Corespondenta din Marea Britanie

Tiganii din Romania, care au fost atacati in Belfast, sunt cazati in caminele Queen's University

de Crina Boros     HotNews.ro
Joi, 18 iunie 2009, 16:13 Actualitate | Diasporă

Cei 130 de tigani din Romania care au solicitat protectie si asistenta sociala, dupa seria de atacuri rasiste din Belfast, au fost cazati in caminele studentesti ale Queen's University din oras.

Aici, ei au asigurate trei mese pe zi, asistenta medicala in caz de nevoie si asistenta speciala pentru cei circa 40 de copii si adolescenti.

Copilul nascut in urma cu o saptamana este in atentia lucratorilor sociali. Cu exceptia a doua familii, toate persoanele asistate sunt din judetul Bihor.

Accesul in zona unde sunt cazati cetatenii romani este controlat de fortele de politie.

Ambasadorul Romaniei in Marea Britanie, Ion Jinga, s-a deplasat joi la Belfast, unde se va intalni cu reprezentanti ai guvernului local, inclusiv cu seful Guvernului Irlandei de Nord si cu adjunctul acestuia.


Citeste mai multe despre   






















1289 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    tiganii (Joi, 18 iunie 2009, 16:23)

    rusinea tarii [anonim]

    Astia ne fac de ras peste tot , tiganii nu reprezinta romania , "n-ai sa vezi un roman in rulote la Roma" .M-am saturat sa fim catalogati din cauza lor ...
    Sa-i bage la munca silnica daca nu vor sa plece de acolo !
    • +3 (3 voturi)    
      nu sunt de acord (Joi, 18 iunie 2009, 16:34)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui rusinea tarii

      Este decizia lor cum vor sa-si traiasca viata; oameni sunt si ei... sunt indivizi din toate etniile care fac de ras etnia respectiva.

      In schimb as dori retragerea cetateniei romane celor care cersesc in strainatate.
      • +2 (2 voturi)    
        re stefan 2008 (Joi, 18 iunie 2009, 16:59)

        iuliu [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

        de acord cu retragerea cetateniei romane!
    • 0 (2 voturi)    
      re (Joi, 18 iunie 2009, 16:38)

      iuliu [anonim] i-a raspuns lui rusinea tarii

      stai sa vezi cand se va da drumul la vize de america! sa vezi atunci publicitate tarii !..... o sa ajungem sa schimbam numele tarii de rusine !
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 23 iunie 2009, 22:45)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui rusinea tarii

      hai ca stim unde sunt. E posibil sa nu ajunga in tara :D
  • 0 (0 voturi)    
    Iubiţi-i şi pe ei (Joi, 18 iunie 2009, 16:32)

    Un ţigan [anonim]

    Cineva de la Ambasadă ar fi util să-i supravegheze în acel cămin, să-i îndrume , să-i protejeze...
    • 0 (0 voturi)    
      Serios ???????? (Joi, 18 iunie 2009, 21:26)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui Un ţigan

      Păi pe cetatenii din Belfast cine i-a protejat de acesti ţigani ? de cersetori, şuţi şi piţipoance ?

      A venit cineva de la ambasadă să îi protejeze de furtişaguri ?

      Au cerut cetăţenii respectivi acest lucru ?

      Câţi dintre cei aflaţi în Belfast şi-au incercat sincer şansa la o şcoală din Romania ? Dacă s-ar fi preocupat de acest lucru, ar fi avut posibilitatea să ii consilieze ei pe altii !
    • -1 (1 vot)    
      Numai atit? (Joi, 18 iunie 2009, 21:52)

      Crapu' [anonim] i-a raspuns lui Un ţigan

      Ar trebui sa faca demersuri sa-i inscrie si la facultate.
      Baftalo!!
  • +5 (5 voturi)    
    in Romania nu risca sa fie linsati sau kileriti.. (Joi, 18 iunie 2009, 16:33)

    Ovidiu [anonim]

    dar irlandezii is mai iute la manie decat romanshii nostri...si imediat pun mana pe cutit sau pe pistol...

    tiganii sunt naivi daca cred ca toata europa e de acord sa asculte manele la telefon in fiecare autobuz sau sa vada mizerie si surse de infectie in cartierul lor...
  • +1 (1 vot)    
    Sa vezi ce-o sa ramana in urma lor (Joi, 18 iunie 2009, 17:07)

    flix [anonim]

    ...in caminele alea.
    Iar localnici n-o sa-i tina minte ca-s tigani, ci romani.
  • +2 (2 voturi)    
    cu un drum.. (Joi, 18 iunie 2009, 18:24)

