VIDEO Noi incidente rasiste in Irlanda de Nord: Inca o familie de romani din Belfast a fost atacata

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Joi, 18 iunie 2009, 10:47 Actualitate | Diasporă

Casa unei alte familii de romani din Belfast a fost atacata cu pietre in noaptea de miercuri spre joi, dupa ce mai multe familii de tigani din Romania au fost nevoiti sa se mute, in urma unei serii de atacuri extremiste care au avut loc in aceasta saptamana, relateaza BBC News.

Geamul baii locuintei romanilor, situata pe strada Upper Newtownards, in estul orasului, a fost spart, in jurul orei 23:00.



Politia a declarat ca nicio persoana nu a fost ranita si a calificat atacul drept "o actiune comisa din ura".

Consulul general al Romaniei urmeaza sa se intalneasca, joi, cu secretarul de stat pentru dezvoltare sociala Margaret Ritchie, pentru a discuta atacurile rasiste din Belfast, in urma carora 20 de familii au fost nevoite sa-si paraseasca locuintele.

Cei peste o suta de tigani au fost mutati de autoritati din biserica in care si-au petrecut noaptea de marti intr-un centru social. Politia a supravegheat cladirea toata noaptea.

Margaret Ritchie a afirmat ca familiile pot ramane in centrul social cel putin o saptamana.

Politia  a declarat ca nu crede ca formatiuni irlandeze paramilitare au fost implicate in aceste atacuri.

O mare parte dintre romanii atacati afirma ca vor sa plece din Irlanda de Nord.

Maria Fechete declara ca atat ea, cat si alti oameni cara au fost atacati, "s-au saturat".

"Nu am dormit de o saptamana - ne-am saturat", a declarat ea.

O alta romanca a afirmat ca se teme ca atacatorii au dorit sa o omoare si acum isi doreste sa revina in Romania.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2335 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Irlanda DE NORD (Joi, 18 iunie 2009, 10:58)

    Luta [anonim]

    Ca sa fim corecti, e vorba de Irlanda de Nord parte din UK, alta gisca in alta traista. Irlanda e altceva, e republica si e mai la sud. Nu stiu vreun loc unde rromii sa fie bine primiti...
    • +1 (1 vot)    
      bun simt (Joi, 18 iunie 2009, 15:03)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Luta

      Din bun simt fata de tiganii care se poarta decent, sunt harnici, respectuosi si civilizati, ar fi frumos din partea noastra sa nu generalizam.

      Cat despre "romanii" (adica cetatenii romani de etnie rroma, romana, maghiara, ucraineana, bulgara, armeana, etc. etc.) care fac de rusine Romania peste hotare, nu inteleg ce-i asa de greu sa li se retraga cetatenia romana !
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Vineri, 16 decembrie 2011, 16:30)

      marcel roman [anonim] i-a raspuns lui Luta

      in jungla indiei la ai lor.
  • -2 (6 voturi)    
    Racnetul Belfastului (Joi, 18 iunie 2009, 10:59)

    Ariel [anonim]

    Patriotzii natzionale unde sunt acuma, aud? De ce nu merg danshii in camashutzele lor verzi la Belfast sa agite niscai tricoloare? Sau e mai simplu sa-i incalece pe minoritarii din Romania?
    • +5 (5 voturi)    
      la munca minoritarilor (Joi, 18 iunie 2009, 11:10)

      arielu-mititelu [anonim] i-a raspuns lui Ariel

      Da tu primul exemplu.Cat despre minoritarii rromi ar trebui sa-i educe reprezentantii lor ca in sec.XXI nu-i mai suporta nimeni daca nu se integreaza in societate.Nu pot ramane la nesfarsit involuati ca niste animale.La munca!
  • +3 (5 voturi)    
    rasismul vine provocat (Joi, 18 iunie 2009, 11:04)

    andrei [anonim]

    In primul rand rasismul se bazeaza pe putinul bagaj cultural al fiecarui individ, pe urma poate ca ziarele nu vor sa fie asa directe dar de ce se iau cel mai mult de rromi? pentru ca pur si simplu se expun prin toate tarile sub forma celor mai degradante situatii sociale ca cersitul, spalatul parbizelor, dormitul in campul liber si sa nu mai vorbim de furtisaguri. Munca pentru rromi? pentru marea majoritate a lor este doar un hobby, deci.... logic ca pe urma ii iau la suturi si nu numai in Irlanda ci si in Franta, Spania, Italia si asa mai departe.

