The New York Times: Dragostea in Lumea Noua sau povestea unor imigranti romani in SUA

de R.P.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 14:12 Actualitate | Diasporă

Au plecat din Romania in 1991, "pentru a scapa de opresiunea care parea sa se fi destramat prea putin, de la caderea comunismului". Ea coafeza, el instalator; ambii au copilarit, s-au cunoscut si au inceput sa se iubeasca intr-un oras "care odata facea parte din Ungaria". Asa incepe povestea Mariei si a lui Gheorghe, care s-au chinuit 18 ani cu statutul de imigrant in Statele Unite ale Americii, scrie prestigiosul cotidian de peste Ocean, The New York Times.

Acum se implinesc 19 ani de la marea plecare. Iar casa Mariei arata ca "acasa in Romania": masa din sufragerie este acoperita cu o fata de masa delicata, din dantela romaneasca; frumos asezate peste stau foi in care sunt scrise de mana cuvinte traduse din engleza in limba nativa a celor doi soti, maghiara. Caietele sunt inca de la sosirea lor in Queens, cand cei doi soti au inceput disciplinat sa invete limba tarii in care se mutasera.

De patru luni, Maria trece insa printr-o adevarata tragedie: in octombrie 2009, Gheorghe a murit din cauza unui atac de cord. S-au cunoscut pe 27 martie 1968, la o cafenea din orasul in care s-au nascut, iar de atunci au fost nedespartiti aproape in fiecare zi. Pana in urma cu aproape patru luni. "Nu stiu de ce Dumnezeu l-a lasat sa plece de langa mine", marturisteste Maria, in varsta de 64 de ani. "Era viata mea. Era totul pentru mine".

Acum, Maria a ramas in SUA impreuna cu mama sa. Impreuna, incearca sa dea sens unei vieti pline de chin. In 1991, cei doi romani credeau ca au calcat pragul unei vieti mai bune. Toata averea lor, atunci cand au ajuns in Queens, era formata din lucrurile care le mai ramasesera in bagaje si care nu fusesera furate pe aeroportul din Romania, din 100 de dolari cumparati de Gheorghe pe piata neagra, un caine si speranta.

Au inchiriat un apartament in Jackson Heights, iar Gheorghe si-a luat o slujba de noapte in Bronx. Din 1996 au inceput insa greutatile: tatal Mariei a murit, iar Gheorghe a suferit un atac de cord, in urma caruia nu a mai putut lucra. Acum erau trei in aceeasi casa, pentru ca alaturi de cei doi s-a mutat si mama Mariei.

Maria si-a luat serviciu si, pentru mai mult de 10 ani, a avut grija de atat de sotul sau, cat si de mama, care a dezvoltat boala Alzheimer. Dupa o lunga perioada de lupta, Maria si Gheorghe au primit cetatenie americana. Visul lor era sa revina, insa, in Romania. Un vis care s-a spulberat rapid in 2006, cand un hot le-a furat toate economiile pe care le adunasera pentru a se muta inapoi in tara.

In noiembrie 2008, Gheorghe a suferit doua atacuri cerebrale, in urma carora a ramas paralizat partial si cu dificultati de vorbire. Maria a renuntat la slujba, pentru a avea grija de sotul sau si de mama care se adancea tot mai rau in boala. Un an mai tarziu, Gheorghe si-a luat la revedere definitiv de la lumea noua in care pasise alaturi de sotia sa.

Maria s-a trezit, insa, fara bani de inmormantare. A primit ajutor neasteptat, de la un asistent social de la Spitalul Elmhurst Center, unde mama sa era sub tratament. Asistentul social a aflat despre problemele Mariei si a anuntat asiociatiile catolice de Caritate din Brooklyn si Queens.  

Au trecut 19 ani de la plecarea din Romania, iar Maria nu isi poate gasi nimic de lucru in tara in care credea ca isi va implini visele. Are grija de mama sa, de 84 de ani, si gateste aceeasi mancare pe care a invatat-o in Romania.  

In sufragerie, o icoana cu Iisus Hristos a fost asezata cu grija pe urna in care Maria pastreaza cenusa sotului sau; langa, o candela aprinsa si o vaza cu flori. Maria tine in maini o fotografie cu Gheorghe si o saruta, marturisind in lacrimi: "Mi-e dor de el atat de mult".  


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

14457 vizualizari

  • 0 (24 voturi)    
    vai..! si-amar...! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 14:27)

    bm [anonim]

    The American Dream...!
    • +5 (25 voturi)    
      American Dream is gone! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 15:30)

      tito [anonim] i-a raspuns lui bm

      "care s-au chinuit 18 ani cu statutul de imigrant in Statele Unite ale Americii, scrie prestigiosul cotidian de peste Ocean, The New York Times. "
      dece ar scrie un asa mare ziar povestea lor??? cand sunt sute si mii ca iei....
      eu cred ca SUA sa cam umplut si acuma ca si celelalte tari care pana acum plangeau dupa imigranti incep sa isi inchid portile....
      defapt articoulu este un fel de mesaj genul.....SUA nu e perfecta.... American Dream is gone! :)
      • 0 (0 voturi)    
        pai iti spun eu de ce... (Luni, 11 ianuarie 2010, 18:35)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui tito

        ungurii au o sustinere fantastica in SUA, mai ales in New York.
        articolul este scris in scop caritabil, pentru ajutorarea "Mariei".
        d'aia vezi scris "ambii au copilarit, s-au cunoscut si au inceput sa se iubeasca intr-un oras care odata facea parte din Ungaria."
        vezi, sunt romani, dar de fapt sunt unguri, asa ca hai sa ii ajutam.

        nu am nimic cu oamenii, crestineste ar trebui ajutati, dar uite cum se pune problema pentru a obtine ajutorul.
    • +11 (21 voturi)    
      ungurii gheorghe si maria!? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 19:03)

      arpad atilla [anonim] i-a raspuns lui bm

      au astia de la NY times o cultura generala de invidiat, ce sa zic. Deci in 91, ungurii maria si gheorghe erau inca oprimati in romania, intr-un orasel care pe vremuri apartinea ungariei, parerea celor de la NYT. Articolul e ticluit in birou, la comanda.
      • +5 (7 voturi)    
        Din orice adevar (Duminică, 10 ianuarie 2010, 10:08)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui arpad atilla

        poti trage spuza pe turta ta, daca sti ce e in capul oamenilor si iti alegi cu grija cuvintele; accentuezi partile din el care te pun intr-o lumina favorabila, estompand ce nu-ti convine. Nu uita, spiritul domina materia, adica ce e in mintea ta e mai important decat ce s-a petrecut cu adevarat.
  • +23 (31 voturi)    
    Dureros (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 14:29)

    ady624 [utilizator]

    Oare care ar fi fost povestea Mariei dacă nu plecau din România? Mai bună sau mai rea? (nu sunt cinic și nici retoric) Ce părere aveți?

    Am o singură observație, poate ușor obraznică... Citiți de două ori: "Caietele sunt inca de la sosirea lor in Queens, cand cei doi soti au inceput disciplinat sa invete limba tarii in care se mutasera." Deci nu au cerut școli în limba maternă... hmm... (recunosc ușoara răutate din ton)

    Cu stimă,
    Adrian
    • +4 (14 voturi)    
      Of (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 15:56)

      The Wisest Fool [utilizator] i-a raspuns lui ady624

      Ady, te rog, nu fi nedrept fata de o poveste asa frumoasa. Lasa nemultumirile personale pentru alte articole.

      Eu gasesc sublim faptul ca dupa ani de zile in care a trebuit sa ii poarte de grija sotului imobilizat la pat, in locul traditionalului: "a scapat si el de suferinta si eu", saruta fotografia sa si intre lacrimi spune: "Mi-e dor de el atat de mult".

      Dragostea nu va pieri niciodata si nicaieri fie ca se aflau in US sau Romania.
      • +15 (15 voturi)    
        Nu vreau să fiu nedrept (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 16:32)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui The Wisest Fool

        Din contră, acești oameni simpli au dat dovadă de ceea ce se numește normalitate. Au învățat limba țării în care s-au dus, atât vroiam să subliniez.

        În rest, povestea este foarte tristă și înduioșătoare și simt o foarte mare compasiune. Iubirea, în cele din urmă, doare. Dar cred că oferă mult mai mult în schimb... Mult mai mult și mult mai valoros. Iar această poveste ar trebui să fie o lecție de iubire. Și pentru mine este.

