Norvegia: Bandele de cersetori romani se bat sa ocupe cele mai bune colturi de strada

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 19 mai 2010, 19:06 Actualitate | Diasporă

Doua bande de cersetori din Romania se lupta intre ele pentru a ocupa cele mai bune zone din centrul orasului norvegian Trondheim, informeaza politia locala. Potrivit presei norvegiene, cersetorii au recurs la violente pentru a prelua controlul asupra celor mai profitabile locuri de cersit din oras.

O romanca sustine ca a fost atacata de o banda de alti cersetori romani, in timp ce canta la acordeon in fata unui centru comercial din Trondheim. "E razboi. Patru barbati si o femeie au venit la mine cu o umbrela, voiau sa le dau locul meu. Eu am refuzat sa plec, iar ei au inceput sa ma loveasca cu umbrela", a povestit femeia, in varsta de 29 de ani, care nu a dorit sa-si dezvaluie numele, de teama sa nu-si puna familia in pericol.

O alta cersetoare, insa, neaga cele intamplate, sustinand ca de fapt femeia cu acordeon si familia acesteia au vrut sa-i alunge de acolo pe noii veniti.

"Trondheim nu apartine numai familiei care s-a instalat aici de mai multa vreme. Noi vrem doar sa stam aici pana strangem suficienti bani ca sa ne putem intoarce acasa, cat si pentru a putea reveni alta data", a spus femeia, care castiga din cersit circa 200 de coroane pe zi (peste 25 de euro).

Havard G. Kaald, seful Sectiei Centrale de Politie din Trondheim, considera "inacceptabile" aceste conflicte pe strazi, precizand ca politia analizeaza masurile ce trebuie luate daca situatia escaladeaza.

De asemenea, romanca de 29 de ani a depus o plangere la politie impotriva celor care au agresat-o si spune ca acestia erau inarmati. "Au fost depistate mai multe persoane. Credem ca acestea erau inarmate cu bate de baseball si cutite", a declarat inspectorul de politie Alf Rune Nilsen.


Citeste mai multe despre   






















2825 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    sunt tigani cu cetatenie romana! (Miercuri, 19 mai 2010, 18:16)

    qwert [anonim]

    ...nuanta face diferenta...la propiu & figurat
    • +5 (7 voturi)    
      mda, iar cetatenia romana implica responsabilitate (Miercuri, 19 mai 2010, 19:34)

      ... [anonim] i-a raspuns lui qwert

      responsabilitatea statului roman. statul roman este o entitate somnolenta si senina. ambasadele sale au, cel mult, rol cultural. politicile sale de integrare a rromilor sunt un fel de lasa-ma sa te las. rromii au locuri asigurate in facultati, dar nu sunt obligati sa-si dea copiii la scoala. politia nu intervine niciodata sa le tulbure afacerile sau sa le impoziteze veniturile.
      cu ce il ajuta pe occidentalul bruscat de un tigan sa stie ca e vorba de un tigan, iar nu de un roman get-beget? el vrea ca aceasta realitate suparatoare sa inceteze si pentru asta ii face vinovati pe romani, adica pe cei al caror stat elibereaza asemenea specimene.
    • 0 (0 voturi)    
      adica? (Miercuri, 19 mai 2010, 19:54)

      m [anonim] i-a raspuns lui qwert

      mdea... si tiganii nu au buletin romanesc? indiferent de etnie sunt tot responsabilitatea Romaniei
    • 0 (2 voturi)    
      Gandire de ipocrit (Miercuri, 19 mai 2010, 23:15)

      Bill [anonim] i-a raspuns lui qwert

      Siiigur, cand e vorba de tiganii infractori, ziceti ca nu sunt romani, ci tigani, dar ungurilor din Ardeal, spuneti ca "si voi sunteti romani". Gandire tipic romaneasca, una spui dimineata, si alta seara...
  • +7 (9 voturi)    
    idem (Miercuri, 19 mai 2010, 18:26)

    gabriel [anonim]

    si la noi, cersesc in piata victoriei...la munca baieti, sunt locuri in agricultura....
  • +11 (13 voturi)    
    multiculturalism (Miercuri, 19 mai 2010, 19:33)

    cet23 [anonim]

