Un roman si-a dat foc la Roma, in semn de protest fata de birocratia italiana

de E.M.     HotNews.ro
Vineri, 15 mai 2009, 10:36 Actualitate | Diasporă

Un roman si-a dat foc joi dupa amiaza, la Roma, in apropierea monumentului Il Vittoriano, protestand fata de birocratia italiana care nu ii permite sa obtina cartea de identitate si alte documente necesare de care are nevoie pentru a obtine pensie de invaliditate, informeaza cotidianul Il Messaggero. Stelian Buznean a suferit arsuri pe maini si picioare, dar este in afara oricarui pericol.

"Sunt disperat. Am facut-o pentru a incerca sa-mi fac cunoscuta povestea. Data viitoare ma voi arunca de la un balcon, ma voi omori", a declarat Stelian Buznean la spitalul Sant Eugenio, dupa ce a fost salvat de carabinieri. "Mai mult decat pentru arsurile suferite azi la picioare, sunt intr-o situatie disperata pentru ca nu reusesc sa obtin banii pentru asigurarea ce mi se cuvine in urma unui accident pe care l-am suferit acum un an, care m-a transformat intr-un invalid; nu mai pot munci."

"In urma cu un an, lucram ca zidar cu contract regulamentar de munca; mergeam pe strada si am fost lovit de o motocicleta, am fost operat, dar de atunci nu reusesc sa misc un picior si nu ma mai angajeaza nimeni", a povestit Stelian.

Oficialitatile "mi-au spus ca sunt strain si nu pot primi cartea de identitate, deci nu voi obtine nici pensia, nu pot munci si nici trai''. Buznean spera ca, dupa ce si-a dat foc, cineva va asculte povestea lui, ''povestea unui om care vrea sa se integreze in Italia si sa reuseasca sa traiasca cinstit, beneficiind de aceleasi drepturi ce i-ar fi recunoscute si unui italian''.

Buznean se afla de sapte ani in Italia si a implinit 41 de ani in urma cu doua zile. Joi dupa amiaza, in jurul orei 18:30, dupa ce s-a plimbat agitat in zona Il Vittoriano, barbatul s-a asezat intr-un rond de flori de langa monument, a scos din rucsac o sticla de alcool, si-a varsat lichidul pe picioare si si-a dat foc cu o bricheta.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1090 vizualizari

  • -7 (11 voturi)    
    Altu care ne face de ras tara (Vineri, 15 mai 2009, 10:45)

    geo [anonim]

    Din cauza acestor specimene mi-e frica atunci cand merg sa vizitez tari prin UE. Daca zic cuiva ca sunt roman isi schimba imediat parerea si privirea catre mine, face imediat conexiune cu tigani, furturi, talharii, violuri etc.... Acesti oameni ne-au stricat reputatia tarii
    • 0 (4 voturi)    
      si altul si altul (Vineri, 15 mai 2009, 11:22)

      monica [anonim] i-a raspuns lui geo

      care e diferenta dintre specimenele care au bani sa mearga sa viziteze tari prin UE si specimenele care pleaca in UE sa munceasca cu pseudo-contracte, fara asigurare de sanantate, ajungand in situatii disperate? a, cred ca o fi diferenta aia de clasa, aceeasi care sustine valul de politici de dreapta din ue. iar noi, ca romani si cetateni europeni, trebuie neaparat sa pupam in fund pe cine trebuie. ca doar civilizatia si prosperitatea vest-europeana s-a nascut din munca cinstita, si nu din jecmanirea a jumatate din lumea asta prin furturi, talharii, violuri etc.
      da, sunt mandra sa fiu cetateana europeana! bleah..
    • +3 (5 voturi)    
      sa nu ne pripim (Vineri, 15 mai 2009, 11:25)

