Romanii si bulgarii nu primesc acces liber pe piata muncii din Olanda

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 iunie 2008, 15:01 Actualitate | Diasporă

Deputatii olandezi au decis astazi ca muncitorii romani si bulgari nu vor avea acces liber pe piata muncii din regat nici dupa 2009.

Clasa politica cere rezolvarea cu prioritate a problemelor generate de cei 120.000 de imigranti polonezi care au venit in Olanda dupa 2004.

Afluxul de muncitori polonezi a depasit cu mult estimarile olandezilor, care se asteptau, inainte de 2004, la circa 15.000 de imigranti din Polonia.

O serie de politicieni cer ca interdictia accesului pe piata muncii pentru romani si bulgari sa fie extinsa pana in 2012.

Pana cand vor capata acces liber, romanii si bulgarii au nevoie de un permis de munca special, prin care angajatorul trebuie sa faca dovada ca nu a gasit personal calificat necesar pe piata muncii olandeza.

Decizia vine pe fondul lipsei acute de forta de munca cu care se confrunta Olanda in unele sectoare de activitate.






Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Cum a ajuns painea neagra sa fie cel mai falsificat produs din Romania. Consumam carmin, cacao, caramel sau cenusa de vatra

Painea neagra ramane cel mai falsificat produs din Romania. Asa ca cei care tin dieta sau vor sa traiasca sanatos trebuie sa fie foarte atenti ce cumpara. Si asta pentru ca exista mari sanse sa ajunga acasa cu pita colorata cu praf de carmin, cacao, caramel sau cenusa de vatra.






3318 vizualizari
  • -2 (4 voturi)    
    like I care... (Miercuri, 25 iunie 2008, 16:01)

    mandea [anonim]

    like I care...
    • 0 (2 voturi)    
      - (Miercuri, 25 iunie 2008, 16:19)

      Me Again [anonim] i-a raspuns lui mandea

      Dacă nu îţi pasă poţi să te abţii. Unora (mie de exemplu) le pasă.
    • 0 (0 voturi)    
      ... Doamne ce oameni (Miercuri, 25 iunie 2008, 18:32)

      Romy [utilizator] i-a raspuns lui mandea

      Si mie imi pasa
      • 0 (0 voturi)    
        Este cunoscuta (Miercuri, 25 iunie 2008, 19:27)

        Idioteque [anonim] i-a raspuns lui Romy

        politica politicienilor olandezi de a incerca sa opreasca "migratia" muncitorilor din alte tari dezvoltate spre Olanda... Se pare ca antilezii, somalezii, marocanii si turcii nu au nici o problema insa.

        Pentru intelectuali este totusi destul de usor sa ajunga in Olanda daca isi conving viitorul angajator sa aplice pt permis de rezidenta de kennismigrant
      • -2 (2 voturi)    
        si tie-ti pasa (Joi, 26 iunie 2008, 12:03)

        hop si io [anonim] i-a raspuns lui Romy

        probabil d-aia l-ai si votat pe vanghelie:P
  • +1 (1 vot)    
    Polonezii sunt problema nr.1:)))) (Miercuri, 25 iunie 2008, 20:32)

    Olandez de Anadol [anonim]

    Puteti constata astfel cat de ipocriti si cata lashitate si mizerie intelectuala e in Europa lu' UE :)
    Deci nu cei 1 milion de musulmani marocani si turci le pun probleme ci niste polonezi, care muncesc, care adesea sunt mai educati decat olandezii, care merg la biserica si nu injunghie regizori pe strada in numele lui allah, etc.
    Si teama mare nu e ca arabo-negroizii si turcii continua sa puiasca pe alocatiile lor, nu draga, teama e ca vin romani si bulgari sa lucreze in constructii, birouri, la particulari, in ferme, etc. si iau painea de la gura arabilor:))
    Aveti un exemplu de cum Europa nu poate functiona din lipsa de solidaritate intre europeni. UE va muri din cauza asta !
  • +2 (2 voturi)    
    Si olandezii care lucreaza in Romania? (Joi, 26 iunie 2008, 13:17)

    goe [anonim]

