Vicepresedintele PDL Hunedoara, suspect de crima la Dublin

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 1 februarie 2010, 20:24 Actualitate | Diasporă

Vicepresedintele Organizatiei judetene a PDL Hunedoara Marian Mihalache, care este si director coordonator adjunct al APIA Hunedoara, este principalul suspect in cazul uciderii unei romance in capitala Irlandei, potrivit unor surse judiciare citate de Mediafax.

"Directorul adjunct al APIA se afla in custodia Politiei irlandeze, fiind principalul suspect in cazul crimei din campusul din Dublin. In Irlanda, pedeapsa pentru o asemenea fapta este inchisoarea pe viata", au spus sursele citate.

Potrivit directorului coordonator al APIA Hunedoara, Veronica Burungel, Marian Mihalache a fost in concediu dupa ce a acuzat dureri grave de spate, iar luni trebuia sa se prezinte la locul de munca, insa nu a facut-o.

"Am inteles ca s-ar fi intamplat o tragedie, insa pana in acest moment nu avem o confirmare oficiala ca ar fi vorba despre domnul Mihalache. Trebuia sa vina astazi (luni - n.r.) la munca si nu a venit. Nu stim sa fi fost plecat din tara si nu a anuntat, atunci cand a plecat, ca ar parasi tara", a spus Burungel.

Contactati de Mediafax, reprezentantii Politiei irlandeze au mentionat ca ancheta este in curs de desfasurare si ca, din acest motiv, nu pot oferi informatii despre persoanele implicate.

Pe de alta parte, Ministerul roman de Externe a precizat, pentru Mediafax, ca "suspectul in acest caz este de nationalitate romana", iar Ambasada Romaniei la Dublin se afla in legatura cu acesta si i se acorda asistenta consulara in limitele competentelor. MAE mentioneaza ca, potrivit legii 677/2001 pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal, nu poate oferi informatii cu privire la identitatea cetateanului roman, fara acordul expres al persoanei.

Potrivit Irish Times, o romanca a fost gasita injunghiata mortal, joi, intr-un apartament din campusul Institutului Irlandez de Management, in Dublin, alaturi de un barbat care a supravietuit si a fost transportat la spital.

Mama femeii care a murit in Dublin, Maria P., din localitatea hunedoreana Vaidei, sustine ca fiica ei a avut, mai demult, o relatie cu Marian Mihalache, care in ultimii 15 ani ar fi fost de mai multe ori in vizita in casa familiei acesteia.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

3212 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Era-n concediu de odihna ... (Luni, 1 februarie 2010, 21:07)

    x [anonim]

    Era-n concediu de odihna.
    Se odihnea, sireacu'!
    Auzise de niste metode de relaxare ... exorcizarea propriilor temeri ...
    Prin raul facut altora.

    Se pare ca e o metoda SIGURA pentru conducatorii nostri.
    Ei se simt tot mai bine pe masura ce noi ne simtim tot mai rau.
  • +5 (5 voturi)    
    control (Luni, 1 februarie 2010, 21:20)

    tyty [utilizator]

    la cap pentru toti politicienii. Daca au vazut ca pot face orice abuz aici, isi exporta nesimtirea si crimele peste tot.
  • +1 (11 voturi)    
    Nici o noutate.... (Luni, 1 februarie 2010, 21:21)

    Lars [anonim]

    Hmmm.. si care-i mirarea ? Doar pedeii sunt acum rude la varf cu capii unuia din cele mai tari clanuri mafiote din tara....
  • +1 (1 vot)    
    atac (Luni, 1 februarie 2010, 22:00)

    pnl [anonim]

    Nu cred ca e ceva serios.Mai degraba cred ca e vorba de un alt atac energetic
  • 0 (10 voturi)    
    Ce partid!!! (Luni, 1 februarie 2010, 22:06)

    vio [anonim]

    Se pare ca numai lumea buna s-a adunat la PDL!
    Numai "nefrecventabili" si oameni cu care n-ai vrae sa imparti un compartiment de tren sau o camera de hotel!
    Cu exceptia lu` madam Udrea! ba chiar si Anastase.....
  • +2 (2 voturi)    
    Natural Born Killers (Marţi, 2 februarie 2010, 0:06)

    Highway killa' [anonim]

    Mi-aduce aminte de cazul Raj Tunaru,,,(fost candidat la presidentie). Se mai aude ceva de ala? Ca pe don Mantzog l-am vazut la TV bine mersi, dupa ca a bagat in groapa un om si a ranit inca cativa ( aflati in ambulanta )....
    • +2 (2 voturi)    
      e la inchisoare :)) (Marţi, 2 februarie 2010, 4:55)

      neutrino [utilizator] i-a raspuns lui Highway killa'

