Italia: Asigurarea auto este mai scumpa pentru romani si marocani din cauza "riscului etnic"

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 31 mai 2010, 12:13 Actualitate | Diasporă

O serie de asiguratori din Italia percep tarife mai mari pentru asigurarea de raspundere civila obligatorie in cazul imigrantilor romani si marocani, pretul final putand fi mai mare cu pana la 250 de euro, anunta cotidianul La Repubblica.

Anna, o romanca ce munceste intr-un bar din Apulia, a descoperit cu surprindere, atunci cand si-a reinnoit polita de asigurare, o majorare a pretului de 250 de euro. "Asiguratorul mi-a spus ca exista un fel de criteriu de 'tara de risc' si ca daca eram din Franta sau din Germania tariful nu s-ar fi majorat", explica ea. Asiguratorul sau este firma Carige, dar "preturile etnice" se aplica pe intreg teritoriul Italiei.

Ziaristii italieni au sunat la Carige Insurance si au declarat ca vor sa asigure o masina pe numele unui italian. Prima de asigurare era de 1.962,58.

La aceeasi masina si motorizare, dar declarand un proprietar roman, prima ajunge la 2.257,50 euro. Si nu este vorba de singura societate care aplica astfel de criterii in stabilirea preturilor.

La Zurich Connect, prima de asigurare pentru un italian nascut in 1973, cu o masina Fiat 500 Lounge, noua, este de 1.040,76 euro. La fel este si pentru un american.

In schimb, un roman sau un marocan ar trebui sa plateasca o asigurare de 1.251,14.

Trebuie notat ca nu toate firmele aplica astfel de preturi diferentiate. Spre exemplu, The Genialloyd and Milano Assicurazioni (Fondiaria Sai) nu face distinctii pe baza de nationalitate.

Este 'pretul etnic' legitim?

Autoritatea de supraveghere a asigurarilor nu a oferit un raspuns la cererea ziaristilor italieni. Asociatiile pentru protectia consumatorilor spun ca fiecare companie are dreptul de a-si stabili propriile tarife, inclusiv pe criterii de nationalitate.

Avocatul Marco Pagii, de la Asociatia pentru studii juridice asupra imigratiei, sustine insa ca legea interzice accesul diferentiat la un serviciu, pe baza nationalitatii unei persoane.

Presedintele Asociatiei Romanilor din Italia, Eugen Terteleac, a precizat ca va aduce in fata justitiei italiene acest caz, pe care il considera "o nedreptate strigatoare la cer".


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

5882 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    legitimitate (Luni, 31 mai 2010, 11:43)

    mot20 [anonim]

    In aparenta, e clar rasism.
    Dar imi amintesc de o intamplare de a mea de acum cateva saptamani, cu asigurarile.
    Ma duc sa-mi inchei un RCA pentru o motocicleta. Nu am o preferinta anume pentru o societate sau alta, asa ca ma duc la cei la care mi-am inchiat RCA-ul si anul trecut. O firma cunoscuta si respectabila in Romania.
    Imi spun pretul, mi se pare acceptabil, dar pe urma imi comunica ca exista niste coeficienti in functie de varsta si localitate.
    Le spun varsta, imi salta pretul cu vreo 10%. M-am mirat, ca am 35 de ani. Nu credeam ca e vreo problema sa ai 35 de ani. Dar in fine, poate ca majoritatea accidentelor moto au ca protagonisti pe cei de varsta apropiata.
    Pe urma localitatea. Si pretul sare cu vreo 40%. Ei, aici eu n-am inteles. Unu la mana, ca zona in care locuiesc nu iese cu nimic in evidenta din punct de vedere al accidentelor moto. Doi la mana.... in logica lor, cei din zona mea sunt asa... mai tampiti si datorita unui presupus coeficient de inteligenta mai scazut decat media pe tara, se implica mai repede intr-un accident moto? Sau cum? Caci traiesc intr-un orasel de provincie absolut banal, iar nr. accidentelor moto nu difera vizibil de media nationala. Sau daca difera, e in sensul ca nu aici sunt cele mai multe accidente...
    Si acum va intreb. Daca este normal sa existe diferente de pret (consistente deseori) in functie strict de zona din care esti, atunci nu este normal sa existe diferente de pret si in functie de nationalitate?
    Sau invers intrebarea: cu cat este mai imoral sa apara diferente de pret in functie de nationalitate fata de criteriul adresei din cartea de identitate?
    Am renuntat la acea societate si m-am dus la alta care nu avea asemnea criterii, unde am platit aproape jumatate.
    • +4 (4 voturi)    
      legitimitate, da' sa stim si noi (Luni, 31 mai 2010, 13:03)

      Jack Inghoff [anonim] i-a raspuns lui mot20

      E secret numele asiguratorului? De ce nu ne spui si noua de cine sa ne ferim?
      • +3 (3 voturi)    
        nu-i secret (Luni, 31 mai 2010, 12:17)

        mot20 [anonim] i-a raspuns lui Jack Inghoff

        Nu-i secret. Nu l-am mentionat, fiindca am considerat ca n-are sens sa le fac reclama, pozitiva sau negativa.
        Dar daca tot m-ai intrebat, e vorba de Grupama, fosta Banca Transilvania Asigurari.
        Dar poate ca daca esti dintr-o zona "corecta", tarifele pentru tine ar fi micsorate. :))))))) Cine stie? Oricum, n-am timp si nici chef sa studiez politicile societatilor de asigurari.
        • +3 (3 voturi)    
          Nici nu ma mir... (Luni, 31 mai 2010, 13:42)