        Mulțumesc pentru comentariu,
        Adrian
        • -11 (15 voturi)    
          tara in care s-au nascut (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 18:32)

          cititor [anonim] i-a raspuns lui ady624

          Ady draghe, frustrarile tale sunt atat de mari ca faci greseli garve: confunzi limba materna cu limba dobandita. In SUA au trebuit sa invete limba engleza pentru ca tu se stabileau acolo deci nu era cazul sa ceara invatamant in limba materna. Situatia lor in Romania era alta: ei se nascusera aici nu au imigrat in Romania.
          Pacat ca nu te-ai putut abtine ... ai dovedit multa nesimtire. Aceasta este o poveste cam trista dar are un mesaj bun.
          • +5 (5 voturi)    
            Îmi cer iertare pentru că nu ai priceput (Duminică, 10 ianuarie 2010, 5:53)

            ady624 [utilizator] i-a raspuns lui cititor

            Nu ai priceput ce-am vrut eu să zIc. Era o aluzie la școlile de stat în limba maghiară ce sunt dorite în Transilvania....

            Asta e, data viitoare...
            Adi


            PS Observ folosirea extrem de deasă a atributului "frustrat". Toată lumea îmi spune că-s frustrat (mai nou sunt și nesimțit). Nu-i contrazic, dar poate mă luminează și pe mine careva:

            Conform DEX:
            FRUSTRÁ vb. tr. a lipsi, a priva pe cineva de un bun, de un drept; a păgubi; (p. ext.) a înșela. (< fr. frustrer, lat. frustrari)

            Lămuriți-mă și pe mine, ce mi s-a luat?
          • +2 (4 voturi)    
            Draga Cititor (Duminică, 10 ianuarie 2010, 13:46)

            radu [anonim] i-a raspuns lui cititor

            e mai grav faptul ca se nasc aici si mai vor si scoli in limba maghiara avan in vedere ca-s romani. cu alte cuvinte, te adaptezi mediului in care te afli, nu mediul se adapteaza dupa tine.
          • +2 (2 voturi)    
            Ironie (Duminică, 10 ianuarie 2010, 18:43)

            stefan [anonim] i-a raspuns lui cititor

            Draga Cititor, Ady avea o usoara ironie care imi pare rau ca ti-a scapat -
            - iar povestea nu vad de ce ar fi induiosatoare si trista, este o poveste de viata, prea multi oameni trec prin asa ceva.

            Iar doamna cu pricina, constat ca timp de 5 ani nu a facut nimic, a fost casnica, deci si-a lasat doar sotul sa munceasca. Desi ea era coafeza si sigur ar fi gasit ceva de lucru. S-a dus la munca doar cand nu a avut de ales. Iar el isi luase o slujba de noapte - nu ma mir ca a facut infarct.

            Sincer, nu vad care este morala.

            Sau, ma rog, care este mesajul bun.
    • +7 (15 voturi)    
      dezamagire totala (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 16:14)

      alex [anonim] i-a raspuns lui ady624

      Cei care cred ca in State umbla cainii cu covrigi in coada se inseala amarnic,v-o spun din proprie experienta ,greutatile de zi cu zi si mai ales dorul de cei dragi si de tara ta cu bunele si relele ei te distrug psihic,cred ca peste 80% ar venii acasa in Romania dar le este rusine. Peste tot e bine dar acasa e cel mai bine
      • 0 (4 voturi)    
        PURTATORUL DE CUVINT (Luni, 11 ianuarie 2010, 0:30)

        Architecttudor1262106277615 [utilizator] i-a raspuns lui alex

        De ce faci afirmatii in numele altora, tu nu est purtatorul de cuvint al nimanui cu atit mai putin pentru 80% din romanii din USA. Tu esti un"pathetic loser", daca ai fi un om normal, ai fi onest cu tine insuti si te-ai intoarce in Romania, dar nu o facei pentru ca sti ca si acolo ai fi tot un loser si singurul tau moment de glorie e cind te vaiti. Sint multi ca tine pe aici pe care ii sfatuiesc in fiecare zi sa se intoarca acasa, dar sint si mult mai multi, oameni capabili si muncitori, care ii multumesc in fiecare minut la Dumnezeu ca au putut ajunge in USA.
    • +11 (15 voturi)    
      Imigratie/risc/curaj (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 16:21)

      Realistul [anonim] i-a raspuns lui ady624

      Articol tendentios publicat acum cand e criza economica, cand nu sunt job-uri si asigurarile medicale nu pot face fata cererii,populatia imbatraneste rapid.Poate cineva sa indice un site unde se poate citi in original ?
      Nimeni nu ne invita in America sau in orice alta tara de imigratie si fiecare cu drumul lui.
      Cine i-a obligat sa stea in New York orasul declarat in 2009 ca fiind cel mai depresiv in USA ???
      Cu meseriile lor puteau sa gaseasca un orasel ca acela de unde au plecat,unde te cunoaste toata lumea,cu criminalitate redusa,rezidenti prietenosi,riscuri reduse de boli cardiovasculare,salarii modeste dar care nu e NEY YORK !!!
      Inteleg ca sunt catolici si vorbitori de limba maghiara. Bisericile catolice sunt primitoare si nu sunt afectate de balcanismul orthodox.
      Ce pot sa va mai spun e ca America va iesi cu bine din orice criza cu asiatici,ceva hispanici si africani si din ce in ce mai putini europeeni. Inca este loc pentru mai bine dar nu la New York.
      • +2 (4 voturi)    
        articol (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 17:29)

        eugen [anonim] i-a raspuns lui Realistul

        http://www.nytimes.com/2010/01/09/nyregion/09neediest.html?scp=2&sq=Elmhurst&st=cse
      • -2 (6 voturi)    
        Daca taceai, (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 18:23)

        releu [utilizator] i-a raspuns lui Realistul

        Realistul [anonim] i-a raspuns lui ady624

        ............................
        Inteleg ca sunt catolici si vorbitori de limba maghiara. Bisericile catolice sunt primitoare si nu sunt afectate de balcanismul orthodox.

        INTELEPT RAMANEAI.
        NU AI INTELES NIMIC PANA LA VARSTA ASTA. TIE NU AU CE SA ITI FURE.
        • +2 (2 voturi)    
          a inteles foarte bine (Duminică, 10 ianuarie 2010, 11:23)

          radub [anonim] i-a raspuns lui releu

          la tine e problema cu intelesul
      • +8 (8 voturi)    
        Ai fi realist daca ai stii despre ce vorbesti (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 18:44)

        Nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui Realistul

        Daca ai fi trait in New York, Queens, si daca ai fi trait si in oraselele alea cu rezidentii prietenosi, atunci puteai sa te numesti Realist.
        Pentru un cuplu venit din Romania, fara sa stie limba engleza, fara meserii facute aici, e foarte greu sa mergi in provincia americana, primitoare cu ai lor, dar nu si cu emigrantii.
        Pe coasta de est, cartierul Queens e poate cel mai primitor pentru emigrantii de acest tip. Din pacate raman legati acolo, limba nu o invata niciodata cum trebuie, pentru ca asa e viata: aspra si dura. Esti la o varsta la care sa inveti o limba straina nu mai e usor, nu mai ai timp, etc. etc.
        Bolile sunt bolile romanesti (sau maghiare daca vreti) clasice, cauzate de macarea super-grasa si super-sarata cu care ne-am invatat cu totii acasa...
        Povestea e trista rau, imi pare tare rau de ei, si ca ei sunt inca multi saracii...
        America nu mai e cea fost. America e ce e acum. America poate sa fie peste tot, atata timp cat crezi ca poti reusi in viata. Iti trebuie cap, munca multa, si un dram de noroc...
        • +9 (11 voturi)    
          din experienta proprie (Duminică, 10 ianuarie 2010, 3:08)

          realistul [anonim] i-a raspuns lui Nu conteaza

          Am imigrat in USA in 1996 fara sponzori,rude,biserici,prieteni si fara sa vorbesc engleza. Dupa ce-am cumparat un jaf de Mercury Tracer cu 100 K mile si am ramas cu 840 dolari am gresit drumul si am ajuns in Maine la Portland unde am primit acel numar de securitate sociala fara sa stiu ce este dar mi s-a spus ca nu e de lucru.
          Am trecut prin desertul verde Vermont apoi din nou New York,Pensilvania, W Virginia , Tennesee,Arkansa unde politia statului mi-a explicat ca am nevoie de o adresa sstabila si apoi sa caut un job,am trecut in Texas si la El Paso un border patrol m-a directionat spre New Mexico eram sa ajung in Mexic,am gasit de lucru dar nu aveam adresa. In Arizona la al 32-lea interviu am dat o adresa falsa si am fost angajat !! am inchiriat un jaf de apartament,am deschis un cont cu ultimii 420 de dolari. am lucrat 2-3 job-uri si am fost si la scoala la graduare eram cel mai batran graduat (gradul 3.2) Singurii mei invitati la ceremonie era nevasta-mea si fiul nostru care a graduat peste 4 ani ca sef de promotie. Si asta fara comunitati,mititei,bere,palinka. In America se poate. N-am sa uit niciodata interviul de cetatenie cand functionara a ridicat de pe masa dosarul meu de imigratie si m-a felicitat pentru ca am raspuns corect la toate intrebarile alea pe care cei din generatia mea le evita si in 3 saptamani eram la juramant.
          Norocul vietii mele a fost USA si prea putin imi pasa de ce cred altii.
          • +3 (3 voturi)    
            OK, felicitari (Duminică, 10 ianuarie 2010, 15:37)

            Nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui realistul

            OK, ai fost foarte tare. Putini reusesc sa faca asta si numai tu stii cat de greu ti-a fost. Esti mai degraba o exceptie.
            Ti-ar fi fost mult mai usor sa-ti gasesti ceva de lucru daca mergeai in Queens (New York) la o biserica romaneasca si ai fiintrat in legatura cu romanii de acolo.
            Marea problema e ca multi dintre ei raman legati acolo, cu salarii mici si un trai semi-decent. Se sacrifica pentru copii. Nu vreau sa condamn pe nimeni, fiecare face cat poate si cat vrea pana la urma urmei.
            Ma bucur pentru tine, ma gandesc ca ai alte perspective si ai o viata mult mai buna acolo in Arizona. Sanatate si sa-ti mearga bine!
          • +2 (2 voturi)    
            Brovo !!!!! (Luni, 11 ianuarie 2010, 0:40)

            Architecttudor1262106277615 [utilizator] i-a raspuns lui realistul

            Brovo, Realistule Bravo, Bravo, Bravo !!!
            Si sa stii ca nu esti o exceptie, esti doar un om capabil si muncitor, care ti-ai gasit tara care ti se potriveste. Ca sa te conving ca nu esti o exceptie asa cum ar vrea altii sa creada, te asigur ca povestea mea nu este foarte diferita de a ta si am venit aici la virsta cind colegii mei din Romania vorbeau deja de pensie. Am trait si in Europa de West dar USA e tara cea mai minunata din lume, daca nici ai nu poti sa reusesti, atunci nu o vei face nicaieri !!!!
            • 0 (0 voturi)    
              Multumesc si toate cele bune !!! (Luni, 11 ianuarie 2010, 3:38)

              realistul [anonim] i-a raspuns lui Architecttudor1262106277615

              Si eu am stat in europa de west 3 ani (belgia)legal apoi am imigrat pentru 3 ani in Canada apoi restul il stii.
              Sa fim sanatosi si sa muncim pana la 66 1/2 ani ca asa e la noi in USA.
              God bless America
              My home, sweet home.
    • +2 (2 voturi)    
      chestie de valenta (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 17:58)

      mendeleev [anonim] i-a raspuns lui ady624

      Este ca si in tabla lui mendeleev: romana semi-valenta, maghiara bivalenta, germana tetravalenta, molfaitul heptavalent. (Tot fara urma de rautate - le mestec pe toate). Dincolo de Rába nu se mai revendica.
      • 0 (0 voturi)    
        :) (Duminică, 10 ianuarie 2010, 5:54)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui mendeleev

        Că bine zici :)

        Mersi,
        Adi
    • -2 (2 voturi)    
      intolerante ingusteaza mintea (Duminică, 10 ianuarie 2010, 20:51)

      ungurul [anonim] i-a raspuns lui ady624

      Draga Adrian, daca ai avea ceva in cap ti-ai da seama de diferenta dintre USA si Ardeal. Nu uita ca, indiferent cat va scandalizati, Ardealul a fost parte a Ungarien, si indiferent daca iti place sau nu, noi reprezentam o minoritate insemnata (cel putin ca numar) in Romania. Cat despre drepturile ungurilor din RO, probabil ca ar fi bine sa pui mana pe o carte de istorie ne-romaneasca. O sa afli, cu stupoare probabil, ca, chiar si in comunism, o zona a Romaniei a avut autonomie intre anii 1952-1968. Intreaba-te de ce? Atunci ai intelege mai bine pretentiile de scoala in limba materna.
      • +1 (1 vot)    
        dincolo de Rába nu se revendica (Duminică, 10 ianuarie 2010, 23:22)

        mendeleev [anonim] i-a raspuns lui ungurul

        Compara doua regiuni ale Ungariei Mari: Ardealul si Burgenland din Austria, cu numele maghiar Felsőőrvidék, Őrvidék sau Lajtabánság din punct de vedere istoric si demografic dupa Trianon 1920.
        Pentru a te informa, citeste : http://www.hunmagyar.org/taj/orvidek/magyarorvidek.html; pentru ceilalti: http://www.hunmagyar.org/taj/orvidek/index.html spre a afla despre resentimentele fata de stapanii austrieci. In Burgenland nu se pun problemele din Ardeal - asimilarea este pe terminate.
  • +2 (8 voturi)    
    Dragoste in Lumea Noua (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 14:44)

    sile [anonim]

    Cred ca mai corect era un titlu de genul:
    - Vise spulberate in Lumea Noua....
  • +16 (16 voturi)    
    american dream (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 15:06)

    huhurezu [anonim]

    in majoritatea cazurilor romanii resusesc in america. familia asta reprezinta un caz aparte. de fapt fiecare imigrant in america e o alta poveste.
    sunt doua lucruri pe carea ny times, pentru care de fapt nu am nicio stima, le pune stramb:

    oras, care odata era in ungaria. nu e prima data cand ny times atinge problema asta, zic eu, in mod tendentzios. pe vremea cand romanii din america organizau demonstratzii pro nato, ny times a avut un articol pe prima pagina vadit impotriva aderarii romaniei. motivul: romania a fost alaturi de germania in WWII. asta dupa ce ungaria fusese admisa, ungarie care a luptat pana la capat langa nemtzi, si pentru care,acelasi ziar, facuse propaganda, la greu.
    si uitand totodata ca, de fapt si germania si italia erau membre nato, tzari care formasera impreuna o aliantza, o axa militara.

    o alta minciunica a ny times fu ca romanii au luptat pentru dobandirea cetatzeniei. asta e o minciuna. dupa ce ai facut cinci ani ca rezident permanent, ai dreptul la dobandirea cetatzeniei.
    fatza de rezidentza permanenta, cetatzenia confera, in plus , dreptul la vot.
    si corvoada de a fi chemat la tribunal sa faci parte dintr'un juriu, la curtea cu juri.

    imi pare rau pentru aceasta familie nenorocoasa, dar, repet, majoritatea romanilor se descurca onorabil in america. asta dupa catziva ani de tranzit. este dur, dar tocmai de aia sunt multe reusite. america nu da nimic. ai toate drepturile, dar trebuie sa le ceri. inclusiv dreptul la munca.
    salariul minim in statul ny este undeva intre 7 si 8 dolari pe ora. un litru de benzina este sub un dolar. chriiile sunt intr'adevar mari in ny. deaceia, multzi romani, dupa catziva ani, se orienteaza spre alte state: pennsylvania, ohio, florida, georgia, texas, arizona....
    in acele state potzi cumpara o casa cu trei dormitoare si doua bai, garaj de doua masini, undeva intre o suta si o suta cinzeci de mii de dolari...
    si la ei lucreaza excelent progarmul fha, prima casa la noi.
    • +6 (6 voturi)    
      pai daca (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 18:03)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui huhurezu