    Intrebare: de ce cele 150.000 de imigranti noi in fiecare an in Europa nu sunt atacati? Eu cred ca pur si simplu respecta tara unde stau!
  • +2 (4 voturi)    
    Alo, ministerul de externe? Ambasadele? Dormiti? (Joi, 18 iunie 2009, 11:16)

    Rhadoo [utilizator]

    Ministerul nostru de externe cred ca e ocupat teribil cu alte probleme... inca n-am auzit nici o masura luata nici in cazul cetatenilor romani agresati in Irlanda de Nord (fie ei tigani sau nu), nici in cazul tiganului roman omorat de Mafie in Italia.
    Unde mai putem ca inca sunt in vigoare vizele cu Moldova, iar relatiile cu cei de peste Prut incep sa se deterioreze si mai rau. Am auzit recent ca Politia Romana are exces de zel si expulzeaza din tara intr-un mod brutal si ilegal moldoveni care muncesc cinstit, insa pentru ca probabil nu dau spaga, sau ceva, nu primesc formele legale de a locui in Romania. Bravo, bine ca au avut drept de sedere Gorbunov si Gribenko, felicitari!
    Incepe sa-mi fie rusine mie ca roman ca platesc din taxe si impozite niste dezinteresati si incompententi corupti sa ne "reprezinte interesele" si ca ii tolerez pe banii mei ... Voi mai puteti inghiti? Ca eu unul m-am cam saturat.
  • +3 (9 voturi)    
    români sau ţigani? (Joi, 18 iunie 2009, 11:23)

    tudor [anonim]

    Va rugam specificati mai exact in articol daca este vorba de tigani sau de romani! Este evident ca au cetatenie română dar de exemplu: "O alta romanca a afirmat ca se teme ca atacatorii au dorit sa o omoare si acum isi doreste sa revina in Romania. " Este romancă sau ROMÂNCĂ? intr-un articol de genu diacriticele ar fi binevenite pentru clarificarea situatiei...nu-mi imaginez români cinstiti carora sa li se sparga geamurile degeaba...
    • +1 (1 vot)    
      irlandezii s-au saturat, de fapt, dar... (Joi, 18 iunie 2009, 12:09)

      lola [anonim] i-a raspuns lui tudor

      cel mai amuzant este ca unele femei din familiile in cauza sunt citate spunand (aproape condescendent!) "ne-am saturat" sau 'ne place aici, dar suntem nevoiti sa plecam', vrand sa sugereze ca or sa plece si ce rau o sa le para irlanedzilor dupa ei, cand de fapt probabil ca nici nu se gandesc sa se intoarca in tara. de cealalta parte, autoritatile nord-irlandeze sunt pline de solicitudine si spun ca le dau timp sa "se gandeasca la viitorul lor". asa ca in spatele scandalului mediatizat, rromii isi negociaza situatia lor acolo cu mijloace specifice - jucand teatru mai precis.
      stiu ca sunt si tigani care sunt chiar ok, si cinstiti, probabil si printre cei 115 despre care se vorbeste acum, dar strategiile lor de a impresiona potentialii fraieri (occidentalii sunt victime sigure, avand cadre mentale si de valori complet diferite) sunt inconfundabile, si, iata, uneori savuroase.
    • -1 (3 voturi)    
      ETE NU! (Joi, 18 iunie 2009, 17:27)

      oarecare [anonim] i-a raspuns lui tudor

      am fost luata la injuraturi in germania de 2 italience pt simplu fapt ca vorbeam romaneste la telefon...si am facultate terminata aici!!!
      te baga in aceeasi oala daca nu stiu despre ce e vorba!
      • +1 (1 vot)    
        Si ce, te-ai suparat? (Joi, 18 iunie 2009, 19:05)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui oarecare

        De cand conteaza parerea unui ITALIAN?
        • 0 (0 voturi)    
          toleranta (Marţi, 23 iunie 2009, 12:43)

          VictorS [utilizator] i-a raspuns lui soferul

          asta e exemplu de remarca xenofoba.

          parerea unui italian, fie el isteric sau nu, e la fel de importanta (sa nu) ca a unui roman, tigan sau irlandez.
  • +4 (6 voturi)    
    atac xenofob nu rasist (Joi, 18 iunie 2009, 11:51)

    minos [anonim]