          ligrivn [anonim] i-a raspuns lui mot20

          Cu BTA m-am judecat vre-o 3 ani si pina la urma am castigat procesul. Niste jnapani care ne iau de fraieri. Si nu sunt singurii. Nu va lasati in niciun caz daca stiti ca aveti dreptate!
    • +1 (1 vot)    
      hmm (Luni, 31 mai 2010, 14:48)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui mot20

      daca procentele au crescut in modul acesta inseamna ca asta e tehnica lor de vanzare (hotie) - merge la cei mai slabi de inger. Pe de alta parte cred ca este in regula ca sa existe criterii de diferentiere. Ex: nr de accidente avute. mi se pare normal ca asiguratul sa isi asume comportamentul. Deasemea pot fi accepate si considerente mai bizare, ex. culoarea masinii. Daca se constata ca masinile rosii sunt implicate intr-un nr de accidente mai mare decat celelalte, asiguratul trebuie sa isi asume acest fapt si sa plateasca corespunzator chiar daca cauzele exacte ale acestei constatari sunt vagi iar el personal este un conducator prudent.
      Clauzele rasiste in schimb nu pot fi acceptate, daca in mod real exista pagube mai mari la o anumita categorie de populatie cauzata de discriminare societatea respectiva trebuie sa isi asume aces fapt in intrebul ei iar asiguratorii trebuie fortati sa disipe pierderea intre toti clientii asigurati indiferent de statistici. In acest caz primeaza masura nediscriminatorie.
  • -3 (3 voturi)    
    dati un numar de TEL si un mail al comaniei (Luni, 31 mai 2010, 12:30)

    Titirca1 [utilizator]

    Ca stim ce avem de facut.
    • +2 (2 voturi)    
      corect (Luni, 31 mai 2010, 11:53)

      airamerica [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

      Mie mi se pare corect!
  • -1 (3 voturi)    
    nazism? (Luni, 31 mai 2010, 12:40)

    mirunamara [utilizator]

    nazismul renaste pe zi ce trece. nu sunt departe de atmosfera din 1939...
    daca in 2 generatii umanitatea a uitat ororile nazimului, nepotii nostrii vor reinvia comunismul?
    chiar suntem condamnati la a pune in practica principiul "istoria de repeta"? nu vom invata niciodata din greselile trecutului?
  • -3 (3 voturi)    
    Urmeaza... (Luni, 31 mai 2010, 13:02)

    Trojan.H [utilizator]

    Urmeaza asigurarea locuintei, de viata, si medicala.
    Ciao
    • 0 (0 voturi)    
      ! (Luni, 31 mai 2010, 14:13)

      chiuaua [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Urmeaza si cea pentru dintzi.
      Asigurarea pentru masele este scumpa decat pentru dintzii din fatza.
  • +3 (3 voturi)    
    discriminare sau... (Luni, 31 mai 2010, 14:21)

    Cristi [anonim]

    Poate ca romanii in trafic sunt mai predispusi la accidente. Uitati cum se conduce la noi? Cat de 'civilizati' suntem in trafic?
    Intamplare reala in Padova, vazuta de mine acum vreo doi ani: mergeam pe trotuar (pieton), la un semafor erau mai multe masini oprite. Se face verde pentru masini, imediat aud un claxon de la o masina(a doua sau a treia la semafor). Ma uit mirat sa vad cine claxoneaza, ca nu remarcasem asemenea practici pe acolo. M-am lamurit repede, masina respectiva avea numar de Bucuresti. Nimic de comentat :(
  • 0 (4 voturi)    
    si io le'asi mari asigurarea (Luni, 31 mai 2010, 14:38)

    panfil flecaru [anonim]

    la totzi astia cu numere spaniole, italienesti sau de alte tzari, mai ales cu numere bulgaresti.
    n'ai loc pe sosele de nesimtzirea lor. nu ma mira ca aia le maresc primele de asigurre.
    totzi prapaditzii cu masina, prima oara, isi dau in petec pe soselele ioropene. si romanu', can' este el fudul, este prost destul !
  • +3 (3 voturi)    
    Hai sa fim sinceri (Luni, 31 mai 2010, 15:10)

    drak latinu [utilizator]

    E multi cocalari romani si tigani romani care locuiesc in Italia. La noi trebuie sa vezi traficul din bucuresti si sa vezi manelismul si crunta idiotenie pe sosele !!
  • 0 (0 voturi)    
    spero che è un scherzo! (Luni, 31 mai 2010, 20:39)

    nacu [anonim]

    non è vero..... nu toate companiile de asigurari fac descriminarea asat daca e adevarat ceea ce zic ziaristii. eu sunt cu realemutua si totul e ok. nu am avut probleme cu ei deloc.
    dupa mine cineva a vrut sa faca o gluma, cam proasta direi.
  • 0 (0 voturi)    
    RCA (Luni, 31 mai 2010, 20:46)

    frz [anonim]

    In diverse tari se practica aceste asigurari in functie de diferite criterii: varsta, stare civila, tipul masinii, locul de parcare (la strada/parcare privata), precum si istoricul de asigurari. Toate aceste criterii iti pot mari/micsora contributia la RCA.
    Dar nationalitatea nu o consider un criteriu. E cam aberant. Asa putem sa punem taxe mari la germani, ca deh, ei au autostrazi multe si sunt obisnuiti sa merga cu viteza.... si daca ajung prin tarisoara noastra cu poteci de aur.... :)