Francezii trimit in Romania "contingente" de tigani

de R.P.     HotNews.ro
Marţi, 23 iunie 2009, 11:52 Actualitate | Diasporă

Francezii au gasit solutia pentru problema tiganilor: ii trimit in tara de origine. In incercarea de a rezolva chestiunea romilor care vin in Franta ca sa scape de mizeria din tara lor de origine, prefectura a luat decizia de a-i trimite inapoi. In Romania. Asa isi incepe publicatia franceza La Depeche un articol dedicat situatiei din regiunea Toulouse-ului. Iar marea dificultate cu care se confrunta locuitorii din Saint-Beat este prezenta unei tabere de tigani care a blocat o cladire.

Vineri, tribunalul a decis evacuarea acesteia, iar luni au decolat spre Romania primele doua avioane avand la bord "un prim contingent de tigani". Miercuri, un al treilea avion va pleca spre Timisoara, chiar daca cea mai mare parte a tiganilor vine din orase ca Alba Iulia si Blaj, scriu jurnalistii din Hexagon. 18 persoane, dintre care doi copii, nu vor beneficia de ajutorul umanitar, pentru ca o parte dintre ei a mai primit o data banii pentru intoarcerea in tara, iar ceilalti sunt in Franta de mai putin de trei luni.

"Miercuri, am fixat sa ne intalnim cu ei la o anumita ora. Vor lua un autobuz pana la aeroport si vor avea si mancare, pentru drum", a declarat pentru La Depeche Françoise Souliman, secretarul general al prefecturii din Saint-Beat. Autoritatile evita procedura care i-ar obliga pe tigani sa paraseasca teritoriul, pentru ca ar insemna o intarziere a expulzarilor. Nu le este foarte la indemana nici acordarea de ajutoare umanitare pentru intoarcerea in tara, potrivit publicatiei franceze.

Un ordin emis in 2006 prevede o suma de 300 de euro pentru fiecare adult si 100 de euro in cazul copiilor, preluarea cheltuielilor legate de cazare si masa inaintea plecarii, precum si transportul pana la destinatia finala din cadrul tarii unde tiganii trebuie sa ajunga. Iata cum libera circulatie de care se bucura, teoretic, cetatenii Uniunii Europene - din care face parte si Romania din 2007 - se impiedica de o cu totul alta realitate, incheie jurnalistii francezi.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2746 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    Ipocriti! (Marţi, 23 iunie 2009, 12:05)

    cet23 [anonim]

    Vedeti ce ipocriti pot fi! Aproape 20 de ani ne-au tooot scos ochii ca suntem rasisti, ca nu vrem sa-i integram pe tigani, ca de fapt ei reprezinta diversitate si asta e implicit un lucru bun in societate...
    Si acum, nu stiu cum sa-i alunge mai repede.
    De ce nu ii integreaza ei? Oricum, au resurse net superioare noua pentru asta!
    • +3 (7 voturi)    
      Francezii asa sunt (Marţi, 23 iunie 2009, 12:36)

      Alex S [utilizator] i-a raspuns lui cet23

      Ei se lauda ca sunt anti rasism si ei sunt cei mai rasisti dintre toti.
    • +4 (4 voturi)    
      tiganii din Franta (Marţi, 23 iunie 2009, 12:57)

      coco chanel [anonim] i-a raspuns lui cet23

      Chiar asa, ar fi bine sa-i integreze ei pe tigani daca noi nu am fost in stare. La ei este o mare diversitate de natii, una in plus ce mai conteaza.Oricum, au si ei tigani destui ca si spaniolii de altfel. ba inca sunt si vedete cu Flamenco-ul lor! Poate ii invata si pe ai nostri vreun dans din buric.
    • +4 (4 voturi)    
      Corect ! (Marţi, 23 iunie 2009, 13:49)

