Oficial de la Sofia: Bulgarii din Republica Moldova primesc cetatenie romaneasca

de Departamentul Stiri     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 iulie 2010, 18:26 Actualitate | Diasporă


Membri ai minoritatii bulgare din Republica Moldova care au asteptat in zadar sa obtina cetatenia bulgara primesc acum cetatenia romana, a declarat un inalt oficial guvernamental de la Sofia pentru agentia Focus. "Am intilnit deja citeva astfel de cazuri curioase. Desi primesc cetatenie romana, bulgarii din Republica Moldova vin si se stabilesc tot in Bulgaria", a spus ministrul Bojidar Dimitrov.

Oficialul a mai spus ca acest fenomen se datoreaza rapiditatii cu care Romania solutioneaza cererile din partea cetatenilor moldoveni. "Din pacate, asta ii indeamna pe conationalii nostri din Republica Moldova sa ceara cetatenia romana in loc de cea bulgara pentru a putea circula liber in Uniunea Europeana", a mai spus Bojidar Dimitrov pentru agentia bulgara Focus.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3986 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    da... neam prost bulgarii !! (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 18:38)

    calinsab [utilizator]

    Asta e cusuta cu ata alba...

    Stiti unde bate ? in cetatia romana obtinuta in R.Moldova adica un o poveste "sula-n coaste" pt Romania acum ca au semnat rusii cu bulgarii afacerea cu gazul... Southstream....
    M-am lamurit acum se tot tin ca sunt mai buni ca si noi insa daca chiar ar fii ... bulgarii astia nu ar mai fii asa de invidiosi pe noi si nici nu ar mai baga zazanie in Moldova pentru Rusia .

    Naspa natie !!!! pupincuristi - nimic mai mult !!!!
    • -2 (10 voturi)    
      Pupincuriști (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 19:05)

      ioeujemoi [utilizator] i-a raspuns lui calinsab

      Da, pupincurști, nimic mai mult.
      Nu degeaba suntem vecini. Cine se aseamănă se adună !
    • -2 (2 voturi)    
      mare dreptate ai... (Duminică, 18 iulie 2010, 0:21)

      itiberiu [utilizator] i-a raspuns lui calinsab

      ... si la Berlin tot ceva influenta ruseasca miros eu. Adevarul ca se tem rusii de cum pierd moldova. Basescu merita un 8 la faza asta
  • -1 (7 voturi)    
    mare lucru recunostinta (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 18:58)

    marcov [anonim]

    Pacat ,ca bulgarii au uitat de cate ori i-am ajutat in decursul istoriei.Faptele bune se uita usor.
    • +3 (11 voturi)    
      nu va inteleg (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 19:36)

      ? [anonim] i-a raspuns lui marcov

      ce e rau in ce a spus oficialul bulgar? critica cel mult incetineala cu care autoritatile bulgare trateaza cererile de cetatenie... este, deci, o auto-critica.
      presupun ca avem si noi frustrarile noastre, asa ca de cate ori vedem cuvantul "bulgari" ni se pare o buna ocazie sa le exteriorizam.
      pana una alta, chiar si amaratii de bulgari ne dau clasa la capitolul seriozitate.
  • +5 (5 voturi)    
    cetatenie (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 19:40)

    Gobe [anonim]

    Oare citi romani vor profita din 2011 de cetatenia maghiara acordata ungurilor, care traiesc in afara granitelor Ungariei? Aceasta cetatenie e foarte tentanta, mai ales pentru anumiti cetateni romani, fiindca ungurii pot calatori fara vize in America.
    • 0 (2 voturi)    
      Asa e, apoi vor pleca in SUA diversi colorati (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 22:20)

      releu [utilizator] i-a raspuns lui Gobe

      si nu humai cu cetatenie ungara, vor ramane pe acolo si le baga americanii inapoi viza. Cum au facut canadienii ci cehii de 2 ori.
  • +3 (7 voturi)    
    intrebare (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 19:43)

    cristi [anonim]

    da va ganditi la magariile facute de bulgari..............ei le fac noi le tragem
    ajung in ue fara viza si sunt cotati ca romani,
    fac prostii e cetatean roman
    rusine celor care accepta si fac asta pe bani grei
    ne fac de ras tara
    asa si tiganii rapanosii lumii care au facut de ras toata romania si toate popoarele prin care au trecut sunt tot romani
    indiferent ce fac sunt romani
    acum avem si bulgarii tot romani?
  • -1 (7 voturi)    
    DE CE? (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 20:01)

    alex [anonim]

