Un consilier englez a fost suspendat din partid pentru afirmatii rasiste la adresa tiganilor romani

de Crina Boros     HotNews.ro
Joi, 12 martie 2009, 12:26 Actualitate | Diasporă

Consilierul regiunilor Ratby si Groby, Robert Fraser, a fost suspendat din grupul conservator din care facea parte dupa afirmatiile jignitoare pe care le-a facut la adresa romanilor. La o intrunire a Consiliului Parohiei Groby, Robert Fraser a afirmat ca “unii romani ar infige cutitul in tine in momentul in care te-au vazut” si “unii europeni ii fac pe irlandezi sa para amatori”, scrie publicatia The Leicester Mercury.  

Afirmatia acestuia a fost inregistrata si publicata pe internet. Robert Fraser isi va putea exercita in continuare functia, dar nu ca reprezentant al gruparii conservatoare. Presedintele gruparii l-a trimis la cursuri pentru diversitate, pe care consilierul le va plati din propriul buzunar.

“Cursul la care va lua parte se va concentra, cel mai probabil, pe problemele tiganilor si ale nomazilor. Suspendarea lui reprezinta, din mai multe perspective, un gest pozitiv”, a adaugat presedintele grupului conservator. La finalul cursului, grupul se va intruni pentru a decide daca lui Fraser i se va permite sa redevina membru.

Ambasada Romaniei la Londra a transmis publicatiei ca mesajul a ajuns deja in tara si a infuriat pe multi. Presedintele Grupului de Legatura al Consiliului Tiganilor din Leicester, Alfred Kefford, s-a aratat multumit de suspendarea consilierului: “Sper ca, in timpul cursului, sa invete atat cultura, cat si ce poate sau nu poate sa spuna. Nu cred ca ar trebui sa-si recastige calitatea de membru decat daca dovedeste ca vrea sa invete. Am fi mai mult decat bucurosi sa-l invatam despre cultura noastra”, citeaza Leicester Mercury.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1343 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    de unde tigani? (Joi, 12 martie 2009, 12:33)

    ionid [anonim]

    In acest text este vorba doar de “unii romani ar infige cutitul (...)". De unde ati scos-o cu tiganii?
    • +2 (2 voturi)    
      Vin tiganii si fac tabere (Joi, 12 martie 2009, 13:29)

      UK Gipsy Council [anonim] i-a raspuns lui ionid

      At a Groby Parish Council meeting to discuss plans for a caravan site off Sacheverell Way, he said Romanians would "stick a knife in you as soon as look at you", and some Europeans "make the Irish look like complete amateurs".

      Adica se discuta de instalarea unei tabere de nomazi tigani, "cetateni romani". Consilierul avrut sa fie "corect" si le-a indicat cetatenia, insa toata lumea stia ca vorbeste de tigani.
      De aia a si reactionat liderul local al tiganilor britanici (da, exista cateva zeci de mii de tigani made in UK!), care s-a oferit sa de "lectii despre traditiile noastre":

      Alfred Kefford, chairman of the Leicester Gipsy Council Liaison Group, said: "I'm pleased something has been done about his comments and I think the suspension is deserved.
      "I hope the course teaches him about other cultures and what he can and cannot say.
      "I don't think he should be reinstated unless he proves that he is keen to learn. We would be more than happy to give him lessons about our traditions."
  • +2 (2 voturi)    
    Tigan "roman"? (Joi, 12 martie 2009, 12:35)

    Maghiar roman [anonim]

    Expresia corecta, juridic si administrativ, e "tigan cu cetatenie romana", asa cum exista "maghiari cu cetatenie romana", "rusi cu cetatenie moldoveneasca", "arabi cu cetatenie americana", etc.
    Se face in mod intentionat confuzie intre etnii si de aici pleaca foarte multe tensiuni.

