan [anonim]

    E foarte adevarat ca unii in strainatate sunt tratati ca sclavii dar trebuie sa-ti ceri si conditiile care trbuie sa ti le dea daca esti fraier si taci te calca in piceoare ue sunt f. realist dar intradevar cum spunea cineva mai sus nu doar tigari si pauze ca esti la munca nu in vacanta trebuie un pic de bun simt di parte ambelor parti nu?ceia ce in romania nu e nici dintr-o parte nici din alta asa ca!
  • 0 (2 voturi)    
    din pacate (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 14:48)

    eu33 [utilizator]

    Dar foarte multi Romani viseza sa ajunga in afara dar cred ca li se va da ceva gratis dar nu e asa intradevar sunt f.multi tratati f.rau peste granite dar trebuie sastii sa-ti ceri si drepturile care te asteapta nu sa accepti sa tii calcat in picioare si am va zut eu cum sunt invatati sa munceasca si in Romania
  • +1 (1 vot)    
    Oare in ce (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 16:01)

    drak latinu [utilizator]

    Conditii traiesc sclavii romani la ei acasa si de unde vin ??
  • +1 (1 vot)    
    nu-i rau (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 16:57)

    kunta kinte [anonim]

    pe cand si eliberarea sclavilor romani din romania?
  • +2 (2 voturi)    
    tata zicea (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 17:17)

    panfil flecaru [anonim]

    ca's trei feluri de oameni:
    oameni inteligenti, care invatza din greselile altora..
    oameni de rand, care invatza din propriile lor greseli...
    si
    prostii, care nu invatza niciodata.
    sunt, oare, romanii condamnati ?!