    In ultimul timp se fac niste greseli mari folosindu-se termenul rasism cand sunt probleme intre nationalitati. Chiar daca cei din Irlanda sunt tigani, acestia sunt tot de rasa indo-europeana ca si noi ca si englezii si irlandezii. Termenul corect este de atacuri xenofobe, in acest caz sau in cele intamplate in Italia.
  • +1 (5 voturi)    
    de ce? (Joi, 18 iunie 2009, 11:55)

    oviwan [anonim]

    Constat cu indignare ca pe mai toate canalele media incidentele din Irlanda de N (si altele similare din Germania) se releteaza ca sunt implicati romani. E prea putin spus despre acesti oamnei ca sunt doar romani. Se omite cu buna stiinta sau nu, ca ei sunt de felul lor TIGANI. Asta sunt ei, tigani si nu vad nici o nuanta de rarsism sa se specifice clar in mass media acest lucru (mai ales in titlurile articolelor care au cel mai mare impact asupra cititorilor). Au plecat sate intregi de tigani la facut bani in Occident. Daca nici macar la noi in tara nu facem aceasta precizare clara cine sunt de fapt hoardele de puradei si pirande care au invadat Belfast-ul, atunci ce pretentii sa mai avem de la presa Occidentala? Presa occidentala culpabilizeaza o tara intreaga din cauza lor din nestiinta, sa zicem. Dar aici in tara noastra noi stim foarte bine cine sunt acei "romani" care fac numai probleme unde migreaza. De exemplul titlul articolului ar trebui sa fie "...familie romana de etine tigani..."
    • +2 (2 voturi)    
      De 3 zile-ncoace gura nu va mai tace! (Joi, 18 iunie 2009, 23:50)

      La obiect [anonim] i-a raspuns lui oviwan

      stiu ei, ca pana in 2007 ne-au tot batut la cap sa facem ceva. si noi am zis: fugi d-aci ca n-avem noi nici o problema de discriminare. si i-am facut, la fel ca acum nestiutori pe occidentali. s-au i-am acuzat ca ne vor raul noua romanilor si-i apara p-aia! nimeni nu apara pe nimeni in mod gratuit! tocmai asta au vrut sa previna. si vrei-nu-vrei sunt romani. nu-i obligat nimeni sa povesteasca ca au venit acu nu stiu cate zeci si sute de generatii din Asia Mica, ca ce-au facut si ce-au dres. Sunt romani ca vin din Romania! asa le scrie pe pasaport sau buletin! asta sunt! pentru un politist sau judecator nu e relevanta etnia. nici pentru o presa nepartinitoare n-ar trebui sa fie. sunt cetatenii nostri si statul roman trebuie sa-si asume responsabilitatea atat pt. faptele cat si pt. soarta TUTUROR cetatenilor lui!
      Basta!
    • 0 (0 voturi)    
      Suntem romani (Marţi, 23 iunie 2009, 12:46)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui oviwan

      si suntem tigani, machedoni, moldoveni, olteni, ardeleni, armeni, evrei, turci, greci, italieni, intoleranti de multe ori si extrem de fuduli :D

      hai sa fim europeni si sa vedem si problemele astea cu ochi de europeni. cand ne vedem romani sau bucuresteni sau mai stiu eu ce - ne reducem singurei...
  • -2 (2 voturi)    
    sunt tigani! (Joi, 18 iunie 2009, 13:22)

    mike [anonim]

    Reportajul a aparut pe toate canalele de stiri importante. L-am vazut ieri si la BBC si pe CNN in Dubai. Peste tot se spune despre atacurile asupra romanilor. Nu s-a specificat NICI MACAR O DATA ca ar fi minoritate roma sau tigani.
    Iar dupa fata toti erau tigani!!!

    Deci durerea cea mare e ca toata planeta vede cum arata un "roman". Adica ca un tigan!!!!


    Campaniile de imagine ale Romaniei ar trebui sa schimbe exact asta!

