Tigan roman = italian mafiot: polemica lingvistica in Peninsula pe marginea unui articol defaimator din "Il Giornale"

de Miruna Cajvaneanu     HotNews.ro
Vineri, 22 mai 2009, 17:09 Actualitate | Diasporă

In Italia s-a declansat o polemica aprinsa, dupa ce cronicarul sportiv al cotidianului “Il Giornale”, Michele Brambilla, a publicat un articol despre cucerirea trofeului UEFA de catre Sahtior Donetk, echipa lui Mircea Lucescu.

Iata faptele: joi dimineata, ziaristul italian l-a numit pe Mircea Lucescu “tiganul roman de pe banca” (banca tehnica - n.red.). Expresia a dezlantuit o reactie in lant, in special in randul romanilor care au citit pagina sportiva a cotidianelor italiene.

Multi cititori romani, dar si italieni, au postat comentarii pe forumul ziarului, cerand, in mod public, scuze din partea redactiei si etichetand alaturarea termenului “tigan roman” drept ofensa la adresa antrenorului, si, implicit, la adresa romanilor. Unii cititori italieni chiar si-au cerut scuze pentru limbajul folosit de ziarist, explicand ca “nu toti italienii sunt rasisti”. Alti conationali au sunat la redactia ziarului, protestand impotriva folosirii unui limbaj considerat “Politically incorrect”.

In cursul dupa-amiezei de joi, Ambasada Romaniei la Roma a trimis o ampla scrisoare deschisa cotidianului italian, exprimandu-si perplexitatea fata de folosirea unor termeni “rasisti si cu tendinte xenofobe” intr-un context care ar trebui sa fie caracterizat de fair-play, cel al fotbalului.

Azi, vineri, o noua replica, la fel de ampla, a cotidianului in cauza. Autorul articolului scrie, in apararea lui, un articol cu tenta ironica la adresa reprezentantei diplomatice, in care citeaza cazuri in care cronicari sportivi ai unor ziare importante (La Repubblica, la Gazzetta dello Sport, Corriere della Sera) au folosit termenul de “tigan” cu referire la sportivi de alte nationalitati. Michele Brambilla isi justifica limbajul folosit, motivand ca termenul se foloseste in mod frecvent atunci cand este vorba despre sportivi care isi schimba des clubul.

“Este vorba de o multinationala xenofoba, dragi prieteni de la Ambasada”, scrie Brambilla -“pana si marele cronicar sportiv Candidò Cannavò a scris despre Tiriac, numindu-l “tiganul tenisului”. La sfarsitul articolului, autorul adauga: “Ar trebui sa stiti mai bine italiana, dragi prieteni de la Ambasada, pentru a evita sa faceti o figura proasta, precum cea de ieri. Va sfatuiesc sa rasfoiti un dictionar, care sa explice folosirea fiecarui termen. Cel mai bun dictionar se numeste chiar Zingarelli”(joc de cuvinte, zingar- tigan, Zingarelli- numele unui dictionar, n. red.)

Al doilea articol aparut in Il Giornale descrie cuvant cu cuvant discutia telefonica dintre autorul articolului si protagonistul polemicii, Mircea Lucescu. “Ce-ati facut cu stirea aia despre tiganul roman de pe panchina? Primesc o gramada de telefoane, (..) nu stiati ca “tigan roman” este o jignire?” Apoi tonul devine mai blajin: “Da, stiu ca expresia “tigan in panchina” (un antrenor care a schimbat multe cluburi n. red.) e diferita, dar in Romania se vorbeste despre reactii politice, si nu despre sport”. Conversatia se incheie, ceva mai incolo, cu multumirile antrenorului roman: “Acum ma duc in emisiune la Tv si le explic ca au inteles gresit”.

Giancarlo Germani, italian, de profesie avocat si presedinte al Partidului Romanilor din Italia, a fost unul dintre primii care a reactionat la articolul din Il Giornale, cerand online demisia directorului ziarului, Mario Giordano.

