VIDEO Un roman a distrus cu o sabie japoneza un bar de langa Torino

de Miruna Cajvaneanu     HotNews.ro
Vineri, 18 martie 2011, 20:08 Actualitate | Diasporă

Politistii italieni au arestat un roman de 36 de ani, care a distrus un bar din localitatea Rondissone, langa Torino, cu o sabie japoneza. Videocamerele de supraveghere au inregistrat in detaliu furia barbatului, iar presa din peninsula a difuzat imaginile transmise de Carabinierii din Torino.

Pe inregistrarea video se poate vedea data si ora la care s-a petrecut evenimentul: 12 martie 2011.



Intr-un prim fragment (ora 19:02 pe ecran) se poate vedea cum barbatul, imbracat in blugi, cu o geaca si cu o sapca alba pe cap, are o altercatie verbala cu chelenerita localului. Apoi ia un scaun si incepe sa-l izbeasca de tejghea, in timp ce chelnerita il loveste cu un baston sau o matura, de mai multe ori. Un client intervine, incercand sa-l opreasca pe agresor. Cei doi reusesc sa-l scoata pe barbat in afara barului.

Al doilea fragment video este inregistrat la ora 19,25, circa 20 de minute dupa primele imagini. Se observa cum barbatul intra din nou in bar si scoate dintr-o teaca neagra o sabie, incepand sa o ameninte pe chelnerita, care se afla in spatele tejghelei, la telefon. Urmeaza cateva minute in care barbatul se dezlantuie, lovind cu sabia de mai multe ori obiectele aflate pe tejghea. Doi clienti, aflati in fata tejghelei, ies oarecum linistiti din bar, fara sa intervina. Barbatul isi pierde de cateva ori echilibrul, dar continua sa distruga obiectele aflate in local.

Conform unei prime reconstituiri furnizate de politisti, romanul s-ar fi infuriat dupa ce chelnerita ar fi refuzat sa-i dea de baut.


Citeste mai multe despre   


















Comentarii alese de moderator

  • desigur...tara de origine a sabiei f importanta... (Vineri, 18 martie 2011, 23:10)
    toteu [anonim]

    dupa cum observati in filmulet romanul a distrus o casa de marcat nemteasca model NRTU7773-2001...

    ;)








Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

4620 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    sper (Vineri, 18 martie 2011, 21:07)

    ady [anonim]

    poate fi incadrta la tentativa de omor?
    sper ca justitia italiana sa-l tina la loc sigur racoros si umed sa-i dispara arsitza ..
  • 0 (10 voturi)    
    Asta e (Vineri, 18 martie 2011, 21:09)

    Orpheus [utilizator]

    Asta e cultura romana.

    Poate ca in Italia, cu putin noroc, o sa faca puscarie. Aici ar fi eliberat pronto...
    • 0 (0 voturi)    
      @Orpheus (Sâmbătă, 19 martie 2011, 11:22)

      fny.ro [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

      Nu vreau sa iau apararea dementului din film, foarte bine sa faca ceva puscarie.

      Dar tu crezi ca italienii sunt mai civilizati ca noi?! Merg pe-acolo periodic si vei vedea ca au si ei probleme similare cu ale noastre, daca nu mai grave...

      Pacat de tara aia, ca-i faina, cam la fel ca la noi :)
      • 0 (0 voturi)    
        repede (Duminică, 20 martie 2011, 22:30)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui fny.ro

        Pai chiar sunt ...
        faptul ca au si ei probleme "similare" cum spui nu inseamna ca Italia nu e cu 100 de ani inaintea Romaniei.
        S-a stricat in ultima vreme de cand s-a revarsat tot tzaranu roman pe acolo si toti infractorii.

        Las-o balta, ca stiu cum era Italia in anii 90 inainte de marea emigrare si nu stiu daca Romania va ajunge acolo in 50 de ani.
  • +3 (3 voturi)    
    ha? (Vineri, 18 martie 2011, 22:49)

    chivu [anonim]

    ala nu-i mutu?
  • +3 (3 voturi)    
    saracul ... (Vineri, 18 martie 2011, 23:03)

    hiho [anonim]

    bine ca nu s-a bagat nimeni pe el ... cat s-a manifestat singur era sa-si infiga cel putin o data sabia in el ; cat despre echilibru : canci !
  • +5 (5 voturi)    
    un om decadent are o sabie murdara (Vineri, 18 martie 2011, 23:06)

    Ciprian [anonim]

    sabiile ar trebui sa ramana pentru cei care merita sa le foloseasca. indivizi furiosi de acest gen ar trebui sa apeleze la alte obiecte, pentru a nu dezonora sabia.
  • +7 (7 voturi)    
    desigur...tara de origine a sabiei f importanta... (Vineri, 18 martie 2011, 23:10)

    toteu [anonim]

    dupa cum observati in filmulet romanul a distrus o casa de marcat nemteasca model NRTU7773-2001...

