O "frumoasa romanca", prinsa in Aeroportul din Roma cu un kilogram de cocaina ascunsa in sutien si slip

de Miruna Cajvaneanu     HotNews.ro
Joi, 18 martie 2010, 13:30 Actualitate | Diasporă

Vamesi italieni si captura de droguri
Foto: Guardia di Finanza Roma
Politia italiana a arestat “zilele trecute” la aeroportul din Roma o tanara romanca, acuzata de trafic international de droguri. Intr-un comunicat al Garzii financiare remis HotNews.ro se precizeaza ca, in afarӑ de romanca, au fost retinute alte 6 persoane: un turc, doi albanezi si trei sud-americani, avand asupra lor, in total 35 de kilograme de cocaina. Toti “curierii” au sosit la Aeroportul international de la Fiumicino provenind din America Latina, ȋn special de la Buenos Aires (Argentina).

Este vorba despre una din cele mai importante operatiuni anti-drog de la ȋnceputul anului in Italia: valoarea totalӑ a capturii a fost estimatӑ la peste 6 milioane de euro.

Romanca, o “frumoasӑ tanӑrӑ” de 30 de ani - dupa cum scrie in comunicatul oficial - avea asupra ei peste un kilogram de cocainӑ purӑ, ascunsӑ ȋn lenjeria intimӑ. Politistii au devenit suspiciosi cand au observat cӑ tanӑra nu avea decat un bagaj de manӑ. Cu ajutorul cainilor special antrenati sӑ descopere stupefiante, ei au descoperit marfa ascunsӑ sub hainele fetei.

“Mentinand sub atentie deosebitӑ zborurile din America Latinӑ, am observat cӑ tanӑra nu avea bagaje. Cainii au identificat drogurile, pe care fata le-a ascuns ȋn sutien si ȋntr-un fel de slip”, ne-a declarat ȋn exclusivitate locotenentul Alessio Mauro, responsabilul operatiunii de la Fiumicino.

Metoda de a ascunde droguri ȋn lenjerie nu e o noutate pentru politistii italieni, dar este prima oarӑ cand traficantii de droguri folosesc drept curier o romancӑ, dupӑ cum ne explicӑ locotenentul Mauro: “De obicei, fetele care ascund droguri ȋn chiloti special cusuti sunt de origine africanӑ, ȋndeosebi am avut de-a face cu nigeriene. E prima oarӑ cand am arestat o romancӑ cu aceastӑ metodӑ”.

Intregul transport de cocainӑ confiscat de la cei 7 curieri are o valoare de peste 6 milioane de euro. Din cele 35 de kilograme se puteau confectiona 400.000 de doze destinate pietei din regiunea capitalei si din centrul Peninsulei.

“Avand ȋn vedere frecventa cu care au venit cei sapte curieri si provenienta "marfii", am tras concluzia cӑ ei nu au actionat, probabil individual, ci fac parte dintr-o unicӑ organizatie criminalӑ”, a adӑugat oficialul italian.

Romanca si cei sase bӑrbati au fost acuzati de trafic international de droguri si au fost ȋncredintati autoritӑtilor judiciare.

Pe 12 martie o altӑ romancӑ, Ana Maria Artene, de doar 21 de ani, a fost arestatӑ langӑ Venetia, tot pentru trafic de droguri.  Tanӑra a fost descoperitӑ din ȋntamplare de o patrulӑ de politisti, care au oprit-o pentru un control rutier de rutina. Romanca avea asupra ei un buletin de identitate olandez si nu vorbea deloc limba italianӑ. Vazand agitatia fetei, politistii au hotӑrat sӑ-i controleze locuinta, un apartament ȋnchiriat ȋn localitatea Noventa di Piave. Aici au avut surpriza sӑ gӑseascӑ peste 6 kilograme de cocainӑ purӑ, ȋn valoare de 750 000 de euro. O mare parte din droguri era ascunsӑ ȋntr-o cutie de sah. Presa din Peninsulӑ a supranumit-o imediat “regina cocainei” sau “miss droguri”.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

14202 vizualizari

  • -7 (17 voturi)    
    presupunere (Joi, 18 martie 2010, 14:19)

    serbanescu [anonim]

    Presupun asadar ca turcul, cei doi albanezi si trei sud-americani au ajutat-o pe frumoasa roamnca sa isi indese in tanga si sutien drogurile. Saracii, cat or fi muncit la trebusoara asta! Presupun ca nu au folosit doar degetele la treaba asta ci si alte parti anatomice cu care natura i-a inzestrat!
  • +3 (5 voturi)    
    Nu mai gaseau negrese (Joi, 18 martie 2010, 14:26)

    Italia, leaganul Mafiei [anonim]

    Oricum era o idee stupida din partea traficantilor, sa trimita negrese cu chilotii plini de cocaina.
    Orice vames italian s-ar intreba ce e cu afluxul asta de turiste din Africa, calatorind "de placere" prin America de Sud si apoi prin UE.

