Primaria din Milano construieste un zid impotriva "invaziei" tiganilor romani

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 8 iunie 2010, 19:22 Actualitate | Diasporă


Un zid de beton cu lungimea de 400 de metri si inaltimea de trei metri va fi construit la periferia orasului italian Milano pentru a-i tine departe pe romii romani care traiesc in zona, informeaza ziarul Il Messaggero in editia online, citat de Mediafax.

Marti dimineata, primarul localitatii Sesto San Giovanni, Giorgio Oldrini, a decis inceperea lucrarilor la bariera de beton armat care va avea o lungime de 400 m si o inaltime de 3 m. Zidul va fi ridicat pentru imprejmurirea unei foste zone industriale situata intre autostrada si calea ferata, la periferia nord-vestica a orasului Milano.

Saptamanal, fortele de ordine descind in aceasta zona pentru evacuarea romilor instalati abuziv, insa acestia revin de fiecare data. "In acest context a fost luata decizia construirii zidului, hotarare acceptata de prefect. Situatia era inadmisibila. Cetatenii au cerut acest lucru", se apara primarul Giorgio Oldrini.

Tot marti dimineata, inainte de inceperea lucrarilor, au fost evacuati, probabil pentru ultima data, aproximativ 40 de tigani romani.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4093 vizualizari

  • +24 (28 voturi)    
    Ce romi romani (Marţi, 8 iunie 2010, 19:37)

    HESS [anonim]

    Tigani romani.Tutea spunea.,Si tiganii sant mai uniti ca romanii caci ne belesc acum.
    Iar Italienii sa-i reinserteze si sa se spele cu ei pe cap si ei si toate tariile Europene care ne-au criticat ca nu stim sa ii intergram.Ia sa fi facut autoritatiile romane asa ceva .Ai mama ce scandal ar fi iesit din partea ipocritiilor Europeni.
    • +20 (24 voturi)    
      nu numai (Marţi, 8 iunie 2010, 20:20)

      nu numai [anonim] i-a raspuns lui HESS

      locuiesc, de o vreme, printre occidentali (franta). eu nu cred ca occidentalii sunt neaparat ipocriti, dar sunt miopi din punct de vedere cultural, istoric si politic. de aici le vine si ramanerea in urma in contextul actual (nu in raport cu romania, dar cu sua, china, brazilia etc.)
      ce ma uimeste este ca faimoasa lor politica de "integrare" a romilor consta in a le da bani sa se intoarca in romania. cu alte cuvinte, "integrati-va cum vreti, dar nu la noi". in schimb, fac imediat gura cand cineva le aminteste ca romii respectivi chiar ar prefera sa fie integrati in franta, ca doar de aceea s-au obosit sa vina pana aici.
      • -2 (4 voturi)    
        Liderii (Marţi, 8 iunie 2010, 21:52)

        HESS [anonim] i-a raspuns lui nu numai

        Europeni.Scuze gresala a fost a mea.Caci cetatenii ai dreptate multi nu prea au habar de ,,cultura,,tiganiilor
  • +13 (17 voturi)    
    Un zid maaare maare (Marţi, 8 iunie 2010, 19:57)

    Gii [anonim]

    Propun sa construiasca zidul in jurul romilor romani, cum sunt numiti mai sus. Si eventual sa-l faca mai larg ca pe langa aia 40 sau cati or fi sa mai aduca si altii de prin alte parti.
    Succes!
    • +11 (17 voturi)    
      cand esti idiot ,pana mori ramai idiot!auzi,zid! (Marţi, 8 iunie 2010, 20:35)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Gii

      puneti ba armata pe haitele astea nomade ,dati pe ei cu DDT, cu exfoliante, cu gaze de lupta!
      astia va vor omori intro zi, fraierilor de italieni crestini !
      • +3 (9 voturi)    
        Ideea ta nu e noua... (Marţi, 8 iunie 2010, 22:37)