    Ar trebui sa beneficieze de acelasi tratament toti olandezii care lucreaza in Romania. In special cei pe functii de conducere pe la ING si alte companii olandeze.
    Asa e corect.
    Oricum, vazand toata tevatura asta cu delocalizarea intreprinderilor din vest in est, ma intreb cine unde va migra dupa 2012?
    Romania daca e desteapta ar trebui sa-si asigure de pe acum spatele si sa spuna: ok, accessul pe piata muncii din Romania e permis doar romanilor. Pentru ca in cativa ani olandezii si alti vestici or sa invadeze tarile din est in cautarea unui loc de munca la intreprinderile care au delocalizat.
  • 0 (0 voturi)    
    Treaba lor, (Joi, 26 iunie 2008, 13:41)

    adik [anonim]

    dar sa nu inceapa sa planga si ei cum au plans nemtii sau cum mai plang si altii cand firmele isi transfera capacitatile de productie in Romania si Bulgaria.

    Totusi, cred ca specia "deputati" este la fel in toata lumea. Niste primate mari, aflate undeva intre maimute si oameni.
    "Deputatii" din Spania mai au putin si dau maimutelor si dreptul la munca sau la asociere.
    Ai nostri (da, cei care spuneau ca apa este poluata pentru ca are 66% hidrogen), vor stiri 50% pozitive si 50% negative - avand pretentia ca CNA si CRP sa stabileasca prin norme ce este binele/raul
    ;))))
  • 0 (0 voturi)    
    ganditi inainte sa vorbiti (Miercuri, 9 iulie 2008, 14:19)

    miercuri [anonim]

    Astia care muriti de grija turcilor, habar n-aveti istorie, ei au fost chemati in anii 60 de chiar domnii olandezi sa le reconstruiasca tara. Stati voi linistiti ca turcii, marocanii au magazine restaurante si muncesc cinstit nu au nevoie de alocatiile olandezilor, care si asa sunt vai de ele cele mai mici din Europa. Toti musulmanii pe care i-am intalnit sunt foarte civilizati si vb olandeza la perfectie, sunt integrati si muncitori.

    Asa ca in loc sa dati cu noroi in alte popoare despre care habar n-aveti dar vorbiti ca babele la colt si va credti mari intelectuali, acceptati ca fiecare tara isi deschide cum si cand are chef granitele.
    Da si eu as vrea ca romanii sa nu fie dati la o parte dar asta nu ma face sa injur alte popoare si sa asum ca aia sunt cei mai rai si io, roman sunt un special, sa fim seriosi.
    • 0 (0 voturi)    
      pentru ala care ia apararea marocanilor si turcilo (Miercuri, 8 iulie 2009, 0:37)

      edi [anonim] i-a raspuns lui miercuri

      sunt in olanda de 2ni am o firma aici,am ID olandez,am drept de munca si nu imi pasa dak da sau nu dreptul la munca la romani,dar tu imputitule habar nu ai pe ce lume esti.Am cativa prieteni marocani(vreo 10 din care 9 au avut prob.cu politia),am si turci prieteni tot cam vreo 10 din care 9 care fac sau au facut contrabanda cu droguri.Im schimb polonezii si cred ca si romanii ar munci sau ar face la fel ca turcii si marocanii,dar nu te gasi tu sa le iei apararea indiferent cand au venit in Olanda si de ce au venit!IIar despre olandezi nu poti zice ca sunt niste domni,habar nu au cat fac 1+1 si u ii faci domni?Femeile sunt niste immputite(la olandeze ma refer)iar barbatii sunt la talpa femeilor!!Mie personal nu imi convine ca muncesc si platesc taxe pt.marocani sau turci care se fut ca iepurii si traiesc numai din alocatie si ajutor social!Asa ca tu nespalatule tine-ti gura ca esti cel mai mare cretin din lume
    • 0 (0 voturi)    
      pt.ala care e cu turcii si marocanii... (Miercuri, 8 iulie 2009, 0:52)

