Daily Express: Doua milioane de romani disperati se indreapta spre Marea Britanie

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 mai 2009, 16:30 Actualitate | Diasporă

Articolul din Daily Express
Foto: Daily Express
Cel putin doua milioane de romani intentioneaza sa plece din tara lor lovita de saracie, Marea Britanie fiind prima lor destinatie aleasa, noteaza sambata tabloidul britanic Daily Express, citand un studiu publicat recent de Ministerul Tineretului si Sporturilor din Romania.

"Unul din sase tineri cu varsta cuprinsa intre 18 si 34 de ani din Romania, una dintre cele mai sarace tari din Uniunea Europeana, considera ca nu are niciun viitor in tara sa si vrea sa plece. 29% dintre ei prefera ca destinatie Marea Britanie, ceea ce inseamna pana la 500.000 de tineri romani care vor sa se mute aici", scrie Daily Express.

Altii intentioneaza sa inceapa o noua viata in Spania si Italia, aceste destinatii de imigratie fiind alese de 16%, respectiv 11%, dintre romanii chestionati.

Publicatia britanica citeaza un sondaj de opinie - intitulat "Tinerii si preocuparile lor", realizat saptamana trecuta, la comanda Ministerului roman al Tineretului si Sportului, pe un esantion de peste 2000 persoane. Potrivit acestuia, circa 2,4 milioane de romani considera ca nu au niciun viitor acasa si intentioneaza sa plece din tara. "Ei spun ca sunt satui de coruptia exagerata, economia subreda, preturile mari si salariile medii mai mici de 50 de lire sterline pe saptamana. Altii spun ca pur si simplu vor mai multi bani", mai noteaza publicatia, citand declaratiile a doi romani care intentioneaza sa plece in Regat pentru a castiga un salariu mai mare.

Studiul a provocat panica vineri in randul euroscepticilor care se tem de un val de imigratie in masa din Europa de Est. "Trebuie sa punem capat acestei nebunii si sa oprim imigratia nelimitata in Marea Britanie, iar singurul mod in care putem face acest lucru este sa parasim UE si sa reluam controlul asupra frontierelor noastre", a declarat Nigel Farage, liderul Partidului Independentei din Marea Britanie, citat de Daily Express.

Exista deja restrictii pentru romanii si bulgarii care vor sa munceasca in Marea Britanie, precizeaza publicatia, dar sunt totusi circa 100.000 de cetateni ai celor doua tari care traiesc acolo. Sir Andrew Green, de la organizatia MigrationWatchUK, sustine ca "Marea Britanie trebuie sa isi mentina piata muncii inchisa pentru lucratorii necalificati veniti din Romania si Bulgaria. Restrictiile actuale nu sunt perfecte, dar ce se poate face trebuie facut, mai ales in plina recesiune."

Oficial, aproape un milion de est-europeni au imigrat in Regat dupa ce Polonia, Cehia, Estonia, Ungaria, Letonia, Lituania, Slovacia si Slovenia au aderat la UE in 2004, dar cifra ar putea fi depasita, mai ales si dupa intrarea in Uniune, in 2007, a Romaniei si Bulgariei.

Pe de alta parte, ministrul britanic al Imigratiei, Phil Woolas, a declarat vineri ca vrea ca economia britanica sa aiba de castigat de pe urma prezentei imigrantilor, dar protejand in acelasi timp locurile de munca ale localnicilor.

Un purtator de cuvant al Agentiei Vamale din Marea Britanie a subliniat ca romanii sunt vizati de restrictii severe. "Ei pot veni aici pentru a munci numai daca noi avem nevoie de ei."


Citeste mai multe despre   






















3210 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Nu mai exagerati! (Sâmbătă, 16 mai 2009, 16:45)

    ktistes [anonim]

    în titlu spune ca peste 2 mil. romani vor sa plece în UK pt. a munci, iar, un pic mai jos, juma' de milion. oricum, e grava situația, dar 2 mil.? Ce naiba! Aproape 10% din populație, asta pe la imigrarea în alte state! Gândiți-va înainte sa scrieți!
    • +4 (4 voturi)    
      si marmota impatura ciocolata... (Duminică, 17 mai 2009, 10:04)

      mtb [anonim] i-a raspuns lui ktistes

      Sigur ca da! Imi si imaginez hoardele de romani migrand sper MAREA Britanie!

