Vladimir Voronin: Marian Lupu mi-a spus ca ramane fidel cauzei noastre si ca e posibil sa ne unim

de R.P.     HotNews.ro
Marţi, 23 martie 2010, 10:18 Actualitate | Diasporă

Presedintele Partidului Comunistilor din Republica Moldova, Vladimir Voronin, a declarat ca Marian Lupu i-a comunicat, inainte de a pleca din PCRM, ca este posibil sa se uneasca, la un moment dat. "Cu doua zile inainte de a pleca din Partidul Comunistilor, Marian Lupu a fost la mine si mi-a spus ca ramane fidel cauzei noastre si ca este posibil vreodata sa ne unim", a precizat Voronin, citat de Unimedia.

"Acestea sunt ultimele lui propozitii”, a precizat fostul presedinte al Republicii Moldova, in cadrul unei emisiuni la Pro TV Chisinau. „Am facut o greseala cand l-am avansat pe Lupu. Ne-am dat seama peste jumatate de an dupa ce l-am promovat. Deja nu il putem revoca, deoarece presedintele Parlamentului e numit in functie cu majoritate de voturi, dar e revocat de o majoritate constitutionala”, a continuat Voronin. „Ne-am comportat cu el ca si cu un bebelus. Acest Marian Lupu nu trebuie nimanui. Doamne fereste!”.
  • Cine este Marian Lupu
Fostul presedinte comunist al Parlamentului, in prezent lider al Partidului Democrat din Republica Moldova, a devenit figura centrala in alegerile parlamentare din Moldova. In vara anului trecut, Marian Lupu a parasit randurile comunistilor, pentru a prelua conducerea unei formatiuni politice centriste, devenind o amenintare pentru partidul lui Vladimir Voronin. Inainte de a deveni presedinte al Parlamentului, Lupu a fost adjunct al ministrului Economiei si a coordonat activitatea departamentelor de comert exterior. Din 2003, a condus Ministerul Economiei. La alegerile din 7 decembrie, Marian Lupu a fost unicul candidat, fiind sustinut de Alianta pentru Integrarea Europeana (AIE).


Citeste mai multe despre   






















1696 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    fara lupi (Marţi, 23 martie 2010, 11:23)

    Ionescu Latul [anonim]

    Lupu n-are nimic in comun cu "europenizarea" tarii. E acolo ca sa tina pe locul idealul national.
  • 0 (4 voturi)    
    coada de topor (Marţi, 23 martie 2010, 11:42)

    marius [anonim]

    Voronin intuieste el ceva. Acest MLupu e omul rusilor si se vede din actiunile lui ca nu te poti baza pe el (vezi pozitia vis a vis de lb romana). Rusii au vazut ca PCRM mergea din rau in mai rau si risca sa aduca toata populatia in tabara pro-romana si atunci l-au activat pe Lupu pt a penetra aceasta tabara. De ea se va alege praful, la momentul cuvenit. Se va vedea, nu dureaza mult aceasta alianta.
    • -1 (1 vot)    
      Omul rusilor (Marţi, 23 martie 2010, 12:31)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui marius

      Daca rusii nu sunt convinsi ca este omul lor, acel om nu ar avea cum sa ajunga presedintele Moldovei fie el si interimar. Aceiasi situatie a fost si in Romania cand cu revolutia.
  • +4 (6 voturi)    
    trebuie luat Voronin in serios ? (Marţi, 23 martie 2010, 11:44)

    tepes [anonim]

    A spus si Voronin ceva adevarat,Marian Lupu nu trebuie nimanui.Actualul presedinte interimar ar putea candida la postul de presedinte fiind agreat de toate partidele si a demonstrat ca este pacifist si poate duce R.Moldova inainte spre democratie.In comparatie acest M.Lupu pare a fi un om duplicitar sau mai sleau un om cu 2 fete pe care nu te poti baza,ironia sortii si numele spune mult---lupu-si schimba parul da naravul ba.
    • +1 (1 vot)    
      Nu! (Marţi, 23 martie 2010, 13:28)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui tepes

      E tehnica de diversiune sovietica.
      Rusii n-au obiceiul sa spuna ce fac. Daca era adevarat, Voronin astepta sa se intample, nu se apuca sa spuna tuturor :))

      Concluzie:

