Nu exista probe care sa-i incrimineze pe cei doi romani in cazul violarii italiencei de 14 ani

de Miruna Cajvaneanu     HotNews.ro
Marţi, 10 martie 2009, 20:17 Actualitate | Diasporă

Tribunalul de la Roma a decis marti seara anularea ordinului de retinere in inchisoare pentru violul de la Caffarella pentru cei doi romani, Alexandru Loyos si Karol Racz, anunta agentiile de presa din Italia.

Cei doi raman insa in inchisoare pentru alte delicte: Karol Racz este acuzat de un viol comis asupra unei femei in zona Primavalle, tot la Roma, in luna ianuarie.

Alexandru Loyos este acuzat de "calomnie si autocalomnie". El a declarat ca a fost batut de politistii italieni si romani pentru a marturisi ca este autorul violului de la Caffarella.

In urma cu cateva zile, Corriere della Sera a relatat ca toate examenele legale ale probelor demonstreaza nevinovatia celor doi romani suspectati ca ar fi violat o italianca de 14 ani in parcul Caffarella din Roma.

Concluzia legistilor italieni vine dupa ce cazul a inflamat opinia publica italiana si a alimentat retorica anti-romaneasca a unor politicieni proeminenti. Cei doi romani fusesera prezentati ca autorii violului, mai ales dupa ce unul dintre ei recunoscuse fapta intr-un prim interogatoriu, sustinind apoi ca a fost fortat de politisti sa-si asume violul.

Corriere della Sera mai scrie ca anchetatorii sustin ca probele ADN prelevate de la locul faptei indica existenta unui alt roman care ar fi autorul violului, dar acesta nu a fost gasit inca in baza de date.

Lorenzo La Marca, avocatul lui Racz a declarat, ciatat de agentia APCOM, ca este satisfacut de rezultatul obtinut, sustinand ca eliberarea clientului sau a fost un "act necesar". El a mai adaugat ca a avut incredere in judecatori, si ca sistemul judiciar si codul penal italian "functioneaza".

La Marca a adaugat : "motivul pentru care am sustinut cu putere inocenta celor doi, Racz si Loyos, este ca am fost siguri ca politia si procuratura lucreaza deja in alte directii, vizand alte persoane".


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

687 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Si daca ... (Marţi, 10 martie 2009, 20:28)

    Bibicu [anonim]

    ... aia doi ar da in judecata guvernul si politia italiana la curtea europeana a drepturilor omului ??
    Si daca aia doi ar fi sustinuti de NOI in asa fel incat sa facem ceva si nu doar sa postam pe site-uri injuraturi impotriva italienilor ???
    Si daca NOI nu mai suntem mamaligi ???
    Si daca ...

    Neeeahhhh, e un vis prea indepartat. Din pacate o sa citim stirea asta, o sa punem repede un comentariu si gata ... ne intoarcem la jiji, la OTV si la berea si micii nostrii cei de toate zilele ...
  • +3 (3 voturi)    
    Niste magari ... (Marţi, 10 martie 2009, 20:28)

    Decebal [anonim]

    ... anchetatorii , ca n-au in baza de date toti romanii din Italia, doar-doar s-o potrivi vreun ADN ... De unde dracu' au tras ei concluzia ca probele de ADN prelevate la locul faptei sunt tot ale unui roman, care ar fi autorul violului? Aud? Sau Corriere della Sera bate campii conform tematicii primite de la autoritatile italiene, ca mai toata presa italiana???!!!
    Nu l-ati vazut pe Fratini? Cum incerca sa-l prosteasca pe fata pe Cristi Diaconescu ???!!! Lovi-ar criza!!!
    • +1 (1 vot)    
      simplu (Marţi, 10 martie 2009, 22:08)