      RF [anonim] i-a raspuns lui cet23

      Ai exprimat EXACT ceea ce ma pregateam sa scriu , dupa ce-am citit articolul !
      Mai mult : am cunoscut pe cineva ( persoana din Romania ) care lucra / lucreaza pe undeva prin forurile europene pe la niste organizatii de cultura .....Mama ! - ce mai promova imaginea idilica a tiganilor mestesugari , cu carute cu coviltir , cu dansurile si pasiunea lor pt viata ...!!!! - filme , expozitii foto , cam asa erau prezentati ! Ma exaspera ! Asta se intampla - binenteles ! - inainte de aderarea noastra la UE ; acum , cred , ca i-a luat panica pe toti vest- europenii cand s-au trezit la realitate , dupa ce-au fost indoctrinati cu aceasta imagine idilica despre " Bietii nomazi neintelesi " .....ca sa spun asa : Ce ma bucur cand vad cum ii integrati voi , ma ! le dati 300 euro si...." Hai ! Pa! - d'aici ! " ...............dar , din pacate , chiar ca nu ai cum sa rezolvi decat prin integrare - ca doar nu ne apucam sa -i impuscam , nu ? mai sunt si oameni buni printre ei , - care chiar sunt victime ale impotentei politice in ceea ce-i priveste ! Toti se pronunta dar NIMENI nu face nimic .....ce sa fac eu , de exemplu , sa-i iau acasa pe cersetorii de la semafoare si sa-i "omenesc " ? ..................Hai ! Pa! - d'aici ! "
    • 0 (0 voturi)    
      Nu-i integreaza (Miercuri, 24 iunie 2009, 18:08)

      Gix [anonim] i-a raspuns lui cet23

      Pentru ca ar fi trebuit sa-i integram noi in atâtea mii de ani. Da' cum sa-i ceri, de exemplu, unui copil sa se spele sau sa zica buna ziua, daca si parintii lui sunt la fel adica asta au vazut in casa. Iar astia unde sunt crescuti??? Iti zic eu bã Nene... în România.
  • +8 (8 voturi)    
    .. (Marţi, 23 iunie 2009, 12:13)

    starchaser [utilizator]

    HA!! pai nu erau ei cu libertatea si drepturile omului? Stati asa, va trimitem noi oameni... voi numai sa le dati drepturi :) Dece nu ii tineti acolo frantzuzilor?

    Cunosc pe cineva care face transporturi regulate RO-IT, acu vreo 2/3 ani cand inca mai era granita intre Austria si Ungaria, respectivul aducea in tara un autocar plin de tzigani iar vamesii Austrieci i-au spus ca merita o recompensa si ca ar trebui sa se instituie o recompensa pentru cei care ii transporta pe tzigani inapoi in tara lor.

    Bottom line, tziganul tot tzigan ramane.. pot ei francezii sa le tot dea bani sa plece, ca ei tot acolo or sa stea. Singura solutie e sa te asiguri ca pleaca.
  • +5 (5 voturi)    
    Vive le Paris! (Marţi, 23 iunie 2009, 12:22)

    x [anonim]

    E buna triscriminarea, musai pozitiva!
    Alors, je vais a Paris!
    Adica o-ntind la bulivar!
    Si ma-ntorc si cu parale de la urmasii lu' Vercingetorix si Clovis.
  • +9 (9 voturi)    
    am o curiozitate (Marţi, 23 iunie 2009, 12:27)

    turistul [anonim]

    familiile de tigani care fac copii in franta sunt si ele expulzate ? copii de tigani nascuti in franta nu mai sunt problema romaniei ... ci a frantei.
    • +7 (7 voturi)    
      Daca au cetatenie (Marţi, 23 iunie 2009, 12:39)

      OVE [anonim] i-a raspuns lui turistul

      Ai dreptate, daca parintii lor ar fi fost suficient de destepti sa ceara certificat de nastere pentru copii nascuti in Franta, atunci ar fi avut automat cetatenie si expulzarea este ilegala... dupa toate normele. Oricum li se incalca flagrant dreptul de a trai unde vor ei unor cetateni europeni...
  • +4 (4 voturi)    
    Sa-i faca francezi ! (Marţi, 23 iunie 2009, 12:44)

    Sura [anonim]