    Pacat ca nu pricepeti nimic.
    Pai cum dai cetatenie romana unui cetatean moldovean de nationalitate bulgara? Care e legatura, doar ca traieste in Moldova?
    De ce sa nu facem atunci romani cu acte si cetateni moldoveni de nationalitate rusa, tadjica, azera, si alte etnii din "Mama Rasia"?
    Chiar nu vedeti ca este o mare greseala si un mare pericol cu acordarea acestor cetatenii?
    • +3 (5 voturi)    
      puritatea etnica... (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 20:39)

      ... [anonim] i-a raspuns lui alex

      am sange romanesc, unguresc, sarbesc, croat...
      exista oameni cu descendenta amestecata. pot fi jumatate romani, jumatate bulgari. nu vad unde este problema. daca nu esti 100% roman nu esti "compatibil"? se face analiza adn la ambasada?
      parerea mea este ca aceasta cetatenie romana se da pe baza dovezilor ca respectivii sau parintii lor s-au aflat acolo in timpul romaniei mari - adica stramosii lor au fost cetateni ai romaniei. pentru ca romania nu are cetateni exclusiv etnici romani, ci are si minoritati - printre care si cea bulgara.
    • +3 (5 voturi)    
      Dura lex sed lex (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 21:12)

      comentator [anonim] i-a raspuns lui alex

      Părintii si bunicii acestor bulgari au fost cetăteni români în perioada interbelică, deci acum pot cere restabilirea cetăteniei. Rusii, tadjicii, azerii, si alte etnii din "Mama Rasia", care n-au fost niciodată cetăteni români n-au ce restabili. O mare greseală si un mare pericol a fost acordarea cetateniei moldovenesti la toti veneticii din stepă care nu cunosc un cuvânt românesc si urăsc România, iar acum se bucură de toate drepturile si le bagă bete în roate băstinasilor. Veneticii din Baltica nici acum nu au cetătenie si nu pot vota, cu toate că sunt egali în celelalte drepturi cu balticii.
    • +3 (5 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 22:56)

      [anonim] i-a raspuns lui alex

    • +1 (3 voturi)    
      cetatzenie (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 23:26)

      dan [anonim] i-a raspuns lui alex

      TOTZI cei ce au detzinut,pana la 28 iunie 1940,indiferent de natzionalitate,cetatzenia romana ,au dreptul sa o redobandeasca.Bulgarii au fost in Basarabia,ca si in Dobrogea dealtfel,de sute bune de ani.Unele postari sunt de un rasism prostesc si gratuit.
    • 0 (2 voturi)    
      Simplu (Duminică, 18 iulie 2010, 2:11)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui alex

      Foarte simplu, bunelul de nationalitate bulgar iar bunica romanca.
  • +2 (6 voturi)    
    soparla murata bulgareasca (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 20:26)

    bender [anonim]

    A se citi primul comentariu. Daca nu, a se pune la punct cu actualitatea politica din R. Moldova. Alegeri, decret prezidential, referendum, doua consulate noi la Cahul si Balti, etc etc
    Pe scurt, bulgarii ii servesc un pic pe rusi. Rusii au zi, va dam conduncta, dati un pic in romani ca s-au obraznicit in R. Moldova. Aia e!
  • 0 (2 voturi)    
    politichie (Duminică, 18 iulie 2010, 0:48)

    hahaha [anonim]

    e interes electoral... clar toti care vor primi cetatenie romana, vor vota cu Base si al lui acoliti. il doare in cot de moldoveni, dar voturile lor si batutul in piept ca uite ce face el pt fratii nostri, sunt ca mierea pt urs
  • 0 (0 voturi)    
    Cetatzenie Ro (Duminică, 18 iulie 2010, 15:58)

    Observer [anonim]

    Bulgarii sunt deshteptzi, nu le acorda cetatzenie ca sa ramana acolo, nu sa plece spre West. Noi le facem un serviciu rushilor, care in scurta vreme vor fi majoritari, prin plecarea romanilor beneficiari de cetatzenie Ro.