Un britanic care si-a uitat portofelul acasa a descoperit uluit ca in locuinta sa se instalase o familie de romani

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 23 martie 2010, 13:22 Actualitate | Diasporă

Un barbat din Marea Britanie a descoperit cu surprindere ca locuinta sa, pe care o parasise de doar doua ore, a fost ocupata intre timp de o familie de romani. Barbatul a constatat ca si-a uitat portofelul acasa dar, in momentul in care a revenit, i-a gasit pe cei doi, insotiti de un copil, instalati confortabil in locuinta sa cu doua dormitoare, relateaza The Daily Mail.

Evenimentul a avut loc in 7 decembrie 2009 iar acum justitia britanica i-a condamnat pe cei doi la 100 de ore de munca in folosul comunitatii, intr-o poveste descrisa de judecator drept un spectacol 'dickensian'.

Mihai si Laura Dediu i-au spus proprietarului uluit ca s-au mutat in locuinta sa, dupa ce au spart un geam, deoarece auzisera ca este goala.

Britanicul afirma insa ca nu trecusera mai mult de doua ore de cand plecase de acasa.

Mihai Dediu, in varsta de 30 de ani, si sotia sa, 24 de ani, au recunoscut ca au spart geamurile casei din Northampton, insa au respins acuzatiile de jaf.

Cei doi au afirmat, in fata Curtii,  ca un alt roman pe care l-au intalnit intr-un magazin le spusese ca se pot muta in casa, deoarece este goala.

"Este posibil ca povestea lor sa fie adevarata, dar in momentul in care au intrat in casa si-au dat cu siguranta seama ca aceasta este locuita", spune procurorul Michael Waterfield.

Acuzatia de jaf, care ar fi putut duce la o condamare de 14 ani de inchisoare, a fost retrasa dupa ce romanii au sustinut ca nu au avut niciodata intentia de a fura.

Cei doi s-au mutat in Marea Britanie in urma cu trei ani si au inchiriat un apartament cu doua dormitoare in care locuiau cu fiicele lor, Rebecca, opt ani, si Denisa, doi ani.

Dediu, muncitor in constructii, cu un salariu anual de 8.000 de lire, a explicat in fata judecatorilor: "M-am intalnit cu un barbat intr-un magazin si mi-a spus ca locuinta este goala. Nu castig prea mult si platim o chirie lunara de 450 de lire. Am intrat in casa si am inceput sa fac ordine. Nu parea ca cineva locuieste aici".

"Vreau sa muncesc si sa-mi platesc facturile. Nu vreau sa primesc bani gratis. Am vrut doar sa economisesc ceva bani si sa nu mai platesc chirie".

Sotia sa a afirmat: "In casa era o dezordine generala. Faceam curat. Nu ne-am gandit ca cineva locuieste aici".

Proprietarul a refuzat sa comenteze. Un vecin afirma insa: "Presupun ca s-ar fi putut crede ca imobilul era nelocuit".

Majoritatea comentatorilor britanici se intreaba de ce cuplul de romani nu a fost deportat direct in Romania.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

16662 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    a mai fost o stire asemanatoare (Marţi, 23 martie 2010, 13:33)

    Ion I [anonim]

    tot pe dailymail... acum cateva luni.

    :(

    unde e "stimatul" ministru de externe sa mai vorbeasca de "oficiali de rang doi" sau "pedagogie preventiva"? iar alti "stimabili" de la ministerul public / justitie vor sa modifice codul penal, sa nu mai fie pedepsiti cand vin in tara pentru faptele care au fost deja pedepsiti (gasiti vinovati) in strainatate..
    • +6 (6 voturi)    
      sa zica mersi ca nu au dat de portofel... (Marţi, 23 martie 2010, 15:35)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Ion I

      ..chiar cred englezii astia ca pot face orice ,ca se intorc cand vor acasa ?
      romanii faceau *curat* adica saltau tot ce era transportabil
      ba englezoilor ,ia trimiteti totii idiotii astia acasa ca vin alegerile si le mai da un altu ca Geoana 20.000 Euro numai sa ii vada intorsi...
  • +16 (16 voturi)    
    Mda... (Marţi, 23 martie 2010, 13:40)

    tzuptzup [anonim]

