Irlanda - campanie de depistare a muncitorilor romani si bulgari care lucreaza fara permis de munca

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 14 iunie 2009, 13:07 Actualitate | Diasporă

Ministrul irlandez al Intreprinderilor, Mary Coughlan, a cerut o ancheta in legatura cu cei 5.000 de muncitori romani si bulgari suspectati ca muncesc ilegal in Irlanda, anunta TimesOnline. Ger Deerind, directorul Autoritatii Nationale pentru Dreptul Muncii din Irlanda, estimeaza ca in jur de 5.000 de muncitori romani si bulgari lucreaza pentru 2.000 de firme din Irlanda fara a avea permise de munca.

Romania si Bulgaria au aderat la Uniunea Europeana la 1 ianuarie 2007, insa Irlanda a decis ca muncitorii din aceste doua tari au nevoie de permise de munca, cel putin pana in anul 2011.

Inspectorii Autoritatii Nationale pentru Dreptul Muncii vor verifica daca firmele respecta legislatia privind permisele de munca. Cei care au angajat persoane fara permise valide de munca pot primi amenzi de pana la 250.000 de euro sau risca o pedeapsa de pâna la zece ani de inchisoare.

Ger Deerind, directorul Autoritatii Nationale pentru Dreptul Muncii din Irlanda, estimeaza ca in jur de 5.000 de muncitori romani si bulgari lucreaza pentru 2.000 de firme din Irlanda fara a avea permise de munca.

"Am fost rugati de minister sa verificam acest lucru", a declarat Ger Deering. "Exista o confuzie printre angajatori care cred ca, daca România si Bulgaria sunt in UE, romanii si bulgarii au dreptul sa munceasca aici fara permis de munca. Nu este asa. Stim care sunt aceste companii si nu este un singur domeniu. Au fost informate si avertizate ca angajatii lor au nevoie de permise de munca", a adaugat oficialul irlandez.


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO "I-am caftit pana am obosit si eu". Educatoarele care isi dadeau sfaturi pe Facebook despre cum se snopesc orfanii

Apar acuzatii extrem de grave la adresa unor educatoare din Constanta, banuite ca ar fi snopit in bataie cativa orfani dintr-un centru de plasament. Femeile au intrat in atentia ''Directiei pentru Protectia Copilului'' dupa ce pe un site de socializare ar fi vorbit, fara frica, despre tratamentele socante aplicate elevilor.








4970 vizualizari
  • +1 (3 voturi)    
    Sa le dea permise (Duminică, 14 iunie 2009, 13:34)

    un roman [utilizator]

    Ce-i asa de complicat?
    Daca n-au permise de munca sa le dea ca sa aiba.

    Sau idea e sa-i trimita acasa si sa dea locurile de munca unor irlandezi care oricum nu le vroiau inainte sa vina romanii?
  • -1 (3 voturi)    
    ... (Duminică, 14 iunie 2009, 14:05)

    ... [anonim]

    bine k depisteaza romanii fara permis de munca, da preotii pedofili nu
  • +1 (3 voturi)    
    au gasit solutia iesirii din criza (Duminică, 14 iunie 2009, 14:07)

    dubliner [anonim]

    In irlanda sunt f multi irlandezi care stau pe social welfare (somaj) si reazama gardurile si barurile; in fiecare luna sunt din ce in ce mai multi someri inregistrati oficial, si care vor sa le plateacsa statul somajul;
    Asa ca au gasit solutia: da-l afara pe roman si trimite-l (forteza-l) pe Paddy sa lucreze ; ma indoiesc ca se vor apuca irlandezii de muncit la curatenie sau hoteluri, ca acu' 15 ani;
    • -1 (1 vot)    
      permis de munca (Duminică, 14 iunie 2009, 17:14)

      Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui dubliner

      Au spus ca romanii au nevoie de permise de munca, nu ca nu ar avea drept de munca. Angajat fara permis inseamna ca nu plateste taxe - e vorba de bani din taxe, nu de a bloca accessul romanilor si bulgarilor la piata de munca.