Pentru el, cititor obisnuit al cotidianului in cauza si cunoscator al limbajului de tribunal, nu exista dubii: a fost o jignire: “Pozitia xenofoba a cotidianului Il Giornale este cunoscuta tuturor. Ziaristii de acolo nu pierd nicio ocazie sa alature conotatii etnice negative atunci cand este vorba de romani, nu e prima oara cand fac acest lucru. Este de ajuns sa citim cronica violului de la Caffarella din februarie. Avem de-a face cu un limbaj subliminal care tinteste sa asimileze cele doua expresii- roman si tigan. De aceea, autorul nici nu a folosit termenul obisnuit: tigan de pe banca, ci altul- tigan roman. Este ca si cum noi am folosi termenul “italian mafiot”, si apoi am spune ca e o lauda”, a declarat Germani pentru HotNews.ro.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

7614 vizualizari

  • -9 (19 voturi)    
    Eu nu inteleg (Vineri, 22 mai 2009, 17:38)

    Helfdane [anonim]

    care este greseala. Tehnic vorbind, Mircea Lucescu este roman de etnie roma sau tigan roman. Care e problema. Romanii sunt o natiune care cuprinde mai multe etnii printre care romii ( intre noi fie vorba toti romanii de etnie romana ar prefera sa fie numiti tigani ). Deci, care e problema ?
    • +3 (11 voturi)    
      Oricum nu intelegi nimic ! (Vineri, 22 mai 2009, 19:06)

      Eduard [anonim] i-a raspuns lui Helfdane

      Unde ai invatat tu sau ai citit ca: 1] ''Romanii sunt o natiune care cuprinde mai multe etnii'' ... poate vrei sa spui ca in Romania sunt cateva etnii !!! Cum spui tu se intelege ca Romania este formata din etnii. 2] Ce ai scris in paranteza, ''toti romanii de etnie romana'' ... Cum ai scris tu se numeste limbaj de lemn ... sau poate mai rau.Sa nu mi-o intorci ca nu am inteles ce ai vrut sa spui ca nu te cred.
      • +2 (2 voturi)    
        Italienii... (Sâmbătă, 23 mai 2009, 8:54)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Eduard

        Chestia cu italienii este urmatoarea: peste tot in Europa de Veste tiganii de la noi au incercat aceeasi schema sa-si construiasca ghetouri la marginea orasului pe care sa le foloseasca (,) ca si baze de ilegalitati in orasul respectiv. Daca mai tineti minte, prin 1999 ii alergau cu politia si de pe la margine Bucurestiului. Ce nu le-a mers in Germania sau Franta sau alte locuri, ca de acolo ii zburau la o zi doua dupa ce rasareau, le-a mers in Italia, pentru ca tiganii nostrii au dat taxa de protectie mafiotilor locali, si aia si-au folosit influenta pe langa politie si administratie ca sa-i lase in pace.
        Daca Italia nu ar fi un stat atat de gaurit de MAFIE si de CORUPTIE nu ajungeau niciodata tiganii de pe la noi problema in Italia.
        Apoi le-a dat bine unor politicieni care nu sunt in stare sa faca nimic in fata mafiei locale sa se dea zmei fata de tiganii nostri si pentru ca vorbeau romana le-au zis romani, ca dadea bine la public, oricum mai toti in Vest erau speriati dupa ca am intrat si noi in EU ca la furam slujbele, si uite ca noi le furam chiar si din buzunar. Asa multi italieni se simt bine, ca ce superiori sunt ei, dupa ce acum 30 de ani primeau bobarnace asemanatoare din partea nemtilor, unde multi italieni au emigrat in cautarea unui viitor mai bun si au luat si o parte din mafie cu ei...
    • +5 (7 voturi)    
      tigan (Vineri, 22 mai 2009, 19:38)

      Darian [anonim] i-a raspuns lui Helfdane

      Problema nu este daca cineva este tigan sau nu ci daca este numit tigan in sens peiorativ. In italia unde tiganii au o faima proasta termenul se utilizeaza ca ofensa, denigrare.
    • -2 (4 voturi)    
      E tigan si cu asta, basta ! (Sâmbătă, 23 mai 2009, 10:02)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Helfdane

      Nu mai va dati asa de avocati ai lui Lucescu pt ca ala are bani cat voi n-o sa faceti in 10 vieti.... lasati-l in durerea si in bucuria lui. E tigan punct. Sa fie sanatos si voios !
  • +4 (16 voturi)    
    totusi ... (Vineri, 22 mai 2009, 17:43)