    Cu un salariu anual de £8.000 si o chirie lunara de £450, la un calcul simplu rezulta ca respectiva familie e intr-o saracie lucie. Banii castigati se duc doar pe chirie si mancare, si cam atat. Eu le-as sugera sa se intoarca in tara. Nu vad un motiv serios pentru care ei sa se incapataneze sa ramana in UK. Dar, de fapt, sunt multi precum ei muritori de foame in UK, dar le este prea rusine sa se intoarca in Romania, mai saraci decat au plecat. Din ce am vazut in ziare erau romani, nu tigani, deja ma obisnuisem cu ideea ca tiganii intra in casa si fac "curatenie"...dar, trebuie sa ne facem si noi un nume, nu?
    • +5 (9 voturi)    
      raspuns (Marţi, 23 martie 2010, 14:03)

      diablo [anonim] i-a raspuns lui tzuptzup

      Zici ca banii castigati se duc doar pe chirie si mancare ?! Si care e problema ? Eu zic ca sunt de ajuns pentru ca oamenii astia sa traiasca. Poate in Romania nu pot sa castige nici macar bani sa traiasca de pe o luna pe alta. Asta ar fi un motiv pentru care inca mai stau in UK. Nu toti romanii pleaca din tara ca sa se imbogateasca.
      • 0 (8 voturi)    
        Problema (Marţi, 23 martie 2010, 14:35)

        tzuptzup [anonim] i-a raspuns lui diablo

        problema e ca viitorul pentru o astfel de familie inseamna doar ziua de maine. Daca unul din ei se imbolnaveste, ce face?...Daca unul din ei ramane si fara acel amarat de salariu?...Cel mai probabil sunt in regim de self-employed, nu ai avantaje mari din punct de vedere al ajutoarelor sociale. Si ai zis-o chiar tu, oamenii aia traiesc de pe o luna pe alta deja, dar nu in Romania, ci in UK. Eu vad in asta o problema, dar e opinia mea...
    • +6 (6 voturi)    
      ha ha (Marţi, 23 martie 2010, 14:39)

      Gus [anonim] i-a raspuns lui tzuptzup

      tie cati bani iti raman daca ai plati chirie in ro?
  • +1 (5 voturi)    
    Locuinte (Marţi, 23 martie 2010, 13:41)

    Gabriel [anonim]

    Probabil erau niste comunitari discriminati in Romania si care s-au dus in Britania sa mai iasa la lumita cu banii.Colegul din BOX probabil ca va avea o exoplicatie induiosatoare mai ceva ca in Andersen cu privire la aceasta poveste trista.
  • +7 (7 voturi)    
    The Visitor (Marţi, 23 martie 2010, 13:41)

    Toma [anonim]

    Există un film în care se întâmplă ceva asemănător:The Visitor.
    • +3 (3 voturi)    
      exact (Marţi, 23 martie 2010, 15:06)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui Toma

      probabil ziaristul respectiv tocmai a vazut filmul (chiar daca e ceva mai vechi) si s-a gandit ca prinde bine la public.
  • +10 (10 voturi)    
    STUPID! (Marţi, 23 martie 2010, 13:46)

    GAVRILACHE [utilizator]

    Eu cred ca cei doi nu sunt romani (poate copiii lor!).! Cum, frate, sa intri pe blat in casa altuia si, in loc sa actionezi rapid, sa te apuci sa faci curat?! Daca sunt romani (totusi) ar merita un premiu! Asta da munca, frate!
    • +9 (11 voturi)    
      Cine nu stie (Marţi, 23 martie 2010, 14:01)

      ictin [anonim] i-a raspuns lui GAVRILACHE

      In Anglia exista o lege prin care daca stai un anumit timp intr-o locuinta parasita, aceasta devine a ta. Este perfect legal, si multi au facut-o (nu numai romani), chiar auzisem la un moment dat despre niste tipi care au pus mana pe o vila din cel mai luxos cartier in acest fel.
      Asa ca e normal ca oamenii sa se apuce sa faca curat si sa amenajeze, cu gandul ca daca e parasita, poate va ramane a lor.
      Deci, eu nu cred ca erau nici comunitari nici pusi pe ciordeala, erau doar unii dintre miile care incearca sa profite de pe urma acestui cadru legislativ
      • +7 (7 voturi)    
        Eu chiar cred ca putea parea nelocuita. (Marţi, 23 martie 2010, 14:42)

        Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui ictin

        Dupa mizeria si dezordinea in care traiesc unii englezi ( a terrible mess, cum zic ei) chiar putea parea parasita casa. Am vazut si eu la televizor cazuri, dar cunosc si direct un caz: o femeie inteligenta si care cistiga destul de bine ca programatoare IT, dar care e alcoolica; s-a dus la un centru de dezalcolizare si acolo a cerut sa fie ajutata si cu o curatenie a locuintei; a fost trimisa o echipa care i-a facut curat; au lucrat opt ore, dupa care au spus ca n-au mai vazut in viata lor asa ceva. Mi s-a mai povestit si de o familie destul de instarita, a caror locuinta avea o problema la acoperis, asa ca le ploua in casa; isi acoperisera mobilele cu fasii de pastic si isi tineau toate hainele in saci mari de plastic; au stat asa luni de zile; nici ei nu s-au considerat vinovati, nici altii nu i-au condamnat; au fost pur si simplu considerati "excentrici", aproape un motiv de mandrie!
      • +3 (3 voturi)    
        şi în România (Marţi, 23 martie 2010, 17:08)

        Sakura [utilizator] i-a raspuns lui ictin

        Există şi în România o măsură asemănătoare, dacă dovedeşti că deţii de un anumit timp un teren sau imobil, dobândeşti în instanţă dreptul de proprietate asupra acelui bun. Procedeul se numeşte uzucapiune. Iar intervalul de timp necesar este de 20 de ani.
  • +11 (17 voturi)    
    Totusi (Marţi, 23 martie 2010, 13:55)

    Daniel [anonim]

    Probabil ca oamenii chiar nu s-au dus la furat daca s-au dus cu tot cu copii. Si din moment ce acuzatia de jaf a fost retrasa chiar inseamna ca oamenii nu au furat nimic.

    In al doilea rand nu au sarit sa-l atace pe propietar.

    Si-n al 3-lea rand, vezi ce au declarat. Au vorbit decent si practic si-au cerut scuze spunand ca a fost o greseala.
    • 0 (8 voturi)    
      da, da!...si marmota invelea ciocolata! (Marţi, 23 martie 2010, 14:43)

      Alecsandra [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      daniel, tu ori esti tipul din articol, ori esti ruda cu ei! Altfel NU inteleg cum sa te duci in casa unui om STIIND ca a cea casa NU E A TA si nici el nu te-a invitat acolo?!?! Poate omul era plecat in vacanta, bolnav pe un pat de spital, etc, etc Adica musai sa las pe cineva in casa cindf plec la cumparaturi? Mentalitate de tigan plecat din tara la furat.....
      De ce nu incercati chestia asta si casele de vacanta din statele in care e (inca) liber portul de arma de foc?... iar cei ce gasesc firesc gestul tiganului chilipirgiu le doresc un glont usor!
      • 0 (0 voturi)    
        daca ai sti ai vedea ca nu sunt rude (Marţi, 23 martie 2010, 16:06)

        al dan [anonim] i-a raspuns lui Alecsandra

        pai cum zice cineva mai devrem in Anglia exista o cutuma cu caracter de lege (ei nu prea au legi si daia), cutuma care dateaza de prin 1500 toamna sau primavara nu mai tin minte care zice in felul urmator, orice om fie el cetatean sau necetatean britanic care intra si ia in posesie un impobil (casa teren, hambar) nelocuit si parasit de vechiul proprietar cu urme vizibile de parasire poate fi considerat ulterior proprietar al casei dupa trecerea unei perioade de ..... luni (nu ani). deci inclin sa cred trecand peste faptul ca erau sau nu tigani sau mai stiu eu ce ca omul ale era de buna credinta. A se vedea si declaratia vecinului care afirma ca se poate spune ca acea casa parea parasita.
        • +2 (2 voturi)    
          cutia Pandorei (Marţi, 23 martie 2010, 17:44)

          cristi [anonim] i-a raspuns lui al dan

          interesanta cutuma, e cel mai probabil baza legala a liberalismului actual si care e aproape exclusiv de sorginte britanica.

          insa uiti un detaliu esential: e practic imposibil in ziua de azi sa mai gasesti locuinte sau terenuri "nelocuite si parasite de proprietar", cum spui tu. cutuma respectiva se refera in mod sigur la locuintele care nu (mai) sint in posesia nimanui. e o interpretare grosolana sa incluzi cazurile locuintelor temporar nelocuite, dar care continua sa aiba un proprietar legal. altfel spus, daca un englez pleaca 1 an in vacanta, statul NU permite sa fie deposedati de casa:)

          si mai interesant e ca cei doi s-au pus pe facut curat in casa. astfel definitia pe care a dat-o Locke proprietatii este completa: un loc al nimanui devine al tau daca il muncesti (se referea la terenuri pe vremea aia).

          parerea mea e ca cei doi au fost sfatuiti de o asociatie care apara si promoveaza dreptul la squat.