    Traficantii s-au gandit si la europence din est, genul de prostituate esuate prin regiune sau in Italia, asa ca sunt sigur ca in curand vamesii italieni vor descoperi si poloneze, rusoaice, unguroaice, gerogience, etc. foarte amatoare de turism columbian, bolivian sau peruan!

    Iar genul asta de stiri permite italienilor sa-si spuna ca poate nu sunt ei cei mai corupti si mai mafioti din UE, poate ca totusi Cosa Nostra, N'Draghetta &Co. or fi fost inventate de..romani :) Din pacate pt italieni, adevarul ramane, iar in sudul Italiei e inca recomandat sa platesti "pizzo", taxa de protectie la racketii mafioti.
  • +2 (6 voturi)    
    Pacat (Joi, 18 martie 2010, 14:36)

    Litovoi [anonim]

    Frumos popor, pacat ca nu are valori bune si nu-i civilizat.
  • +6 (6 voturi)    
    italienii (Joi, 18 martie 2010, 14:36)

    radu [anonim]

    Italienii, intotdeauna galanti: "o frumoasa romanca" :)))
  • +1 (3 voturi)    
    La fel se intampla si la aerportul Baneasa (Joi, 18 martie 2010, 14:37)

    andrei [anonim]

    Cine e atent la cursele Wizzair si Blueair provening Peninsula, o sa vada ca vamesii romani ies din sala cand e vorba sa verifice bagajele. E mai mult decat clar ca au primit dispozitii clare sa lase "marfa" sa treaca.
    • 0 (0 voturi)    
      baneasa, curse intra-europene (Vineri, 19 martie 2010, 9:19)

      hm [anonim] i-a raspuns lui andrei

      din cate se stie, in cadrul UE (deci "peninsula" si Romania sunt incluse!) nu exista vama! E simplu.
      Deci hai sa nu inventam coruptie si unde sunt alte motive mai simple. Ca oricum exista destula coruptie si-asa.
  • 0 (4 voturi)    
    Prostii isi merita soarta (Joi, 18 martie 2010, 15:36)

    travis [anonim]

    daca se uita pe Discovery la "inchis printre starini",ar fi vazut ca nu este singura care s-a gindit s-o faca pe carausa.Pe cind si o proasta prinsa in Thailanda,unde este pedeapsa capitala ptr asa ceva,si noi sa dam bani de la buget s-o scapam,cum am dat ptr idiotii aia trei care s-au dus in Irak?
    • 0 (0 voturi)    
      Chiar e una condamnata pe viata in Thailanda (Joi, 18 martie 2010, 20:03)

      Raul [anonim] i-a raspuns lui travis

      Dragule chiar nu stii???

      Chiar este o dobitoaca de prin Bacau in parnaie in Thailanda pe ascociere la trafic de droguri!!! E condamnata pe viata si a mai si facut un copil!!!

      Iar la Ambasada Romaniei Sericiile Consulare care-s imbecili de prin Galati alta treaba nu stiu sa produca decat sa se-ngrijeasca de imbecila din Bacau.
      Ca altceva la ce sa se priceeapa aia care si asa sunt niste pile ale cuiva si trece...pacat caci trece pe langa ei orice oportunitate de afaceri care s-ar putea face pe aici prin megalopolisu asta de 14 milioane de locuitori.

      Da asa e Romania!
  • +3 (3 voturi)    
    si care este stirea (Joi, 18 martie 2010, 16:02)

    iva [utilizator]

    O romanca face timpenii in Italia. S-a banalizat. Nu este decit o alta romanca. De douazeci de ani numai romanii fac prostii in Italia. Iar presa noastra se grabeste sa ne aduca asta la cunostinta. cred ca sint si lucruri serioase de discutat.
  • 0 (0 voturi)    
    Urmeaza fomistele de Ilfoc kamikaze la Bagdad (Joi, 18 martie 2010, 19:57)

    Logofatu [anonim]

    O alta romanca care traia cu pakistanezi a fost arestata la Tarragona in Spania pt asociere la rapirea unui baietel in Pakistan!!!!

    Ce dracu se intampla???

    Stiu ca in Moldova si Teleormania sunut multe flamanda caci e deajuns sa te mergi pe la terasele si shaormariile din herastrau sa vezi cum stau "investitorii tuci" cu cate 3-4 sclave agrocole de teleormania sau sholdova transformate cadane de Ilfov.

    ce urmeaza sa ajunga fomistele kamikaze la Bagdad???
    • 0 (0 voturi)    
      Nivel de cultura (Vineri, 19 martie 2010, 1:14)

      Adi Popescu [anonim] i-a raspuns lui Logofatu

      Inainte de a opina ai face bine sa mai inveti limba romana, ca esti tare anagramat. Bafta!
      • +1 (1 vot)    
        :)) (Vineri, 19 martie 2010, 3:20)

        ampersand [anonim] i-a raspuns lui Adi Popescu

        Pai, atunci sa corectam "anagramat" in "agramat" :))