      Cate 3-4 familii disperate intrun Logan
      Cozile de la vami o sa fie interminabile
      Tara noastra mioritica o sa ramana pustie
      Europa o sa fie invadata de romanii disperati ca nu au nici un viitor in Romania!

      Hai sa fim seriosi. Asta e doar un subiect care sa faca tiraj in Anglia si nu are nici o legatura cu realitatea.

      Auzi tu acolo: 2 Milioane? Right...
  • -12 (16 voturi)    
    Sa traiti bineeeee ! (Sâmbătă, 16 mai 2009, 16:48)

    Alex [anonim]

    Va mai aduceti aminte de cuvintele astea pline de misto ?
    • -3 (5 voturi)    
      Ce vrei sa spui ?! (Sâmbătă, 16 mai 2009, 23:45)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Cuvintele astea au fost adresate lui Videanu, Poteras, Udrea etc. Sunt toti milionari in euro ? Sunt !
      Atunci, ce mai vrei ?
  • +5 (5 voturi)    
    cum adica? (Sâmbătă, 16 mai 2009, 16:48)

    matematica [anonim]

    2000000 != 500000. Ori e Tanda ori e Manda.
  • +11 (11 voturi)    
    articol prost (Sâmbătă, 16 mai 2009, 16:49)

    daniel [anonim]

    "Ei pot veni aici doar pentru a munci". Gresit, "ei pot veni aici liber, fara restrictii, in concedii, vacante, etc".
    Oricum, articolul din D.E. este extrem de prost jurnalistic, e ca si cum ai citi un articol in Libertatea despre cum a fatat un cangur din Australia. Adica e scris pe butuci de un redactor de 19 ani care sta pe net.
  • +4 (4 voturi)    
    vise tata... (Sâmbătă, 16 mai 2009, 17:03)

    Dan D. [utilizator]

    Inteleg ca oamenii sint disperati si vor sa isi gaseasca de munc, dar vor fi total dezamagiti cind nu vor reushi sa gaseasca de munca in tarile din Vest pentru ca sint afectate si mai grav de criza. La mine la firma dau afara citiva oameni la fiecare sfirsit de trimescu, tocmai pentru ca afacerile scad si firmele / oamenii tin de bani pentru ca nu stiu cit de rau o sa mai fie pina cind o sa fie mai bine. La stiri auzi in fiecare zi firme care isi inchid portile sau se muta inspre Est sau Asia, din pacate, multi sint visatori si aici cred ca zboara ciini cu covrigi in coada, iar multi dintre ei or sa fie pacaliti de tot felul de shmecheri care le promit de munca cum s-a intimpla de curind care i-a trimis in Germania si saracii si-au vindut tot ca sa plece si i-a lasat ala la mama dracu in Germania ca locurile de munca nu erau.
    • -2 (6 voturi)    
      nu vor fi dezamagiti (Sâmbătă, 16 mai 2009, 22:36)

      stupidu [utilizator] i-a raspuns lui Dan D.

      se vor apuca de furat si cersit ;))
    • 0 (0 voturi)    
      asta ziceti toti (Luni, 18 mai 2009, 12:26)

      unu' [anonim] i-a raspuns lui Dan D.

      Stimabile domn Dan ! Lichele sunt peste tot ... Poate si tu esti una dintre ele sau chiar un reprezentant de seama din moment ce-ti permiti sa dai oameni afara fara sa te gandesti ca acei oameni nu au cu ce sa-si intretina familia sau plati cheltuielile ... Asta se intampla la noi si se intampla si in tarile asa-zise dezvoltate ! Se vede acum cat de dezvoltate sunt ! Cand te loveste criza, care nu tine cont ca esti dezvoltat sau nu, atunci toti o invocati sa va acoperiti nelegiuirile fara sa va ganditi la bietii oameni care, oricum, sufera ca preturile sunt mari, cheltuielile sunt mari, etc... O perioada buna pentru mariri de tot felul: de la euro pana la preturi ...
  • +8 (16 voturi)    
    Sint asteptati in Marea Britanie.... (Sâmbătă, 16 mai 2009, 17:06)

    Claude [anonim]

    .... de trei milioane de femei britanice sub influenta alcoolului disperate dupa sex.
  • +10 (10 voturi)    
    sa fim seriosi (Sâmbătă, 16 mai 2009, 17:08)

    cipax [utilizator]

    un articol mincinos, ce vrea doar sa stranga voturi pt partide extremiste din Marea Britanie!!!
  • -3 (3 voturi)    
    Studiu (Sâmbătă, 16 mai 2009, 17:14)