      "A work permit is issued first for 2 years and then may be renewed for a further 3 years. After 5 years an application for an unlimited work permit can be made but if your first work permit application was on or after 1 June 2009, a labour market needs test is required. If you change employment a new application for a work permit must be made together with a labour market needs test.

      When you have been legally living and working in Ireland for 5 years on a work permit you can apply for long-term residence to the Irish Naturalisation and Immigration Service (INIS) - see 'Where to apply' below. You may also apply for exemption from the requirement to have an employment permit. If your application is successful you will be granted extended residence permission for a further 5 years and you will not need a work permit to work in Ireland."

      http://www.citizensinformation.ie/categories/employment/migrant-workers/employment-permits/work_permits
    • 0 (0 voturi)    
      Discriminare....... (Miercuri, 4 mai 2011, 14:20)

      Edd [anonim] i-a raspuns lui dubliner

      Asta inseamna sa fii Roman....sa nu ai drepturi egale ca orce om....cica in Constitutia Europeana si Internationala se zice ca Omul are drepturi dar nu se referea la Romani ca noi nu avem drepturi.....daca nu avem drept de munca in Irlanda de ce ne mai numim oameni sai cetateni....platim taxe,sau muncim ca sa le facem bani la alti sa o duca bine in casa....pe somaj.....Romanu se baga la orce munca dar sa vezi pe un cetatean Irlandez sa faca asa ce face un Roman mai greu ai sa vezi....
  • +1 (1 vot)    
    da da (Duminică, 14 iunie 2009, 17:20)

    marian [anonim]

    Si uite asa incepe era xenofobiei , romani si alte nationalitati car emuncesc sunt tratate ca sclavi in timp ce oligofrenii si trantorii de nationalisti inmultesc randurile somerilor .
    Fratilor situatia nu e unica in toate tarile o sa apara acte de genul asta , dar oare cine va mai munci, oare analfabetii de straini care nu stiu unde le sunt principalele organe interne in corp sau care nu stiu care sunt capitalele europei .
    Sau cei care habar nu au chestii elementare sau betivanii care umplu barurile/pub in fiecare seara sau femeile care zac moarte de bete de sambata seara pana dimineata cand le trezeste politia la colt de strada .
    Nu cred ca sunt capabili s amunceasca acest oameni , cea ce se intampla e o chestie pur politica .
    Lucrez in olanda si situatia nu e departe , am colegi care habar nu au pe ce lume traiesc si ocupa functii de sefuti , dar apeleaza la baieti destepti ca sa poata face o treaba, pentru ca ei sunt prea prosti sa duca propriul lor job la capat
  • +1 (1 vot)    
    comentariu (Luni, 15 iunie 2009, 1:28)

    marin ion nicolae [anonim]

    cred ca nu exista undeva in alta tara mai prosti ca la ei. .In 2 ani petrecuti aici am avut timp sami dau seama de acest lucru..vorbind despre legi ,ei nici nu stiu ce inseamna si nici nu stie cum ar putea fi respectata o lege....pe drumuri sunt varza..ilegaliatile (droguri crime etc)sunt produse tot de ei in tara lor,sunt invidiosi pe europeni.5 irlandezi la un loc nu gandeste si nici nu se poate compara cu un singur roman,polonez etc...Ei stiu si vad asta dar cu greu accepta aceasta diferenta....
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 0:14)

      paul [anonim] i-a raspuns lui marin ion nicolae

      "5 irlandezi la un loc nu gandeste"?Tot ce e posibil,dar si cand vine romanul si le articuleste...imi place fetele frumoase.....zi-le Adrian..baga mare!Fara numar fara numar...
  • 0 (0 voturi)    
    comment (Marţi, 30 iunie 2009, 15:09)

    cristi [anonim]