      ne uitam pe lista cu redactori de la nytimes o sa vedem ca sint in majoritate evrei. Probabil ca multi dintre ei sau parintii lor au fost evrei unguri.
      La fel ca soros-bacsi, cu care impartasesc si cam aceeasi ideologie. In ochii lor, Romania va fi o tara antisemita intotdeauna, orice ar face. Ungaria insa este paradisul pierdut, cu toate ca regimul lui szalassi a omorit in citeva luni mai multi evrei decit romanii in cinci ani de razboi. Asta este.
      O speranta exista: numarul de cititori scade non stop, asa ca falimentul nu e foarte departe. Poate le intinde obamba vreun colac de salvare, pe banii contribuabililor, bineinteles.
      • +5 (5 voturi)    
        soros-bácsi si mariska-néni (Duminică, 10 ianuarie 2010, 7:51)

        mendeleev [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        In sensul valentelor de mai sus, evreii au fost in istorie purtatorii culturii dominante acolo unde se punea problema. Asa in Bucovina de cultura germana chiar daca limba de circulatie ramanea idis iar cele 2-3 carti in germana erau dichis pur. Germana lor avea chiar un nume aparte, "Deutschmerisch". In Ardeal de cultura maghiara in pofida celor sesizate. Si poporul german si-a pastrat aura de neam de cultura. Daca ne intoarcem in istorie, in Califatul de Cordoba s-au aranjat destul de iscusit cu fiii desertul.
        Povestioare de genul acesta sunt pentru cercul tot mai restrans de batranei nostalgici, printre care unul chiar ia un Nobel; altora le folosesc drept hrana si le inghit cu orasele unguresti cu tot. Cand urmeaza o induiosare din Elada cu punctul de plecare in orasul grec Tomis?
      • +5 (5 voturi)    
        Foarte buna remarca! (Duminică, 10 ianuarie 2010, 9:04)

        constantin [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Interesanta problema abordata, mai ales ca acest subiect se evita, sau se abordeaza cu rezerva. Din punctul de vedere al atitudinii antiromanesti, evreii unguri reprezinta o categorie aparte. Imediat dupa 1946, in securitate, in special in zona Ardealului, au intrat masiv evrei unguri (la fel ca de altfel si activisti in partidul comunist), era o ocazie perfecta sa loveasca in adevaratii romani (vezi romanul "Cel mai iubit ..." al lui Marin Preda in care eroul era anchetat cu ura de un securist evreu ungur). Acest fenomen a fost si in URSS unde Stalin folosea evreii din aparatul de represiune (datorita caracterului oportunist al acestora ) pentru a lovi in mod eficient in cei care se opuneau regimului dictatorial. In Internationala socialista era plin de evrei, vezi cazul Walter Roman, tatal lui Petrica! ( Bine facuta remarca: evreii unguri percep Romania ca un stat antisemit. In realitate romanii au dat dovada de o toleranta extraordinara fata de evreii care, adoptand nume romanesti (inca o chestie parsiva inghitita de romani!), s-au integrat in societatea romaneasca, migrand spre varfurile ei, in zonele in care se muncea mai putin, dar aveau un mai mare control asupra societatii, cu beneficiile de rigoare. O dovada a faptului ca evreii au dus-o excelent in Romania, este faptul ca se intorc oricand cu placere in vizita din Israel (sau de unde s-au stabilit) si ce este interesant, si-au pastrat perfect limba romana, spre deosebire de alti romani plecati prin lume care dupa 5 ani cand revin nu mai stiu sa vorbeasca bine romaneste (la intalnirile periodice de la terminarea scolii, nu mai participa fosti colegi care locuiesc chiar in oras, in schimb vin cu emotie colegi din Israel!)
  • +7 (7 voturi)    
    mda... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 15:08)

    Alex [anonim]

    fiecare caz e unic...si fiecare cum reuseste si cat dram de noroc are.....am emigrat in iunie 2009, dupa 2 luni am avut servici bine platit si nu pot spune ca ne putem plange, slava Domnului!Avem un copil de 2 ani 6 luni, sotia nu are servici si ne descurcam mai mult decat ok,deci pot considera ca am avut noroc.Engleza o vorbesc de la 12 ani, deci asta nu a fost o problema....ce sa zic, trist, pacat...dar in tara cat din populatie traieste viata Mariei?Deci.....
  • +18 (20 voturi)    
    Fictiune maghiara (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 15:10)

    Rafael Che Guevara [anonim]

    Este vorba de 2 maghiari pe nume Maria si Gheorghe. Probabil "Gheorghe" Attila. Asta suna si a banc. Articolul atinge si probleme teritoriale: s-au cunoscut intr-un oras ce a apartinut odata Ungariei. Ei ash... de ce a trebuit specificat astfel? Dar inainte de acel odata oare cui a apartinut acel oras? Si de ce s-a specificat astfel in articol? Inca o minoritate, alta decat cea tiganeasca se plange ca "o spalatoreasa" (ca idee- nu ca as avea ceva cu spalatoresele). Bine ca au reusit scape din tara aia unde pe aeroport se obisnuieste sa-ti fure bagajele. Daca povestea aceasta ar fi reala atunci da, este o tragedie dar prea mult suna a articol cu mesaje subliminale de o calitate precara. Nu tu nume complet, nu tu oras mentionat (poate e vorba de Constanta)- doar doua nume, niste repere in timp, un nume de tara trantit ca musca-n lapte, si un aeroport din Romania- nu cumva Budapesta? Dupa cum multi fac confuzia intre aceasta si Bucuresti. Autorul nu a vrut sa greseasca. A specificat bine. Aeroportul din Romania ptr ca BU-dapesta si BU-curesti sunt relative ia BU-lgaria ar mai aduce o variabila in ecuatie.
  • +4 (4 voturi)    
    flew over the cuckoo's nest (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 15:14)

    ONE [anonim]

    Emigratia romaneasca cea de dupa 90''este tanara.Fara grija de maine, cand esti tanar totul este usor. Am 47 de ani din care 12 in Canada. Emigrarea nu este usoara asta o stie oricine indiferent cu ce statut pleci sau cati bani ai la plecare in buzunare. Astfel de drame vor mai apare pe masura ce mai imbatranim pe aici si noi.
  • +3 (5 voturi)    
    un gand ... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 15:17)

    serban [anonim]

    De multe ori este valabila vorba : " fie piinea cit de rea tot mai bine-n tara ta ...... !?"
    • +3 (3 voturi)    
      Ubi bene ibi patria... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 20:06)

      UnCapsunarCanadian [anonim] i-a raspuns lui serban

      sau poate "la omul sarac nici boii nu trag". Crede cineva ca i-ar fi fost mai bine in tara in aceleasi conditii( sotul paralizat si cu mama cu Alzheimer)? In Romania in spital trebuie sa vii cu medicamentele tale, iar fara atentii nu se uita nimeni la tine...

      Ubi bene ibi patria (Acolo inde e bine, acolo e tara mea)
      UnCapsunarCanadian
  • +12 (14 voturi)    
    intrebare (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 15:19)

    donache [anonim]

    De ce a trebuit sa sublinieze acest lucru: They grew up in a Romanian town that was once part of Hungary.
    De ce nu a spus ca e un oras care a facut parte din Romania apoi din Austro-Ungaria apoi a ajuns inapoi in Romania?
    • -3 (3 voturi)    
      de aia (Duminică, 10 ianuarie 2010, 9:57)

      van gong [anonim] i-a raspuns lui donache

      pt. ca nu intereseaza pe nimeni din ce oras provin.
      Iar articolul nu dezbate istorie.
  • +1 (1 vot)    
    aleluia...aleluia... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 15:26)

    cacaciosul [anonim]

    offf...viatza-viatza ...asta-i soarta ...orcat te-ai zbate ,daca na-i noroc chiar nu te potzi inpotrivi...macar sau iubit cu adevarat
  • +9 (11 voturi)    
    fiecare,cum isi asterne asa doarme (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 15:29)

    emi [anonim]

    limba materna era maghiara.
    cum de nu au cerut si acolo scoli in limba materna,si s-au straduit sa invete limba engleza.
    -orasul ,poate ,facea parte din Imperiul AUSTRO-UNGAR,si nu din UNGARIA.
    Transilvania pamint romanesc. OK
    Fiecare avem o cruce ,pe care trebuie sa o ducem si fiecare avem ceva de platit in viata pentru anumite greseli. D-zeu sa o ajute.
  • +7 (7 voturi)    
    ce e cu articolele astea? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 15:29)

    dof [anonim]

