Ghimpu le cere scuze romanilor pentru vizele impuse de comunistii moldoveni: A fost o rusine pentru noi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 12:17 Actualitate | Diasporă

Mihai Ghimpu
Foto: AGERPRES
Presedintele interimar al Republicii Moldova si presedintele Parlamentului de la Chisinau, Mihai Ghimpu, si-a cerut scuze fata de romani, pentru regimul de vize impus de fosta guvernare comunista, anunta Unimedia, care citeaza Romania Libera.

"A fost o rusine pentru noi. Eu îmi cer scuze prin intermediul ziarului dumneavostrta in fata cetătenilor României. Sigur am corectat această greseală politică constient făcută. Noi trebuie să avem relatii bune și foarte bune cu România", a afirmat liderul PDLM.

Mihai Ghimpu a semnat, joi, in calitatea sa de presedinte interimar, decretul privind anularea obligativitatii vizelor pentru cetatenii romani care intra in Republica Moldova. Astfel, romanii pot trece Prutul fara viza incepand de vineri, 18 septembrie.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1833 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    bravo Moldova (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 12:29)

    gabi [anonim]

    Insfarsit ati intrat in normalitate! Felictari ! Jos comunismul !!
    • -5 (5 voturi)    
      Basescu sa-si ceara scuze poporului Moldovean. (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 18:26)

      politruck [anonim] i-a raspuns lui gabi

      Presedintele Basescu a spus intro declaratie publica, cerrezultat si pentru Basescuprost pentru Voronin, speram sa aiba acxelasi tandu-l pe Voronin.. ca de data asta nu-l va mai ajuta sa ramana la putere ca in urma cu 4 ani... Deci cetatenii modoveni au ramas inca 4 ani sub comunisti din cauza presedintelui. Nimeni nu si-a dat seama .. unde se amesteca Basescu se alege praful... El intelege greu si uita repede, daca nu-l agresa verbal Voronin poate ca nu am fi aflat. dupa O cearta tovaraseasca a cazut Voronin si poate cade si Basescu...
      • -1 (1 vot)    
        traducerea in rusa va rog? (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 23:29)

        mama [anonim] i-a raspuns lui politruck

        poate se intelege mai bine....
  • +8 (8 voturi)    
    Felicitari pt atitudinea dvs. ! (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 12:33)

    suki [anonim]

    D-le Ghimpu, va felicit pentru intelepciunea de care ati dat dovada. Este e dovada de intelepciune si inteligenta, si a facut o foarte buna impresie asupra noastra, a romanilor de dincoace de Prut.
    Ne-ati readus un sentiment de normalitate, precum si placuta senzatie ca poate, la un moment dat, lucrurile se vor aseza pe fagasul normal, si nu va mai trebui sa inventam scuze pentru a fi impreuna, un singur popor, acelasi dintotdeauna.
  • +8 (8 voturi)    
    Nu este vina lui (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 12:47)

    Razvan (360romania.eu) [anonim]

    Si nu este vina moldovenilor. Comunistii, pe oriunde au ajuns nu au lasat in spate decat jeg si oameni morti.
    • 0 (2 voturi)    
      Daa (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 21:52)

      George [anonim] i-a raspuns lui Razvan (360romania.eu)

      Si multa vodka, sa nu uitam de vodka :))
      nu neaparat imbuteliata in sticla, mai degraba sub forma de voma prin toata Moldova :))
  • +7 (7 voturi)    
    In fine (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 12:55)

    Rhadoo [utilizator]

    Nu voi trebuie sa va cereti scuze, ci porcul de Voronin!
    Oricum, un gest demn de apreciat. E bine ca relatiile vor reveni la normal.
  • +6 (6 voturi)    
    om cu verticalitate (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 12:59)

    euros [utilizator]

    BRAVO!
  • +5 (5 voturi)    
    F BN (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 13:03)

    Malasorte [anonim]

    Intradevar un lucru spre normalitate, spre civilizatie si o mai buna colaborare.
  • +4 (4 voturi)    
    Documentare mai buna. (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 14:19)