      trewq [anonim] i-a raspuns lui geo

      Poate ar trebui sa reflectati mai mult pe acest subiect si sa nu mai aruncati gunoi in propria ograda, din cate inteleg omul are un drept care nu i se recunoaste. Inca o dovada de domnie a legii italiene :(
      Apoi, si eu ma plimb prin Europa si stiu ce inseamna acele priviri (oho si inca cum...), dar am invatat sa le arat celor care ma privesc asa ca problema e a lor si nu a mea, eu stiu bine cine sunt,de unde vin, ei nu,asa ca ei sunt responsabili moral pt acea privire...ideea e ca ar trebui sa tratam cu mai mult sictir acele priviri, e o chestie de demnitate personala sa nu accepti sa fi tratat asa cum te trateaza niste prosti. Altfel devii prost si intri in jocul lor trist.
    • +1 (1 vot)    
      privirile sunt doar mici probleme (Vineri, 15 mai 2009, 12:39)

      dixit [utilizator] i-a raspuns lui geo

      in anglia mi s-a intamplat sa nu fiu servit la un restaurant, pentru ca aratam a straini, eu si oamenii cu care eram. ei sunt mai maronii decat mine la piele. dar asta e ceva peste care trec destul de usor. daca ei ma pot judeca atat de usor, e numai si numai problema lor. mi se rupe de priviri, si de gesturi. eu trec cu fruntea sus peste obstacolele de acest gen, incerc sa ma port exemplar cu toti din jurul meu. fara prejudecati si fara aroganta. daca vrei respect, respecta la randul tau. cand merg prin europa, merg cu capul sus si spatele drept, pentru ca ma consider un om bun, si nu am nici un motiv pentru care sa fiu rusinat ca altii cu aceeasi nationalitate fura si dau in cap. omul asta din reportaj este disperat! nu are din ce trai! daca mai are si o familie, atunci e intr-o situatie extrem de delicata. daca te porti frumos si vorbesti pe masura sa stii ca oamenii din jur vor reactiona diferit...respecta si vei fi respectat. e simplu
  • +3 (5 voturi)    
    ????????????????? (Vineri, 15 mai 2009, 11:45)

    sdfg [anonim]

    omul are dreptate, cetatean european accidentat intr-o tara europeana, alta decat cea din acte. are practic aceleasi drepturi ca un cetatean italian. mie nu mi-e rusine cu el, ci cu cei de genul lui geo de la prima postare. sa ne cerem drepturile pe care le avem. a fi cetatean european nu inseamna numai sa-ti platesti contributia la uniune si sa respecti unele obligatii, ci si sa fii aparat atunci cand ai nevoie. sa niu se respecte drepturile de cetateni europeni. si daca mai sunt ghiocei ca geo care cred ca suntem europeni sh, care au nevoie de o imagine neterfelita cu orice pret, e treaba lui de /.
  • -1 (1 vot)    
    amaraciunea de dincolo (Vineri, 15 mai 2009, 12:05)

    dani [anonim]

    Din fotoliu e usor sa faci teorii despre cum trebuie fiecare sa-si organizeze propria viata. Sunt insa situatii, in emigratie, in care te lupti cu statul de resedinta, cu birocratia la nivel local, cu patronii, cu nepasarea in randul comunitatii romanesti si, uneori, cu ostilitatea ascunsa sau pe fata a autohtonilor. Gestul disperat unui om handicapat in urma unui accident de munca, care isi cere niste drepturi, e un semnal de alarma despre ce da UE si la nivel de individ, nu doar ca paragrafe de legi si reglementari pe tone de hartie.
  • 0 (2 voturi)    
    RUSINE! (Vineri, 15 mai 2009, 12:17)

    oxana [anonim]

    si ce daca esti cetatean european? nu uita ca stai in italia de 7 ani! in tot acest timp ai avut cind sa-ti perfectezi actele, nu ti se pare?
    si eu sunt in italia de 5 ani, si nu sunt cetatean european, muncesc si am actele in regula. tu, daca pina acum un an ai muncit "regulamentar", cum poti afirma ca nu act de identitate roman?
    oameni buni, ajunge atita cu cererea drepturilor; le poti cere doar daca esti in regula cu tot.
    cum ziceam, si eu sunt in regula, si am de toate. in italia daca muncesti: ai, si las-o mai moale...
  • -1 (1 vot)    
    Dar... (Vineri, 15 mai 2009, 16:39)

    monica m [anonim]

    ...de unde a furat benzina???
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Vineri, 15 mai 2009, 17:31)

      ik [anonim] i-a raspuns lui monica m

      monica, de ce esti zdreanta? si oricum era alcool nu benzina..
  • 0 (0 voturi)