    Nu de curand hotness a prezentat pe cineva din Canada intr'o lumina asemanatoare: trista. Oameni care sufera sunt peste tot in lume dar mi se pare ca hotnews came vrea sa arate ca e nasol sa emigrezi... poate mi se pare mie. Sunt povesti triste, sunt povesti normale si sunt povesti f de succes. Sa nu se creada ca toti care pleaca ajung prin america sa traiasca drame. Unii ajung, si e f trist, dar nu cred ca are legatura cu Canada sau sua. Compatimesc pe cine duce o viata plina de tristetze
  • -3 (5 voturi)    
    visul american (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 15:37)

    turistul [anonim]

    e trist ca oameni ca acestia doi au fost fortati sa emigreze ... iar emigrarea nu e intotdeauna cu happy end ...
  • +3 (5 voturi)    
    Adevar (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 15:40)

    Mishu [anonim]

    Din pacate acesta este o realitate pentru emigranti. Din pacate romanii care se intorc in tara nu povestesc niciodata dramele pe care le-au trait acolo din fudulie. Trebuie sa fim smecheri sa aruncam cu bani in stanga si in dreapta fie vorba intre noi si ai sunt de pe carti de credit.
  • +5 (7 voturi)    
    Fictiune Maghiara (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 15:57)

    Rafael Che Guevara [anonim]

    Este vorba de 2 maghiari pe nume Maria si Gheorghe. Probabil "Gheorghe" Attila. Asta suna si a banc. Articolul atinge si probleme teritoriale: s-au cunoscut intr-un oras ce a apartinut odata Ungariei. Ei ash... de ce a trebuit specificat astfel? Dar inainte de acel odata oare cui a apartinut acel oras? Si de ce s-a specificat astfel in articol? Inca o minoritate, alta decat cea tiganeasca se plange ca "o spalatoreasa" (ca idee- nu ca as avea ceva cu spalatoresele). Bine ca au reusit scape din tara aia unde pe aeroport se obisnuieste sa-ti fure bagajele. Daca povestea aceasta ar fi reala atunci da, este o tragedie dar prea mult suna a articol cu mesaje subliminale de o calitate precara. Nu tu nume complet, nu tu oras mentionat (poate e vorba de Constanta)- doar doua nume, niste repere in timp, un nume de tara trantit ca musca-n lapte, si un aeroport din Romania- nu cumva Budapesta? Dupa cum multi fac confuzia intre aceasta si Bucuresti. Autorul nu a vrut sa greseasca. A specificat bine. Aeroportul din Romania ptr ca BU-dapesta si BU-curesti sunt relative ia BU-lgaria ar mai aduce o variabila in ecuatie.
  • +6 (6 voturi)    
    Tu cum te numesti ? Atiila ! Ah Salut Georghe ! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 16:06)

    Szász [anonim]

    Imigranti romani in SUA, Maria si a lui Gheorghe. De fapt erau maghiari de cetatenie romana. Deci nu poate fi vorba decat de Mária si György.
  • +17 (17 voturi)    
    Trist (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 16:07)

    Elois [anonim]

    Trist pentru ca:
    1. Nici un oras din Romania nu a facut vreodata parte din Ungaria (nu in istoria moderna si contemporana), poate din Austro-Ungaria sau Imperiul Habsburgic;
    2. Protagonistii se cheama de fapt Marica si Gyuri;
    3. In 19 ani nu si-au schimbat semnificativ stilul de viata (bani la saltea, munca multa, mancare nesanatoasa, stres s.a.)
    4. Nu am gasit nicaieri indicii depre copiii lor. Au fost singuri tot timpul?

    Cred ca i-am raspuns si lui Adrian intr-un fel: ar fi fost acelasi lucru.
  • -10 (10 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 16:39)

    Z [anonim]

    chiar nu inteleg de ce nu priviti povestea in sine si sa lasati deoparte partea cu orasul care apartinea candva ungariei...povestea in sine e mult mai complexa...pe voi ce va deranjeaza defapt ca ny times mentioneaza de ungaria? (probabil de aia ca multi nici nu au auzit de romania ca doar prin ce sa se remarce, ah da prin hotie si multe alte "calitati") si astfel e mentionat ungaria probabil pt un punct de reper...anyway...pe voi nu va deranjeaza defapt soarta acestui cuplu care is si ei oameni ci mai degraba faptul ca NYT face referire la Ungaria...c`est la vie! pana si imnul va tot cheama la desteptare dar nicio miscare...
    • +7 (7 voturi)    
      Da, pe mine (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 18:21)

      releu [utilizator] i-a raspuns lui Z

      nu ma intereseaza soarta lor. Sunt mii ca ei, fiecare sa isi traiasca soarta pe care si-a ales-o. De ce e soarta lor mai interesanta decat a altora, pt. ca a scis NYT ?
      Varu'-meu a plecat prin 87 in Canada, traieste bine, are 55 de ani, cu criza asta, , banca, chestii, cica a pierdut banii de pensie...
      In Ro cica le-au furat din bagaje acu 19 ani.
      In NY le0au furat banii de pensie....

      Sirop, sirop, sirop, sirop, sirop
    • +5 (5 voturi)    
      detalii (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 19:09)

      donache [anonim] i-a raspuns lui Z

      Da Elois, sunt importante detaliile. In povesti de genul asta lacrimogen se pot masca foarte bine mesaje care penetreaza minti si constiinte si raman intiparite. Nu stii ca povestile triste sunt mai bine retinute decat cele vesele? Ia vezi ce fel de fotografii castiga in general premii.
      Drama lor e drama a milioane de emigranti.
  • +13 (15 voturi)    
    cunoastem (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 17:23)

    Lucianmotzul [anonim]

    Situatia este cam asa ,o spun pt ca traiesc aci de 20 de ani (,NYtimes acest ziar care ne denigreaza tot timpul pe noi romani si ne prezinta in lumina proasta ) acestia sint maghiari cu cetatenie romana,dar ei au avut necazuri ,pt asta sint de compatimit,dar mamaei de 84 de ani care nu a lucrat aci in NY nici o zi primeste ajutor social cca 800$ pe luna si toata asistenta medicala gratuita si 24 de ore asistenta (home care ) care sa aiba grige de ia ,iar fata ia si ia ajutor social de aceia stau in NY acolo se plateste si chiria de primarie si alte facilitati .Tragedia este ca sotul a murit si am toata compatimirea .Dar sa prezinti ca oras din ungaria cei care cunoastem istoria nu putem fi prostiti iar pe americani de rind nu-i intereseaza,multi nici nu stiu exact unde este Ungaria sau Romania,de fapt au alte probleme ,dar o mina de etnici unguri care lucreaza la acest ziar fac asta tot timpul ,dar munca in zadar pt ca Romania niciodata nu va mai fi sub vreun imperiu Austro _ungar si acesta a fost din 1866 si pina in 1918 ,nici o parte din Romania nu a fost incorporata in Ungaria decit prin dictatul de la Viena in al doilea razboi mondial cind unguri au omorit mii de romani ,vezi Petea ,Mureseni de Cimpie ,Traznea si Ip ,Huedin si alte locuri .Sint multe de scris dar spatiul nu permite.
  • +7 (11 voturi)    
    din nou povesti depresive cu imigranti... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 17:24)

    snowman [utilizator]

    Incepe sa ma irite aceste articole tendentioase pe care hotnews le publica, povesti cu imigranti nefericiti, deprimati, fara realizari. In realitate, traiesc in diaspora si am ZECI de prieteni care au realizat mult: o familie fericita, casa, cariera, viata mai buna, nu perfecta, dar mult mai buna decat cea din Romania. Povestile lor sunt frumoase. De ce nu publica hotnews si astfel de povesti de succes, nu inteleg inca in totalitate. Poate pentru ridicarea audientei cu orice pret? Pentru a provoca discutii aprinse pro si contra ? Si inca ceva pentru cei carora le face placere sa creada ca imigrantii sunt nefericiti dar nu se intorc din jena: va mintiti singuri si va place aceasta automintire. Realitatea e mult mai complexa decat credeti si exista o gramada de imigranti multumiti de viata lor in aceste "negre strainatati".
    Concluzia mea: eu ma simt foarte bine in "cele negre strainatati". Am o viata mult mai buna si mai linistita decat in Romania. Nu exista caini cu covrigi in coada nici aici, dar cu perseverenta, cu mintea deschisa si un pic de munca, iti faci o viata mai buna si mai decenta in comparatie cu ce poti obtine in Romania in acest moment.
    Asa ca, scutiti-ma cu povestile voastre depresive si alese special pentru a provoca dispute pro si contra ca sa creasca numarul de postaci.
    Hotnews, regasiti-va obiectivitatea.
    Personal, daca mai gasesc inca una sau doua povesti din astea chinuite, depresive si ignorati alte zeci de povesti de succes cu imigranti, imi sterg contul si nu mai imi pierd vremea pe acest portal.
    • 0 (0 voturi)    
      da frate (Luni, 11 ianuarie 2010, 3:06)

      toro [anonim] i-a raspuns lui snowman

      dar in spatele succesurilor stau creditele shi in spatele creditelor sta...
  • +6 (6 voturi)    
    dream (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 17:42)

    dorint [anonim]