    Sa-i tina la ei si sa ia cate unul prin casa poate se integreaza, care pe care?! (Glumeam). Tot e bine ca vad si ei ce inseamana TIGAN. Intre realitate si poveste e o mare diferenta.
  • +4 (4 voturi)    
    aller retour (Marţi, 23 iunie 2009, 12:49)

    legens_duvoyage [anonim]

    in fapt nu reusesc mare lucru nici francezii, nici belgieni, nici ue. oricum ei au un stat mult mai bine blindat juridic..asa ca nu va bucurati ca scapti de tigani.
    ramane o problema complicata pentru bruxelles acesti tigani..cunoscuti peste tot ca romani.
    pe alocuri i-au integrat : am vazut un mic cartier pentru ei, unor le-a dat de lucru la gradinarit, agricultura.
    tigani modesti, care chiar sunt gata de munca, am vazut. o familie tinara tiganeasca "adoptata" de niste francezi.
    insa majoritatea traiesc la ..la marginea societatii si a oraselor mari. i..ces roumains sales aud cu tristete.
    si ca raspuns: chiar daca copilul este nascut pe teritoriu francez, el NU va primi cetatenia daca nici unul din parinti nu este cetatean francez!
  • +5 (5 voturi)    
    de ce pleaca in franta tiganii??? (Marţi, 23 iunie 2009, 13:04)

    liviu [anonim]

    Tiganii pleaca di Romania ca sa scape de mizeria din tara lor.

    Foarte inteligenta afirmatia, care va sa zica tiganii nu mai suporta mizeria din Romania si pleaca in Franta pentru ca acolo e curatenie si lor asa le place sa traiasca.
    Ce comentariu as mai putea sa adaug la aberatia asta?
    • +1 (1 vot)    
      Dar ce mizerie lasa in urma in Franta ... (Marţi, 23 iunie 2009, 17:22)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui liviu

      Dar ce mizerie lasa in urma in Franta ... aproape tot atata cat au lasat initial la plecarea din Romania.

      Am un bun prieten, care este acum parizian si este insurat cu o frantuzoaica neaosa. In vizita la ei am fost intrebat despre situatia tiganilor din Romania, de catre doamna respectiva si de modul in care sunt discriminati. Pe de alta parte si-a exprimat neincrederea ca noi bucurestenii suntem capabili sa identificam tiganii la prima vedere.

      Eu am fost intrigat de faptul ca nu discutase problema cu sotul ei, parizian de aproape 20 de ani si mi-a explicat foarte convinsa ca are sincer impresia ca nu se mai pricepe la acest lucru dupa atata vreme de cand plecase din Romania (era destul de tanar la vremea aceea).

      In week-end am iesit cu totii la cumparaturile de sfarsit de saptamana la un mall de mari dimensiuni din vecinatate (evident cu supermarche' Carrefour ...). I-am propus sa-l testam pe sot si ... surprize, surprize ... rata de recunoastere 100% ! Surprizele au fost pentru d-na respectiva, noi i-am spus ca mirosul nu se uita.

      Prietenii stiu de ce !
  • 0 (2 voturi)    
    Nu vad de ce va alarmati (Marţi, 23 iunie 2009, 13:14)

    Marius [anonim]

    E normal sa ii trimita acasa pe aia mai vechi de 3 luni. Libera circulatie nu inseamna ca poti sa cat vrei intr-o tara fara acte de rezidenta. Eu cred ca singura solutie din pct de vedere al statele de afara e sa ii monitorizeze si la 3 luni acasa. Dupa 2-3 manevre de astea o sa le vina greu la tigani sa mai plateasca drumul spre franta ( sau poate in alea 3 luni daca fac profit :-) sa isi acopere drumul se vor intoarce )
  • 0 (0 voturi)    
    impotenta autoritatilor naste monstri (Miercuri, 24 iunie 2009, 0:33)

    goe [anonim]

    De ce isi fac tiganii tabere si ocupa cladiri in Franta si Italia? Pentru ca pot, de aia. De ce nu-si fac tabere in Germania? Pentru ca nu pot. Autoritatile nepasatoare ii lasa sa-si faca de cap si iau masuri doar cand nu se mai poate. Nu asa trebuie procedat. Acesti paraziti trebuie contrati la cea mai mica abatere. Cand vor vedea ca nu mai merge, se vor schimba. Dar cata vreme le toleram comportamentul, ii mai si platim, ii plimbam pe gratis cu avionul, ei nu au nici un motiv sa vrea sa se schimbe. Acum ar trebui sa strigam noi "RASISM" in directia Frantei, chit ca nu e vorba de asta. Dar e o porcarie ce se face pentru "integrarea" acestor paraziti. Acusi o sa le platim oficial salarii numai sa ne lase in pace, sa nu mai imputa aerul. Pai ce-am ajuns?