VIDEO O romanca de 23 de ani, cea mai tanara bunica din lume

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 7 martie 2011, 16:01 Actualitate | Diasporă

Rifca Stanescu, o tiganca din Romania, a devenit cea mai tanara bunica din lume la varsta de 23 de ani. Ea avea 12 ani cand a nascut primul dintre cei doi copii ai sai, iar fiica sa mai mare, Maria, i-a urmat exemplul, devenind mama la numai 11 ani, relateaza tabloidul britanic The Sun.

Rifca s-a casatorit pe cand avea 11 ani, cu Ionel Stanescu, un baiat de 13 ani, cei doi fugind de-acasa de teama ca tatal ei voia sa o marite cu un alt tanar.

Dar a fost iertata de parinti cand, un an mai tarziu, Rifca a nascut primul sau copil, pe Maria. In anul urmator tanara a nascut si un baiat, botezat Nicolae.

Desi Rifca a incercat sa-si convinga fiica sa continue scoala, Maria n-a ascultat-o si s-a maritat la 10 ani, iar peste doar sase luni a devenit mama.

"Sunt fericita sa fiu bunica, dar imi doream mai mult pentru Maria", a spus Rifca.

Maria a nascut in noiembrie anul trecut, la Spitalul Clinic de Urgenta Galati.



De asemenea, luna trecuta, o alta minora de 12 ani, din Clinceni, a nascut prin cezariana la Spitalul Universitar Bucuresti.



Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

7313 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Sa vedem cand va fi strabunica.... (Luni, 7 martie 2011, 16:08)

    eu [anonim]

    Nepoata probabil va fi mama la 10 ani -)
  • +5 (5 voturi)    
    intrebare (Luni, 7 martie 2011, 16:41)

    florinelul [utilizator]

    daca s-a casatorit la 11 ani inseamna ca a si inceput sa lucreze la 11 ani ca sa se poata intretine?!
    si apropo, frumos obicei asta cu casatoria la 11 ani, dar pacat ca nu e legiferat in rromania.
  • +10 (10 voturi)    
    inconsecventa (Luni, 7 martie 2011, 16:47)

    ION I [anonim]

    "O romanca de 23 de ani, cea mai tanara bunica din lume "

    "Rifca Stanescu, o tiganca din Romania, a devenit cea mai tanara bunica din lume la varsta de 23 de ani"

    cred ca ar trebui sa adaptati un termen la alegere (ori tiganca ori romanca) si sa nu incercati sa impacati si capra si varza..
    • 0 (2 voturi)    
      ba nu (Luni, 7 martie 2011, 21:01)

      Gica Contra [anonim] i-a raspuns lui ION I

      primul termen "romanca" se refera la natie iar cel de-al doilea la etnie
  • +4 (4 voturi)    
    Oare se sesizeaza politia.... (Luni, 7 martie 2011, 16:52)

    Chiar Eu [utilizator]

    ar fi interesant de vazut. Nu este normal sa faci copii la 11 ani. Fetita asta probabil s-a "maritat" la 10 ani.
  • +5 (5 voturi)    
    Tigani iresponsabili! (Luni, 7 martie 2011, 17:21)

    geo26 [anonim]

    Voi realizati ca natia asta spurcata o sa depaseasca populatia romana in stilul asta? Si nimeni nu face nimic....daca un roman ar fi nascut la 11,12..14 ani...nu mai pridideau anchetele....pentru rromanes , tigani sau cum or vrea ei sa se numeasca...nicio miscare...frumos! Un om cinstit abia poate tine 1-2 copii, iar astia la 23 de ani deja sunt bunici!?!? INCREDIBIL! PS Protectia copilului doarme la noi! Cu ce poate intretine o familie cu o mama de 10-11 ani? Bineinteles...din FURAT, cersit, omor...!
  • +5 (5 voturi)    
    Partea buna... (Luni, 7 martie 2011, 17:33)

    V.R. [utilizator]

    In ritmul asta, descendentii vor apuca sa-si cunoasca si stra-stra-strabunicii!
  • +3 (3 voturi)    
    vai de poporul roman... (Luni, 7 martie 2011, 20:47)

    Gabi [anonim]

    Pai nu ne-au cucerit turcii si ne "ucid" tiganii....ca o ciuma din interior...pe langa reputatia pe care o avem in toata lumea din cauza lor...astia vor ajunge sa ne ia si tara si ,daca se inmultesc in ritmul asta PE BANII NOSTRI , peste 20 de ani..Romania se va scrie cu doi R....bineinteles ca primesc ajutor social...de la prostii de romani care lucreaza de dimineata pana seara si astia bine mersi nu fac altceva decat sa se inmulteasca....Ca de, cand nu ai de munca si stai toata ziua....ce dracu sa faci ??
  • +2 (2 voturi)    
    știm sigur că are 23 de ani? (Marţi, 8 martie 2011, 1:59)

    visio [anonim]

    întreb și, ca și antescriitorii mei, pentru că există un doctor care a ajutat-o să nască, un spital care i-a dat certificatul de naștere, chestii din astea...de ceva vreme încoace, vin știri ciudate rău referitoare la România sau români, de la tabloidele din Marea Britanie; cam de când cetățenii ungurii au descoperit secreteul fericirii, cu toate că este de scurtă durată; chiar mă gândeam zilele astea, ce nasol a murit tânăra prințesă Diana, ce istorie însângerată a avut UK cu IRA; e tare nostimă coincidența asta, aproape că am murit de râs; apropo, tânărul Tony Blair a luat o groază de bani ca și Consilier pe probleme de politică externă a UE, așa-i? ups, vorbim de același premier care și-a dat în ”gât” propriile servicii secrete? ce stranii sunt unele coincidențe....
  • 0 (0 voturi)    
    As vrea... (Miercuri, 9 martie 2011, 18:53)

    Silviul [anonim]

    Aş vrea să spun ce am de spus
    dar nu pot spune ce am de spus
    pentru că dacă aş spune ce am de spus
    ar sari de c#r în sus
    fundaţiile pentru protecţia animalelor
    şi pentru drepturile minoritarilor. De ce? Pentru că ar fi instigare la ura rasială si genocid.