Corespondenta din Roma

VIDEO Karol Racz, "monstrul" devenit erou de televiziune. Presa italiana isi cere scuze fata de romanul acuzat pe nedrept de viol

de Miruna Cajvaneanu     HotNews.ro
Miercuri, 25 martie 2009, 17:20 Actualitate | Diasporă

Karol Racz, in studioul RAI
Foto: Captura RAI
Romanul Karol Racz, arestat pentru violul de Sfantul Valentin de la Roma si apoi exonerat de raspundere, a fost prezent marti seara in calitate de invitat de onoare in cadrul celui mai urmarit talk-show din Peninsula - „Porta a porta”, pe Rai Uno. La iesirea din inchisoarea „Regina Coeli”, alaltaieri, Karol Racz nu spus nici un cuvant celor peste 30 de ziaristi prezenti. Il astepta o masina „Mercedes” a postului TV Rai. A ramas 24 de ore izolat inainte de a intra in studio.

El a fost invitatul moderatorului Bruno Vespa, care a difuzat doua ore de declaratii in exclusivitate cu romanul considerat "o victima inocenta". Racz si-a povestit viata, de cand a fost abandonat in orfelinat, in Romania, de la varsta de 5 luni si pana a iesit din inchisoare, acum doua zile. Karol Racz a stat 38 de zile in penitenciarul Regina Coeli, fiind acuzat de doua violuri, pe care nu le-a comis, dupa cum a demonstrat testul ADN.

Singurul sau contact cu realitatea a fost avocatul La Marca, cel care a declarat in cadrul emisiunii: „La inceput am fost numai noi doi impotriva tuturor. Dupa 15 zile am fost eu, Karol Racz si proba ADN impotriva tuturor. Apoi ni s-a dat dreptate”. Alaturi de Racz, invitat in cadrul talk-showului, a fost prezent si primarul Romei, Gianni Alemanno, care i-a strans mana romanului in fata camerelor de luat vederi.

Asa cum s-a aflat deja de la politisti si din presa, Karol Racz nu vorbeste deloc limba italiana. El a fost insotit in studioul Rai de avocatul lui, Lorenzo la Marca, si de o traducatoare.

Racz s-a prezentat in emisiune imbracat in tinuta sportiva si purta adidasi de culoare alba. Infatisarea ii era schimbata fata de fotografiile pe care le cunoastem de la televizor, parul fiind tuns scurt, iar fata barbierita. Unul dintre putinele cuvinte pe care le-a spus in limba italiana a fost „lavoro”: „Am lavorat”, in loc de „am lucrat” si „caut lavoro” in loc de „caut de lucru”.

Pe tot parcursul emisiunii a parut calm si a raspuns linistit, dar pozitia corpului a ramas aproape pe intreaga durata a emisiunii neschimbata, aproape rigida. La inceputul show-ului TV, cand au fost difuzate imaginile arestarii sale, si nu era incadrat direct de telecamere, nu si-a putut stapani lacrimile.

El a declarat ca nu stie de ce a fost acuzat de Alexandru Loyos, pe care il considera un prieten si pe care l-a ajutat de mai multe ori, chiar imprumutandu-i bani. Racz a povestit ca a venit pentru prima data in Italia in 2007, iar a doua oara in iulie 2008. In Romania a lucrat ca brutar la un orfelinat patronat de Biserica Ortodoxa Romana, langa Brasov. La un moment dar a spus chiar ca ar fi vrut sa devina calugar.

Dupa ce a ascultat povestea romanului, moderatorul Bruno Vespa a facut un apel telespectatorilor, intreband daca este cineva disponibil sa-i gaseasca un loc de munca, ca brutar sau cofetar, mai ales ca Racz ar avea chiar o diploma de calificare in acest domeniu.

Psihiatrul Paolo Crepet, prezent printre invitati, a fost primul care si-a cerut scuze catre roman, in legatura cu faptul ca, timp de o luna de zile, banuitul  a fost considerat „un monstru” si aruncat in prima pagina a ziarelor, fiind supranumit „fata de boxer”.

In presa din Italia au inceput sa circule speculatii cu privire la suma platita lui Racz pentru declaratiile sale in exclusivitate pentru  „Porta a porta”. Au existat zvonuri ca ar fi primit 45.000 euro, dezmintite chiar de catre Bruno Vespa: „O cifra de acest gen nu e nici macar ipotetica. Am platit doar un ramburs pentru cheltuieli acestui biet om”.

