Alegeri Moldova 2009

Comunistii moldoveni intensifica presiunile inaintea alegerilor: afisele opozitiei sunt distruse, candidatii sunt intimidati, se fac presiuni asupra cetatenilor pentru a vota PCRM

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 27 iulie 2009, 9:18 Actualitate | Diasporă

Alianta “Moldova Noastra” acuza o amplificare fara precedent a utilizarii fortelor de ordine in scopuri electorale de catre puterea comunista de la Chisinau, scrie Jurnal de Chisinau. Potrivit marturiilor alegatorilor moldoveni, politia distruge afisele electorale ale  opozitiei, intimideaza candidatii si agitatorii necomunisti si face presiuni deschise asupra cetatenilor, impunandu-le sa voteze PCRM. In Republica Moldova sunt programate, miercuri, alegeri parlamentare anticipate.

  • “In ultimul timp s-au intetit si cazurile in care exponenti ai procuraturii, ai politiei, ai organelor de control acuza fara temei candidatii in Parlament din partea opozitiei de implicari in afaceri ilegale sau de relatii cu lumea interlopa. Aceste scenarii sunt fabricate din timp sub coordonarea staff-ului electoral al PCRM si aplicate inainte de ziua votarii, special pentru a limita posibilitatea celor vizati de insinuari sa-si apere dreptul la imagine publica corecta”, se mentioneaza intr-o declaratie a Aliantei “Moldova Noastra”.

Dupa ce Parlamentul ales dupa alegerile din 5 aprilie a fost dizolvat, pentru ca nu s-a reusit realizarea unei majoritati pentru desemnarea unui nou presedinte, in Moldova au loc, miercurea aceasta, alegeri parlamentare anticipate.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

945 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    O sa fure ca data trecuta (Luni, 27 iulie 2009, 9:25)

    Fight4romania.com [anonim]

    O sa fure cum au furat si data trecuta, poate mai rau..
  • -2 (2 voturi)    
    Cine e mai breaz? (Luni, 27 iulie 2009, 9:50)

    Ariel [anonim]

    Alianta Moldova Noastra isi face si dansa promovare electorala din postura victimei. As vrea sa-i vad la putere, sa vedem ce le poate capul, cum scot tara din situatia economica actuala. Dupa stilul folosit acum, nu par a avea in buzunar un program de criza, si o sa-si duca mandatul din scandal in scandal, si din fumigene in fumigene. Pentru ca astfel e mult mai simplu decat sa cauti si sa vii cu solutii constructive, sa gasesti resurse, si sa planifici pe termen lung etc.
    • +1 (1 vot)    
      Spalare (Luni, 27 iulie 2009, 10:03)

      Dero [anonim] i-a raspuns lui Ariel

      Ariel, tu pe cine vrei sa cureti de pete?
    • +3 (3 voturi)    
      RE: Cine e mai breaz? (Luni, 27 iulie 2009, 10:29)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui Ariel

      Pai cum nu vin cu o solutie? Indepartarea mafiei voroniste ESTE SOLUTIA.
    • +1 (1 vot)    
      din comentariul tau (Luni, 27 iulie 2009, 11:10)

      VDV [anonim] i-a raspuns lui Ariel

      sa inteleg ca actuala putere are o solutie pentru criza? ca dictatura este buna?
  • -3 (3 voturi)    
    Si la noi tot asa! (Luni, 27 iulie 2009, 10:09)

    romanu [anonim]

    "afisele opozitiei sunt distruse" , ...parca la noi e altfel ?! Mai bine ne-am vedea de ograda si barna noastra...
    • +1 (1 vot)    
      Exagerezi (Luni, 27 iulie 2009, 10:28)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui romanu

      Prin anii '90 vedeam o gramada de afise fie rupte, fie acoperite cu vopsea, plus afise lipite peste tot (stalpi, garduri, usi de bloc, ...). Bataile intre echipele de lipit afisele erau la ordinea "noptii". Nu poti sa zici ca nu s-au imbunatatit lucrurile.
  • 0 (0 voturi)    
    fura tot (Luni, 27 iulie 2009, 11:06)

    antiCOMfuristi [anonim]

    "Se vorbeşte despre buletine de vot prelucrate chimic, care să permită ştergerea votului pentru opoziţie şi transformarea sa într-un vot pentru comunişti. Se vor beşte despre semnături false, despre persoane care vor vota de mai multe ori. Vom încerca să stopăm asemenea tentative."
    - Dorin Chirtoacă, primarul Chişinăului
  • 0 (0 voturi)    
    Ce moldoveni circari (Luni, 27 iulie 2009, 13:15)

    x_ander [anonim]

    Fiecare se zice ca are soarta pe care si-o merita, dar mai exista si ... liberul arbitru!
    Sa vedem cum reactioneaza moldovenii la aceste alegeri. Din punctul meu de vedere ar trebui sa se intoarca in tara sa voteze si cei plecati peste granite, iar daca puterea comunista va castiga din nou alegerile, va fi numai si numai vina acestui popor. Nu incercati sa ma contraziceti, comunismul poate fi oprit... Spre deosebire de noi in '89, moldovenii pot opri comunismul prin vot, daca nu prin revolutie!
    Chiar sunt curios ce iese...
    • +1 (1 vot)    
      serios? (Luni, 27 iulie 2009, 19:08)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui x_ander

      Dar tu te-ai intoarce in Romania sa votezi?
      Sa fim seriosi... odata ce-ai scapat din mocirla, nici nu-ti trece prin cap sa te apuci sa cureti grajdul.

      Apoi nu uita de gradul de indobitocire din Rep.Moldova, unde prin sate sunt mai multi analfabeti decat in tot Ardealul, iar cei care stiu sa citeasca, stiu numai in rusa, chiar daca vorbesc limba romana de pe vremea lui Stefan cel Mare. Multi dintre cei din mediul rural au dus-o mai bine pe vremea URSS. Sunt putini cei care nu au facut compromis in ce priveste principiile lor de viata si au fost exilati in Siberia, apoi s-au intors in satul natal. Cu cine crezi tu ca vor vota toti acestia?
      Si inca ceva... am intalnit moldoveni si in Anglia care ziceau ca ei nu sunt romani, ca ce vorbesc ei este "limba moldoveneasca". Asta arata ca sunt atat de indobitociti, incat din starea asta nu-i scoate nici faptul ca schimba aerul comunist cu cel din vest! Cam cata cultura trebuie sa ai, ca sa nu-ti dai seama cine a scris versurile imnului tau national, din ce natiune spunea Mateevici ca face parte si ce limba spunea ca o lauda in poezia sa?
      In dictatura, prostimea este la mare cautare... iar intre cei cu pasaport albastru grosul sunt cei care nu stiu exact cum se scrie cu caractere latine numele localitatii natale, sau chiar propriul nume!

      Totul depinde de cei mai dezghetati, daca reusesc ei sa desteleneasca mintea parintilor si buneilor de la tara.

      Dar oricum... si eu sunt curios ce iese (mai mult din speranta ca a crescut nivelul de cultura in Rep.Moldova, nu din alte motive mai intemeiate).
  • 0 (0 voturi)    
    ...voturi furate !!!! (Marţi, 28 iulie 2009, 11:25)

    Maxyn [utilizator]

    ...şi totuşi au furat hoţii de "comunişti" voturille Opoziţiei depe data de 29 iulie, incă inainte de 5 aprilie !!!! (din surse " demne de încredere" ).... Help !!!!