    buna! momentan locuiesc si eu in Dublin si o sa-mi dau cu parerea cu privire la permisele de munca de aici. Chestia e ca nush de ce idiotzii astia de irlandezi cer romanilor si bulgarilor permise de munca in conditiile in care noi suntem cei care i-am scos din r***t de 15 ani incoace. cum zicea cineva mai sus...nu cred ca Paddy se apuca de munca daca pleaca romanii acasa. si atunci ce o sa faca? o sa munceasca doar polonezii care pleaca pe capete acasa? Mi-e greu sa cred. Oricum ce va fi va fi...vom trai si vom vedea. Cert e ca eu n-o sa le dau 500 euro degeaba pt un permis de munk valabil 6 luni si fara a avea garantia ca angajatorul ma va pastra pe postul mentionat. daca faci o socoteala, la 25000 de romani aici, X 500 euro fiecare = 12,5 mil euro..... hm....destui bani de guiness pt drogatii lor care stau pe social, nu? dar...suntem romani si......suportam consecintele.....
  • 0 (0 voturi)    
    problema romaniilor (Miercuri, 1 iulie 2009, 20:53)

    marius [anonim]

    buna si eu sunt in irlanda de 2 ani si lucrez ca ospatar in restaurant dar nu stiu de ce vor sa plecam din tara lor daca noi romanii le platim o gramada de taxe la nenorociti si ne iau aproape 200 de euro pe luna cat face statul irlandez pe luna de la fiecare roman?200x 5000 de romani cam mult nu?sa speram ca e ca si anul trecut si sa nu mai bagam in seama tot ca.....ul o zi buna
  • 0 (0 voturi)    
    cum? (Vineri, 3 iulie 2009, 3:09)

    alex [anonim]

    bine bine, sa ne trimita din tara lor...acu intrb si eu cum pot sa obtin un permis de munca? tre sa plec in Romania pana il obtin sau il pot obtine de aici?
  • 0 (0 voturi)    
    Romanii (Duminică, 11 aprilie 2010, 2:18)

    yo [anonim]

    bine ca daca vrei sa lucrezi nu te lasa..shi se mai mira de ce fura romanii..da asta este..romanii tot timpu' sunt mai fraieri..
  • 0 (0 voturi)    
    irlada (Vineri, 16 aprilie 2010, 0:33)

    ice [anonim]

    dretate pote ai da cui sa io dai
  • 0 (0 voturi)    
    permis de munca? haha (Luni, 3 mai 2010, 0:41)

    nicky [anonim]

    pentru alex, ca nu mai pot de ras:PP, vrei permis de munca? nu o sa til dea niciodata, e foarte greu, imposibil, tre sa fi super foarte extra calificat si sa le dovedesti irlandezilor ca esti mai bun decat oricare de al lor....poti?? multa bafta !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Multi idioti trimit mesaje pe aici (Duminică, 27 iunie 2010, 18:59)

    anonim [anonim]

    Irlandezii, asa cum ii considerati voi - betivi - sunt de preferat in locul romanilor. Majoritatea romanilor din Irlanda provin din mediul rural, de la tara, le cade tarana din buletin, nu stiu sa se comporte nici dupa ani de zile de locuit in occident.
    Vad ca aici, un dobitoc, Marinica pe numele sau, nu stie sa faca acordul subiectului cu predicatul, si mai vorbeste de betivii de irlandezi.Bai, Marinica, tu esti somnambul in stare treaza, trezeste-te.
    Sunteti niste idioti care vreti sa intrati in legalitate.
    Sunt multe tari in care romanii nu au drept de munca, cretinilor.
    In afara ca sunteti niste tarani cocliti, vorbiti si aiurea.
  • 0 (0 voturi)    
    permise de munca (Sâmbătă, 14 august 2010, 18:05)

    simona [anonim]