    Ba rasistilor! (ma adresez norvegienilor). Aceasta este o manifestare cuturala a unei anumite etnii si reprezinta un foarte bun exemplu de diversitate etnica! De multiculturalism.
    Dar bag de seama ca voi - inapoiati si barbari cum sunteti - inca nu ati auzit de faptul ca multiculturalismul este cea mai mare comoara a Europei!
    Exista o singura varianta posibila pentru voi. Varimata care implica cateva etape. Unu la mana, sa incetati sa-i considerati un rau pentru societate. "Nu sunt mai buni decat voi, nu sunt mai rai, sunt doar diferiti" - spune un principiu de baza a corectitudinii politice. Doi la mana, sa va manifestati public bucuria ca ii aveti printre voi! Sa va considerati privilegiati! Trei la mana, sa elaborati cateva programe nationale de incluziune sociala, de apropiere interculturala si... din nou de incluziune sociala! Impartiti pliante pe strada, afise, etc. si mai presus de toate, alocati fonduri. Multe fonduri. Foarte multe fonudri. Astfel, fiecararui defavorizat i se va construi o casa. Pe urma, fiecare dintre el, va beneficia pe perioada nelimitate de asistenta sociala! Egala cu salariul mediu de la voi, rasistilor! Exact asa cum fac multe alte tari din Europa, inclusiv Romania, chit ca nu cum ar trebuie de mult.
    Caci vedeti voi.... ca orice lucru foarte bun, multiculturalismul costa.... Costa foarte mult! Dar clar merita!!!!!!
    Bafta rasistilor (la norvegieni ma refer) si Europa spera sa va indreptati!
    • +1 (1 vot)    
      hihihihih (Miercuri, 19 mai 2010, 20:10)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui cet23

      a fost buna...
    • 0 (0 voturi)    
      mai pierdutule (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 1:41)

      marian tudor [anonim] i-a raspuns lui cet23

      vezi tu, noi toti fata de societate, de spiritualitate si cultura urcam, stagnam sau regresam. La un moment dat, ne gasim la o varsta anume si la un nivel anume fata de aceste trei criterii... De pilda, ajungem ex. in scandinavia-Norvegia-, si fortam pe altul sa ne admita nivelul la care suntem sau am ajuns, pretinzand ca este un nivel superior intrucat, suntem manati de subiectivism si perceptie redusa. Noi nu ii intelegem de loc pe cei la care venim, insa cerem de la ei sa ne inteleaga mai mult decat se inteleg ei pe ei. Asta e scleroza iar treaba cu etnia mi se pare subumana. Omul, nu face parte din nici o etnie, este doar uman. Apara unii intunecati cate o etnie, de parca cea tiganeasca este etnia ingerilor. Nu exista traditii decat traditia umana a bunului simt. Eu stiu asa: cand venim la altul in casa ne descultam la usa, ne purtam cuviincios si asteptam sa ne deschidem gazdei atat cat ni se deschide ea! Deci , ce spui tu de rasism...profund inchis in limitele tale intunecate si deci fara sens? Rasism este doar in dibla ta seaca, iar nivelul subuman in care mocirleste tigania, nu este nici lumina pentru societate nici pentru spiritualitate.... ce sa mai spun de avans stiintific, cu asa oameni carora le este sila sa se spele, sa paseasca pe pamant, sa invate niste litere, sa se ingrozeasca de faptul ca au trait numai pe spatele albilor-gajo- caci nu cred ca poti produce un leu pe pamant, nestiind nici sa citesti. Dar ei au fost lasati in societate de masoni tocmai pentru a infecta lumea asta apoi, ca si teroristii pe care tot masonii i-au creat, vor fi aratati cu totii cu degetul, spunandu-ne: vedeti! un guvern mondial la care lucram noi acum va scapa lumea de nenorociri precum mizeria, teroarea si toate relele! Dar unii nu stiu de astea caci nu stiu nici cum sa se spele pe dinti... Insa, mi-a povestit un tigan ca a incercat totusi odata sa se spele pe dinti dar a nimerit tubul de Revulsin si si-a inflamat toata gura! 0047.96856925
  • +9 (9 voturi)    
    Ai nostrii ca brazii cu mucii pe piept. (Miercuri, 19 mai 2010, 19:34)