    Din pacate ei nu fac nimic iar noi suntem asimilati tot mai mult cu tiganii peste tot in lume!
    • 0 (0 voturi)    
      pacate amarate (Vineri, 19 iunie 2009, 0:01)

      Prefectiunea [utilizator] i-a raspuns lui mike

      poi lasa ca e bine: elementu surpriza! :))

      iti dai seama cand i-or cunoste personal pe-ai nostri romani albi sau verzi cum va place, cu milioane prin buznare si maniere de mitocan, ce de se vor mai mira!!? ... maiculita-doamne, nu-si vor crede ochilor ce asemanare izbitoare! numa pielea parca e altcumva..
      partea nasoala ca nici la capitolul asta nu vom impresiona: n-avem sansa in fata rusilor, la valoarea lor!
  • -1 (1 vot)    
    si in Germania persista confuzia (Joi, 18 iunie 2009, 13:38)

    fritz [anonim]

    Asa este, si in Germania prima stire BBC, a fost preluata ieri, pe ZDF, al doilea canal de TV public. Peste tot se vorbea de ROMÂNI, adica Rumänen, pe nemteste, iar secventele filmate erau difuze, nu se vedeau fetele oamenilor. Asa ca, pentru nemti informatia a fost clara...sau nu?
    • 0 (0 voturi)    
      Confuzi suntem noi (Joi, 18 iunie 2009, 23:41)

      ala_bala [anonim] i-a raspuns lui fritz

      si unde ai vazut tu la stiri in DE ca in cazul unui cetatean german de alta origine decat cea germana, aflat in dificultate sau care-a comis vreo ilegalitate pe undeva se precizeaza ca ala era de origine rusa sau turca sau araba sau altceva? pentru ca nu intereseaza pe nimeni si pentru ca sunt decenti si profesionisti!
      si statul isi asuma responsabilitatea! incearca sa-i scoata pe toti din c*cat! si nu le spune teroristilor sau alora care-l ameninta cu pedeapsa cu moartea ca vedeti, nu noi nemtii facem asa ceva, ci turcii sau alte "etnii"!
      nici nu se pomeneste de etnii aici, mai ales la a nu stiu cata generatie, cum sunt tiganii in Ro.
      se spune german de origine turca, rusa, etc, atata timp cat nu si-a dobandit cetatenia prin nastere! ceilalti se numesc: "Deutsche mit Migrationshintergrund" (adica GERMAN de origine straina, sau migratorie, cum vrei sa traduci).
      si asta se precizeaza NUMAI atunci cand e relevant... in discutiile despre de ce nemtii de origine turca sunt mai neintegrati decat prima generatie (aia de imigranti)! deci acolo unde isi are locul!
      asa ca nu va mai dati filozofi ca nici in romana nu pricepeti stirile! presupun ca ai sa-mi vii cu contraargumente din: "Bildzeitung"!
      si daca tot esti cunoscator al vietii politice si sociale din DE? ia zi, care-i cea mai mare problema a neonazistilor, ca strainii nu muncesc sau ca le iau lor locurile de munca? ca pe-ale romanilor le stii!
    • 0 (0 voturi)    
      Fii obiectiv, ca nu-i exclus sa ti-o iei si tu! (Vineri, 19 iunie 2009, 0:30)

      Prefectiunea [utilizator] i-a raspuns lui fritz

      ba au spus, lieber fritz, acolo unde si-a avut locul. de ex. in cazul tiganilor din berlin, chiar si inainte de a incerca sa-i "repatrieze". cred ca nici atunci nu era necesar, zic eu. au spus asta poate si pentru a prezenta complet situatia, ca neamtu sa-nteleaga ca in RO si BG nu s-a schimbat nimic, de la ultimele reportaje realizate prin sate tiganesti din cele 2, de-acum state membru EU! acum vreo 5-6 ani, astfel de reportaje starneau indignarea fata de conditiile de viata si indiferenta autoritatilor! au fost prosti atunci ca nu ne-au pus ultimatum: incetati sa spunet-ti ca nu-s ai vostri si ca ei nu vor! faceti ceva, sau stati la poarta! acum inteleg ce greseala au facut de ne-au primit la ei acasa!

      in cazul asta nu vad de ce sa faca diferenta. nu reiese din nici o stire ca romanii din irlanda (indiferent de ce culoare ar fi) ar fi fost agresati din cauza fapului ca-s saraci, n-au calificare si nici o sansa de a munci! au fost pur-si-simplu amenintati pentru ca au atras atentia prin grupul mare in care se aflau acolo, limba si culoarea pielii (poate) ca sunt straini! extremistii irlandezii nu prea au nimic cu "subrasele" ei au ce au cu toti cei care n-au ce cauta in tara lor. a propos, in DE cea mai urata categorie e cea a muncitorului cinstit din constructii! e exemplul dat permanent ca motiv al pierderii locului de munca de catre germani.
      pentru aia de la NPD nu conteaza profesii, meserii si altea alea. tot ce nu-i neamt pur-sange: "Alle raus!"
  • -1 (1 vot)    
    Acestia sunt TIGANI, nu romani (Joi, 18 iunie 2009, 14:25)