    Sa fiu si eu un pic rautacios-ei au cautat sa se integreze invatand cat de repede limba tarii de adoptie,dar ca analogie ,f. multi romani de etnie maghiara,nu invata cat traiesc ,limba tarii in care traiesc!
    Doamne ajuta lui Morico sa reuseasca intr-un sistem,care noi altadata il vedeam perfect, ...dar de fapt acesta este pe departe ....de ''american dream''!
  • +2 (4 voturi)    
    pacat (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 17:50)

    Calin [anonim]

    Nefericita poveste
    Pacat ca NY times publica un caz atipic al emigratiei din Romania; majoritatea imigrantilor de dupa 89 din Romania au avut succes si s-au adaptat unei societati care iti ofera suficiente plase de siguranta cu conditia sa-ti asumi resposabilitatea singur. O boala e tragica indiferent de situatie dar consecintele ei materiale si sociale pot fi reduse cu conditia sa-ti iei anumite precautii.
    Greutati, parinti bolnavi am avut cu totii dar alternativa asistentei medicale romanesti este incomparabila; i-mi aduc aminte de ignoranta personalului medical si de dispretul pentru pacient.
    Pacat ca NY times se refera la vechile granite ale Europei pe care acum incercam sa le facem desuete intr-o Europa unita
    Pacat ca NY times nu se concentreaza pe problem indigene Americii: sa-si trimita reporterii in Appalachia sau in Deep South sau in inner city Detroit si sa extraga de acolo povesti lacrimogene despre incest, sarcini la 14 ani, laboratoare de metamphetamina sau trafic de oxycontin. Acelea sunt povestile tipice Americii, nu povestea unor imigranti bine intentionati dar urmariti de ghinion
  • +10 (10 voturi)    
    aiurea (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 18:26)

    amanda13 [anonim]

    Am citit articolul original si mi se pare de-a dreptul tendentios. In primul rand pomenirea ideii cu Ungaria e complet off-topic, rau-voitoare si de-a dreptul inoportuna. In al doilea rand hotnews a tradus aiurea, era vorba de Gyorgy si nu de Gheorghe.In al treilea rand cred ca articolul in sine tinteste spre altceva (de asta cred ca faza cu Ungaria e in fapt centrul de greutate), spre denigrarea Romaniei in general. Locuiesc in State si sunt o gramada de mexicani sau alte tipuri de imigranti, ba chiar americani get-beget care au povesti si mai triste decat aceasta familie. "un hot le-a luat datoriile" este dezvoltat chiar mai putin decat incidentul cu bagajele din Romania, desi mi se pare un nenoroc mult mai mare. De unde atata tendentiozitate?
  • +5 (5 voturi)    
    Oare?? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 18:41)

    adrian88000 [utilizator]

    Eu cred ca povestea relatata de Tha New York Times este o fictiune. A fost scris acest articol pentru a trimite mai multe mesaje subliminare. Oricim NYT este un ziar ciudat cu obtiuni politice bizare uneori.
  • +5 (5 voturi)    
    imigranti (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 18:47)

    dondan [anonim]

    eu traiesc in Romania dar am o gramada de rude si cunostinte care stau prin chicago, florida dar nici unul nu si-au exprimat dorinta de a se reintoarce in tara.
    sunt oameni simpli care au copii si muncesc, dar nici nu incape nici o discutie cand vorbim de nivel de trai.
    sincer si eu cred ca asemenea articole sunt tendentioase;si inca ceva sa nu-mi spuneti mie ca aceasta familie care a avut atatea probleme o ducea m-ai bine in Romania.
  • 0 (2 voturi)    
    romani ? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 18:51)

    ADRIAN [anonim]

    Cum te cheama pui de Dac ATTILA
  • +6 (6 voturi)    
    visul american (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 18:52)

    detroit man [anonim]

    Si eu si nevasta suntem de peste 10 ani in america. Tot din Romania am plecat si cred ca acelasi aeroport ,dar nu ne-a furat nimenea vreun lucru din bagaje . inteleg cand se revine inapoi in tara poate sa se fure . Si stiu si familii de romanii si prietenii buni care nu s-au putut adapta visului american s-au intors in romania inapoi . Am vorbit cu cativa dintre ei le pare rau ca s-au intors .Au crezut ca totusi se va raliza cu banii castigati aici , isi vor dechide afaceri altii si-au cumparat terenuri .Dar dezamagire totala au fugit de criza de aici din america si au dat peste criza din romania .
  • +3 (5 voturi)    
    Maria Petrik & Gyorgy (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 19:01)

    Mihai [anonim]

    Pentru vorbiorii de engleza, articolul specifica detalii despre limba nativa hungarian, ajutoarele sociale care le primesc si au chiar si o fotografie!
    R.P de la Hotnews a interpretat articolul original si a omis detalii. Nu este nici traducere, nici articol scris in urma unui interviu, ci o preluare denaturata prin omisiune.
    Nu inteleg scopul acestui "articol", mai ales dupa povestea
    profesoarei din Toronto. In cazul de fata, macar avem originalul, dar articolul despre cazul din Toronto mi se pare clar fabricat.
    PS. Cand emigrezi doar ca sa traiesti din ajutoare sociale, deci sa profiti de sistemul tarii de adoptie, oare de ce mai trebuie sa si musti mana care-ti da de mancare?
    PPS. Profesoara din Toronto a uitat sa spuna cat 40-50 dolari pe ora castiga.
  • 0 (2 voturi)    
    si (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 21:14)

    sile [anonim]

    cand te-ai trezit era aproape dimineata!!
  • +2 (4 voturi)    
    din nou povesti depresive cu imigranti... PART2 (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 21:32)

    Valentin [anonim]

    Are dreptate cel ce a postat mai devreme si al carui titlu l-am imprumutat, sper sa nu fi fost protejat de copyright (titlul).
    Sunt convins ca in USA nu umbla cainii cu covrigi in coada, dar nici Romania nu va ajunge vreodata la acel nivel de economie, sunt convins ca nici la nivelul Cehiei sau Poloniei nu o sa ajunga vreodata. Asta este, noi trebuie sa vedem intotdeauna partea plina a paharului. Toate cele bune.
  • +6 (6 voturi)    
    Batranii din Romania in Ro sunt uitati de lume (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 21:33)

    mitza [anonim]

    Aici toti batranii intr-o situatie similara nu primesc nici un ajutor. "Rehabilitation center"??? Comparati asta cu azilele romanesti? Nu suporta comparatie.

    Sau asociatie de intrajutorare din Queens?

    Unde gasiti asta in Ro?

    p.s "Oras unguresc care e acum pe teritoriul Romaniei". Propoaganda "Transilvania pamant unguresc" este de-a dreptul nerusinata peste ocean. Asta e NYT, dar ganditi-va cate evenimente culturale etnice sunt organizate la nivel de fiecare orasel in USa si Canada...Harti unguresti in care este inclusa Transilvania, asta fac ungurii peste ocean.
  • +6 (6 voturi)    
    Remarci (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 22:02)

    Geo [anonim]