    zarzarel [anonim]

    Pe unde ajung tiganii nostri,nu fac deat au invatat in tiganie,cersesc,fura si se plang ca sunt persecutati.O multime de asociatii se lupta pentru a li se da drepturi si dupa ce le primesc,uitati-va ce fac.Mai bine s-ar lupta sa ii scolarizeze si cei care nu au scoala generala sa nu fie lasati sa iasa din tara,ca ne fac de ras.Delo,delo,bafto delo !
  • +1 (3 voturi)    
    Nu numai tigani ... (Miercuri, 19 mai 2010, 19:59)

    Norvegianul [anonim]

    Sunt de cateva zile in Oslo. Cersetori, multi dintre ei, sunt romani ... nu numai tigani asa ca laso balta cu rasismul.
  • -1 (3 voturi)    
    si totusi (Miercuri, 19 mai 2010, 20:21)

    Atlantis [anonim]

    sunt chiar romani si nu tigani... Iar pt cei care "nu stie" dar comenteaza pe aici degeaba: Norvegia are unul dintre cele mai dezvoltate sisteme sociale, iar ei NU AU cersetori... asa ca dati voi repede o tura pe acolo, documentati-va cum sta treaba si pe urma sariti repede de fund in sus ca sunt tigani si ca pe saracul roman toata lumea il confunda cu tiganii :))
    • +2 (2 voturi)    
      Ba au cersetori (Miercuri, 19 mai 2010, 21:42)

      Knut [anonim] i-a raspuns lui Atlantis

      Ultima data cand am fost acolo am vazut cersetori norvegieni in Oslo, pe langa gara si la statia de metrou. Banuiesc ca le trebuie bani pentru droguri.
    • +1 (1 vot)    
      si totusi ce. (Miercuri, 19 mai 2010, 23:37)

      jaga [anonim] i-a raspuns lui Atlantis

      Nu fi jigodie,am dat telefoane,sint ghiar tiganii nostri dragi,si unii si altii,asa ca ciocul mic,si mucles,na mai hacana sa-mpartim juma-juma,aide ja ja.
  • +4 (8 voturi)    
    Norvegienii... (Miercuri, 19 mai 2010, 20:23)

    ghggg [anonim]

    ...sunt la fel de dobitoci ca noi. Sunt cateva fapte antisociale care nu ar mai fi comise in lipsa incurajarii (remunerarii) acestora de catre unii ”sufletisti”, cum ar fi cei care dau bani la cersetori (indiferent de varsta, sex, etnie), sau retardatele care hranesc cainii maidanezi. Asa ca nu trebuie sa ne plangem nici noi si nici ei.
    • -6 (10 voturi)    
      retardul mental... (Miercuri, 19 mai 2010, 20:57)

      :) [anonim] i-a raspuns lui ghggg

      cel care se exprima astfel "retardatele care hranesc cainii maidanezi" a reusit in acelasi timp, sa-si faca si siesi o descriere extrem de sugestiva.
      • +1 (1 vot)    
        banuiesc (Miercuri, 19 mai 2010, 23:10)

        blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui :)

        ca tu faci parte din cainii maidanezi care profita de pe urma sufletistilor :))
        • -1 (1 vot)    
          nu, eu fac parte dintre oamenii civilizati :) (Joi, 20 mai 2010, 0:36)