    Adrian [anonim]

    Pentru cat timp o sa avem de tras dupa acesti TIGANI /? Prietena mea locuieste in Belfast de un an de zile. Intr-o seara am vazut cum niste cersetori tigani aproape au agresat fizic doi tineri in plina zi! este inadmisibil asa ceva - strigau in gura mare ca sunt niste necajiti din Romania. Lucrez de 2 ani in constructii, am o situatie buna realizata cu mult chin si sudoare si intotdeauna o sa fiu mandru ca sunt roman. Am colegi de munca englezi, slovaci, unguri si cu totii stiu care este diferenta dintre Tigani si Romani!!!! Aceeasi problema o au si slovacii si ungurii - europa de est are inca o problema comuna, ignorata de ani de zile: TIGANII !! Nu mai vreau ca acesti paraziti sa ne manjeasca numele peste tot!! Ar trebui cu totii sa fie dusi pe o insula unde sa fie educati si pusi la munca fortat - si abia dupa 50 de ani lasati pe o parte sa se integreze intr-o societate care respecta legile, urmeaza o educatie si, cel mai important, respecta oamenii din jur.
  • -1 (1 vot)    
    / (Joi, 18 iunie 2009, 14:26)

    Anonim [anonim]

    Fiti pe pace, toate familiile atacate sunt de tigani, nu e nici macar un singur roman printre ei.
    De multi ani au tot facut probleme aici, nu numai ca traiesc numa din cersit si furat dar si agreseaza oameni pe strada ca sa le dea bani.
    De mult timp oameni de aici s-au tot plans la politie, da politia nu a put sa faca nimic. Ca de cand romania a intrat in UE nu au cum sa ii trimita inapoi in romania.
    Nu-i nici o mirare ca irlandezi s-au saturat pana la urma de cioroi si ii dau acuma afara din oras.

    Bravo pentru Irlandezi!

    La cate au facut tigani nostri in europa, peste tot romani acuma sund vazuti ca hoti, criminali, violatori si cersetori. Ca de fiecare data cand apare ceva nu zic tigani, zic romani ca de au cetatenie romana. Ca aici:

    http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/7148899.stm
  • 0 (0 voturi)    
    Mironositelor (Joi, 18 iunie 2009, 14:37)

    SirJerkaLot [anonim]

    Ce va aratati asa de consternati? De tiganii din tara ne plangem mereu, si nu fiindca suntem noi prea pretentiosi, ci din cauze cat se poate de concrete si obiective. Sunt nespalati, inseala, fura, provoaca incidente, sunt sfidatori etc. Singura diferenta dintre noi si ceilalti de afara este ca ei nu sunt atat de toleranti. Nu inghit toate mizeriile. Noi suntem recunoscuti ca un popor fara reactie. Adica..uitati-va putin la cei care ne conduc. Nici nu mai trebuie adaugat altceva. Pentru cei care au sa spuna ca tin partea gruparilor extremiste, GRESIT din start. Si populatia de rand gandeste la fel, doar ca primii care vor pune in practica vor fi intotdeauna extremistii. Si puteti lua exemplu de peste tot. Italia, Elvetia, Germania etc.. Daca exista si exceptii, si anume ca sunt si tigani care se comporta normal, asta nu face decat sa intareasca regula. Eu am trait mult in Irlanda intr-un orasel in care nu te asteptai sa fie picior de roman. Dar am fost dezamagit. Tiganii vindeau trandafiri de plastic si palarii de cowboy (ca la balci) noaptea la iesirea din cluburi. Pe langa asta, mi-au furat bicicleta, au furat o geaca a unui prieten, dadeau foc la anexele din tabara lor etc. Imi era rusine. Fiindca toata lumea ii credea romani. Nici voi nu-i vreti. Asa ca toti cei care stiu doar sa promoveze toleranta si bla bla bla..printipiile de drept, sunteti niste idioti care nu ati experimentat nimic in viata asta. Stiti sa stati in spatele unui ecran si sa scrieti porcarii utopice.
    • +1 (1 vot)    
      da, dar nu rezolvi nimic cu nici una din atitudini (Joi, 18 iunie 2009, 15:20)