          poate ca incidentul va deschide cutia Pandorei...
  • +2 (10 voturi)    
    daca e din daily mail (Marţi, 23 martie 2010, 14:02)

    john doe [anonim]

    m'am lamurit.
    asta arata apetitul pentru tabloidizare al hotnews.
    asta da stire, hot :-)
    de fapt hotnews a facut o politica editoriala sa convinga romanii cat de nasol e p'aiurea...
    vine cu stiri despre cazuri izolate, fie pozitive, fie negativa, dar, mai ales negative...
    vinde ce se cauta ?!
  • +1 (5 voturi)    
    a multumit romanilor? (Marţi, 23 martie 2010, 14:10)

    Bogdan [anonim]

    Pai i-a facut curat in casa aia mizarabila (vecinii au recunoscut) si el ii da pe mana politiei?
    Clar ca au fost pacaliti de alt roman ca altfel n-ar fi venit la furat cu copilul si n-ar fi facut curatenie :P
  • 0 (4 voturi)    
    nu este singular cazul (Marţi, 23 martie 2010, 14:13)

    gabriel [anonim]

    este o lege in uk ca dacao casa este parasita poti locuii in ia pana la gasirea propietarului
  • +3 (7 voturi)    
    Hotnews (Marţi, 23 martie 2010, 14:18)

    lucard [anonim]

    Sa va fie rusine pentru preluarea a astfel de stiri.
    Mai bine va apucati sa publicati pozele cu fata de la pagina 5 din Libertatea.
    Daily Mail e un fel de Libertatea.
    • +1 (1 vot)    
      pai le publica (Marţi, 23 martie 2010, 20:47)

      cititor hotnews [anonim] i-a raspuns lui lucard

      lasa'te mai jos pe pagina, si'ai sa vezi si d'astea. stiri can can liberte.
  • +3 (5 voturi)    
    in ziar (Marţi, 23 martie 2010, 14:24)

    Radu [anonim]

    Locuiesc in Marea Britanie si m a frapat aceasta stire de dimineata cand am regasit-o pe prima pagina a celebrului ziar de cancan. uite ca ne am mai facut cunoscuti cu o isprava...
    • +3 (3 voturi)    
      Vorbesti prostii. (Marţi, 23 martie 2010, 15:37)

      Viq [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Locuiesti pe dracu in UK.
      Stirea nu e pe prima pagina a publicatiei.
      Este prinsa in mai toate cotidianele proaste, de la "Sun" la "Daily Star", dar singurul care a facut din asta TOATA pagina I este "Daily Express".
      Asa ca nu mai bate campii.
      • +2 (2 voturi)    
        Foarte tare Viq (Marţi, 23 martie 2010, 17:58)

        lucard [anonim] i-a raspuns lui Viq

        sunt unii pe aici pe forum care se cred 'Batman, Batman' ...e bine ca mai poate cineva ca sa le spuna unde le este locul :)
  • +10 (10 voturi)    
    Totusi ... (Marţi, 23 martie 2010, 14:37)

    Daniel [anonim]

    ... Interesant e ca englezul n-a contestat ca romanii i-au facut curatenie in casa ...

    ... si vecinul care spune ca da, s-ar putea crede ca acolo nu locuia nimeni (probabil vreo vagauna in ca "arianul" nu facuse curat de cateva luni) ... De remarcat totusi spiritul corect in care au fost judecati ... fara ura ... si pedeapsa extrem de usoara (probabil doar ceva ca sa nu se zica ca au fost achitati!)
  • -1 (7 voturi)    
    Voturi pozitive. (Marţi, 23 martie 2010, 15:02)

    AlinN [anonim]

    Parerea mea este ca ar trebui sa se usureze accesul la arme si cine intra in casa altuia neinvitat sa poata fi impuscat, iar statul sa recompenseze proprietarul cu 1000Euro percapita impuscat.
    Dar nu asta voiam sa va impartasesc; dati pe link-ul ziarului unde s-a publicat acest articol si dati pe bestrated la comentarii. Apoi cititi alte articole si vedeti cate voturi se dau de obicei la comentariile altor articole si cate s-au dat la comentariile acestui articol. Deci sunt 5000 voturi pozitive in conditiile in care intr-un articol normal se dau 100 200 de voturi pozitive la cel mai bun comentariu. Este ca si cum pe hotnews un comentariu ar primi 250 plusuri. Asta ne poate face sa simtim ce clocoteste sub calmul englezesc. Care este starea de spirit. Daca avem vreun dubiu vreodata si vrem sa stim imaginea de ansamblu despre noi, despre ei, despre altii... Ar fi bine sa tinem cont si de cele 5000 de plus-uri la comentariile din acel articol.
    • +4 (6 voturi)    
      parea mea (Marţi, 23 martie 2010, 16:09)

      dan [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      parearea mea e ca portul ilegal de cap (ca de creier nu se poate spune) ar trebui pedepsit cu pedeapsa capitala prin impuscare, dupa o eventuala castrare.