    ;)
  • +1 (1 vot)    
    am fost, suntem si vom fi... (Vineri, 18 martie 2011, 23:47)

    Dan [anonim]

    ... barbari
  • +6 (6 voturi)    
    Cocalarul Samurai (Sâmbătă, 19 martie 2011, 0:52)

    Dennis Lopataru [utilizator]

    Cocalarul samurai...isi da viata pentru valoare si tal3nt =))
  • +5 (5 voturi)    
    amenda (Sâmbătă, 19 martie 2011, 2:50)

    e. [anonim]

    pt. mine e de rasul curcilor cum se impiedica si cade. la fel ca in filmele cu prosti.
    pacat ca face de ras si alti romani prin asociere.
    nu cred ca inchisoarea il linisteste per acest betiv prost. dar o mare amenda (de ex. 50.000-100.000 euro) cu siguranta da. Atunci sa vedem cat de interesant se mai crede.
    As propune chiar o lege in Romania: sa fie amendati cu sume f. mari toti neghiobii (romani cu rezidenta in Romania) care fac romanii si Romania de ras / rusine prin faptele lor (furturi, vatamari, etc.).
    In felul acesta cred eu ca se vor "educa" f. multi.
  • +2 (2 voturi)    
    asta e saramurai d'al nostru (Sâmbătă, 19 martie 2011, 8:42)

    lae chioru talianu [anonim]

    e din clanu lu angelo milanezu.
    face urat la furie. altfel e baiat bun. a fost inchis numa da doua ori.
    • 0 (0 voturi)    
      prietenii italieni (Joi, 24 martie 2011, 7:36)

      bitu [anonim] i-a raspuns lui lae chioru talianu

      si unde iti sunt acum prietenii italieni?sa te ajute la greu.ps.si ce suveniruri ti-a adus din Romania de curand ?el isi dadea si viata pt.voi si voi acum il barfiti astia sunt italienii oameni buni se folosesc de tine apoi basta A nuncit in constructii si nici acum italienii nu i-au dat banii pt.ceea ce a muncit vai de capul lui...............
  • 0 (0 voturi)    
    pff (Sâmbătă, 19 martie 2011, 11:11)

    slik14 [anonim]

    era suparat pe ultimele rezultate Juventusului ;)
  • 0 (0 voturi)    
    De ce nu (Sâmbătă, 19 martie 2011, 11:39)

    HESS [utilizator]

    Nu a avut careva o arma sa-i gaureasca tartacuta.
  • 0 (0 voturi)    
    Frustratel fara cap (Sâmbătă, 19 martie 2011, 11:42)

    pff [anonim]

    Cocalar de romanica, plin de gratie si clasa... Mi-a placut cum a alunecat si a dat cu dovleacul de gresie. Ar trebui sa stea inchis multa vreme.
  • +1 (1 vot)    
    Ipocrizie presei italiene (Sâmbătă, 19 martie 2011, 11:48)

    georgio [anonim]

    Stiti care e culmea ipocriziei ? Torino este unul din cele mai rasiste orase din Italia. In mod sigur daca incidentul era provocat de un negru, presa de la Roma ar fi scris ca un negru care a fost refuzat sa fie servit de rasistii din Torino s-a razbunat. Ca e vorba de un roman nu e problema, in Italia e politically corect sa fi rasist cu romanii ca sunt europeni :(
    Sa nu intelegeti ca sunt de acord cu cocalarul nostru betiv, ci doar cum presa prezinta evenimentul.
  • 0 (0 voturi)    
    procesul ar trebui sa fie public (Sâmbătă, 19 martie 2011, 18:37)

    bondu [anonim]

    umilirea si pedeapsa maxime.. probabil ar putea sa faca si o actiune de prevenire, sa-i stranga pe campuri la munca fortata pe toti cocalarii astia ordinari. daca la noi au scapat din cauza coruptiei, poate au astia ac de cojocul lor..
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Lucian (Joi, 24 martie 2011, 16:27)

    Gabi [anonim]

    nu pot sa cred ca un om atat de sensibil si delicat ca el a putut sa o faca si pe asta ...as putea afla si eu ce pedeapsa i se va da? la urma urmei bine ca nu s-a intamplat ceva mai grav astea se fac inapoi din cate am inteles barul a fost redeschis a doua zi asa ca nu a fost "distrus"asa cum specifica presa. daca aveti noutati despre el va rog sa-mi scrieti va multumesc.