1 martie va fi "Ziua de lucru fara imigranti in Italia": Daca cei aproape 5 milioane de imigranti s-ar opri din lucru, Italia s-ar bloca

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 26 februarie 2010, 18:18 Actualitate | Diasporă

Imigrantii din Italia intentioneaza sa organizeze o serie de manifestatii impotriva discriminarii, rasismului si xenofobiei, potrivit Radio Romania."Ziua de munca fara imigranti" a fost fixata pentru luni, 1 martie, cand muncitorii straini din Peninsula intentioneaza sa iasa in strada pentru a demonstra cat de important este rolul lor in Italia. Organizatorii protestului spun ca, in cazul in care cei aproape 5 milioane de imigranti s-ar opri din lucru, Italia s-ar bloca.

Astfel de proteste sunt programate in intreaga Italie, intre 1 si 21 martie, insa numarul celor care vor lua parte la ele nu este cunoscut, din cauza ca multi dintre imigranti se tem sa nu isi piarda locul de munca.
 
In Italia sunt in jur de 900 de mii de imigranti romani - aproape o cincime din totalul imigrantilor din Peninsula.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

3048 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    si in franta (Vineri, 26 februarie 2010, 18:40)

    veninusrl [utilizator]

    http://www.la-journee-sans-immigres.org/

    se organizeaza!
  • +2 (4 voturi)    
    Greva (Vineri, 26 februarie 2010, 19:04)

    Vasile [anonim]

    Asa a fost si acum vreo 13-14 ani in Suedia. Pur si simplu tara nu mai functioneaza fara muncitorii imigranti.
  • +3 (5 voturi)    
    Si in SUA ! (Vineri, 26 februarie 2010, 20:14)

    imigrant [anonim]

    Si in SUA !
  • -3 (13 voturi)    
    Eu as vrea toata Europa si tot anul fara imigranti (Vineri, 26 februarie 2010, 20:18)

    Europa Nostra [anonim]

    Daca e adevarata afirmatia extremistilor de stanga, atunci Italia e o tara distrusa, e suficient sa plece imigrantii si tara e de rahat, nimic nu mai functioneaza.
    De altfel, ma si intreb cum au putut construi Italia italienii atatea secole fara sa fie ajutati de arabi, negri si tiganii romani !!

    Daca afirmatia e mincinoasa, nu m-ar mira, propaganda extremista de stanga, pro-imigratie si favorabila distrugerii popoarelor europene, a excelat doar in asta, minciuna ideologica, in rest e incapabila.

    Europa nu are nevoie de imigranti (romanii nu sunt imigranti, sunt cetateni UE, se pot stabili unde vor in UE, ca oricare alti cetateni europeni), e suficient sa dea de lucru la cei 24 de milioane someri din UE si sa sporeasca natalitatea proprie, de la 1,3 copii/femeie fertila la 2,1 copii/femeie.

    Mai clar, in loc sa aiba in medie 1 singur copil, femeile occidentale europene ar trebui ajutate sa aiba cate 2 copii. E suficient pt a inlocui generatiile, Europa e suprapopulata, nu are nevoie de crestere demografica, doar de stabilitate in piramida varstelor.

    E un efort financiar si educational, insa el e mult inferior ca volum efortului de a integra milioane de analfabeti islamizati. Care uneori mai pun si bombe, urla ca vor Sharya si degradeaza valorile culturale europene.

    Ce e bine cu astfel de manifestatii anti-europene, e ca multi italieni vor fi dezgustati si enervati de tupeul ordinar al celor primiti si tolerati in Italia.
    Pariem ca alegerile regionale din aprilie vor fi castigate tot de partidul lui Berluscuoni?
    E satula Europa de imigranti, de la britanici pana la elvetieni, de la spanioli pana la suedezi sau rusi!
    • +3 (11 voturi)    
      grozav (Vineri, 26 februarie 2010, 21:34)

      rosia portocalie [utilizator] i-a raspuns lui Europa Nostra

      sincer m-am apucat de scris dar nu merita sa intr-u in conversatie cu un xenofob rasist
      • -1 (3 voturi)    
        .. (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 12:37)

