Valeri Climenco, pro-rus: R. Moldova se va uni cu Romania doar in urma unui razboi civil, in care se va implica si Rusia

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 9 septembrie 2009, 20:45 Actualitate | Diasporă

Republica Moldova se va uni cu Romania doar in urma unui razboi civil, in care vor castiga fortele pro-unioniste, dar in care se va implica si Rusia, a avertizat miercuri, intr-o conferinta de presa, Valeri Climenco, liderul miscarii social-politice „Ravnopravie", de orientare pro-rusa, relateaza Jurnal de Chisinau.

Climenco a facut aceasta declaratie in contextul unor afirmatii facute recent de noul presedinte al Parlamentului de la Chisinau, Mihai Ghimpu, presa interpretand ca acesta ar opta pentru unirea cu Romania. Ghimpu a explicat ulterior ca nu va milita la guvernare pentru o unire cu Romania. „Daca spun ca vorbesc in limba romana, asta nu inseamna ca sunt pentru unirea Moldovei cu Romania. Da, sunt unionist. Dar sunt si presedintele unui partid, care are un program politic, pe care sunt obligat sa il respect”, a declarat Mihai Ghimpu pentru „Echo Moscvi”.

Daca minoritatile vor fi nevoite sa apere statalitatea moldoveneasca, ei vor gasi aliati puternici din exterior, inclusiv din Rusia, spune Climenco, care a precizat ca reprezinta interesele minoritatilor nationale din Republica Moldova. Intrebat daca Rusia va interveni armat intr-o astfel de situatie, Climenco a raspuns ca „pentru apararea statalitatii, toate mijloacele sunt bune”. El a adaugat ca, in cazul unui asemenea conflict, vor mai interveni si Ucraina, Turcia, Bulgaria, pentru a-si apararea conationalii care locuiesc in Moldova.

In contextul declaratiilor, pe care, potrivit lui Climenco, le-ar fi facut liberal-democratul Vlad Filat, care ar opta pentru retragerea Republicii Moldova din CSI si aderarea la NATO, presedintele Ravnopravie a spus: "Minoritatile nationale pledeaza pentru pastrarea neutralitatii, suveranitatii si independentei Republicii Moldova".

Potrivit lui Climenco, in contextul unor asemenea declaratii facute de liderii politici, nu exista nicio posibilitate de reglementare a conflictului transnistrean. El a mai adaugat ca si comunistii se vor face responsabili, in cazul in care fortele de dreapta vor incerca sa traduca in practica declaratiile lor. Climenco a lasat sa se inteleaga ca PCRM nu ar trebui sa colaboreze cu Alianta pentru Integrarea Europeana, chiar cu riscul de provocare a noi alegeri anticipate. „Politicienii responsabili trebuie sa mearga si la zece alegeri anticipate pentru a pastra tara in hotarele ei”, a spus acesta.


Citeste mai multe despre   






















2084 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    ba nu (Miercuri, 9 septembrie 2009, 21:15)

    ioio [anonim]

    Pai propun sa stati la voi acolo, va e mai bine asa si noua la fel.
    • +11 (17 voturi)    
      Cum dracu au ajuns rusii in Moldova? (Miercuri, 9 septembrie 2009, 21:57)

      Transnistria e Romania [anonim] i-a raspuns lui ioio

      Cu tancul, cu forta, prin colonizare, prin uciderea si deportarea a peste 1 milion de romani ! Blestemata sa fie tara asta de rahat, Rusia, un imperiu de criminali, condus de sadici care-si omorau propria populagtie si navaleau si peste vecini.

      Rusii nu au ce cauta la 1.500 km de frontierele lor, sunt venetici pe Nistru si culmea, chiar istoricii lor o recunosc. Trebuie distrusa Rusia pt. ca balticii, caucazienii, romanii sau ucrainienii sa traiasca in pace? Mai vedem si raposata URSS se credea invincibila si a ajuns la gunoiul Istoriei.

      "Minoritatile" din RM reprezinta fix 20% din totalul populatiei si sunt grupate, fara legatura teritoriala intre ele!

      14% rusi, grupati in sudul Transnistriei (nordul Transnistriei e romanesc, in total 38% din nistreni sunt romani), pe la Balti (50% din oras) si niste cartiere prin Chisinau.

      3% ucrainieni, in sate din nordul RM.
      2% gagauzi, in cateva sate din sudul RM
      1% bulgari, pe ici pe colo.

      Doar Ucraina se teme ca dracu de Unirea romanilor, pt. ca asta va fi un exemplu pt cei 15 milioane de rusi care populeaza estul si sudul Ucrainei, compact si o incurajare pt cei 1 milion de romani si 250.000 de maghiari si sud-vestul Ucrainei.
      Rusia va accepta reunirea, cu perspectiva de a face la fel in Ucraina si va incerca sa "prelungeasca' teritoriul rusofon din ucraina pana la Nistru, macar partial.

      Turcia nu are nimic de pierdut strategic si nu are legaturi importante cu gagauzii crestini turcofoni. Dimpotriva, vrea relatii bune cu statele UE (cum e Romania), din dorinta aderarii.
      Cat despre Bulgaria, e o gluma, e un stat care abia reuseste sa lupte contra mafiei locale.

