Spania ridica restrictiile la libera circulatie a fortei de munca din Romania

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 19 decembrie 2008, 18:09 Actualitate | Diasporă

Consiliul de Ministri al Regatului Spaniei a decis vineri sa ridice restrictiile la libera circulatie a fortei de munca din Romania si Bulgaria, se arata intr-un comunicat al Ministerului Afacerilor Externe remis HotNews.ro.

In acest mod, incepand de la 1 ianuarie 2009, formalitatile pe care trebuie sa le indeplineasca un roman pentru a ocupa un loc de munca in Spania vor fi aceleasi ca pentru un cetatean spaniol, fara a mai fi nevoie de obtinerea unui permis de munca.

"Guvernul a decis astazi (n.r. vineri) sa nu prelungeasca moratoriul care impune restrictii pe piata muncii pentru cetatenii din Romania si Bulgaria, pe motiv ca situatia economica din Spania, cat si cea din Romania si Bulgaria, ar putea schimba directia fluxurilor de migratie. Guvernul a considerat ca ne-reinnoirea moratoriului, incepand cu 31 decembrie, nu va avea un efect negativ asupra situatiei fortei de munca din Spania, a declarat ministrul spaniol al Muncii si Imigratiei, Celestino Corbacho, potrivit publicatiei spaniole Finanzaz.com.

Astfel, Ministerul Afacerilor Externe al Romaniei a anuntat vineri ca "saluta cu deosebita satisfactie" decizia autoritatilor spaniole. "Aceasta decizie arata atasamentul deplin al Spaniei fata de principiile fundamentale ale constructiei comunitare, intre care cel al liberei circulatii a persoanelor si scoate in evidenta inca o data calitatea exceptionala a relatiilor bilaterale romano-spaniole", se arata in comunicatul MAE.

Mai mult, Ministerul Afacerilor Externe si-a exprimat increderea ca decizia Spaniei constituie un argument in plus pentru statele europene care nu au ridicat deocamdata restrictiile la circulatia fortei de munca din Romania si Bulgaria, sa adopte o masura similara. Mobilitatea fortei de munca la nivel comunitar reprezinta o componenta importanta a cresterii economice si a competitivitatii pietei interne.

In prezent, 15 tari au impus restrictii totale sau partiale cetatenilor romani si bulgari. Este vorba despre Austria, Belgia, Danemarca, Franta, Germania, Grecia, Irlanda, Italia, Luxemburg, Malta, Marea Britanie, Olanda, Portugalia, Spania si Ungaria.






Citeste pe Stirile ProTV

Adevaratul vampir care suge sange si ucide peste 10.000 de oameni in fiecare an. Cazul misterios inregistrat in Romania

Oamenii de stiinta americani au descoperit ca un gandac aparent inofensiv este in realitate un adevarat vampir care suge sange si e responsabil de moartea a mii de oameni anual. Gandacul Triatoma Dimiata aduce un pic cu ochiul-domnului de la noi, insa nu e deloc o gaza inofensiva.








2424 vizualizari
  • +3 (5 voturi)    
    . (Vineri, 19 decembrie 2008, 18:23)

    WA [anonim]

    felicitari!
    bafta tuturor romanilor!
  • +4 (6 voturi)    
    Bravo Spania (Vineri, 19 decembrie 2008, 18:29)

    dan [anonim]

    Felicitari Spaniei! Inca o tara care ne face sa nu ne simtim cetateni second-hand.
    Multumim, Spania! Rusine maxima ptr. Austria, Belgia, Danemarca, Franta, Germania, Grecia, Irlanda, Italia, Luxemburg, Malta, Marea Britanie, Olanda, Portugalia, si Ungaria.
  • +2 (4 voturi)    
    ... (Vineri, 19 decembrie 2008, 19:09)

    Vladutz [anonim]

    felicitari Spaniei !!!

    si uite asa... populatia Romaniei o sa scada cu 2-3 milioane.
  • -1 (5 voturi)    
    ete scârţ (Vineri, 19 decembrie 2008, 19:50)

    andrei [anonim]