    Prima remarca este ca doamna in cauza si-a luat serviciu abia dupa ce sotul ei nu a mai putut lucra. Avand in vedere ca in articol nu se spune nimic despre copii, presupun ca nu au avut, deci nu se punea problema ca a stat acasa sa creasca copiii. Stranie mentalitate, te duci intr-o tara in care vrei sa reusesti, pleci de la zero, dar numai unul munceste si colac peste pupaza o mai aduci si pe mama ca de, sa fie 3 oameni pe un singur salariu ...
    A doua remarca - dreptul la munca si cetatenia nu dureaza atat de mult. Mai ales in '91.
    A treia ramarca - cand locuiesti in Queens si muncesti in Bronx nu iti tine (fir-ar sa fie!) banii acasa la saltea si daca cineva ti-i fura nu te mira ca s-a intamplat chestia asta...
    • +1 (1 vot)    
      Cam ai dreptate (Duminică, 10 ianuarie 2010, 17:22)

      big_fufu [utilizator] i-a raspuns lui Geo

      Mie mi se pare ca ori articolul e o facatura imbecila, ori oamenii astia doi nu erau prea sanatosi la cap.
      Frate, dar nici in Romania, dar ce zic eu... nici in Africa nu mai tine nimeni banu` la saltea.... e ceva absolut caraghios sa faci asta in tara lui Visa si MasterCard...
      Plus de asta... nush cum sa le spun altfel la toti exaltatii care cred ca un muncitor si o coafeza pot ajunge miliardari doar prin plecarea in Statele Unite:))
      Sa fim seriosi... ascensiunea sociala e un lucru care cere timp, si in cele mai multe cazuri si ceva studii... ca doar nu ne luam dupa telenovele...
      Oricum, ca idee... nu mi se pare ca o duc cu nimic mai bine decit omul de nivel mediu din Romania.... si oricit m-ar scuipa unii sau altii pe acest forum, eu consider ca acesti oameni au plecat de-aiurea si s-au aventurat way over their hads, pt ca au ajuns in tara competitivitatii la cel mai inalt nivel.... si in mod evident nu erau pregatiti pt asta.
  • -7 (7 voturi)    
    oras "care odata facea parte din Ungaria" (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 22:24)

    Liberalul [utilizator]

    HELOOO OAMENI BUNI !!!!!!!!!!!!!!!

    Din tot articolul asta, o singura fraza (oras "care odata facea parte din Ungaria" ) v-a ramas???? Sunteti penibili domnilor, traiti in Europa anului 2010 si va deranjeaza o fraza care vrea sa-i fereasca de confuzii pe cititori.
    Un articold despre tragedia unei familii si voi atata ati gasit sa remarcat....
    Propaganda nationalist comunista v-a intrat bine in cap, nu puteti sa vedeti mai departe de ea ......
    • +6 (6 voturi)    
      daca e de importantza mica (Duminică, 10 ianuarie 2010, 10:16)

      tzaranistul [anonim] i-a raspuns lui Liberalul

      dece autorul a tzinut s'o mentzioneze.
      din ce, din ce mai des, in mediile americane se vorbeste de ungaria si nu de imperiul austroungar.
      ungaria a exista ca stat independent dupa cel de al doilea razbel al lumii.
      care oras romanesc a facut parte din ungaria dupa acea data ? doar cele din ardealul de nord, regiune rupta din tzara prin diktatul dela viena !
      nu vi se pare curios ca un american deplange diktatul dela viena ?!
      ba, in america, existe curente de opinii, si nu in randul oamenilor de rand, ci a universitarilor si politicienilor, care regreta dezmembrarea imperiilor, cu bataie la imp. habsburgic si probabil otoman. atunci era liniste in estul ioropii. :-))
      mai jenant este pentru ny times ca foloseste drama unei familii, drama care ar fi putut fi aceiasi, chiar daca ramaneau pe loc, in orasul care candva a fost in ungaria.
      si, vorbind de decentza, sunt milioane de familii care traiesc drame mult mai mari, tragedii, in diferite coltzuri ale lumii.
      sunt americani din nastere care trec prin greutatzi, cel putzin tot ata de mari ca familia din articol.
      dar si mai grav, sunt grupuri, etnii intregi ce sunt supuse opresiiunii organizate, si care trec, in numar mare, prin drame, cel putzin la fel de mari.
  • +3 (3 voturi)    
    Ambiguu (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 22:35)

    elise [anonim]

    Din pacate, hotnews a modificat articolul orginal, oferindu-i o conotatie diferita. Titlul din NY Times este cu totul diferit: 'Still Mourning a Husband While Caring for a Mother' si este incadrat la rubrica 'The Neediest Cases' (unde apar multe alte articole cu oamenii care au nevoie de ajutor).
    Pentru cei care se gandesc ca articolul arunca o lumina proasta asupra romanilor, in articolul original faptul ca cei doi au fost cetateni romani este secundar celui ca ei sunt de etnie maghiara (numele lor sunt unguresti pe site-ul NY Times).
    Povestea este induiosatoare si din pacate, exista multi oameni pe aceasta lume care trec prin momente dramatice (vezi si alte articole din aceeasi sectiune, de ex.).
  • -1 (1 vot)    
    wow, wot a story (Duminică, 10 ianuarie 2010, 9:43)

    tsunami [utilizator]

    asa e, multi romani se realizeaza in state. problema care mi-o pun eu acum este, ce e mai important, sa traiesti zeci de ani in armonie si iubire sau sa fi realizat dar divortat si cu pensie alimentara?

    faptul ca au plecat si cu catelul spune mult despre ei.
    da, povestea pentru ea n-are un final fericit, dar ea, a fost dintre putinii care au cunoscut fericirea.
  • -3 (3 voturi)    
    nu e vorba de american dream (Duminică, 10 ianuarie 2010, 9:54)

    van gong [anonim]

    in articol nu e vorba nici de american dream, nici ca ungurii vor sa ia Ardealul, nici ca romanii sunt antisemiti... cum multi dintre comentatori par sa inteleaga.
    E vorba doar de o familie necajita, care locuieste in New York dar putea la fel de bine sa locuiasca la Videle, si care n-are bani sa-si plateasca chiria de la o luna la alta. In plus, are si mari probleme de sanatate. Ca e de origine maghiara... chiar are vreo importanta?
    Articolul il vad ca pe un strigat de ajutor... oamenii aceia au nevoie disperata de ajutor.
    Din majoritatea comentariilor: numai carcoteli, neincredere si judecati la adresa lor. Nu-i ajutati cu nimic asa!
  • +2 (2 voturi)    
    Cunoaşterea limbii (Duminică, 10 ianuarie 2010, 10:14)

    Erdely [anonim]

    O dramă ca a multora. Poate comunitatea maghiară să-i ajute să revină în ţară. Câteva comentarii foarte interesante, precum cele privind învăţarea limbii oficiale a statului în care trăieşti. Din acest punct de vedere cred că şi comentariile care conţin greşeli crase de gramatică ar trebui respinse de la publicare. Ar fi o formă de srijinire a limbii române scrise.
  • -1 (3 voturi)    
    roman (Duminică, 10 ianuarie 2010, 10:20)

    dondan [anonim]

    adrian, dan ma numesc si sant roman get beget.
    nu conteaza ca sant unguri sau romani; mai trebe sa ai si noroc in viata ei nau avut. punct.
  • +2 (2 voturi)    
    emigranti (Duminică, 10 ianuarie 2010, 10:54)

    toma [anonim]

    problema e aceeasi pentru gheorghe si maria,cit si pentru gyury si marika.
    ce-am observat :la un moment dat erau 4 persoane tata,mama si ei doi. lucra una singura,gheorghe.dupa ce s-a imbolnavit s-a angajat maria,care a renuntat si ea ca sa-i ingrijeasca pe cei 2 ramasi,ambii bolnavi !
    unde in lumea asta poti trai 4 persoane dintr-un salariu modest ? din ce sa-ti mai cumperi casa ?(care,totusi,e mai ieftina ca-n romania)
  • 0 (0 voturi)    
    Donate to the Neediest Cases today. (Duminică, 10 ianuarie 2010, 11:28)

    Anton Teleton [anonim]

    Articolul (original) apare in categoria "The Neediest Cases.". E un articol umanitar, daca vrea organismul Dvs.