      Deocamdata, regimul comunist nistrean pare foarte arogant, cum era si cel Voronin, dar trebuie rabdare si inteligenta.
      Prioritatea e acum preluarea tuturor mecanismelor de putere din RM, diminuarea influentei comuniste, promovarea limbii si istoriei romanilor, intarirea legaturilor cu Romania.
      Treptat, cu perseverenta, se face si Unirea !
      • +3 (5 voturi)    
        Bine spus, dar... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 22:33)

        romanul [anonim] i-a raspuns lui Transnistria e Romania

        Bine spus dar rau facut. Imi aduc aminte ca ministerul cultelor a facut o gafa cu un site pe care-l facea bisericii ortodoxe, pe mine nu asta m-a impresionat ci, costul sitelui, 10 milioane de euro pt. un site care nu serveste la nimic. Cu banii astia eu traduceam wikipedia engleza in romana si asa exportam romanism la moldoveni, calitate nu aiureli si vorbe goale. Vezi cum ministrii din toate guvernele sunt seci de idei, imi aduc aminte de motivatia rizi, am facut cutare lucru pt. ca "asa spune legea", pai asa oricare ar fi ministru, daca trebuie sa aplic mecanic legea.
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 21:18)

    festinalente [utilizator]

    Doamne fereste! Asta ne-ar mai trebui ca in rest avem de toate.
  • +9 (9 voturi)    
    sa vorbeasca si nea Ion, ca si el e om! (Miercuri, 9 septembrie 2009, 21:31)

    urania [utilizator]

    ...Si Rusia se va uni cu China in urma unor tratative pe teme 'agrare' - vorba bancului ce circula inainte de '89, dupa niste schimburi de focuri la granita ruso-chineza, in comunicatul oficial de presa se spunea ca 'au avut loc tratative pe teme agrare'. Iar acest Valeri Climenco nu este decat un dement care se vrea bagat in seama.
  • +5 (5 voturi)    
    opinie (Miercuri, 9 septembrie 2009, 21:48)

    ploiesteanu [anonim]

    toti tampitii au dreptul sa vorbeasc astazi, pacat ca unii sunt lideri de partide,
  • +7 (9 voturi)    
    Tot felul de idioti sunt bagati prea mult in seama (Miercuri, 9 septembrie 2009, 21:51)

    ???? [anonim]

    Rusia ne-a dorit intotdeauna sub talpa sa. Ceea ce s-a petrecut in Romania in ultimii douazeci de ani dar si de-a lungul istoriei demonstreaza ca cizma bolsevica inca se afla pe grumazul tarisoarei noastre! Drama e ca sunt multe cozi de topor in Romania care slujesc cu multa energie interesele dusmanoase ale Rusiei. Rusilor trebuie sa li se reaminteasca din cand in cand ca lumea nu poate asista cu nepasare la ambitiile imperiale pe care le au. Lui Climenco si celor asemenea lui le recomandam sa plece in rusia. Acolo de unde au si venit cu multe decenii in urma, ocupand pamant romanesc.
  • -7 (7 voturi)    
    Frati moldoveni (Miercuri, 9 septembrie 2009, 21:56)

    ion [anonim]

    invatati bine limba rusa si uniti-va cu Mama Rusia. Vorba lui Cioran: decat sa apartii unei culturi mici mai bine sa apartii unei culturi mari.
  • +4 (4 voturi)    
    piset climenco (Miercuri, 9 septembrie 2009, 22:03)

    stefan2008 [utilizator]

    Un asemenea articol, cacoi piset!

    Disperati mai sunteti ba bolsevicilor...

    Hai sa va spun un secret: va veni o vreme in care minoritatile din Rep.Moldova vor ajunge la un nivel de venire a mintii la cap, in care si-ar dori sa traiasca in Romania. Atunci puteti sa scrie si ca maine se vor desfiinta SUA, ca toti se vor alia impotriva unionistilor, ca rusii vor vopsi Luna in rosu... ce vreti voi... ca tot nu va mai baga nimeni in seama.
    Atunci nu se va mai scrie pe Hotnews nici un articol despre voi, pentru ca nu-l va citi nimeni.
  • -3 (5 voturi)    
    ce,... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 22:05)

    m-vic [anonim]

    o sa ne oblige fortele unioniste din r.moldova sa ne unim cu ei?!
    ha, ha
    da' cine-i ia dupa un razboi civil?! nici fara vreun razboi n-ar fi prea la indemana
    pentru ca si numai pentru ca...
    n-avem bani de asta băăăă!!!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Halal Subiect (Joi, 10 septembrie 2009, 0:11)

    Casrgoz [anonim]

    Ravnopravie si Climenco e un pic mai cretin decat Vadim Tudor, nici rusii nu il iau in serios, mai ramane sa dati citate ale lui Contiu din Moldova Suverana pentru a avea audienta.
  • +3 (3 voturi)    
    Bine ca mai dati si o stire de subsol despre RM.. (Joi, 10 septembrie 2009, 1:17)

    ton [anonim]

    ...ca altfel nu ar mai auzii romanii de fratii lor de sub ocupatia ruseasca.

    bravo hotnews, la mai mare.
  • 0 (0 voturi)    
    impreuna vom fi puternici (Miercuri, 16 septembrie 2009, 10:51)

    Alin E. C. [anonim]

    rusia sa vada mai degraba cum o sa ne redea tezaurul decat sa ne mai puna bete in roate. Romania se va uni cu Basarabia (inclusiv Transnistria) cu sau fara voia Rusilor! poporul va decide nu politicienii rusi! iar recuperarea teritoriilor romanesti din Ucraina nu este decat o problema de timp!