    TT [anonim]

    daca tot sunt acolo, poate se apuca si ei de niste cursuri.

    sau daca se plictisesc macar sa intre intr-o fratie studenteasca si sa bea si ei un pahar cu tinerii.
  • 0 (0 voturi)    
    da' cu comentariul meu ce aveti (Joi, 18 iunie 2009, 18:27)

    FEFE [anonim]

    Minca-v-as ochisorii vostrii gagiilor, da cu comentariul meu anterior ce aveti, de nu apare? Va ciordeala tastatura din care dati validare? Sau venira bajetii c-un transport de caramizi de unversitatea lui aia de irlandeji si le dau la kil la fraieri care stiu sa citeasca, si n-aveti timp.
  • 0 (0 voturi)    
    Rroma-ni (Joi, 18 iunie 2009, 18:38)

    des [anonim]

    Nu conteaza cum ii numim noi.
    Presa internationala zice ca sint "romani"... nu "tigani"... pentru ca asa scrie pe pasaportul lor:
    http://edition.cnn.com/2009/WORLD/europe/06/18/nireland.romanians.attacks/
  • +1 (3 voturi)    
    E naiv cine crede ca s-au luat de ei (Joi, 18 iunie 2009, 18:48)

    roro [anonim]

    pentru ca sunt tigani. De fapt, sunt prea idioti sa stie diferenta dintre ei si romani. Motivul e criza, putine locuri de munca si concurenta cu est-europenii. I-au atacat pe ei pentru ca sunt tinte usuoare.
    • +1 (1 vot)    
      tu chiar crezi ce spui? (Joi, 18 iunie 2009, 23:14)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui roro

      Tiganii concureaza cu oricine altcineva pe locuri de munca? Aberatie mai mare demult n-am auzit.
      Multe victime mai face corectitudinea politica.
      Dar a lor va fi imparatia cerurilor. A victimelor.
  • +3 (3 voturi)    
    Ne-am saturat se tigani. (Joi, 18 iunie 2009, 18:58)

    D. B. [anonim]

    Cand eram mica mama imi spunea ca tigan e acela care nu munceste. Cam asa e si acum. (Analizeaza cineva cu ce bani si-au ridicat palatele ?)
    Realitatea e ca toata lumea vrea sa scape de ei.
    Fura si cersesc cu nerusinare, isi bat joc de civilizatie. Ce mizerie sa-i cazezi in camine studentesti si biserici ! Parere mea e ca lumea in general trebuie sa fie mai aspra cu ei. Stop cersitului si infractiunilor !
  • +2 (2 voturi)    
    Felicitari (Joi, 18 iunie 2009, 22:21)

    nbgjg [anonim]

    Bravo, micutilor teroristi!
    Incercati si tratamentul ala traditional cu piscatura in rotula ca cioroii nu suporta durerea si poate se reptriaza.
  • +1 (3 voturi)    
    Un picutz de (Joi, 18 iunie 2009, 23:16)

    hit ler [anonim]

    ziklon B acolo in camine si o groapa cu var, si problema va fi rezolvata.
  • 0 (0 voturi)    
    sai exterminam (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 20:18)

    ady [anonim]

    frate in romaniea inainte de 2007 era jale iar acum tot asa este stau linga stadionul dinamo si am fost batut de 2 ori acolo furindumii tiganii 2 mingi nu ii suport sunt in stare sa te omoare acum poate sunt si nervos deoarece am fost din nou degeaba la politie dar ar fi bine ca toti tiganii sa li se retraga cetatenia de romin si sa nu mai aiba cetatenie asa incit om parea noi rasisti da vom scapa de ei si ca sa scapat definitiv pe noi nu ne deranjeaza ca sunt negri si comportamentul lor sa se infiinteze lagare speciale care sa ii cultive si daca nu vor trece anumite probe sa nu le se dea voie sa iasa de acolo si sa se aplice sanctiuni mai drastice pt ca azi altceva nu am vazut decit doi papagali in pantofi mergind pe dinamo si cerindusi scuze ca eu sunt mutilat cu nasu spart si cu piceorul unflat unde mai pot sa practic si eu fotbalul in tara ca nu stiu unde sa fug de ei ? datimi pls un sfat ca nu cred ca Rominia este de acord cu asa ceva in privinta gruparilor astea din irlanda sunt fanul lor as vrea sa fim si noi rominiii si toti europenii la fel si sa ii exterminam daca statul nu ea masuri si daca nu stiu lea precizat eu mai sus macar sa aplice asa ceva le-asi fi recunoscator jos cu oamnenii necivilizati am prieteni tigani care sunt civilizati si vb frumos asa ca daca ii educam vom scapat .