    Sunt de 3 ani si jumatate in Irlanda din feb 2007 ,deci inseamna ca atunci cind am venit in Irlanda nu aveam drept de munca ceea ce atunci nu stiam si mi-am gasit de lucru dupa 2 luni la o companie de curatenie ,m-au angajat doar cu PPS nr si cu pasaportul.
    Intre timp am inceput un curs de Tehnicieni contabili (third level education)si am continuat sa lucrez.Cind si-au dat irlandezii seama ca romanii nu au drept de munca eu aveam mai mult de 12 luni lucrate ca student.
    Din ianuarie 2010 avem o noua lege care lucreaza in favoarea noastra ,a romanilor ,si care ne permite sa aplicam pt work permits daca ai lucrat 12 luni ca student (cu 20 de ore pe sapt) consecutive intr-o companie (legal) .Eu am profitat de ocazie si acum lucrez lagal.,timp de un an dupa care nu mai am nevoie de nici un permis de lucru.Apropo,mi-am legalizat ,si fiul ca dependent si sotul.Acum lucram cu totii.
    Mai multe detalii ajutatoare cautati legislatia de pe:www employmentspermits.iela sectiunea pt romani si bulgari.
    Sper sa va fi fost de ajutor ,si nu neaparat trebuie sa fii super tare,doar modest ,punctual si incearca sa nu ii dazamagesti prin calitatea muncii tale.
    • 0 (0 voturi)    
      permise de munca (Joi, 5 mai 2011, 18:22)

      Izabela [anonim] i-a raspuns lui simona

      Buna Simona,

      Vreau sa ma inscriu si eu anul acesta la o scoala in Dublin. Am citit ceea ce ai scris referitor la permisele de munca, dar as avea nevoie de mai multe lamuriri. As putea lua legatura cu tine, te rog? Multumesc anticipat!
  • 0 (0 voturi)    
    la naiba....sunt roman!!! (Marţi, 5 octombrie 2010, 3:32)

    vasi [anonim]

    da intradevar mare pacat.......tocmai sunt pe cale sa pierd un job de 2500 pe luna doar pt faptul ca sunt roman......sunt vinovat pt ca m-am nascut in romania...nu stiu si nu cred ca se vor complica sa imi faca workpermit.cui sa ii multumesc pt asta?
  • 0 (0 voturi)    
    eu am aplicat pt permis (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 13:26)

    ally [anonim]

    Buna tuturor. Vreau sa va spun situatia in care sunt eu..
    Am aplicat pt un permis de munca in aug 2009 (deja 16 luni), am platit 1000 de euro pt 2 ani si inca astept sa primesc raspuns- mi se va acorda permisul sau nu. Precizez ca ar fi trebuit sa am un raspuns in maxim 3 luni din cate am auzit, insa ei nu s`au deranjat sa`mi verifice actele. Cu atat mai mult, cand sun imi spun ca le va transmite supervisorului si ca se va rezolva in ziua curenta.
    Intre timp mi`am cam pierdut si locul de munca pe motiv ca patronului i`a venit pe cap din nou controlul si i`a fost zis ca nu mai are voie sa ma tina pana nu imi vin actele. (asta s`a intamplat in iulie)
    Am incercat sa caut si in alta parte de munca, insa toata lumea ma intreaba de permis.. (95% din angajatori cunosc problema noastra deja)
    Eu zic sa lucrati asa cat de mult puteti, iar cand va gaseste controlul puteti aplica atunci- asta daca vreti. In cazul in care vreti sa aplicati acum fara sa va "oblige" cineva, cred ca faceti mai rau. Le deschideti ochii tuturor si v`ar putea da afara.
    O zi buna, Alina.
  • 0 (0 voturi)    
    comment (Luni, 9 mai 2011, 22:09)

    elena [anonim]