    D N [anonim]

    A devenit o norma trista pentru mass-media romaneasca sa faca greseli care mai de care cand vine vorba de noutati din Republica Moldova. Nici Hotnews nu e imun la tendinta mentionand ca Ghimpu e liderul PDLM. Asa partid nici macar nu exista in Moldova! Si partidul la care cred ca s-a facut aluzie, PLDM, il are drept lider pe D-l Filat. Informati-va!
  • +2 (2 voturi)    
    eu imi cer scuze (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 15:04)

    alex [anonim]

    ca nu am putut face nimic sa indrept nelegalitatile de acolo.
  • +2 (2 voturi)    
    anulare vize pentru romani (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 17:15)

    ilie [anonim]

    O mica nuanta: Mihai Ghimpu este liderul PL. Lider la PLDM este Filat.
  • +2 (2 voturi)    
    PCRM in afara legii (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 17:44)

    atreus [anonim]

    Ma bucur ca romanii din Romania au facut ce trebuia: i-au sustinut pe moldoveni cel putin prin comentarii si prin mesaje. Vizele nu au fost impuse de moldoveni ci de Voronin si numai de Voronin. Daca bine imi amintesc in Romania, imediat dupa revolutie partidul comunist a fost scos in afara legii. Nu ma refer aici la social-democratie care este o doctrina democratica ci la comunism care a facut numeroase victime si in Romania si in Moldova. Asadar oare de ce nu se scoate si PCRM in afara legii?
    • 0 (0 voturi)    
      Oare ? (Duminică, 20 septembrie 2009, 9:13)

      roberto [anonim] i-a raspuns lui atreus

      Si pe Voronin cine l-a ales ? Cine tot alege comunistii de 15 ani ?
  • 0 (0 voturi)    
    Asadar oare de ce nu se scoate si PCRM in afara le (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 20:29)

    george coşbuc [anonim]

    Deputaţii din R.M, membrii ai formaţiunilor de la putere, ar putea vota, în cel mai scurt timp, scoaterea în afara legii a a PCRM, concomitent cu expulzarea în Federaţia Rusă a membrilor acestuia şi confiscarea averilor. Nu contează naţionalitatea acestora întrucât toţi sunt de etnie criminală, adică comunişti! Locul lor este Peninsula Kamceatca ori malurile fluviului Amur! Nici ruşii nu au nevoie de ei! Treceţi la fapte!
  • 0 (0 voturi)    
    propunere (Sâmbătă, 19 septembrie 2009, 23:33)

    L P K [anonim]

    ...sa se intre in normalitate cu o chefuiala la Prut ;-)
    Sarmalute, mamaliguta, vinisor si o hora incinsa bine...
    • 0 (0 voturi)    
      la propunere!:) (Duminică, 20 septembrie 2009, 16:27)

      Alex,Chisinau [anonim] i-a raspuns lui L P K

      Sunt seacord cu propunerea ta!:)Hai sa o facem cit mai repede!:)
  • 0 (0 voturi)    
    legea de dobandire a cetateniei (Duminică, 20 septembrie 2009, 21:02)

    ciprian [anonim]

    Bravo politicienilor moldoveni din AIE - cei care au reusit sa-i fugareasca pe comunisti de la putere.
    Am fost intr-adevar impresionat cand comunistii nu au reusit sa gaseasca nici un parlamentar al opozitiei (din 41) sa voteze pentru candidata lor dupa alegerile din aprilie.
    Acum e timpul sa faca si Romania ceva. Ca in orice joc, acum Romania e la mutare.
    Trebuie numit urgent un ambasador la Chisinau, semnat tratatul de mic trafic la frontiera si mai ales facute modificari la legea pentru dobandirea cetateniei de cei (sau urmasii lor) care au pierdut-o dupa al doilea razboi mondial. Si poate ar trebui urmarita si birocratia de la Bucuresti de care se izbesc cei din RM cand doresc sa obtina cetatenia romana.