    Anonim [anonim]

    first of all: Respect pt Mircea Lucescu

    nu ma "pasioneaza" acest subiect, dar de ce sare lumea de "fund in sus" cand e vorba de un roman care chiar a facut ceva, iar cand un roman fura / violeaza / omoara nimeni nu ia atitudine?

    toata povestea asta, pe scurt ar suna asa:
    daca e criminal / hot ... (si tigan) : e tigan da-l in ...
    daca e om de valoare (si tigan) : e roman dom'le cum indraznesti sa-l faci tigan ba nenorocitule?!

    hotarati-va oameni buni. ori sunt toti ai nostri, ori nu e niciunu ...
    • 0 (0 voturi)    
      niste tarani ;) (Sâmbătă, 23 mai 2009, 8:17)

      un romanash [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      A explicat cineva mai sus cum sta treaba. Sa lasam tiganii deoparte pentru a nu cadea intr-o latura rasista.
      De exemplu: "Un taran se ducea cu sapa la camp" este o propozitie aboslut normala. Dar cand cineva ti se adreseaza: "Esti taran!", este spus in mod peiorativ.

      Acum, doar de dragul exercitiului poti schimba taran cu tigan.

      PS: Vad ca multe lume zice ca Lucescu ar fi de etnie troma( sau cum zice maestrul Madalin Voicu, tigan). De unde aveti voi certitudinea asta? nu-mi aduc aminte ca el sa fi zis asa ceva.


      PPS: Hai sa-i intrebam pe nemti ce parere au despre italieni, exista chiar si bancuri pe tema asta ;).
  • +11 (13 voturi)    
    nu mai preluati articole (Vineri, 22 mai 2009, 18:17)

    ioan timisoara [anonim]

    stimati redactori hotnews, ce-ar fi sa nu mai preluati articole din "Il Giornale", The Sun, Bild. Este o presa de scandal, de cea mai joasa speta care lucreaza cu provocari, calomnii, informatii false (vezi si cazul baiatului de 12 ani devenit tata, care pana la urma nu e tata din the Sun). lasati-i in plata lor
  • -3 (7 voturi)    
    Pana la urma... (Vineri, 22 mai 2009, 18:45)

    DAN [anonim]

    Care e adevarul, e sau nu Lucescu rom sau tigan?
    • +5 (7 voturi)    
      Conteaza? (Vineri, 22 mai 2009, 19:40)

      T1beriu [anonim] i-a raspuns lui DAN

      ?!
      • -1 (1 vot)    
        Cred ca da (Sâmbătă, 23 mai 2009, 20:00)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui T1beriu

        E putin out of context, da' e o chestie de care m-am mai lovit, asa ca tin s-o comentez.

        Nu e musai bine sau rau sa fii de o etnie sau alta. Da' in mod cert intre un tigan, un ungur si un englez exista diferente culturale majore. Conteaza sa stii de ce etine e cineva pt. a sti cum sa te raportezi la el. Ca unu' care traieste intr-o zona a RO extrem de diversa etnic, cre' ca-s mai indreptatit sa judec problema decat unii din zone mult mai monocrome, cultural vorbind.

        Zona in care stau s-a dezvoltat peste medie tocmai din cauza ca diversele grupuri etnice nu si-au pierdut identitatea, si au fost si sunt intr-o permanenta concurenta constructiva. Evident, in lumea de azi fenomenul se estompeaza pe masura ce trece vremea, dar eu nu cred ca asta e un lucru bun. De-aia cred ca e util, la nivel macrosocial, ca etnia tuturor celor ce realizeaza ceva remarcabil sa fie cunoscuta, astfel incat sa formeze sau sa contribuie la un nucleu de coagulare a identitatii etnice pentru
        respectiva etnie.
  • +5 (7 voturi)    
    Voi va faceti ca nu intelegeti? (Vineri, 22 mai 2009, 19:23)

    Lion [utilizator]

    Sau chiar nu puteti intelege?
    Este vorba de o jignire. Atat. O insulta.
    Pe limba manelistilor: l-a injurat de mama!