      edi [anonim] i-a raspuns lui miercuri

      mai tu habar nu ai ce inseamna U.E!iedeia e ca atunci cand aderi la U.E toate tarile au drepturi indatoriri si drepturi egale,asa ca nu te bucura prea mult ca pana la urma tot o sa dea drumul la munca si o sa vina romani si bulgari si o sa-ti puiasca femeia si pe tine si pe tot neamul tau de tampit!!!si poate lesi adresa ta din Olanda si vin sa o puiesc pe femeia ta...
  • 0 (0 voturi)    
    realitatea (Sâmbătă, 12 iulie 2008, 12:53)

    gabriela [anonim]

    imi pare rau ca va spun,da locuiesc in olanda de mai bine de 5 ani si tin sa va anunt ca sint foarte dezamagita la capitolul munca,mai ales acum cind am aflat ca nici de la anul nu vom avea acest drept.daca doresti sa lucrezi la cluburi de noapte sau in baruri de turci iti mai gasesti de munca pe ici pe colo,iar barbatii daca fura sint acceptati,ca doar criminalitatea este in floare aici,dar daca ar fi sa vrei sa muncesti corect si sati platesti taxele catre stat nu este posibil,ca doar atat de inteligenti si atata cultura au olandezii incit nu mai incape in tara asta atat de mica.imi pare rau sint f .dezamagita
    • 0 (0 voturi)    
      realitatea (Duminică, 20 iulie 2008, 16:03)

      pata [anonim] i-a raspuns lui gabriela

      de ce nu pleci acasa?
  • 0 (0 voturi)    
    Romanii si bulgarii nu primesc acces liber... (Duminică, 20 iulie 2008, 16:01)

    pata [anonim]

    Locuiesc in Olanda din 1999 si am renuntat la cetatenia romana cu mare bucurie, cind am avut ocazia. Sper din toata inima sa nu va lase sa veniti la munca aici. Chiar si asa, au inceput sa apara mizerabili romani care cinta la acordeon pe strazi sau prin metrouri, care jefuiesc la drumul mare sau fura din case, care cloneaza cartile de credit si lista poate continua pentru inca o saptamina.
    Olandezii sint perfect constienti de faptul ca au facut o mare greseala lasind in tara o armata de marocani si de turci analfabeti, pusi pe furat si omorit. Vor doar sa nu mai faca aceeasi greseala si sa lase mizerabilii care s-au unit cu UE in 2007 sa infesteze o societate ce are deja mari probleme.
    Maturizati-va si va fi bine. Nu vreti, stati acolo unde va e locul, intr-o tara saraca si corupta. Incetati sa va mai credeti buricul pamintului, nu sinteti si nu o sa fiti niciodata. Comportamentul de cacat va impiedica sa evoluati. Luati macar aminte de la cehi, unguri si sloveni.
    • 0 (0 voturi)    
      pentru anonim sau nu ca oricum nu ar intelege... (Miercuri, 30 iulie 2008, 19:46)

      corina [anonim] i-a raspuns lui pata

      Initial nu am vrut sa comentez pe baza acestui subiect ,am citit cu interes comentariile voaster, care mi s-au parut fiecare realiste si interesante, dar ultimul comentariu al acestu anonim care nu a avut nici taria de caracter sa isi scrie numele , m-a contrariat si mi-a demonstrat inca odata cat de "rai" suntem noi romanii, evident nu toti cand ne vedem cu sacii in caruta.As dorii sa ii spun acestui anoni care a sosit in Olanda in 1999, probabil cersind azil poalitic sau alta forma de cerseala, sa nu se mai planga de romanii care stau la cersit, cloneaza carti de credit, fura etc, deoarece daca ar privii la populatia oricarui popor din lumea asta ar putea trage cu usurinta concluzi ca fiecare "padre are uscaturile ei" si sa nu le mai poarte de grija romanilor ca odata si odata vor iesi si ei din situatia in care sunt si atunci ca un las ce este probabil ca va renunta la cetatenia olandeza pt. cea romana...
    • 0 (0 voturi)    
      nu uita (Joi, 27 noiembrie 2008, 22:59)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui pata