    @dan: cetateni second-hand... ciudat, eu chiar nu ma simt , si nu sunt in spania :), .... ce fain e cand se victimizeaza romanii muncitori plecati in strainatate pe job-uri in agricultura manuala, si ingrijirea batranilor...
    • 0 (2 voturi)    
      ? (Vineri, 19 decembrie 2008, 20:36)

      ilie [anonim] i-a raspuns lui andrei

      ce vorbesti tu... tu cat castigi in tara?si cat la suta dai pe mancare?
      • -2 (2 voturi)    
        castig si mancare (Sâmbătă, 20 decembrie 2008, 5:44)

        danut [anonim] i-a raspuns lui ilie

        ilie esti un dobitoc, de ce vb tu este doar imaginea
    • +1 (3 voturi)    
      munci (Sâmbătă, 20 decembrie 2008, 10:18)

      dd [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Nu este vorba despre ce munci practica unii sau altii. Spaniolii, portughezii, italienii, grecii, irlandezii au practicat ani la rand si pentru decenii bune aceleasi munci pe care le fac est europenii acum. Conteaza perceptia si modul in care esti tratat de un alt stat membru al UE ca cetatean UE. Luati de exemplu Marea Britanie....
  • 0 (2 voturi)    
    degeaba (Vineri, 19 decembrie 2008, 20:55)

    andrei [anonim]

    spania este tara din ue unde criza se simte cel mai tare si decizia guvernului spaniol nu va face avea ca efect un nou aflux de romani in spania pt. ca majoritatea care sint aici lucreaza iar cei care nu lucreaza nu vor lucra nici de acum inainte pt. ca e din ce in ce mai greu de gasit un loc de munca cu sau fara acte.
  • +4 (6 voturi)    
    ........... (Vineri, 19 decembrie 2008, 21:14)

    pentru andrei [anonim]

    ia iesi si tu un pic pe afara si o sa vezi pe pielea ta cum se simte romanul cind nu e in tara lui.........salut cu mare admiratzie guvernul spaniol pentru decizia de ridicarea restrictiilor
  • +1 (3 voturi)    
    ordinea lucrurilor (Sâmbătă, 20 decembrie 2008, 10:49)

    MB [anonim]

    Buey, eu zic sa va trezitit si sa treceti peste afirmatii de genul "uau, in sfirsit , spaniolii ne recunosc valoarea... iar altii inca sunt nesuferiti, si nu ne respecta ca cetateni de prima mina"

    In Spania romanii de acolo sunt mult mai activi politic ( incluzind, determinant, relatii cu politicienii locali si europeni ) decit "placintelele" din alte tari europene - inclusiv Italia, unde comunitatea romaneasca s-a mai trezit, dar in ultimul an, de cind cu agresivitatea ridicata la rang de politica de un partid... in rest, nu conving, se topesc in masa mare, si isi fring miinile ca nu le da nimeni drept liber de munca... asta e rezultatul "capsunarilor".. bravo!
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari... (Sâmbătă, 20 decembrie 2008, 17:46)

    Dan [anonim]

    ..Poporului Spaniol si reprezentantilor acestuia care ne ofera o mana de ajutor sa depasim cat mai usor aceasta perioada grea, dandu-ne sansa sa ne afirmam prin munca.
    Rusine celorlalte tari, in special: Italia, Marea Britanie, Irlanda, Austria, Germania , care oricum beneficiaza de munca romanilor ( in tara lor sau aici la firmele pe care le-au cumparat pe 2 lei de la conducatorii nostri corupti; vezi: Petrom, BCR, EON si altele) dar se feresc s- recunoasca in mod oficial. RUSINE VOUA.
    Urmatorul concediul mi-l fac in SPANIA !
  • +1 (1 vot)    
    in sfarsit (Sâmbătă, 20 decembrie 2008, 22:44)

    valentin rusu [anonim]

    multumiri din suflet spaniolilor shi guvernului spaniol
  • +1 (1 vot)    
    Un gest corect (Miercuri, 24 decembrie 2008, 21:27)

    Iulian [anonim]

    Desi nu o sa fie de mare folos, este foarte greu si aici, pt. ca majoritatea romanilor din Spania munceau in constructii, agricultura si industria hoteliera, criza a facut multe victeme, Multi dintre acesti muncitori nu au fost dispusi sau nu au avut posibilitatea sa se recicleze. Pentru a avea un viitor in Spania sunt necesare studii si vorbirea limbii. Oricum MULTUMIM SPANIE!!! VIVA ZAPATERO Y LA MDARE QUE LE PARIÓ!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Multumim Spania (Joi, 1 ianuarie 2009, 18:42)

    vali [anonim]

    http://abcroman.forumotions.com/

    Intrati si voi aici, puneti si voi un comentariu, nu se stie niciodata.Spune-ti parerea.
  • 0 (0 voturi)    
    SOLIDARITATE INTRE NOI FRATI ROMANI (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 19:34)