        V [anonim] i-a raspuns lui rosia portocalie

        Nu rezulta de nicaieri ca ar fi xenofob sau rasist; am citit cu atentie comentariul.
        Pana acum, tarile s-au construit si ridicat prin eforturile popoarelor respective; dintr-o data, acest lucru nu mai este cu putinta ? Ce, ne-am tampit cu totii ?
        Si inca ceva : oricat de multi bani s-ar cheltui, imigrantii veniti din culturi foarte diferite de a tarii-gazda NU POT fi integrati ! Asta arata istoricul incercarilor din diferite state. Si, in plus, nici nu cred ca este corect fata de imigranti (musulmani, de exemplu) sa le ceri sa se integreze unui mod de viata strain lor deoarece, si ei reprezinta culturi mari, vechi si apreciate (cum este cultura islamica, spre exemplu, sau cea chineza ori hindusa ). Am stat 8 ani in Occident si am refuzat, constient si sistematic, sa ma las integrat in societatea respectiva. Pur si simplu, nu mi-a placut cum traiau oamenii aceia si NU AM VRUT sa devin ca ei. O sa mai plec si nici acum NU VREAU sa ma integreze nimeni in nimic !
    • 0 (4 voturi)    
      multumim (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 10:31)

      Pistache [utilizator] i-a raspuns lui Europa Nostra

      pentru discurs, tovarase Nicolae Ceausescu!
    • 0 (0 voturi)    
      ia uitati-va la el ce afirmatii face (Luni, 1 martie 2010, 2:15)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui Europa Nostra

      cica Europa noastra ,, sau romanii nu sunt emigranti hahaaa chiar ma faci sa rad , ori esti rupt de realitate ori incerci sa faci pe interesantul

      iti propun sa mergi in Italia sau UK sau Germania , oriunde vrei tu in Europa si sa spui ca esti european de-al lor ca nu te consideri emigrant ,cu ocazia asta o sa vezi Europa si o sa inveti si limbajul obscen aferent tarilor respective
    • 0 (0 voturi)    
      Esti total pe langa! (Luni, 1 martie 2010, 13:32)

      gim [anonim] i-a raspuns lui Europa Nostra

      Stimabile ideolog sef, nu tre sa te agiti asa tare...face rau la colesterol, la bila si la...ideologie...In primul rand ca trebuieste don sef sa deschizi ochii si sa privesti pana ai sa vezi. E o realitate cruda ca noi nu traim ca suedejii aia blonzi si inalti sau ca englezoii aia intepati si sir pe deasupra..si asta nu din cauza "arabilor, negrilor si tiganilor"...SI pentru ca noi nu mancam zilnic, la noi acasa, la micul dejun, banane si cereale, am ales, o parte din noi, sa muncim cinstit in tarile unde munca este, ca principiu, aproape platita la adevarata valoare. Din pacate lucrurile au degenenerat, iar italienii astia smecheri si renascentisti, care au uitat cum e cu munca de jos, si in care noi suntem campioni absoluti, ne zic extra-comunitari, fara sa tina seama de fineturi telenctuale pe care matale le vehiculezi, ne numumesc hoti si violatori...Si asta pentru ca le facem treaba de jos, pentru ca muncim, pentru ca ei au uitat cum e cu munca, cum e cu robota aia indobitotcitoare, nu??...Sa-ti fie rusine amarastene, ca habar n-ai ce vb si-ti bati joc de oamenii astia care muncesc cinstit si inca trimit bani acasa, pentru ca noi astia, fraierii care inca n-am plecat, sa supravietuim si sa citim mizeriile pe care mintea ta le fata...
  • +2 (8 voturi)    
    hahaha (Vineri, 26 februarie 2010, 20:47)

    resita31 [utilizator]

    bravooo!!! nu o zi, ci trei ar trebui.... poate si-ar de astfel seama de impact...
  • +1 (1 vot)    
    romanii nu's imigrantzi in italia (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 9:18)

    confuzie@italia.ue [anonim]

    ca cetatzeni ioropeni, au dreptul sa lucreze oriunde in ioropa, unde gaseste muschiul lor de lucru.
    n'au ce cauta langa mauri.
    daca se aseaza singuri acolo, vor fi clasati si tratatzi ca imigrantzi.
    • +3 (3 voturi)    
      Ca (Duminică, 28 februarie 2010, 12:26)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui confuzie@italia.ue

      cetateni ,,europeni,,romanii nu au voie sa lucreze unde vor muschiul lor.Si ca cetateni europeni santem tratati la mana doua.MULTUMITA politicii mariilor pupincuristi de la Cotroceni cat si a diplomatiei dusa de marii diplomati.Saracul Ttu Maiorescu ,se rasuceste in mormant .Sa nu mai zicem de ambasadele si consulatele romaniei .Toti duc o singura politica .,cea a strutului in amestec cu o camila.Tipic functionarului roman.,zilele trec leafa merge.,cu cat mai putin deranjam,, pa sefu hal mare ,,cu atat ne mentinem in scaune.Dupa noi potopul.
  • 0 (0 voturi)    
    si? (Marţi, 2 martie 2010, 12:04)

    si? [anonim]

    Si ce s-a intamplat? A fost sau nu???????