    Acum, intrebarea este: ne doare in cot, c**, sau alte locatii de acest gen sau facem front comun sa aparam onoarea omului? Pentru ca el nu a facut nimic sa merite o astfel de jignire. Din contra.
  • 0 (14 voturi)    
    Nu sunt italienii de vina. (Vineri, 22 mai 2009, 19:36)

    Eduard [anonim]

    In primul rand italienii nu sunt de vina ca nu cunosc diferenta intre roman si tigan. Tot statul roman este de vina pentru ca tiganii sunt numiti rromi sa se confunde cu roman. Si uite asa scarbele de ciori se amesteca cu romanii si asa suntem toti romani. Oameni buni, tiganul ramane si trebuie sa ramana tigan. scurt si la obiect. Nu trebuie sa-l ridicam pe tigan la rangul de roman pentru ca nu are nicio legatura unul cu altul inafara de faptul ca '' ne onoreaza'' ca traiesc in Romanica noastra. In consecinta toti cei care provin din Romania sunt tigani, deci toti suntem tigani. Pai mai fratilor , eu zic sa schimbam din Romania in Tigania ca tot aia este.
    • -6 (8 voturi)    
      idi....! (Sâmbătă, 23 mai 2009, 0:44)

      hondo [anonim] i-a raspuns lui Eduard

      Si eu asa propune pentru un idiot rasist ca tine un curs de antirasism;apoi salutari parintilor tai,spune-le ca au esuat în ceea ce priveste educatia ta(sau mai bine zis cu cei 7 ani de acasa),spune-le ca daca nici asta nu are sorti de izbânda(adica sa faca din tine un om cât de cât civilizat!)atunci sa regrete ca te-au facut(asta în caz ca ei sunt mai civilizati decât o lichea rasista ca tine!)Iar daca nu îti convine asta,spânzura-te sau arunca-te pe fereastra de la etaj,ok??
      • 0 (0 voturi)    
        rasismul li se datoreaza tiganilor (Sâmbătă, 23 mai 2009, 8:56)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui hondo

        daca ar respecta, intocmai si la timp, regulile de civilizatie, n-ar avea nimeni treaba cu ei; apropo, tigan si tiganie sunt termeni peiorativi care li se aplica si romanilor cu asemenea naravuri; vrei sa nu fii tratat ca un kkt? pai nu te mai purta asa, prietene, lasa papagalul cu rasismul si alte cele! eu IMPUN sa am in jur oameni care respecta randuiala si nu dau doi bani pe drepturi inainte de a constata respectarea obligatiilor! alte nelamuriri?
        • 0 (0 voturi)    
          educatie (Duminică, 24 mai 2009, 8:48)

          gica contra [anonim] i-a raspuns lui clujean

          Daca vrei sa fii respectat,respecta pe cei din jur.
          Cum nu le convine ceva tziganilor,se declara victimele rasismului.Cata tevatura a fost in presa cu "TZIGANCA IMPUTITA"?!Pai tziganca reporterita facea in mall inventarul cumparaturilor dnei Basescu cu o insistenta sacaitoare.Ce reportaj voia sa faca ea,cainele de paza al democratiei?Daca eram in locul lui Basescu,ii puneam cosul in cap.
      • 0 (0 voturi)    
        cursurile de antirasism... (Sâmbătă, 23 mai 2009, 8:58)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui hondo

        ... vor fi organizate noaptea, in zone locuite de tigani! sa vezi ce efecte magnifice or sa aiba, si cata iubire pt. negriciosi vor genera la cursanti!
      • 0 (0 voturi)    
        Se pare ca nu esti roman (Sâmbătă, 23 mai 2009, 11:08)

        Eduard [anonim] i-a raspuns lui hondo

        Bai nene eu m-am nascut chiar la inceputul anilor '70 si am prins ceva din perioada Ceausista, se pare ca tu ai fi mai pustan si pe deasupra, [am o vaga impresie] ca esti si tigan. In primul rand nu te-am jignit personal si nici nu-ti raspund la jigniri. Sa-ti mai spun ceva la care ar trebui sa te gandesti bine de tot si la varsta de 90 de ani. Am prieteni de etnie tiganeasca carora LE ESTE RUSINE CA SUNT TIGANI, afirmatie facuta de ei personal. Cum comentezi asta? Asa ca lasa jignirile ca este clar ca esti tigan si pune-ti mana pe carti, lasati MANELELE, HOTIILE, MANDRIA, SMECHERIA, ca oricum sunteti intrusi in Romania. Problema grava ''tinere'' este ca tiganii fac familii cu romancele si invers si se amesteca sangele si ajungem o tara de tigani si nu mai suntem siguri in tara noastra.
  • -4 (6 voturi)    
    greseala (Vineri, 22 mai 2009, 19:37)

    roger [anonim]