    Yeti [anonim]

    Primul lucru bun facut de Ritzi-Pitzi: a aflat in mod stiintific ca tinerii din Romania vor sa se care de aici. Ar trebui sa organizeze curse de fond: cine ajunge mai repede in UK, Congo, Burkina Faso si alte paradisuri fiscale. Toti vor sa scape de Pogea si de Piticul de criza. Asa am reusit sa inspaimantam cateva tari din EU cu romanii si moldovenii care vor da navala. Eficienta politica!
  • +11 (11 voturi)    
    Stimați englezi, băi gentlemanilor (Sâmbătă, 16 mai 2009, 17:15)

    ady624 [utilizator]

    Dragi ienglezi™,

    Stimați domniilor dumneavoastră, băi gentlemanilor. Regatul a fost și va rămâne pentru ceva vreme o destinație atractivă pentru turism. Faptul că muzeele în Londra sunt gratis (cum și la noi sunt, o noapte pe an), faptul că Londra e plină de atracții turistice, foarte adevărat. Însă costul vieții în Londra este foarte ridicat, mai jos decât cel din Amsterdam, dar foarte ridicat. Românii preferă alte țări precum Italia, Spania, Franța... parțial și din cauza rădăcinilor lingvistice comune, dar și din cauza faptului că nivelul costului vieții este mai scăzut. În Londra am plătit chirie la 2 dormitoare în zona Mile End în valoare de 1210 lire pe lună. La vremea respectivă erau $2500. Chiar credeți că vor da năvală românii? Eu mă îndoiesc...

    Cu stimă,
    Adrian
    • +5 (5 voturi)    
      In plus ... (Sâmbătă, 16 mai 2009, 23:30)

      Bibicu [anonim] i-a raspuns lui ady624

      ... o bere e 5 lire (nu turcesti ci sterline) iar un bilet de metrou e 4 lire (idem). Cetatenii englezoi fug ca de dracu de regat prin Spania si Turcia cumparandu-si vile si vilute din cauza impozitelor masive iar voi credeti ca 2000000 de fraieri romani vor veni sa va plateasca impozitele ??? Romanu'i campion la eludat impozite asa ca se va orienta spre Italia, Spania etc etc.

      Taves bahtalo England !!!
  • -3 (5 voturi)    
    8 milioane in state, 3 in spania si 9 in italia... (Sâmbătă, 16 mai 2009, 17:21)

    MIRCEA [anonim]

    romania are 100 de milioane de locuitori!
    Am zis!
    Din astia, morti, copti pleaca 20 de milioane in anglia:). inca 8 milioane in state, vreo 3 in spania, 9 in italia...si restul in canada si australia!
    Cei care raman in Romania voteaza cu Basescu si vor sa nasca cate 8 copii per familie!!!
    Mari idioti redactorii hotnews!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Nick Fagge (Sâmbătă, 16 mai 2009, 17:27)

    Q [anonim]

    Sau "short" Dick "man" Fagge? In 2006 intr-un articol semnat tot de el in acelasi tabloid scria "Romanii vor invada Marea Britanie". "Sute de mii se vor muta in tara noastra" - continua subtitlul, care pretinde ca datele sunt furnizate chiar de oficialitati romane. In interiorul ziarului, trimisul special la Bucuresti al "Daily Express", Nick Fagge, descrie pe larg coada din fata Ambasadei Britanice si sustine ca oamenii se imbulzesc sa plece la munca, pentru ca "desi in capitala Romaniei exista o acuta lipsa de forta de munca, oamenii se imbulzesc sa plece in strainatate", in cautarea unor conditii mai bune de viata. Un alt reportaj "romanesc", latit pe doua pagini alaturate de ziar, ne face cunostinta cu familia Ion - "o familie jerpelita, dar plina de bunavointa si veselie". Din poza reiese clar ca este vorba despre o familie de rromi foarte saraci, insa Nick Fagge vorbeste despre ei ca si cum ar fi tipici pentru locuitorii Bucurestiului. Cocioaba in care locuiesc sta sa cada, dar nu-si fac mari probleme, pentru ca, oricum, nu-i a lor, stau doar provizoriu acolo. Tatal s-a trezit dupa pranz, duhnind a bautura, iar Piranda s-a grabit sa-i dea de mancare tocana sleita. Puradeii, murdari si desculti, li se incurca printre picioare. Intre doua inghitituri, capul familiei ii povesteste reporterului englez ca "in Romania nu-i nimic pentru noi" si ca abia asteapta sa plece la Londra" - Gandul 28 August 2006
  • +4 (4 voturi)    
    Euroscepticism (Sâmbătă, 16 mai 2009, 17:29)

    linbetwin [anonim]