    A ascunde etnia e o absurditate "corect politica", insa pana si in tari ultraideologizate pe problema asta, cum e Franta, se discuta de introducerea "statisticilor etnice"! pentru ca nu iti poti da seama ca exista "discriminare etnica", daca nu spui clar despre ce etnie e vorba:)) Asa cum nu poti vorbi de "rasism" daca nu exista "rase", nu poti vorbi de "crima" daca nu exista "criminali", etc...Au inteles si francezii chestia asta:)
  • 0 (2 voturi)    
    Rosbeeful asta ne-a jignit (Joi, 12 martie 2009, 12:39)

    IRA veritabila [anonim]

    Domnul Fraser i-a jignit si pe tigani si pe irlandezi. El sugereaza ca irlandezii sunt niste cutzitari violenti si niste infractori, dar totusi sunt intrecuti de..tigani. Poate are niste statistici, nu stiu, dar asa, la prima vedere "mediatica", mi se pare plauzibil ca nivelul de infractionalitate la etnicii tigani sa fie mai ridicat ca la etnicii irlandezi. E drept, ca se face "performanta" infractionala si cu alcoolicii batausi 100% anglo-scotieni :)
  • +6 (6 voturi)    
    Pareri si pareri (Joi, 12 martie 2009, 12:43)

    x [anonim]

    nu e bine sa ai pareri preconcepute si nici din cele exagerat rasiale.
    e bine ca unii sa se mai educe prin cursuri.
    intereresant e, totusi, ca numai o parte a celor implicati e trimisa la cursuri.
    cealalta partea ... cea "vizata" si inecata in "obicieuri" la care nu poate renunta, nu se duce la nici un curs (inclusiv de toleranta inter-etinica), nici macar cind este trimisa, platita si chiar discrimiata "pozitiv"!
  • -1 (1 vot)    
    Dur, dur (Joi, 12 martie 2009, 12:49)

    vio [anonim]

    Pfui, ce limbaj la el! Elegant.
    Ia sa fi spus "tiganca imputita", nu patea nimic, dimpotriva.
  • 0 (2 voturi)    
    sa se duca in italia..... (Joi, 12 martie 2009, 12:55)

    liviu_ [utilizator]

    acolo n-o sa aiba astfel de probleme
  • +2 (2 voturi)    
    Ehe..... (Joi, 12 martie 2009, 13:08)

    Scorilo [anonim]

    Dupa ce in viitor toti tiganii vor fi alungati din Italia si se vor muta in sa zicem Regatul Unit...acel amarit consilier va fi repus in drepturi si probabil ca va deveni si lider de partid. Eu unul l-as sustine cind ne vom uni cu Anglia.
  • +2 (2 voturi)    
    Sa fi ajuns tiganii.... (Joi, 12 martie 2009, 13:15)

    judex1 [anonim]

    sa domine si UK si mass media de acolo? Ar fi foarte grav!
  • +2 (2 voturi)    
    injustitie (Joi, 12 martie 2009, 13:36)

    V [anonim]

    In ce lume traim. Sa ajungi sa fii pedepsit pentru ca spui un adevar, doar pentru ca nu e "corect politic". In loc sa se ia masuri si sa fie pedepsiti exemplar cei care ne fac de ras (sau ne dau in cap la noi acasa), se iau masur asupra celor care indraznesc sa atraga atentia asupra problemei.
  • 0 (2 voturi)    
    Boala vacii nebune (Joi, 12 martie 2009, 14:40)

    Albu Zahar [utilizator]

    E la moda sa vorbesti de romani.Asa ca toti talambii, care nu au nimic de spus pentru ca nu ii ajuta capul, tin conferinte despre cum a dat peste ei neamul lor napasta romaneasca.

    Sa nu muriti de frica, nesimtitilor.
  • +2 (2 voturi)    
    se zice: "adevarul supara" (Joi, 12 martie 2009, 14:58)

    a [anonim]

    s-a suparat cineva? :))
  • 0 (0 voturi)    
    asa (Joi, 12 martie 2009, 17:42)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ,,Ambasada Romaniei la Londra a transmis publicatiei ca mesajul a ajuns deja in tara si a infuriat pe multi."
    Pe cine a infuriat? Care sint aia multi? Medelin voicu?
    Sa spuna ambasada mai multe daca stie.
    • 0 (0 voturi)    
      exact! (Vineri, 11 septembrie 2009, 12:35)

      Serpico [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      pe mine ma incanta cand un englez ajunge si el la saturatie si spune lucrurilor pe nume!