Vezi aici VIDEO cu Karol Racz

Ecouri din presa italiana

Cotidianul „Il Massaggero” si-a cerut scuze pe prima pagina a editiei de azi, cu aceste cuvinte „Trebuie sa ne scuzam fata de Karol Racz, romanul nevinovat”.  „Corriere della Sera” a amintit pe prima pagina declaratiile romanului la Porta a Porta: „Racz, romanul rasplatit, de la „vinovat” la „erou TV”. „Ratz este un tap ispasitor perfect”, se arata intr-un comentariu aparut in Corriere della Sera.  „Bruno Vespa nu a condus un program TV, ci a oficiat o ceremonie publica, capabila sa stearga sentimentul de vinovatie care ne-a cuprins (sau ar fi trebuit sa ne cuprinda) si sa-i redea vizibilitate (demnitate) victimei” – mai scrie ziarul. Cotidianul „La Repubblica” nu a vorbit pe prima pagina despre emisiune, ci a dedicat nevinovatiei romanului un spatiu in rubrica de cronica.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

7222 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    in sfirsit!!! (Miercuri, 25 martie 2009, 17:31)

    un medic [anonim]

    dupa atitea luni in care romanii sint terfeliti in noroi, in sfirsit s-a facut lumina!!!
    felicitari avocatului!!!
    imbratisari dnului ratz!!
    rusine autoritatilor care nu au facut nimic!!!

    pe cind o veste despre cazul mailat, care suna la fel de fals ca si acesta???

    probabil pe cind in romania vor incepe sa fie si romanii importanti....adica la sfintul asteapta!!!
    • +2 (4 voturi)    
      Oare... (Miercuri, 25 martie 2009, 18:09)

      Jo [anonim] i-a raspuns lui un medic

      Oare in cazul Mailat au existat probe ADN?
    • 0 (2 voturi)    
      doctore (Miercuri, 25 martie 2009, 18:24)

      burebista [anonim] i-a raspuns lui un medic

      probabil nu realizezi ca adevaratii violatori sunt alti 2 romani, arestati deja.
      italienii si-au cerut scuze pentru ca l-au acuzat eronat pe acest individ, dar violatorii raman de aceeasi nationalitate.
      • +1 (3 voturi)    
        Asa si? (Joi, 26 martie 2009, 0:31)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui burebista

        A spus cineva ca poporul roman este fara de uscaturi?!
    • -1 (5 voturi)    
      Autoritatile romane.... (Miercuri, 25 martie 2009, 19:39)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui un medic

      .... au facut ceva.Reprezentantii Militiei romane in Italia l-au batut cot la cot cu italienii pana a recunoscut,(dupa unele informatii).
      Rusine autoritatilor noastre platite din banii nostriii !!!
    • +1 (1 vot)    
      Dupa cum stii (Joi, 26 martie 2009, 13:43)

      releu [anonim] i-a raspuns lui un medic

      foarte bine, autoritatile romane nu se por amesteca in afacerile interne italiene. Iar autirotatile romane , prin min. de ext si consula aceea din Milano, au facut chiar foarte mult, cand nu au mai plecat capul si au contrat ferm pe linia principiilor ce trebuie respectata.
  • -2 (4 voturi)    
    Denigrati, denigrati, denigrati, ceva tot ramane.. (Miercuri, 25 martie 2009, 17:53)

    Axul [anonim]

    Scuzele fac parte din scenariul de a-l face roman pe tiganul-maghiar, pardon, indianul maghiarizat Ratz Karol.
    Felicitari guvernului italian ca poate concepe si pune in practica un asemenea sistem defensiv impotriva invaziei tiganilor!
    Pe cand ceva similar si in Romania?
  • -3 (5 voturi)    
    video ? (Miercuri, 25 martie 2009, 18:10)

    andreiu [utilizator]

    Pentru a obtine un video avem nevoie de cel putin doua poze... unde e a doua ??
  • +5 (7 voturi)    
    Italia o tara de inapoiati (Miercuri, 25 martie 2009, 18:12)

    George [anonim]

    Daca in Canada,unde locuiesc de 8 ani, presa sau autoritatile ar face o astfel de gafa, victima ar putea da in judecata atat presa cat si autoritatile si ar castiga milioane de dolari despagubiri.
    Italia este insa o tara inapoiata in care prezumptia de nevinovatie nu exista . Din pacate la fel este si in Romania. Presa da verdicte inainte ca justitia sa-si spuna cuvantul.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu chiar (Miercuri, 25 martie 2009, 23:20)

      georgio [anonim] i-a raspuns lui George

      Pai de ce crezi ca il periaza si RAI i-a platit 45.000EUR pentru interviu ? Din simplul motiv ca ar avea un caz beton la CEDO cu o despagubire de minim 2.000.000EUR plus un avertizment din partea UE la adresa Italiei pt. incalcarea drepturilor omului. Asta la raddul ei inseamna un "purcoi" de bani europeni care nu mai iau calea Italiei. Cea ce fac Italienii acuma (RAI e televiziunea de stat controlata 100% de Berlusconii personal) se numeste "damage control" .
      Eu daca as fi firma de avocatura romaneasca l-as sfatui pe roman sa nu semneze nimic de genul ca ar fi acceptat scuzele Italiei si sa mearga pana in panzele albe la CEDO.
    • 0 (2 voturi)    
      Da' ma, da' voi stati aproape de SUA ... (Joi, 26 martie 2009, 7:56)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui George

      ... si v-ati molipsit de boala lor de a da in judecata din orice cacat.