    De data asta cred ca se vorbeste degeaba, "zingaro" care scrie jurnalul din italia se refera numa la faptul ca lucescu a fost la mai multe equipe si se foloseste zingaro ca nomade nu in referinta la etnie.
    • -3 (3 voturi)    
      nu,nu roger (Sâmbătă, 23 mai 2009, 5:14)

      nicolae [anonim] i-a raspuns lui roger

      nu,nu roger - nu prera tine s-o intorci ca la Slobozia - In eventualitatea in care Mircea Lucescu ar devini,sa zicem,alenatore la 'Lazio" - probabil cea- mai 'de dreapta' echipa din seria A, si ar castiga Scudetto,s-ar putea sa iesi din groapa de gunoi in care te zbati sa existi si sa ne alarmezi cu fraze genul 'Mircea Lucescu nu e tzigan si nici io(roger) nu sunt rasist'.
      Bineinteles ca eu asi prefera sa urmezi sfatul lui hondo ref. o funie cu un captat atashat de grinda si celalat de unflatura de pe umeri tai.
      dau eu cu piciorul in scaun
  • +4 (4 voturi)    
    Greseala? (Vineri, 22 mai 2009, 20:32)

    Zingaru [anonim]

    Pana la urma, pentru ca trec pe la mai multe echipe, mai toti antrenorii sunt tigani, la fel si majoritatea jucatorilor. La noi, Bergodi ar fi tigan de banca (a fost si in Giulesti!) si Uhrin, nu mai vorbesc de Hagi, Lacatus, Dan Petrescu. E clar ca a fost o jignire intentionata, cu justificarea ca, vezi doamne, nu s-a nascut la Donetk, de fapt.
  • +1 (5 voturi)    
    e de inteles (Vineri, 22 mai 2009, 21:35)

    ampersand [anonim]

    "Este de ajuns sa citim cronica violului de la Caffarella din februarie." Ii inteleg pe italieni ca nu se prapadesc de dragul tiganilor, sa fiu sincer, ca om obisnuit, daca in februarie ar f un viol, in martie o crima, in aprilie un jaf, toate avand implicate, printre faptasi, o anumita natie sau culoare, nu cred ca m-as chinui sa stau sa discern care, ce, cum, cati, as zice "afara cu tiganii".
    • +1 (1 vot)    
      jalnic... (Vineri, 22 mai 2009, 22:31)

      rogesteb [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      ce are s.ula cu prefectura? ce ti se pare ca este de inteles la o insulta xenofoba postata intr-un ziar??
  • +1 (3 voturi)    
    tigan roman (Sâmbătă, 23 mai 2009, 3:34)

    jack [anonim]

    Cea mai mare gresala a natiunii romane ca ne-au unit pe noi romanii cu tiganii ca nume roman =rom=tigan
    Asta intelege toata lumea asa ca.....
    Speram cineva sa ai puna cu numele la locul lor ca sa nu se mai faca confuzie de nume intre aceste popoare diferite romani si tagani
  • +1 (1 vot)    
    Propunere ! (Sâmbătă, 23 mai 2009, 8:04)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Daca guvernul,cu politicienii, nu restabilesc clar termenii: Rom,RRom Tigan cu o clarificare legislativa pro europeana.Cu aprobarea parlamentului UE care a recunoscut ca RRomii sunt o problema Europeana nu numai Romaneasca. Etnia sa fie definita cu un termen european neutru care sa convina si RRomilor pentru clarificarea statutului etniei la nivel European.In Franta se foloseste Gitan de ex. In caz contrar la primul recensamant sa ne declaram Daci! Sau Traco-Daci,Geto-Daci>Sa fim toti Ai'Draculestilor. DDD PS: Ce facem cuI.Budai Deleanu,cu "Tigancusa esti frumasa".., .."Trec tiganii trec"..? DDD
  • +1 (1 vot)    
    Subtilitati (Sâmbătă, 23 mai 2009, 9:49)

    Laur [anonim]