      Nu uita ca esti roman, degeaba ai cetatenie olandeza ca felul in care vorbesti aici denota ca esti exact ROMAN(tu esti murdar inauntru), iti doresc sanatate.....cetatene OLANDEZ
    • 0 (0 voturi)    
      pt ala care e din 1999 in Olanda (Miercuri, 8 iulie 2009, 0:46)

      edi [anonim] i-a raspuns lui pata

      ba boule,te-ai ajuns??eu locuiesc in olanda de 2 ani si nu am auzit la tv,radio sau alte misjloace de informare de romani ca fac ce fac marocanii sau turcii,asa ca nu te lua de romani si nu uita ca esti roman nespalatu-le!Pai de ce a derat Romania la U.E?Ca sa ne rugam de Olanda sa de-a dreptul la munca sau ca sa ai tu ocazia sa te dai mare ca esti cetatean olandez?In 1999 cand ai venit in olanda ce le-ai zis ca sa iti dea pasaport,ca esti gay si ca in Romania nu te poti largi legal???sper sa imi citesti comentariul si sa nu mai fii asa de tare-n gura...
    • 0 (0 voturi)    
      draga anonim (Miercuri, 9 iunie 2010, 3:07)

      Cristina [anonim] i-a raspuns lui pata

      Draga anonimule asi vrea sa iti aduc la cunostinta niste aspecte care tu le ai scapat din vedere.Nu toti rominii sunt hoti si criminali si pt faptul ca esti romin si tu ar trebui sa nu ii bagi pe toti in aceiasi oala.Ai zis ca ai renuntat cu bucurie la cetatenia romina dar caracterul tau este tot similar ca al unor romini care ii numesti tu criminali si hoti.Cind spui ca rominii au un comportament de cacat asa cum ii numesti tu asta ma face sa cred ca Olanda nu a reusit sa te cizeleze si se pare ca nici tu nu ai evoluat.Oare de ce?O fi pt ca esti si tu romin ca noi?Imi pare rau ca iti vb asa dar ma deranjeaza cum vb tu despre romini.Multi romini sunt asa cum spui tu dar nu sunt toti la fel.Multi romini vor doar sa munceasca si nu vor sa fure sau sa omoare pe nimeni.Eu locuiesc in prezent in Marea Britanie si nu imi gasesc de munca tot din cauza ca suntem bagati toti in aceiasi oala.Nu este corect asa.Cine se duce intr o tara straina cu ginduri necurate mai devreme sau mai tirziu ajung la inchisoare dar cei care se duc intr o tara straina doar ca sa munceasca ar trebui sa li se ofere sansa sa dovedeasca ca sunt si romini buni.Si apropo de maturizare,tu te ai maturizat?Noi romini care am citit msg tau nu ne ai lasat impresia asta.
    • 0 (0 voturi)    
      replica pt tine 1999 (Duminică, 27 iunie 2010, 9:42)

      solon [anonim] i-a raspuns lui pata

      parerea mea !!!!
      pt tine statul roman ar trebui sa iti puna interdictie totala de a mai intra in Romania, sa te declare persoana non grata, cu stema in frunte sa te vada la frontiera cine esti, ma mir ca nu ai crapat de rusine
  • 0 (0 voturi)    
    no comment (Luni, 3 mai 2010, 18:57)

    nico [anonim]

    nu stiu ce stiti si cat de bine,dar e cea mai mare prostie pe care am auzit-o in toata viata mea,cum niste politicieni pot judeca si condamna pe cineva prin simplu fapt ca s-a nascut intr-o oarecare tara...probabil daca noi am avea un drept de munca ei ar fi singurii care ar avea de castigat pt ca si-ar pune banii in buzunar prin toate taxele ce le-am plati.nu am cuvinte...traiesc aici si de cel putin un an ma lupt cu aceleasi raspunsuri indiferente...daca sunt aici sunt cu bune intentii dar nu se gandesc ca prin a ne inchide drumurile nu fac decat sa faca mai rau...altii se duc la furat,la dat in cap,fetele se apuca de altele sau in cazurile mai fericite iti gasesti pe unu care sa te intretina pana trece criza...ma lasa rece,m-am obisnuit dar toti vor raspunde mai devreme si mai tarziu.oricum roata se intoarce si viata nu e toata roz....