      Poate ca Lupu i-a spus ceva atunci, dar Voronin a vorbit acuma pentru ca-i sigur ca Lupu n-are de gand sa "se uneasca" :))

      P.S. Lupu s-a uni daca Voronin ar pleca. Voronin n-are de gand sa plece nicaieri.
  • -4 (6 voturi)    
    ... (Marţi, 23 martie 2010, 11:48)

    tudor [anonim]

    Si ce ne intereseaza pe noi ce fac comunistii dintr-o tara vai de capul ei?
    • +6 (8 voturi)    
      esti prost! (Marţi, 23 martie 2010, 12:04)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui tudor

      acolo sunt fratii nostri, si ne intereseaza
  • +4 (4 voturi)    
    Lupu si Diacov - frati si colegi (Marţi, 23 martie 2010, 11:54)

    Stefan cel mic [anonim]

    Lupu este in prezent presedintele Partidului Democrat din Moldova (partid sprijinit de PSD, a se vedea vizita lui Corlateanu la congresul PDM). PDM a fost infiintat de Dumitru Diacov si servit pe tava lui Lupu.
    Cine este Diacov?
    colonel KGB, conform presei de la Chisinau.
    Data şi locul naşterii: 10 februarie 1952, Kargapolie, regiunea Kurgan, Rusia-URSS.
    In 1956 vine cu familia în satul Başcalia, regiune Basarabeasca.
    In 1974 absolva Facultatea de Jurnalistică a Universităţii de Stat din Minsk – Belarus – un fel de Stefan Gheorghiu mai tare.
    Între anii 1988 şi 1989 a fost consultant la Departamentul de Relaţii Externe al Comitetului Central al PCUS, iar apoi între 1989 şi 1993 a fost Şeful biroului Agenţiei de Ştiri TASS în România, la Bucureşti.
    Ce va spune acest lucru?
    Pentru cine a lucrat si mai lucreaza?
    Nu este clar ca Lupu e omul Moskovei?
    • +2 (2 voturi)    
      agent sovietic ? (Marţi, 23 martie 2010, 12:08)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Stefan cel mic

      Pai se stie cine erau ,,jurnalistii" de la TASS....spioni sovietici, nu?
  • +1 (1 vot)    
    nu suntem procomunisti. (Marţi, 23 martie 2010, 13:14)

    mircea [anonim]

    In loc de //. de Voronin,de ce nu-l intrebati pe Lupu?Ce,Voronin este purtator de vorbe a lui Lupu?Credeti ca ne sunt dragi comunistii,de-i citati asa fecvent?(editat de HotNews.ro)
  • 0 (0 voturi)    
    exista o tehnica si de divide et impera (Marţi, 23 martie 2010, 16:15)

    je_ [anonim]

    deci aveti grija cu Voronin ... poate fi o chestie doar de discreditare a lui in fata electoratului pro-roman ...

    desi personal habar nu am nimic despre activitatea lui Lupu ca sa am o parere obiectiva

    deci pana la acest moment eu zic ca dpv al Rom avem cam asa :
    1. dusman Voronin : interesele sale personale sunt cele care-l fac sa fie impotriva Rom
    2. semi-dusman : culmea Rusia ... s-ar putea sa fie mai interesata sa aiba Transnistria a lor si o Moldova de la care sa poata sa "traga" ceva decat o tara comunista si indobitocita de Voronin la care tot ei sa trebuieasca sa sponsorizeze cate ceva ...
    3. Lupu .. daca e doar prorus, dar fidel Kremlinului atunci s-ar putea sa nu fie asa de rau ca extremistii rusi .. Voronin, cu interese obscure si dincolo de strategia politica clara
    4. Alianta ... Filat & Ghimpu & primarul etc -> pro Romania si spre europenizare tarii
    5. Romania -> interesata sa bage Moldova in EU ca sa asigure romanilor de acolo un statut de om cu drepturi si obligatii normale -> un mediu de stabilitate la est

    -> unirea cu Moldova desi ar fi ceva frumos, realist se va face in acelasi mod in care Romania s-a "unit" cu Bulgaria/Ungaria etc ... -> granite cat mai aproape de insesizabil , legislatie uniforma ...

    -> un individ care rational vrea bunastarea populatiei din rep Moldova, nu e dusmanul Romaniei


    repet nu inseamna ca stiu ceva despre acest Lupu ... se poate sa fie din clica lui Voronin ... dar se poate sa nu fie la fel de bine