Un irlandez a fost arestat preventiv, dupa atacurile impotriva tiganilor romani din Belfast

de R.P.     HotNews.ro
Miercuri, 24 iunie 2009, 11:26 Actualitate | Diasporă

Un tanar irlandez a fost plasat in custodia politiei, fiind acuzat de violente impotriva imigrantilor romani din Belfast. Shane Murphy, de 21 de ani, este acuzat si de transmiterea de mesaje rasiste in timpul unui miting de saptamana trecuta, transmite publicatia Irish Times.

Tanarul a aparut in fata instantei dupa ce a fortat peste 100 de tigani romani sa isi paraseasca locuintele, acestia fiind nevoiti sa se refugieze intr-o biserica, scrie presa irlandeza. Alti doi tineri, de 15 si 16 ani, au fost acuzati zilele trecute in legatura cu violentele care i-au avut ca tinta pe tiganii romani. Shane Murphy este acuzat ca a amenintat locuitorii unei case din Belgravia, in perioada 11-15 iunie.

Autoritatile sustin ca tanarul a facut si remarce rasiste in timpul protestelor din sudul Belfastului. Curtea Magistraturii a fost instiintata ca, in timpul interogatoriului, Shane Murphy a negat orice implicare in evenimentele de pe bulevardul Belgravia. Cererea de eliberare pe cautiune a fost respinsa, insa, de judecatorul George Conner, curtea sustinand ca politia este ingrijorata de posibilitatea ca tanarul sa interfereze cu martorii. Shane Murphy a ramas, asadar, in custodia politiei.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

403 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    o vacanta, ceva? (Miercuri, 24 iunie 2009, 12:28)

    Arbait [anonim]

    As dori sa il invit pe inimosul tinar Shane Murphy pentru o vacanta in Romania.
    Dupa ce isi termina/rezolva problemele cu justitia, of course.
    Poate sa si aduca si prietenii...?
    • 0 (0 voturi)    
      Subscriu! (Miercuri, 24 iunie 2009, 13:29)

      Avalhon [utilizator] i-a raspuns lui Arbait

      O idee foarte buna. Si, da, ar fi foarte bine sa vina si cu prietenii.
  • 0 (0 voturi)    
    orice inceput e bun (Miercuri, 24 iunie 2009, 13:31)

    admirator [anonim]

    De acord. Contribui si eu la concediul tanarului irlandez. Ma amuza surpriza tiganilor care de ani de zile isi bat joc de localnici si acum sar penele din ei! Copiii terorozati ai tiganilor sunt aia care te trag de pulpana hainei ca sa le dai un euro sau aia care iti canta un Tatal Nostru in gura mare, in timp ce bulibasa sta mai departe cu ochii pe portofele?
  • 0 (0 voturi)    
    croitorasul cel viteaz (Miercuri, 24 iunie 2009, 16:54)

    ampersand [anonim]

    "Tanarul a aparut in fata instantei dupa ce a fortat peste 100 de tigani romani sa isi paraseasca locuintele, acestia fiind nevoiti sa se refugieze intr-o biserica"

    Ar trebui sa faca un turneu pe la noi prin tara, ar fi intampinat peste tot cu un entuziasm de nedescris.
  • +1 (1 vot)    
    Tiganii nu sunt romani, sunt tigani ! (Miercuri, 24 iunie 2009, 18:28)

    Mitica [anonim]

    Stimate R.P.

    Va rugam sa incetati cu discriminarea - tiganii nu pot fi romani, caci sunt tigani !

    Va rugam frumos sa redactati corect articolele Dvs. precum autorii stirilor originale (cele in limba engleza), mentionand in mod corect - "tigani din Romania" sau "tigani cu cetatenie romana".

    Va rugam sa ne respectati si noua drepturile la identitatea etnica, evitand in scris sintagme fara sens precum "tigani romani" !

    In cazul in care considerati necesara o interpelare in Parlament pentru acest lucru, va rog sa ne spuneti si noi vom face demersurile legale potrivite pentru acest lucru.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect, (Miercuri, 1 iulie 2009, 19:04)

      jedi [utilizator] i-a raspuns lui Mitica

      ... vreau sa aud de acum incolo '' Tigan din Romania'', nu cum se aude prin toate stirile, ''tigan roman'' pentru ca romanii nu sunt tgani. ... sau este fabricata intentionat ?
  • 0 (0 voturi)    
    Tanarul este Irlanda (Miercuri, 24 iunie 2009, 18:40)

    Axul [anonim]

    "Tanarul" s-a manifestat asa pentru ca stia ca are sustinerea morala a irlandezilor. Si o are, indiferent de ce latra politicienii europenoizi si presa mercantila.
    Pentru cine nu stie, deviza IRA este: Ziua noastra va veni!
  • 0 (0 voturi)    
    Normal (Miercuri, 24 iunie 2009, 18:54)

    bulibashu [anonim]

    Cand 90% dintre romani halesc manele in draci si s-au tziganit de-a dreptul, cer ajutorul irlandezilor... Ma lasatzi?!