    Scopul "articolului" e sa-i sperie pe britanici de UE si sa-i faca sa voteze la europarlamentare cu partide care vor iesirea Marii Britanii din UE sau o integrare mai superficiala. Oricum MB e cu un picior in UE si cu celalalt in SUA. Ei se uita cu dispret la noi, continentalii, se tem de influenta Germaniei in UE si tin cu dintii de draga lor lira sterlina.
  • +4 (8 voturi)    
    cai verzi... (Sâmbătă, 16 mai 2009, 17:45)

    sile [anonim]

    La romani distanta dintre ce spun si ce fac efectiv este uriasa.

    Englezii,ca oameni seriosi ce sunt, n-au de unde sa stie lucru asta si se sperie degeaba !!
    • +1 (1 vot)    
      oameni seriosi? (Duminică, 17 mai 2009, 13:55)

      Toma [anonim] i-a raspuns lui sile

      Ha-ha-ha!!! Asta chiar e o gluma foarte buna, englezii nu se sperie pe motiv ca vin romanii sau asa, englezii se sperie pentru ca habar nu au despre ce etnie e vorba, sunt atat de inculti si indiferenti ca se sperie si daca zici vin ungurii, tot acelasi lucru e pentru ei. iar faptul ca s-a trezit un reporter, ce probabil face parte din actualul partid "nazist" din anglia British National Party, sa scrie ca ii invadeaza romanii nu e mare scofala. E drept romani=tigani in anglia, dar putea la fel de bine sa scrie ne invadeaza ungurii, si probabil ca inainte de intrarea romanie in UE scria. Pentru ca anglia desi refuza sa faca parte din uniunea europeana total tot ataca alte state din uniune, pentru ca primesc fonduri pentru restructurari si pentru modernizari mult mai multe decat anglia. De fapt singurul motiv pentru care anglia a aderat la Uniune e pentru fonduri. Acuma nu mai sunt pentru ei. Asa ca vezi pe strada afise pe care scrie de ce sa le platim lor(Uniunii Europene) £40 milioane/zi? Sau primesti fluturasi pe care scrie ca strainii ne fura slujbele si alte magarii de genul. Nu ii mai bagati in seama ca oricum habar nu au ce e in afara insulei. Foarte putini sunt chiar interesati de ce e pe alte meleaguri.
  • +6 (6 voturi)    
    frica (Sâmbătă, 16 mai 2009, 18:08)

    george [anonim]

    Tocmai am venit recent din Marea Britanie si nu sunt singurul, in conditiile unui somaj ridicat e greu chiar pt ei sa gasesca de lucru.
    Plus de asta, cel putin in constructii sunt lenesi si au ciuda pe romani ca au schimbat ritmul de lucru in acest domeniu.
    Chestia este ca englezii trebuia sa iasa la joburi pe care le fac imigrantii si acum se pregateste din punct de vedere mediatic campania de respingere a romanilor.
  • +6 (6 voturi)    
    Articole de rahat (Sâmbătă, 16 mai 2009, 18:22)

    suki [anonim]

    Nush la ce mai aduceti in discutie astfel de porcarii. Se stie foarte bine in Romania ce recesiune e in Anglia, avem relatii de lucru cu firmele de acolo si stim chiar f bine care e situatia. Or fi ei multi romani plecati acolo, dar in mod cert oamenii sunt la munca sau la studii, iar un megaval de emigrare spre Anglia e doar o facatura a unei prese tembele, din ambele tari, care insista in a panica lumea. Eu zic ca oamenii spun multe la nervi, dar prea putini se apuca de facut bagaje din seara asta. Si romanii au aici proprietati, familii, multi se intorc deja din strainatate cu ceva cheag... anii 90 s-au terminat de mult. Migratie temporara pe piata muncii va fi mereu. Dar asta nu e motiv de panica; daca englezii se simt amenintati, sa puna mina pe o carte, sa mai dea un examen de specializare, si nu o sa le mai ia niste posturile.
  • -1 (7 voturi)    
    ce bine (Sâmbătă, 16 mai 2009, 18:23)

    kalu [anonim]