    Daca-l cititi, la sfirsitul. textului este un link pentru cei care pot dona pentru cei aflati in astfel de situatii nefericite.
  • -2 (4 voturi)    
    de ce nu vad in Romania.. (Duminică, 10 ianuarie 2010, 11:32)

    derailed [anonim]

    ..in niciun ziar si pe niciun site o rubrica permanenta gen "THE NEEDIEST CASES" din NYTimes in care oamenii mai norocosi sa poata dona de la cativa lei in sus pentru a ajuta astfel de cazuri???
    De ce?
    • +1 (1 vot)    
      Pt ca probabil nu citesti presa romana:)) (Duminică, 10 ianuarie 2010, 17:25)

      big_fufu [utilizator] i-a raspuns lui derailed

      Pt ca de altfel, chiar si pe acest site pe care postezi atit de vehement, sunt permanent anunturi umanitare, si la fel se intimpla si in ziarele locale din diverse judete.
      Va rog eu mult, luati un extraveral inainte de a mai posta tot felul de aiureli!
  • +1 (1 vot)    
    LOL!!!!!!!!!!!! (Duminică, 10 ianuarie 2010, 12:28)

    StefanAlin [utilizator]

    limba nativa a lui Gheorghe si Maria este maghiara?!?!
    prea tari americanii astia...
  • -2 (2 voturi)    
    de ce va legati de maruntisuri? (Duminică, 10 ianuarie 2010, 15:52)

    ana [anonim]

    Am citit comentariile si m-a mirat ca majoritatea se legau de faptul ca erau de nationalitate maghiara. Ar fi fost interesant sa vad comentariile daca erau romani din Oltenia. Ce s-ar fi scris? Eu cred ca ziarul a spus adevarul, e un story veridic, este vorba despre sansa si nesansa. Evident in America nu totul e roz, dar asa cum au spus si altii, ai sansa ta. Legat de moarte si de boli, alea nu le poti pune pe seama Americii, acolo D-zeu decide. Eu as propune tuturor celor care isi varsa nervii si idioteniile pe acest site, ca si comentarii nedorite, care incita la defaimarea a orice si la ura, sa-si faca autocritica si in loc sa scrie prostii pe site, sa-si foloseasca timpul ca sa-si ajute semenii (batrani, frati, prieteni, necunoscuti). E mai eficient si te ajuta la suflet.
    • +2 (2 voturi)    
      Naivitate (Duminică, 10 ianuarie 2010, 17:05)

      roro [anonim] i-a raspuns lui ana

      Lobbyul unguresc pentru pamant unguresc este foarte mare, profitandu-se si de ignoranta crasa a vest europenilor si americanilor in ce priveste istoria est-europeana. Se poate intalni atat in ziare, carti publicate, etc.
      • 0 (0 voturi)    
        intzeleg... (Duminică, 10 ianuarie 2010, 20:45)

        kuku [anonim] i-a raspuns lui roro

        atunci trebuia sa fie scurt si sa dea numele, adresa si eventual un numar de cont.
        caz in care nu se mai facea confuzie.

        acele date erau mai relevante decat ca proveneau dintr'un oras, candva unguresc.
        si nici chestia cu furtul geamantanului, in urma cu douazeci de ani, nu e relvant pentru un anuntz umanitar.

        nu crezi, draga roro ?!
  • -1 (1 vot)    
    intrebari de cultura generala si istorie (Duminică, 10 ianuarie 2010, 19:45)

    unul din tara [anonim]

    Ca si roman, cand vad in continuare acest nationalism romanesc care reactioneaza la orice este amintit ca si istorie maghiara, am urmatoarele intrebari:
    -de cand exista Romania ca si denumire? Ca si apropo intreb, pt ca doresc sa mi se raspunda cat se poate de corect ce scria in actele de nastere ale celor nascuti in Ardeal inainte de 1918?
    -hobbyul meu este istoria. Am citit sute de carti de istorie in 3 limbi. Istoria dacica este o legenda frumoasa pt cei cu ochelari de cal si urechi infundate.
    -antropologia are legatura cu istoria. Am intrebat oameni extrem de pregatiti din acest domeniu, din alte tari despre mitul extrem de naiv pe care multi il cred ca sunt de origine daco-romana. Zambet pana la urechi si discutii pe aceasta tema. Concluzie: NICI UN CETATEAN ROMAN NU POATE DEMONSTRA ORIGINEA DACICA.
    Doresc sa nu participe la raspuns cei care fac atacuri personale, injuraturi si nu au o pregatire in istorie.
    • 0 (0 voturi)    
      te'ai dat de gol (Duminică, 10 ianuarie 2010, 20:37)

      un dac din afara [anonim] i-a raspuns lui unul din tara

      ca esti din tzara. numai romanii din tzara vorbesc asa de prost limba romana.
      se spune-ca roman- nu, ca si roman.
      -ca si roman- inseamna ca nu esti chiar roman, numai cineva oarecum, sau asemanator unui roman, un fel roman.
      alte greseli ale unora din tzara: folosirea infinitivului incorect. ex: am plecat la restaurant pentru a bea o bere./ am plecat la restaurant sa beau o bere. se face abuz de infinitiv, probabil din engleza unde forma -in order to se traduce corect pin -ca sa- nu -pentru a-.
      alta greseala comuna la romanii din tzara, inceperea unor fraze, vorbiri cu deci. deci arata o concluzie, nu se poate folosi drept inceputul unui raspuns.
      cat despre intrebarea"de cand exista romania ca si denumire", nu prea am intzeles ce vrei sa intrebi. ca si, inca odata, inseamna cum ar fi, asemanator.
      de cand exista denumirea de romania ?
      odata cu proclamarea regatului, sub domnia lui carol I. dupa unire tzara a primit denumirea de principatele unite. pana la unire, a exista tzara romaneasca ca principat, in frunte avand un domnitor.
      numele de romania era folosit, in trecut, pentru imperiul roman de rasarit, de catre proprii localnici.
      cat despre origine, nu este nevoie s'o demonstrezi nimanui.
      este suficient s'o stii pentru tine. nici nu cred ca cineva itzi cere s'o demonstrezi. numai daca ai reclama comoara regelui burebista.:-))
      despre originile dacice ale romanilor, mergi la roma si uita'te la columna lui traian. eu chiar seman cu un tarabostes :-))

      acum o intrebare, dar te rog sa n'o ei personal:
      este una din cele trei limbi in care te'ai documentat (si vad c'ai facut'o serios), limba maghiara ?

      repet, nimic personal.
      numai din curiozitate.
  • 0 (0 voturi)    
    neadaptatii... de unguri din romania (Luni, 11 ianuarie 2010, 0:22)

    gadjodillo [anonim]

    Nu stiu cum sint ungurii din ungaria, desi cred ca sint ok, descurcareti, ca altfel n-ar fi reusit pe unde s-au dus. Dar ungurii din romania nu sint deloc asa, sint neadaptati, retrograzi, inchisi intr-o cultura moarta. Dupa cum e descrisa femeia asta, "maria" evident nu e numele ei real, e una care nu a reusit nimic pentru ca inca sta ancorata in cultura calduta din care a plecat. Am stat in gazda la unguroaice, in timpul liceului. Casele lor aratau, la sfirsit de secol XX, ca la sfirsitul secolului XIX. Aceleasi mileuri, aceleasi... totul incremenit in timp. Nici o mirare ca nu invata nici macar limbi straine. Cum ar fi limba romana. Nici dupa ce traiesc 70-80 de ani in Romania nu-s in stare sa zica: m-am culcat cu ea. Nu. Ei tot "l-am culcat-o" zic.
  • 0 (0 voturi)    
    Hotnews voce tendentioasa (Luni, 11 ianuarie 2010, 1:26)

    Architecttudor1262106277615 [utilizator]

    Citesc cu stupoare " Avertismentul" de dedesupt si asta imi aminteste ca acest organ de presa este cu totul altceva decit cea ce vrea sa arate ca este. Veau sa va spun dragii mei ca am plecat de mult de acolo de unde voi aveati influenta asupra unei audiente captive, dezabonarea mea imediata e singurul compliment care v-il pot face.
    Dozvidanie...
  • 0 (0 voturi)    
    O alta perspectiva (Luni, 11 ianuarie 2010, 23:34)

    Adi-Seattle [anonim]

    Eu nu am dedus ca ar fi avut o situatie mai buna daca ramaneau in Romania.
    Intai cu necazurile de sanatate prin care a trebuit sa treaca sotul, apoi ca femeie care intretine trei persoane a reusit sa se descurce niste ani.
    Apoi se vorbeste de o agoniseala menita sa le asigure intoarcerea in tara in conditii decente. Eu nu cred ca toate acestea vorbesc despre cat de rau e in State. O gresala uriasa sa tii agoniseala in casa... Ghinion au intrat hotii si au furat tot. Oare hotii din Romania fura altfel? Poate ca in tara noastra minunata le lua si gazu...
    Situati in ansamblu e trista dar nu din cauza locului. As spune chiar ca s-au descurcat foarte bine pentru statutul cu care au venit si la varsata la care au facut-o. Cine nu reuseste sa-si faca o situatie decenta in SUA nu va reusi nicaieri daca excludem a intra in politica in Romania:)