      Nu e Canada chiar asa de la pamant cum e SUA, da' pana sa ajunga la nivel de Europa mai are. In fapt, orice tara care are un sistem juridic de tip englez (common law) e o aiureala, in opinia mea. De CA chiar n-am date, da' in UK doar nivelul de civilizatie ceva mai ridicat tine in frau excesul de procese nefondate, in SUA insa daca se uita careva mai stramb la tine pe strada si ai o zi proasta te duci si-l dai in judecata, si culmea, in majoritatea cazurilor chiar castigi. Ti se pare OK?
  • 0 (2 voturi)    
    sper ca faptasul sa nu fie roman... (Miercuri, 25 martie 2009, 18:18)

    MG [utilizator]

    sper ca faptasul sa nu fie roman...
    ca-si retrag astia toate scuzele si ne demonizeaza ca tara
    • +1 (3 voturi)    
      sperante desarte (Miercuri, 25 martie 2009, 19:27)

      sile [anonim] i-a raspuns lui MG

      din pacate faptasii au fost gasiti si probele ADN au confirmat. Si sunt tot romani si tot doi.

      Si vezi ca astia nu si-au retras scuzele.. Asta pentru ca scuzele lor au fost fata de acest individ fata de care au gresit.
  • +1 (5 voturi)    
    Mda, la noi in Canada... (Miercuri, 25 martie 2009, 18:36)

    csmede [utilizator]

    ...sau la vecinii nostri din sud, poti sa dai in judecata un fast food daca te arzi cu cafeaua fierbinte. Sau poti sa dai in judecata magazinul unde te-ai impiedecat de propiul tau plod si ai cazut.
    Welcome to Stella awards. Only in North America! Halal justitie!!!
    Greu de spus cine e mai inapoiat...
    • 0 (2 voturi)    
      Ai dreptate (Miercuri, 25 martie 2009, 22:44)

      george [anonim] i-a raspuns lui csmede

      Sistemul juridic din nord america este la limita ridicolului uneori. Ideea esentiala este insa ca daca faci puscarie degeaba sau daca ziarele mananca rahat asa cum au facut-o italienii, poti obtine despagubiri materiale consistente si asta mi se pare absolut normal.
      Mi se pare insa lipsa de civilizatie ca un ziarist sa intre cu bocancii in viata ta privata si sa nu raspunda in nici un fel pentru asta.
  • +4 (4 voturi)    
    Traducere indoielnica (Miercuri, 25 martie 2009, 19:12)

    Dan Patrascu [anonim]

    Aflandu-ma la studii in Roma nu am putut rata emisiunea de aseara. S-a facut o mare nedreptate in ceea ce priveste arestarea sa. Ma bucur ca i s-a recunoscut nevinovatia.

    Ceea ce doamna Cajvaneanu, autorul acestui articol, nu a scris este ca traducatoarea lui Karol Racz a depus o munca execrabila. Traducea mereu altceva decat spunea Racz. Un exemplu care m-a facut sa ma aprind de manie, dar sa si rad in hohote, a fost momentul in care Bruno Vespa l-a intrebat pe roman daca a vrut sa devine preot vreodata. Racz a raspuns ca doar in copilarie a avut astfel de ganduri, insa ceva extrem de trecator. Traducatoarea a spus: "A fost visul copilariei mele sa devin preot". Prin munca depusa cred ca a viciat in mod esential comunicarea, caci mesajul mediat de ea, se denatura cu totul prin procesul de traducere.
    • +2 (4 voturi)    
      Traducere (Miercuri, 25 martie 2009, 19:59)

      Autor [anonim] i-a raspuns lui Dan Patrascu

      Traducerea a lasat de dorit de cateva ori. Era intr-adevar mai mult o interpretare, de cateva ori fortata, a traducatoarei. De cateva ori l-a intrerupt pe Racz, punandu-i in gura ceea ce nu a spus. Ca atunci cand a spus ca era visul sau din copilarie, si eu am ramas putin surprinsa de fortare. Pe de alta parte, ai remarcat ca ea deja avusese o discutie in prealabil cu Racz si avocatul, pentru ca stia mai multe amanunte legate de viata lui. Oricum, nu era un aspect esential - cel al traducerii. Eu am incercat sa ma concentrez asupra a ceea ce zicea Racz in romaneste, am inregistrat emisiunea si am revazut anumite pasaje. Dar stii cum se spune: traduttore, traditore.
  • -2 (2 voturi)    
    Cei doi sunt de fapt maghiari din România (Joi, 26 martie 2009, 3:08)

    Tihi [anonim]

    Este un lucru pe care nu vrea să observe nimeni, deşi probabil ştie: amândoi sunt de fapt maghiari, cetăţeni români de etnie maghiară.

    Karol Racz este de fapt Rácz Károly

    Isztoika Loyos Alexandru este de fapt Isztojka Lajos Sándor.

    Amândoi vorbesc probabil bine maghiara. Nu poate fi o coiincidenţă nici prietenia lor. Magharii ardeleni se ţin împreună în emigraţie. Asta o ştiu din experienţă.
    • -1 (1 vot)    
      limba vorbita (Joi, 26 martie 2009, 15:16)

      hammurabi [anonim] i-a raspuns lui Tihi

      oare cine l-a consiliat si i-a cerut sa vorbeasca ,,rumano'' ?