    imi pare cand vad cum decadeti !!! Si asa Londra este in topul capitalelor cele mai murdare. Prea va credeti superiori si o sa ma bucur si mai mult cand vad cum va scade si voua nivelul de trai !!!
    • +4 (4 voturi)    
      Mda (Sâmbătă, 16 mai 2009, 19:35)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui kalu

      in loc sa tragi tare si sa devii mai bun ca ei, mai bine astepti sa se coboare ei sub nivelul tau. Viitor de (h)aur, tara noastra are.
  • +1 (7 voturi)    
    tupeu de britanci (Sâmbătă, 16 mai 2009, 18:26)

    joe ind [anonim]

    marea britanie e in pragul falimentului. asa ca mai repede vor pleca britanici in alte tari, in frunte cu premierul lor pe care ma abtin sa-l caracterizez, decat sa mai mearga cineva la ei.
  • +3 (3 voturi)    
    pff (Sâmbătă, 16 mai 2009, 19:18)

    as [anonim]

    Ce situatie stupida:

    un tabloid britanic de joasa speta da o stire senzationalista si stupida, e preluata la noi la fel de senzationalist ca apoi o mana de oameni stupizi sa creada tot si sa se dea cu fundul de pamant ca au englezii ceva cu noi si ca sunt sunt idioti.

    Concluzia: englezii idoti ii injura pe romani si romanii idioti ii injura pe englezi. Nici unii nu se desteapta..

    PS: cum arata ziarul mentionat: http://www.dailyexpress.co.uk/ourpaper/view/2009-05-16

    motto-ul lui e 'The greatest newspaper in the world' - confera maxima credibilitate nu?
  • +4 (4 voturi)    
    In sfirsit (Sâmbătă, 16 mai 2009, 19:59)

    Costel [anonim]

    Ma bucur ca in sfirsit cei care comenteaza stiri ca acestea vad ce se ascunde in spatele unor dezinformari de acest gen si iau atitudine in consecinta.
  • +3 (3 voturi)    
    hotnews (Sâmbătă, 16 mai 2009, 20:02)

    tipic hotnews [anonim]

    In ultima vreme se observa cum Hotnews preia din ce in ce mai des articole din ziare britanice de joasa speta.

    Nu vezi sa citeze BBC, ci Daily Express, Daily Mail, The Sun. Goana dupa senzational intrece cu mult dorinta lor de a face un jurnalism curat - si acest lucru se vede in fiecare zi pe site si pe forum. Au citat The Times zilele trecute, daca nu ma insel, in cazul lui Bono care a recitat o poezie - un caz ce a stranit polemici in Marea Britanie.

    Ma indoiesc ca vor incerca sa redreseze situatia, e o tara in care totusi OTV face audienta si prin urmare ziarele vor incerca sa copie modelul.
  • +2 (2 voturi)    
    credeam ca numai americanii is cretini (Sâmbătă, 16 mai 2009, 20:16)

    bishop [anonim]

    dar nici engleyii mai prejos. uite+asa scrie in articolul originalŞ ŢAnd doctor Clara Matei said: “I want to go to UK as I’ve heard I’ll be paid a minimum £1,000 a month.”

    Last night there was growing alarm over a potential new wave of mass immigration from eastern Europe.

    Nigel Farage, leader of the United Kingdom Independence Party, said: “We must end this madness and stop unlimited immigration into Britain.

    “The only way we can do this is to leave the EU and take back control of our borders.”

    adica, reiese ca deja la noapte or sa dea buzna juma de milioon de romani! sa punem mana pe arme si sa ii asteptam la granita, sa nu cumva sa dea dracu sa intre vreunu!!!!!!!! fire-ar dreq de est-europeni jegosi!
  • -1 (1 vot)    
    vrajeala (Sâmbătă, 16 mai 2009, 20:23)

    luke [anonim]

    frati romani trece-ti granita spre vest lasati miseii sa se rupa intre ei ...de ce pleaca romanii din tara ??!!!! de spaga ba..si de toate smecheriile voastre nesimtitilor de la putere coruptilor sa-mi spuna cineva unde nu este coruptie in romania securistilor sa va dea dumnezeu multa ,multa caldura(asta in loc de sa va arda flacarile iadului)de ce nu avem echipe de fotbal ...dar avem valize cu bani..de ce nu avem autostrazi ...avem bogatii romaniei in frunte cu toti de la putere !!!!
    romani stiu ca sunte-ti patrioti si va iubiti tara si neamul dar viata este asa de scurta si nu merita!!!
    la 20 de ani de la reolutie p.c.r.-ul(pile cunostinte relatii) dainuie peste tot in viata noastra de zi cu zi!!!
    afara daca suni la numarul de urgenta stii de ce suni ..ca....... vine ..cineva fara greata si relatii si est ajutat si respectat!
    fie piinea cit de rea tot mai buna-i afara din tara ta!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Dragilor de mai sus (Duminică, 17 mai 2009, 3:17)