    Ce atatea subtilitati si semantici si abureli, daca ma face cineva tigan stiind ca sunt sensibil la astfel de etichetari i-am si dat una in bot.Cretinul ala de italian nu a inteles nimic ca foarte multi romani se simt jigniti la astfel de cuvinte si ar fi cazul sa afle si pe viitor sa se gandeasca(daca e capabil) la ce scrie.Sunt natiuni pe lumea asta la fel de sensibile la anumite etichetari si la care daca te mananca in c.. sa le folosesti ai de tras multe necazuri.
  • +1 (1 vot)    
    fiecare cu focusul lui (Sâmbătă, 23 mai 2009, 13:30)

    moshu [anonim]

    problema nu este nicidecum "to be or not to be" un tigan, problema este ca unii stapanesc jocurile de cuvinte si altii nu. Redactorul italian care a scris articolul cu pricina stia foarte bine ca este la adapostul tehnic al unei interpretari plauzibile, insa stia totodata foarte bine ce soi de conflict provoaca.
    Ca si in limba italiana, exista destul de multe "vorbe romanesti" relativ colorate care traduse mot a mot in alte limbi suna aiurea; cum ar suna de ex. in germana "fumezi ca un sarpe"?
  • +1 (1 vot)    
    ESTE! (Sâmbătă, 23 mai 2009, 17:00)

    pushiKa [anonim]

    1. Dintotdeauna se stie ca fam. Lucescu se trage din tigani (sau rrrrromi)
    2. Dea-r fi toti tiganii din Romania ca Lucescu as fi linistit.
    3. Nu pe cei ca Lucescu voia Antonescu sa-i "mute".
    5. Si eu &f familia avem origini >colorate.< Noua nu ne e rusine cu acest nume de tigani. Ar fi ca si cum evreiilor li s-ar cere sa-si schimbe numele in evrrrei (LOL). Si exemplele pot continua.
    6. Noi suntem tigani...noi suntem tigani..noi suntem de mii de ani tigani! Pana si cei mai vechi domnitori ii apreciau pe tiganii care isi vedeau de treburi. Pentru ceilalti sa mai vina un Antonescu!
  • +1 (1 vot)    
    ciudat (Sâmbătă, 23 mai 2009, 23:37)

    nicole [anonim]

    totusi in afara de relatarile din articol, sunt curioasa care e pozitia Hotnews.ro in aceasta intamplare?!

    Probabil am eu o parere proasta de presa romana, dar mi-ar fi placut sa vad o pozitie mai ampla si mai categorica din partea acesteia.
    Sa auzim de bine!
  • 0 (0 voturi)    
    Cu asa presedinte asta meritam (Luni, 25 mai 2009, 15:12)

    PARSOR [anonim]

    Sa nu uitam ca o expresie de tipul " Tiganca imputita" adresata unei persoane din romania a facut-o chiar presedintele Basescu la adresa unei cocetatene , a carei presedinte este chiar dumnealui.
    Faptul ca insusi presedintele si-a facut un cetatean tigan consfinteste o data in plus, pentru occident ca nu meritam alt statut.
    Pacat ca din cauza unor astfel de iresponsabili, au de suferit romani care fac cinste unor natiuni.
    Basescu nu il merita pe Lucescu
  • 0 (0 voturi)    
    in legatura cu TIGANII (Luni, 3 februarie 2014, 21:55)

    mihai [anonim]

    Domnilor,niciodata nu am avut nimic cu etnia tiganeasca. Intodeauna um cosiderat ca este loc pentru toata lumea, indiferent de etnie. Doresc sa va povestesc totusi unele nemultumiri pe care le-am avut cu tiganii: Am practicat 10 ani activitatea de taximetrist si in foarte multe randuri, acestia mi-au produs mari suparari, astfel: scuipau in masina, fumau fara sa-mi ceara pemisiunea, am avut o situatie cand au urinat in masina, sau cand ajugeam cu ei la destinatie, refuzau sa-mi plateasca cursa, si-mi spuneau: hai pleaca, ce vrei cumva bani, sau vrei sa sa-ti sparg parbrizul cu bolovani?.Am avut o situatie cand m-au lovit peste fata cu pumnul, pentru ca ne vrand sa-i servesc, am invocat ca sunt ocupat. Mai pot eu sa am stima pentru ei, mai pot eu sa-i simpatizez?. ///