        370H-SSV-0773H [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

        ...a fost pusa in practica de foarte multe ori de-a lungul istoriei, dar mai ales in WW2. Si cu ce rezultat?! Mentalitatea si cultura unei societati nu se schimba prin pas de defilare sau zanganit de arme. E un proces greu de initiat si extrem de costisitor, chiar in imprejurari mult mai prielnice ca cele actuale. Cat despre chemarea ta "puneti ba armata pe haitele astea nomade", as fi curios sa stiu ce ai face tu daca te-ai afla intr-una din parti, armata sau tigani. Incearca sa te imaginezi cateva secunde in asemenea postura. Sunt sigur ca anonimatul este mediul in care te simti cel mai bine. Cand esti insa in mijlocul actiunii, atunci se vede cine esti cu adevarat!
        • -1 (3 voturi)    
          ww2 (Miercuri, 9 iunie 2010, 11:21)

          jeu [anonim] i-a raspuns lui 370H-SSV-0773H

          rezultatul a tinut cam 40 de ani. dupa 90 au inceput sa tipe ca au drepturi, ca asta e cultura lor si altele. inainte mai stiau de frica. am prieteni tigani romanizati si iti spun ca nu i-as schimba cu 70% din romani.
    • +3 (7 voturi)    
      Zid (Marţi, 8 iunie 2010, 22:31)

      Michell [anonim] i-a raspuns lui Gii

      De acord cu tine. Dar zidul sa nu aibe usi si nici ferestre iar dupa ce l-au terminat sa-l umple cu apa. Sau cu acid ca e mai sigur.
  • +8 (10 voturi)    
    aa (Marţi, 8 iunie 2010, 20:23)

    anonim [anonim]

    ramane sa il cloneze pe Antonescu si treaba este rezolvata
  • +17 (21 voturi)    
    ha!ha!ha! (Marţi, 8 iunie 2010, 20:54)

    mihai [anonim]

    Mari idioti italienii!Pe criza asta se apuca sa construiasca ziduri pentru tiganii romani.Astia n-au aflat de talentele tuciuriilor:sunt in stare sa fure zidul,cu primar cu tot.
    • +4 (8 voturi)    
      Merci! (Miercuri, 9 iunie 2010, 9:35)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui mihai

      M-ai facut sa rad cu lacrimi! Ai dreptate! Daca afla ca zidul e armat astia sunt in stare sa-l sparga cu barosul pentru fierul din el. Dar treaba cu furatul primarului e tare rau. Pai ce e mireasa?
  • +7 (11 voturi)    
    bostan (Marţi, 8 iunie 2010, 23:05)

    crisStella [utilizator]

    Atât îi duce capul pe Italieni, asta e politica lor, europeană, de integrare a minorităţilor. Mă-ntreb ce-or să rezolve cu zidul acela; ori mai degrabă ce-o fi în tărtăcuţa aia a lor. Nu mare lucru, după cum se vede.
  • +1 (3 voturi)    
    Viitor (Miercuri, 9 iunie 2010, 10:06)

    Tzu-Man [utilizator]

    400m e doar inceputul. In curand vor aparea vizele pentru Milano. Apoi pentru RRoma, Verrona etc.
  • +1 (1 vot)    
    Tziganii peste tot...gari, spitale, biserici, banc (Miercuri, 9 iunie 2010, 15:35)

    Lau [anonim]

    Am facut o calatorie Germania, Italia. garile toate sunt dominate de cersetori si hotzi tzigani majoritatea din Romania ...in Bremen, Hamburg Hannover plin de ei in gari..in Italia peste tot de la Milano, Torino si altele e plin de tzigani cersetor si hotzi in gara...pe langa biserici, spitale, bansi sau bancomate...nu a fost zi in care la vreunul din telejurnale sa nu fie relatati tziganii din Romania...si mai rau la Milano a iesit razboi civil cand autoritatile au incercat sa demoleze o tabara de cocioabe tziganesti unde au fost 24de raniti din fortele de ordine.
  • +1 (1 vot)    
    aparatoare de vant (Miercuri, 9 iunie 2010, 18:41)

    monkey_business [anonim]

    Si, cum tiganii sunt inventivi, vor folosi zidul respectiv ca perete pentru a-si sprijini cosmeliile. As zice ca ar putea sa mai faca niste pereti si e gata casa, dar ar fi prea mult de munca pentru domniile lor si le-ar lua din timpul de furat, de certat sau de alcoolizat.