      lola [anonim] i-a raspuns lui SirJerkaLot

      fie ca suntem "toleranti" si urlam la fiecare dovada de discriminare, fie ca ii infieram de fiecare data cand se produce cate un incident, rezultatul este acelasi: tiganii se simt discriminati ca grup, cer drepturi si avantaje, si nu trec niciodata peste comportamentul acesta de copii razgaiati. pentru ca nu ii stimuleaza nimic sa se schimbe, dimpotriva, vad si ei ca este foarte profitabil sa procedeze asa.
      dimpotriva, cred ca daca am face o polarizare, de genul "tigani buni - tigani rai", aceasta ar fi mult mai eficienta, si in acelasi timp si mai corecta. astfel, sunt multi tigani care muncesc cinstit, cu ziua, culeg afine sau mai stiu eu ce, pe care nu-i baga nimeni in seama si despre care nu se vorbeste.
      cred ca daca am face valorizari in interiorul minoritatii, atunci ar aparea si o tendinta de accedere la acest "statut" de tigan bun si de respingere a infractiunii.
      si nu, nu este un "divide et impera" pozitiv, probabil ca si tiganii simt nevoia sa nu fie asociati cu aceleasi stereotipuri datorita actiunilor unora.
      minoritatea rroma are probabil identitatea cea mai definita si mai accentuata, fiind insa deficitara la capitolul integrarii in cadrul comunitatilor romanesti. si greseala este ca integrarea respectiva s-a tot promovat in forma unui tot: ii integram ca grup, fara sa se propuna niste scheme formale, ideatice dupa care sa se faca aceasta integrare. nu putem asimila ideea de tigan pentru ca asa ni se spune in numele tolerantei interetnice, cu atat mai mult cu cat prapastia identitara este atat de mare. in schimb putem sa aderam la niste valori sociale comune si sa valorizam niste comportamente sociale apreciate de ambele comunitati.
      • +1 (1 vot)    
        buna idee (Joi, 18 iunie 2009, 16:34)

        studintu' [anonim] i-a raspuns lui lola

        Asta e una din cele mai bune idei pe care am auzit-o in ultimii ani cu privire la integrarea rromilor. De fapt cred ca ar trebui aplicata societatii romanesti in totalitate pentru a mai revigora putin valorile in care credem. Eu va propun sa canditati, aveti un vot de la mine. :D
      • -1 (1 vot)    
        Mai are rost sa spun ceva... (Joi, 18 iunie 2009, 16:38)

        SirJerkaLot [anonim] i-a raspuns lui lola

        Cand ai sa iei contact cu astia, pariez ca ai sa-ti schimbi punctul de vedere. Si nu exista "minoritatea rroma". sunt tigani, asta le e denumirea de cand se stiu si asa vor ramane. Rrom este un termen insipid care nu caracterizeaza deloc etnia. Vorbesti prostii si inca nu ti-ai dat seama cum e viata de fapt. Uite asa e. Oameni saraci trasi in piept de aia bogati si puternici, lideri politici incompetenti si falsi, dorinta de a te ridica chiar calcand pe cadavre, oameni care mor in accidente stupide, tigani care vor fi mereu la fel, romani care vor fi mereu la fel. Sunteti intoxicati cu doctrine false, care nu vor putea fi puse in practica niciodata. Va drogati cu ele inca de mici copii. Cand va izbiti de probleme concrete, cautati explicatii aberante. Nu exista toleranta, democratie, libertate de exprimare etc. Sunt doar o poleiala ieftina care ascunde adevarata natura umana care e agresiva, fara scrupule, intoleranta.
        • 0 (0 voturi)    
          Poate ca nu mai avea... (Vineri, 19 iunie 2009, 1:39)