      sa fim suguri ca nu te inmultesti
      • 0 (0 voturi)    
        Stiu ca este dificil. (Miercuri, 24 martie 2010, 13:34)

        AlinN [anonim] i-a raspuns lui dan

        Dar proprietatea trebuie respectata. Noi inca avem mentalitate de hoti si se vede din comentarii. O natie de hoti mai mici si mai mari...
  • +1 (3 voturi)    
    Şi-au ales greşit ţara... (Marţi, 23 martie 2010, 15:22)

    Alx MAX [anonim]

    Dacă făceau asta în Franţa, acolo rămâneau până la primăvară! Au ăia o lege care interzic expulzările pe perioada frigului. Dacă-ţi intră cineva în casă şi se instalează acolo, nu-l poţi da afară şi nimeni nu-ţi va apăra cazul în instanţă. Trebuie să-ţi găseşti chirie.
  • 0 (4 voturi)    
    Cum sa intri in casa cuiva? (Marţi, 23 martie 2010, 15:34)

    T+C [anonim]

    Da' pirnaie pentru cei 2 spargatori de case nu se da in UK?

    Ce este timpenia asta? Cum sa intri in casa cuiva sub pretextul ca i-a spus cineva ca (virgula) casa este pustie?

    Mare pacat ca englezul nu avea un pistol sa-i termine pe cei 2 intrusi.

    Pai cum ar fi sa spun ca (virgula) Casa Poporului este pustie cea mai mare din timp (ce conteaza ca parlamentul este acolo din cind in cind). Asta nu inseamna ca pot sa ma mut acolo.
  • +2 (2 voturi)    
    Squatting (Marţi, 23 martie 2010, 15:53)

    Ioan P. [anonim]

    Chiar daca pare anormal squatting-ul este un fenomen normal in Anglia Squatting e practicat de foarte multi straini nu doar de romani. http://en.wikipedia.org/wiki/Squatting
  • 0 (0 voturi)    
    pt. HotNews (Marţi, 23 martie 2010, 16:28)

    ampersand [anonim]

    Din Cipru, de azi
    http://www.cyprus-mail.com/cyprus/man-who-desecrated-archbishops-graves-undergo-psychiatric-evaluation/20100323

    Nota Redactiei: multumim!
  • +4 (4 voturi)    
    Morala... (Marţi, 23 martie 2010, 19:44)

    zit [anonim]

    ... cind plecati de-acasa, lasati curat, faceti patul, spalati farfuriile, etc... :))))
    • +1 (1 vot)    
      Si... (Miercuri, 24 martie 2010, 9:03)

      CataLin [anonim] i-a raspuns lui zit

      Cand plecati de acasa pe langa curatenie, mai puneti si 2-3 capcane de ursi.
  • +1 (1 vot)    
    Interesant (Miercuri, 24 martie 2010, 10:46)

    eu [anonim]

    Pe siteul The Daily Mail se spune doar de un singur copil, nu doi. Foarte interesant este ca cei doi au MASINA. Deci lor nu le ajung banii de chirie, dl. nu mai vrea sa plateasca chirie, dar in schimb au MASINA. Fuduli si znobi. Stau si ma intreb din ce plateste dl. masina, din ce plateste asigurarea si controlul anul al masinii care te poate duce la £800???!!!
  • +1 (1 vot)    
    casa goala (Miercuri, 24 martie 2010, 15:44)

    andu [anonim]

    are cineva vreo casa goala sa locuiesc si eu in ea? Curatenie gratuita. Asa ne facem de ras. pt ca in loc sa ii bagam in inchisori pe aici ii lasam sa se duca in afara. e normal sa ne stricam imaginea in afara daca oameni care nu stiu ca trebuie sa respecte propietatea...
  • +1 (1 vot)    
    intrebare retur.. (Joi, 25 martie 2010, 7:41)

    UnClujean [anonim]

    Intreb cat se poate de serios: cum be-am simti noi ca romani, daca ar veni francezi, englezi, moldoveni sau tigani, unguri (nu are rost nationlitatea) si s-ar instala in casele noastre cu metoda de mai sus????