      georgio [utilizator] i-a raspuns lui Decebal

      Simplu de tot. Nu ai invatat la istorie ca un fascist ghiceste din ADN de unde e imigrantu necurat care nu e de rasa pura ?
      Procurorii Italiani de rasa pura stiu bine dupa miros. Acesti supraoameni de o puritate genetica desavarsita care se trag direct din vita pura a marelui Il Duce nu au nevoie de analize ADN ei doar dupa miros deja ochesc genomul raselor inferioare.
      Macar daca ar fi ceva arieni, blonzi cu ochi albastrii da saracii sunt niste negriciosi carni si sleampati cu inclinatii homo (gigoloul de rasa pura tipic italian)
  • +1 (1 vot)    
    de unde stiau ca e roman? (Marţi, 10 martie 2009, 21:30)

    dave [anonim]

    scuzati-mi ignoranta, dar daca nu l-au gasit in baza de date de unde stiau ca probele gasite apartin unui roman?
  • +1 (1 vot)    
    mai sa fie... (Marţi, 10 martie 2009, 21:34)

    bozo [anonim]

    "Corriere della Sera mai scrie ca anchetatorii sustin ca probele ADN prelevate de la locul faptei indica existenta unui alt roman care ar fi autorul violului, dar acesta nu a fost gasit inca in baza de date. "

    Curat utopie nazista sa spui ca recunosti cetatenia sau etnia dupa probele ADN.
    Chiar astia doi acuzati pe nedrept sunt cetateni romani de nationalitate maghiara. Ar fi o chestie de Nobel sa-i poti identifica drept romani dupa proba ADN.

    Altfel as fi curios sa vad si eu unde scrie enormitatea asta in Corriere della sera.
    In articolul de azi eu nu am gasit asa ceva: http://www.corriere.it/cronache/09_marzo_10/romeni_tribunale_riesame_0d677a1c-0d99-11de-82af-00144f02aabc.shtml
    Daca avet alte surse dati link, insa mi-e greu sa cred ca o asemenea tampenie poate apare intr-un ziar respectabil precum CdS. Presa lor o fi tendentioasa, dar e ceva mai destupata si mai serioasa decat tabloidele noastre.
  • +1 (1 vot)    
    deci, care va sa zica.. (Marţi, 10 martie 2009, 21:51)

    gigi geneticianu [anonim]

    deci, in urma analizei atente a plutonerului Tuzgureanu asupra adeneului necunoscut, care nu se gaseste in baza de date, rezulta urmatoarele fapte care este.
    -adeneul necunoscut contine gena kakakak7x3, gena neaos romaneasca.
    -adeneul necunoscut apartine unui roman calomnios, acesta observatie fiind probata de existena genei kukukuklusklan3 pe cromozomul 8
    -adeneul contine si gena a6723bleah, gena cunoscuta sub denumirea 'violator roman'.

    acum serios, cum mama lor au tras concluzia ca este o gena de roman daca nu apare in baza de date? serios acum? cum dumnezeu? pe bune, vreu si eu o explicatie stiintifica daca tot ne jucam cu adn (nemaivorbind de faptul ca in general este aberant sa vorbesti despre adn ca proba, atunci cand gasesti adn de la 7 indivizi..)
  • +1 (1 vot)    
    imm (Miercuri, 11 martie 2009, 0:39)

    binevoitoru [anonim]

    ...probe nu!! dar scuze sunt??
  • +1 (1 vot)    
    Gena dacica (Miercuri, 11 martie 2009, 16:00)

    Catalin [anonim]

    Probabil ca italienii au gasit gena dacica - merita cel putin un premiu Nobel...

    Nu de alta, dar noi suntem gena dacica + gena romana (exact ce au si italienii) + gena brabara (gepizi, vizigoti, otrogoti, deci cam cat restul europei de vest) + gena huna (precum maghiari) + gena slava (cam ca restul europei de est) + gena turca + gena tatara.

    Cum restul genelor apar si la alte neamuri, sigur procurorii criminalisti italieni au descoperit gena geto-daca....dar daca violatorul e vre-un italian ce rezulta dintr-un sclav dac adus la roma in urma cuceririi Daciei?
    :)))))))))))))))

    Cata prostie in Cizma aia!