          bursucu [anonim] i-a raspuns lui SirJerkaLot

          aha, si ce propui sa facem? sa acceptam realitatea cruda si sa lasam lucrurile sa ramana asa cum au fost si pana acum?
          poi daca resemnarea la destinul, marcat de toate fenomenele pe care le-ai prezentat, e strategia dupa care actionam zi de zi noi romanii, ne-am lamurit de ce stau lucrurile asa!
          natura aia umana de care povestesti tu iese culmea la iveala in tarile in care problemele astea sunt rezolvate prin metoda ta. le zicem pe nume, ne umflam ca gogoasa uriasa, cerem sa se faca distinctie: eu roman, ala tigan; eu sarac, ala exploatator de sclavi sau bandit; eu natang, politicienii incompetenti si falsi, si gata!
          ba nu, acuma trebuie sa ne mai dam si-n cap unul altuia, sa hulim, sa exterminam fiecare ce crede ca merita exterminat, nu mai dam nimanui dreptul la a-si exprima opinia.. dupa cum ne-nvata SirjerkaLot. si dup-aia? ce mai facem dup-aia? vom fi considerati un popor (re)activ, nu mai suntem idioti pentru ca am realizat fapte mari si-am scapat si de microbul Internetului ca nu mai avem timp de-atat batut la tigani si alte genuri de oameni care nu ne plac!
          Pai brava! hai atunci asa sa facem. da s-ar putea ca prima bataie sa fie intre mine si SirJearca ala.. tu poate ca n-o sa te bagi, ca tu te-ai resemnat si privesti bucuros cum natura umana iese la iveala. Eu insa n-o sa-ti fac pe plac! asa ca lasa drogurile alea sa-si faca eecte! e bune, unora ne place!
  • -1 (1 vot)    
    Sa fim realisti, (Joi, 18 iunie 2009, 16:29)

    drona [utilizator]

    tiganii nu au facut deplasarea in Irlanda de Nord pentru a demonstra priceperea lor de a munci in constructii,agricultura,tehnica de calcul sau inginerie.Acestia,TZIGANII,au inceput acolo,cu alba-neagra,shmenuri,furturi,talharii, si-au facut nevile in drum,s.a..Au fost opiti in faza de tentativa de crima,crima si viol.Ce este rau in aceasta?Au intrerupt practica perpetua a lor, a tziganilor. Sa inteleaga ca nu se aflau in Italia sau in Romania.Ii felicit pe cei care,au demonstrat spirit civic,au dat o riposta ferma comportamentului arhaic si nu tolereaza comportamentul,binecunoscut noua,ramanilor.
  • 0 (2 voturi)    
    trebuia sa ramana viza (Joi, 18 iunie 2009, 17:59)

    oarecare [anonim]

    si cum se poate sa se zica public de catre masmedia ca ei nu sunt romani ci tigani. asta e act xenofob si nu au voie sa zica asa ceva, de aceea ei discuta dupa nationalitate, aceea fiind cea romana.deci nu exista rezolvare
    cine are vina???nu stiu...un lucru e cert.trebuia sa ramana viza si se rezolvau toate problemele, macar erau cazuri izolate nu cu amploarea din ziua de azi
    • +1 (1 vot)    
      Vrajeala (Joi, 18 iunie 2009, 19:08)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui oarecare

      Viza nu e pt a opri infractorii, ci impotriva muncitorilor straini mai ieftini.
  • 0 (0 voturi)    
    despre.... (Miercuri, 9 martie 2011, 1:50)

    delcea daniel [anonim]

    IRLANDA de NORD......Vreau sa va spun ca am fost de 2 ori la un interval de 9 ani.Mi-a placut foarte mult.Ultima oara cand am fost am vrut sa si raman pt o perioada mai lunga de timp,pt a munci,doar ca din pacate nu mi-am rezolvat cu actele.Puteam sa raman,dar ca orice ROMÂN,m-am gandit ca nu se merita fara acte.In fine,nu sunt suparat ca nu am rezolvat problema,poate o sa mai incerc si altadata.Dar ce vreau sa va zic ,este ca,intr-o zi,cu niste prieteni irlandezi,am fost sa vizitez Belfastul,si,stupoare.Din 20-20 de metrii,puteai vedea tigancile cu puradeii la cersit.Ii puteai recunoaste de la o posta.Din pacate,nu le place munca,vor doar sa faca bani stand pe jos si cersind .Urat din partea lor,ne fac de rusine peste tot.Daca ar fi dupa mine,i-as duce la Polul Nord!!!Nu sunt rasist,sunt doar realist.Ar trebui ca statul român sa nu se mai intereseze de soarta lor ca si-asa vor autonomie,vor sa aibe regi,printi si multe drepturi oriunde merg.Doar ca ei nu isi vor da niciodata seama,ca daca vrei sa ai drepturi,automat iti revin si obligatii,iar aceste doua caracteistici fundamentale,poate sa te "faca" curat in fata oricui,si irlandezilor,si italienilor,si nemtilor,si francezilor,si a tuturor.Nu sunt prosti,fac pe prostii ca sa le mearga bine,dar atunci ii putem clasifica,ca si niste persoane handicapate,nu?!