          :) [anonim] i-a raspuns lui blec-bierd

          si nu profit de pe seama unui topic pentru a arunca remarci hrăpăreţe :D
          comentatorul iniţial a reuşit să concentreze într-o propoziţie următoarele atitudini:
          - ura dumisale faţă de persoanele care hrănesc câini (dacă l-ar fi hrănit pe el, ar fi fost probabil mai rezervat)
          - misoginismul avant la lettre: e vorba nu de "retardati", in general, ci de "retardate" in mod special.
          - amatorismul de a pune în aceeaşi oala nişte profitori umani (cerşetorii de profesie) cu nişte animale neînzestrate cu abilităţi discursive (maidanezii) pe de o parte, de a amesteca, pe de altă parte, ambiguitatea termenului "sufletist" cu imprecaţia "retardat".
          si, colac peste pupaza, a si castigat voturile: iata cum un marketing bun poate vinde o idee tembela :))
          • +1 (1 vot)    
            concentrez si eu ce a zis ghggg dar (Joi, 20 mai 2010, 1:20)

            rufius [anonim] i-a raspuns lui :)

            in limba romana, ca nu suntem la "Romania Literara"

            - cei care hranesc cainii maidanezi sunt niste cretini
            - majoritatea "sufletistilor" sunt babe.
            - cei care dau la cersetori sunt si ei cretini

            Solutii: lichidarea maidanezilor, amendarea sufletistilor si expulzarea cersetorilor.
    • 0 (0 voturi)    
      hranirea animalelor nu este fapt anti-social (Miercuri, 19 mai 2010, 21:44)

      ... [anonim] i-a raspuns lui ghggg

      chinuirea lor este, insa, barbarie.
      oricum, nu despre asta este vorba aici, ati gresit topicul.
      apropo de caini, puteti sa va luati de mana cu cei pe care, aparent, ii injurati: una dintre ocupatiile cetatenilor de etnie rroma era, anul trecut, colectionarea unor catele cu pui si folosirea lor pentru inspirarea milei trecatorilor. mie mi-au inspirat greata si sper ca politia i-a scuturat bine pentru chinuirea animalelor. mda, politia din statele occidentale se ocupa si cu asa ceva :D
      am mai vazut pe aici tot felul de enormitati: hranirea animalelor nu este pedepsita prin amenda... dar, daca noua nu ne convine, putem inventa o asemenea informatie, nu? suntem cu zeci de ani in urma occidentului, si nu este vina cainilor, nici a celor ce-i hranesc.
  • +1 (1 vot)    
    Sa ii trimita inapoi fortat (Miercuri, 19 mai 2010, 22:34)

    W. [anonim]

    Nu inteleg de ce ii tolereaza pe acesti zero ai societatii. Sa ii trimita fortat inapoi in Romania, dupa ce ii fac persoane non-grata. De preferabil aceasta interdictie sa se extinda pe tot teritoriul UE - sa nu mai plece sobolanii la cersit si sa ne faca de rahat.

    Mie imi e rusine sa spun ca sunt roman cand calatoresc in strainatate, pentru ca instantaneu sunt vazut cu alti ochi decat un om normal.

    O alta solutie ar fi sa ii oblige la inchisoare sau serviciu comunitar - dar un numar de ore serios - 500-1000 - sa puna si ei osul la munca.
  • -1 (1 vot)    
    angajati unguri si nemti in politie si justotie nu (Vineri, 21 mai 2010, 17:06)

    Johannis Primar [anonim]

    eu sant sas si traiesc in romania si tigani si romani sant tigani romania e otara de moldoveni fura injura vorbesc tare cersesc si sant pedofili moldoveni si moldovencele cele mai mari curve noi germani din romania nu vrem sas fiim asociati cu cocalari tigani albi sau romani. mai datile ameu scnzi la moldoveni olteni si alte ciori albe dar tot nespalate pentr scuipat aruncat harti cersetorie hotie crima pedofilie si batai de 5000 de euro si angajati unguri si nemti in politie si justotie nu cocalari