      ..in US din acelasi motiv. Era in vacanta in US sa se relaxeze, si s-a gandit ca ar trebui sa ii dea o lectie prietenei, asta in conditiile in care acesta rapostase deja un abuz la polititie. Finalitatea... Tunaru cel putin 2 ani puscarie (asta daca o mai iesi viu de acolo).
      • +1 (1 vot)    
        puscaria (Marţi, 2 februarie 2010, 9:37)

        john doe [anonim] i-a raspuns lui neutrino

        in ameirca depinde dela stat la stat. in ny si statele din nord est este chiar relaxanta.
        si mai invatza si engleza, gratis. :-)
        nasol e ca asfel de cazuri conteaza la deciziea pentru suspendarea vizelor...
        vestea despre tzigania din italia, crimele din tot vestul ioropii si alte jafuri, sunt bine cunoscute si la wash.
        • 0 (0 voturi)    
          Hai ca ai zis-o! (Marţi, 2 februarie 2010, 12:20)

          Tata [anonim] i-a raspuns lui john doe

          Aberatia asta cu "o crima influenteaza decizii interstatale" e pur si simplu idioata! Deciziile la acel nivel se iau dupa cu totul alte criterii. Pe de alta parte sa crezi ca acel roman a facut cine stie ce statistica in Irlanda inseamna sa nu cunosti starea de fapt de acolo. La ei sunt mult mai multe omoruri inregistrate decat in Romania de exemplu. Asta cu crima lui pasionala nu impresioneaza pe nimeni acolo! Nu mai aiuriti cu tot felul de tampenii ca ne fac 2-3 romani de ras pe afara. Ne facem noi de ras cu ce tara avem aici in interiorul granitelor!
  • 0 (6 voturi)    
    Asasinii printre noi (Marţi, 2 februarie 2010, 5:11)

    Criminalist [anonim]

    Ştiam că portocalii sunt escroci dar iată că se dovedeşte că sunt şi criminali. Fiţi cu băgare de seamă.
  • +1 (1 vot)    
    n-am cuvinte (Marţi, 2 februarie 2010, 10:59)

    dada [anonim]

    Nu este vorba ca este din PD ,cel de la Craiova care a sechestrat pe un cetatean roman in Austria si l-a legat la git cu lant ,a facut pe el s.a ,tot pd-ist era ,nu se poate generaliza caci criminali sint peste tot pacat de noi ca nu stim pe cine sa votam .Si faptul ca ei se inbogatesc enorm de mult peste noapte ,ca-si fac legi doar in interesul lor in timp ce mai multi sufera deci si acest aspect tot act criminal se numeste.Individul asta a lucrat la Apia aici se fac cele mai mari matrapazlicuri cu banii de la D-na Europa nu stiu sa atraga banii care ni se cuvin si nu stiu sau nu vreau sa faca documentatii decit in interes propriu ,nici nu poti sa te adresezi domniilor lor atit de aroganti sint .Nu-mi dau seama care ar fi solutia sa scapam tara de ei !
  • +1 (1 vot)    
    hoti stim dar si criminali? (Marţi, 2 februarie 2010, 11:02)

    dada [anonim]

    cum ce partid!! ?ce legatura are totusi asta ai inteles Viorel?
  • 0 (0 voturi)    
    ciudat (Marţi, 2 februarie 2010, 12:36)

    catalin [anonim]

    pt mine PDL-ul este un partid nociv creat si dezvoltat pe mormanul de lipsa de educatie politica si democratica a cetateanului obisnuit , lucruri caracteristice si celuilalt fiu rezultat din fostul FSN- adica PSD... doar ca.... a lega fapta penala a acestui om de politic.. e cam mult.. si eu am avut tendinta saspun : uite pe cine pun golanii in frunte.. dar tb sa fim cinstiti: e o intamplare ca asta e membru PDL.. ....
  • 0 (0 voturi)    
    cam pripite concluziile (Marţi, 2 februarie 2010, 12:39)

    io [anonim]

    am citit ambele articole din Irish Times legate de aceasta tragedie...
    acolo se spune ca politia locala crede ca barbatul gasit impreuna cu femeia in acel apartament si-a provocat singur ranile.
    daca se adevereste, atunci nu prea se mai leaga concluziile "surselor" citate.
    da, se spune ca un al doilea barbat a fost retinut pentru 24H insa nu se spune ca acesta ar fi principalul suspect.
    probabil ca Mihalache are rolul lui in povestea acestei crime pasionale, insa concluzia este putin deplasata.
  • 0 (0 voturi)    
    fara numaaaar (Marţi, 2 februarie 2010, 13:22)

    marinelu turmentat [utilizator]

    Bai astia de la goarna prezidentiala, cu mondialu si mirciulica nu dati nimic, cu nepoata aia factura sau cum o chema-o. Ar fi prea de tot eu cred ca este clar flacara violeta de vina, o manuieste marinelu prost si a inceput sa dea cu ea si in orataniile din ograda. Cum baga flacara cum aparae cate un interlop deghizat in costum si papion, nu vorbesc de mondialu ca ala si famiglia lui au deja 37 de dosare penale.
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns la crima din Irlanda (Vineri, 5 februarie 2010, 2:48)

    yo [anonim]

    Nu era un om violent.Daca are o tumora la creier care ia declansat criza?O fi sau nu nu posibila si aceasta supozitie...