    resistnik [anonim]

    as vrea sa va dau dreptate, dar cred ca va e din ce in ce mai clar ca este activat un "program" media pe Romania: tara de hoti, cersetori, vagabonzi, criminali, tot ce e mai rau. Italia este fruntea, urmata de Elvetia, Spania, Germania, Austria, Irlanda si mai nou (max. 2 ani) UK. In 1995, un deputat francez lansa sintagma "verite a la roumaine", care nu mai are rost sa o explic, este evidenta. Amintiti-va ca la revolutie au murit 64000 de persoane si peste 250000 au fost ranite, acestea au fost cifrele utilizate cu valoare argumentativa pentru "genocid", nu?.
    Din pacate, multi conationali sustin argumentele "programului", iar pofta de emigrare la romani este legendara, ei detestandu-si natiunea cu drag! De aici si calitatea "exceptionala" a clasei politice romanesti...
  • +1 (1 vot)    
    hmm (Duminică, 17 mai 2009, 10:39)

    americanu [anonim]

    pana una alta UK ne impune restrictii pe piata muncii, deci cel putin pana in ianuarie 2010 sigur nu va fi niciun val; totusi ar face bine sa ridice restrictiile in ianuarie urmator, pt polonezi si unguri le-au ridicat deja din 2004; cred ca sase ani diferenta sunt de ajuns.
  • +3 (3 voturi)    
    Ba baieti! (Duminică, 17 mai 2009, 10:45)

    DRAGOS ESCU [utilizator]

    Io nu-sh ce va agitati asa ......... lasati-i dreaq pe depravatii aia, care au ajuns sa fie calariti de pakistanezi, indieni si jamaicani.

    Din tot Imperiul Britanic, au ajuns in 2009 sa declare ca mancarea lor nationala e "curry" ....... ce sa mai comentezi?

    Nu acum sunt bune comentariile, ci dupa ce mai pun etniile conlocuitoare barboase de-o bomba - doua.

    Vad ca vis-a-vis de faptul ca guvernul lor plateste lunar zeci de milioane de lire pentru familii de 10-12 puradei pakistanezi in timp ce tata e prea ocupat cu hobby-uri electronice la moschee iar nevasta (nevestele) stau ascunse in casa infasurate in burkas.

    De bine ce le e la englezi pleaca pe capete, ajungand sa cumpere peste 100 de mii de proprietati noi pe an in Spania (ca sa nu mai zic de Dubai).

    Intr-un cuvant, un articol cretin scris de un mare bou, care inca n-a observat ca nu mai are cu cine dialoga pe srada decat daca stie Urdu.

    Pazea la artificii!
  • +4 (4 voturi)    
    SI totusi.. (Duminică, 17 mai 2009, 11:12)

    stto3703 [utilizator]

    Cred ca ar trebui sa fie mai revoltati pe milioanele de arabi care sunt acolo... Ei sunt in razboi cu Iraku si totusi le ofera si intrari, si work permit-uri, etc.. Aia cum si-au luat cetateniile??
  • +2 (2 voturi)    
    Pe Naiba!! (Duminică, 17 mai 2009, 13:42)

    Toma [anonim]

    Sunt atat de fricosi britanicii ca vine aicea lumea si le fura slujbele ca scriu orice minciuni. In 2007 ziceau ca au sa vina in 2008 peste un milion de romani si bulgari si au intrat in Marea Britanie cca 78000 intr-un an de zile, majoritatea in vacanta in londra sau in tranzit. Nu mai bagati in seama tot ce se scrie si mai ales nu in ziare ca si daily mirror sau daily express...astea sunt tabloide, nu ziare de referinta...
    • 0 (0 voturi)    
      umilinta (Luni, 21 decembrie 2009, 11:31)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Toma

      Asteapta hoardele de arabi sa ii colonizeze; de fapt is deja sub papucul lor ; romanii au ce manca la ei acasa; vara sunt ciuperci, iarna licheni; da-i dracului, nu va mai umiliti, e mai bine in tara cu toata saracia; nu stiti cata umilinta trebuie sa induri.