    Noi toti ne credem destepti si ne credem mai presus decat toti,daca eram asa destepti nu emigram in toate tarile si ne ducem intr-o tara care ne ofera mai multi banii si un trai mai bun.Oricum noi spunem ca irlandezi sunt prosti,asta e doar o parere de a noastra cred dar nu sunt asa si de ce ma rog romani vor sa stea mai mult in irlanda?
  • 0 (0 voturi)    
    // (Duminică, 3 iulie 2011, 12:48)

    barfe si pesimisti [anonim]

    doar barfe si pesimisti
    -daca vrei sa faci ceva nu te uita la ce spun altii,tu ai nevoie de permis de munca sau de bani?
    eu lucrez de 8 ani in irlanda si nu am avut nici un act nici odata,sincer la ce mi-ar trebui sa platesc taxe?
    oricum nu beneficiezi de nimic,inclusiv de pensie.Pensia oricum e mancata de guvernul in tara in care traiesti..........
    -am lucrat in domenii ,ca hamal in constructii,sofer pe camion in cariera de piatra cu o raza de actiune de 50km ,nu a intrebat nimeni niciodata de permis ,apoi night porter,apoi intretinere la hotel si am ajuns sa am un lant de hoteluri la care le fac intretinerea in domeniul electric,constructie si tot ce tine de handy man.
    Am 2 oameni cu care lucrez tot la negru si iau cash ,nu am treba cu bancile.
    Greu de crezut pentru mintile pesimiste si pervertite de sistemul din ziua de azi dar posibil daca esti tu si nu te lasi condus de reguli stupide.
    Daca nu merge undeva ceva,incearca,insista,persevereaza si sigur vei gasi o cale.
    SUCCES LA TOTI SI multumesc anticipat pentru criticile si pesimistii care vor veni cu argumente neantemeiate.(editat de HotNews.ro)
  • 0 (0 voturi)    
    Noi desteptii (Marţi, 30 august 2011, 3:09)

    lasati-o mai moale [anonim]

    Stiti care este diferenta intre Irlandezi si Romani ? uitati-va pe pagina aceasta si vedeti ca din 10 romani 6 ii injura pe toti ceilalti , daca intr-o pagina dintr-un forum nu incapem 10-15 insi cum draq sa convietuim in tara sau intr-o comunitate din alta tara, care mai de care e mai de ,,Familie" care-i mai taran decat permite legea, nu stiu care este mai ,,Reusit in viata" etc, si atunci ce mai aveti cu bietii straini cand ne spun ca suntem jigodii, suntem sau nu suntem ?
    Este imposibil sa gasesti 2 romani la un loc si unul din ei sa nu-l balacareasca pe celalalt, asta-i diferenta si asta-i motivul pentru care tuturor ni se pare ca-i viata linistita in Irlanda, aici nu ai loc de ciumegarii ca la tine acasa.
    • 0 (0 voturi)    
      intrebare.. (Marţi, 20 septembrie 2011, 14:10)

      luiza [anonim] i-a raspuns lui lasati-o mai moale

      Va rog sa-mi scuzati ignoranta, dar am si eu o intrebare, doua. Lucrez in Irlanda de 2 luni. Am aplicat acum o luna jumatae pt. pps si abia acum a venit dupa o intreaga poveste care nu imimai pierd timpul acum sa v-o relatez. Problema e ca lucrez deja si platesc taxe de urgenta..urmeaza sa le transmit pps-ul la birou casa pot fi platita intreg. Stiu ca am nevoie de permis de munca sau sa gasesc o schema de self-employed cu firma asta...
      Intrebarea mea este ce se intampla in momentul in care eu incep sa platesc taxe pe pps-ul meu fara a avea permis de munca? Va aparea undeva imediat (stiu cae pueril ce intreb dar nu stiu) ca sunt lucrator fara permis sau asa ceva..sau asta apare daca se face un control anume pt asta? (ma refer pana cand reusesc sa fac un self employed sau sa gasesc o solutie cu angajatorul). Din cate mi-am dat seama angajatorul meu habar nu are ca am nevoie de permis de munca. Vreau doar sa lucrez legal si sa imi vad de viata si de taxe :), dar dupa povestea cu pps-ul (l-am primit doar dupa ce am amenintat ca ma duc cu avocatul) sincer m-am cam descurajat... Va multumesc mult...
      • 0 (0 voturi)