New York: Un roman care a furat bani dintr-o camera frigorifica a fost prins in urma testelor ADN

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 2 septembrie 2009, 13:38 Actualitate | Diasporă

Un roman care in 2008 a furat bani dintr-un restaurant din New York a fost prins in urma testelor ADN, a anuntat politia din metropola americana. Jean Voinea, care are 24 de ani, a furat banii dintr-o camera frigorifica a unui restaurant din Brooklyn, insa s-a taiat in momentul in care se catara pe geam. Detectivii l-au arestat dupa ce testele ADN au demonstrat ca el este autorul jafului.

Voinea a intrat pe geam in barul "Lost and Found" in mai 2008, a mers in camera frigorifica si a furat 2.300 de dolari.

Romanul s-a taiat insa in geamul spart iar politistii au descoperit urmele de sange pe un butoias de bere aflat in congelator.

Detectivii au comparat probele recoltate din restaurant cu cele din baza lor de date si l-au arestat pe Voinea.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

532 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Interesant (Miercuri, 2 septembrie 2009, 13:59)

    Maxx [anonim]

    Cu ce viza a intrat asta in State? Personal si sotia am aplicat de 2 ori sa mergem in vizita la fiica si am fost refuzati in 3 minute. (doar atat iau trebuit de fiecare data functionarei ca sa ne trimita la plimbare).
    • 0 (0 voturi)    
      de ce nu va dau viza... (Miercuri, 2 septembrie 2009, 21:36)

      vasilica [anonim] i-a raspuns lui Maxx

      Sa ma scuzati daca imi permit prea multe, dar am cateva explicatii posibile pentru faptul ca nu ati primit viza:
      - atat dumneavoastra cat si sotia sunteti inca tineri, in putere si exista riscul sa ramaneti acolo
      - fiica dumneavoastra are o situatie a vizei incerta (ceea ce se numeste "sarita din viza")
      - probabil ca au fost momente cand nu ati raspuns destul de repede sau convingator la intrebarile functionarei.
      Parerea mea este ca, atat timp cat nu aveti nimic de ascuns si sunteti sincer si sigur de dumneavostra, aproape ca nu mai conteaza nimic altceva. Functionarii de la ambasada nu au timpul necesar studierii tuturor documentelor, se bazeaza foarte mult pe reactiile dumneavostra si incearca sa va "citeasca."
      Plus ca o idee buna ar fi sa nu incercati sa obineti viza impreuna cu sotia, pentru ca (mai ales daca aveti un singur copil, si acela in America) o sa devina suspiciosi.
      Desi ei au la dosar faptul ca v-a fost respinsa cererea de viza, nu e o problema atat de mare, mai incercati si va urez succes.
  • +2 (2 voturi)    
    Un roman de toata isprava (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:14)

    ik [anonim]

    ajuns in SUA dupa multe interviuri la ambasada.

    Well done, keep doing the good work, we are all proud of you!
  • +1 (1 vot)    
    curios (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:27)

    Fenris [anonim]

    Sunt curios pentru ce era in baza lor de date cu ADN-ul. Recidivist?
    La 24 de ani? precoce...
  • 0 (0 voturi)    
    tare de tot (Miercuri, 2 septembrie 2009, 14:28)

    MirceaA [anonim]

    sa lasam un pic micul pungas si sa ne gandim profund la... BANII DIN CAMERA FRIGORIFICA. Tare de tot asta. Ce seifuri, ce banci, ce carduri? Ascunsi in camera frigorifica. Pun pariu ca, asa ca si la noi, erau "neimpozabili". Hahaha... si pungasul nostru stia sigur de ei, ca doar n-a intrat acolo sa fure hrana congelata. Concluzia... pungasul roman a furat banii pungasului american.
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:21)

      ady [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      nu conteaza amice..detectivii cauta banii pt a putea fi impozitati..
      • 0 (0 voturi)    
        deci (Miercuri, 2 septembrie 2009, 15:49)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui ady

        deci pungasul nostru era detectiv???