Un sindicalist: Consulatele se inchid ca protest la Legea unitara a salarizarii. MAE: Nu va exista nicio abatere de la programul normal

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Vineri, 4 septembrie 2009, 15:51 Actualitate | Diasporă

Consulatele Romaniei din lume ar putea fi inchise luni, incepand cu ora 16:30, ca forma de protest fata de prevederile ultimei forme a Legii unitare a salarizarii, a declarat vineri, pentru NewsIn, vicepresedintele SNFP, Valeriu Smadu. MAE comunica faptul ca nu va fi nicio abatere de la programul cunoscut.

"Voi vorbi cu ministrul (Cristian Diaconescu n.r.), ca sa vedem ce putem face cu noua grila a Legii unitare de salarizare, si daca pana luni Guvernul nu va accepta varianta propusa de noi, vom inchide toate ghiseele consulatelor din lume la ora 16:30 si vom scoate oamenii in strada", a spus Smadu, vicepresedinte al Sindicatului National al Functionarilor Publici (SNFP), care reprezinta si angajati ai Ministerului de Externe.

El sustine ca angajatii MAE sunt nemultumiti deoarece ultima forma a Legii unitare prevede desfiintarea functiei de consul general, iar un diplomat cu studii superioare de lunga durata ar urma sa castige mai mult decat unul cu studii superioare de scurta durata.

MAE a venit cu precizari si arata, intr-un comunicat de presa, ca "personalul consular aflat la post la ambasadele si oficiile consulare ale Romaniei va presta in continuare servicii consulare, fara niciun fel de abatere de la programul cunoscut".


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

678 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ha ha ha (Vineri, 4 septembrie 2009, 16:00)

    sabau [anonim]

    In ultimii doi ani, MAE a primit lovitura dupa lovitura, din care probabil nu isi va mai reveni !
    Comunismul a triumfat ! Bravo tovarasi !
    • 0 (0 voturi)    
      Mafia comunista,deghizata,ne distruge viitorul... (Vineri, 4 septembrie 2009, 21:00)

      Neo [anonim] i-a raspuns lui sabau

      Cat vor fi in viata mafiotii care au furat cu acte-n regula avutul public (fabrici, terenuri, cladiri, privatizari), iar institutiile statului vor juca dupa planurile si jocurile lor, fara sa le verifice cineva averile la bani-marunti si atata timp cat se trage cu piciorul dupa orice furaciune, acoperindu-se cu un praf gros, ca sa nu se mai vada un timp-bun, altceva decat comunism nu vom avea!
      Fara lege de verificare a averilor = zero progres catre civilizatie! romanul nu se va civiliza si nu va mai fura decat daca primeste tratament de...bîtă! , sau par, la alegere...
  • 0 (0 voturi)    
    ca si muncesc mult astia la ghisee (Vineri, 4 septembrie 2009, 16:20)

    zaboo [anonim]

    http://newyork.mae.ro/index.php?lang=ro&id=68650

    analizati programul parazitilor din ny
    un sincer HUO
    • 0 (0 voturi)    
      mae (Vineri, 4 septembrie 2009, 16:56)

      io [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      Stai tu linistit ca nici in Montreal nu e mai bine.
      http://ottawa.mae.ro/index.php?lang=ro&id=11006
      Ca sa nu mai zic ca atunci cand vrei sa-ti schimbi pasaportul expirat dureaza 4 luni! Cu toate ca in lege scrie nu are voie sa dureze mai mult de 90 zile calendaristice...
    • 0 (0 voturi)    
      parazitii (Vineri, 4 septembrie 2009, 17:07)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      Stai sa-i vezi pe cei din spania.
    • 0 (0 voturi)    
      mda... (Vineri, 4 septembrie 2009, 23:50)

      Ion I [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      sa ii dea afara daca nu le convine.
      sunt atati tineri care nu au unde sa munceasca si nu ar mai da din nas daca prind un post "la stat" (ca oricum, stau la propriu unii)
  • 0 (0 voturi)    
    ok. se opresc. si se prinde cineva? (Vineri, 4 septembrie 2009, 17:04)

    frunze detocat [anonim]

    nu cred ca o sa-si dea seama cineva ca nu mai functioneaza consulatele pentru ca intre a functiona si anu functiona diferenta mare nu este.
  • 0 (0 voturi)    
    Oameni buni nu rectionati asa cum au proiect (Vineri, 4 septembrie 2009, 17:41)

    consul [anonim]

    Voi nu intelegeti ca isteria din MAE a fost creata in mod deliberat de cuplul dictatorial BB?
    Care e insa rezultatul? imaginea tarii in lume s-a dus complet de rapa! trafic de armament, abandonarea consulatelor, desconsiderarea justitiei, s.a. sunt toate rezultate ale politicii BB-ilor.
    potocaliilor ati imbulinat-o!
    Vom avea alt presedinte, al;t prim ministru, alt guvern, aveti grija cum votati!
  • 0 (0 voturi)    
    Ce fac ??? (Vineri, 4 septembrie 2009, 19:03)

    Nicolae [anonim]

    Nu o sa se prinda nimeni ,pentru ca nu fac nimic pentru cetatenii romani din strainatate !
  • 0 (0 voturi)    
    funny (Vineri, 4 septembrie 2009, 19:20)

    disco [anonim]

    Cititi CV -ul ambasadorilor si consulilor generali ai Romaniei si va veti distra copios ! Cum vreti performanta ? Nu fiti absurzi !