    Anonim [anonim]

    Este tare adevarat ,,sa stiti ca cine a zis,ca strainatatea e mai amara decit moartea,,a spus un mare adevar,,, dar tot adevarat mai este ca noi romanasii am demonstrat spaniolilor cum ca cei care sunt oameni de isprava,,in ROMANIA si sfintesc locul de munca,,acasa ei, tot la fel acele ''tipare ''de oameni ,sfintesc locul de munca si afara.SI ACUM as vrea sa vb dim pct meu de vedere,,Eu lucrez de 6 ani intr-o empresa de compot-dulceturi,,,si vreau sa spun ca datorita frecventei,,la orele de munca fara nici o zi lipsa...si a felului meu de a ma comporta cu ceilalti din jur ,si a istetimei de care am dat dovada ,responsabilitate,etc.am fost promovata eu ca romanca ,,si nu o spanioloaica,,adik.mai exact vreau sa punctez ca am observat cum ca ei tin cont de anumite calitati ale unui om fie femeie fie barbat
    • 0 (0 voturi)    
      Un pas important in integrarea Ro in EU (Duminică, 4 ianuarie 2009, 14:46)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Nu as putea sa fiu de acord mai mult cu d-na sau d-ra de mai sus.
      Eu lucrez de multi ani in afara Romaniei si vreau sa spun ca NU tara de origine este cea care decide pe piata muncii, ci cat de bun esti in ceeace faci. Dar intr-adevar, cazuri in care NU romanii in special dar strainii in general sunt tratati diferentiat inca mai exista. Dar cred ca acelasi caz se aplica in general cu strainii care vin din tari mai sarace in tari mai bogate si istoria a demonstrat-o de multe ori. Ce este important (cum a spus si d-na sau d-ra de mai sus), este sa demonstrezi ca esti bun dar sa nu astepti o promovare peste noapte.
      Eu de fiecare data cand am fost promovat a trebuit sa demonstrez ca nu este altcineva mai bun in meseria mea dar chiar si-asa, promovarile nu se fac imediat ci este nevoie de multi ani si multe ore de munca extra peste program. Eu dupa acesti ani de munca si cateva promovari in sfarsit sunt intr-o functie superioara de conducere dar daca imi permiteti sa dau un sfat ar fi acela ca vechea mentalitate nu romaneasca dar est europeana de a cere mai intai si demonstra mai tarziu nu merge nicaieri.
      Inca o data success in cariera doamnei sau d-rei din Spania! Dumneavoastra sunteti inca un exemplu de urmat! Cu mult respect, Alex
    • 0 (0 voturi)    
      Un pas important in integrarea Ro in EU (Duminică, 4 ianuarie 2009, 14:46)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Nu as putea sa fiu de acord mai mult cu d-na sau d-ra de mai sus.
      Eu lucrez de multi ani in afara Romaniei si vreau sa spun ca NU tara de origine este cea care decide pe piata muncii, ci cat de bun esti in ceeace faci. Dar intr-adevar, cazuri in care NU romanii in special dar strainii in general sunt tratati diferentiat inca mai exista. Dar cred ca acelasi caz se aplica in general cu strainii care vin din tari mai sarace in tari mai bogate si istoria a demonstrat-o de multe ori. Ce este important (cum a spus si d-na sau d-ra de mai sus), este sa demonstrezi ca esti bun dar sa nu astepti o promovare peste noapte.
      Eu de fiecare data cand am fost promovat a trebuit sa demonstrez ca nu este altcineva mai bun in meseria mea dar chiar si-asa, promovarile nu se fac imediat ci este nevoie de multi ani si multe ore de munca extra peste program. Eu dupa acesti ani de munca si cateva promovari in sfarsit sunt intr-o functie superioara de conducere dar daca imi permiteti sa dau un sfat ar fi acela ca vechea mentalitate nu romaneasca dar est europeana de a cere mai intai si demonstra mai tarziu nu merge nicaieri.
      Inca o data success in cariera doamnei sau d-rei din Spania! Dumneavoastra sunteti inca un exemplu de urmat! Cu mult respect, Alex
    • 0 (0 voturi)    
      Ei da ! (Marţi, 13 ianuarie 2009, 11:52)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Mie nu mi s'a intamplat asa ceva [ cu multi ani in urma] in Franta.
      Nu am avut sansa asta : preferau un francez, chiar daca era tampit, da' era tampitu' lor !
      S'aveti bafta !