Un imigrant roman a fost ucis de un cuplu de italieni pentru asigurarea de 1 milion de euro

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 10 iunie 2008, 15:24 Actualitate | Diasporă

Un muncitor roman in varsta de 28 de ani a fost ucis de un cuplu din Verona, care voia sa incaseze asigurarea de de viata in valoare de un milion de euro a acestuia, informeaza cotidianul La Repubblica in ediţia de astazi, citat de Mediafax. Tancredi Valerio Volpe si Cristina Nervo erau proprietarii firmei de transport la care lucra romanul Adrian Ioan Cosmin. Pentru ca tanarul lucrase fara contract la firma lor timp de aproape doi ani, patronii italieni au conditionat intrarea acestuia in legalitate de incheierea unei asigurari de viata. Unicul beneficiar al asigurarii era chiar Cristina Nervo.

Corpul carbonizat al romanului a fost gasit sambata trecuta intr-un vehicul, in localitatea Cavaion Veronese, situata in apropiere de Verona.

Incidentul ar fi trebuit sa para o sinucidere, dar autopsia a demonstrat ca in plamanii romanului nu erau urme de fum. Barbatul fusese sedat in alta parte, iar ulterior udat cu benzina si urcat in masina.

Dupa un lung interogatoriu, Cristina Nervo, in varsta de 31 de ani, a recunoscut crima, fiind plasata in arest la domiciliu pentru ca are un copil de cateva luni. Concubinul ei, de 34 de ani, a fost, de asemenea, arestat.























4789 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Fara cuvinte (Marţi, 10 iunie 2008, 15:38)

    Lucian [anonim]

    Pe deasupra mai sunt si prosti. Ce companie de asigurari plateste in caz de sinucidere? Macar sa fi inscenat si ei un accident, ceva.
    In alta ordine de idei, asemenea fapte sunt si rezultatul atitudinii presei din Peninsula care-i face pe italieni sa nu-i mai considere pe romani drept oameni.
  • +4 (4 voturi)    
    animale mizerabile (Marţi, 10 iunie 2008, 15:51)

    turistul [anonim]

    pun pariu ca televiunile lor nu vuiesc ca in cazul tiganilor nostri ...
    • 0 (0 voturi)    
      Din pacate (Miercuri, 11 iunie 2008, 12:37)

      razvanel (razvo.blogspot.com) [anonim] i-a raspuns lui turistul

      sunt numai 2 ziare mari (corriere della sera si la repubblica) care relateaza in doua randuri crima. Celelalte se fac ca ploua, inclusiv Ansa, agentia lor de stiri, care nici macar nu precizeaza numele victimei.

      Propun celor care comenteaza pe Hotnews din Italia infiintarea unui blog bilingv impreuna cu subsemnatul care sa contracareze/raspunda gogosilor din presa italiana.
  • +3 (3 voturi)    
    Subscriu (Marţi, 10 iunie 2008, 16:09)

    Razvan007 [utilizator]

    Subscriu si eu la ce au scris Lucian si "turistul". In ultimul timp auzi tot felul de lucruri urate din Italia - si aici nu ma refer la romanii care comit fapte penale ci la italienii care nu se lasa mai prejos.

    Diferenta este ca in cazul romanilor, toata natiunea romana este pusa la zid, iar in cazul italienilor nu comenteaza nimeni, doar este vorba de simpli criminali, nu ?
  • +1 (1 vot)    
    daca spui "italian" e suficient (Marţi, 10 iunie 2008, 17:02)

    kytron [anonim]

    speram sa-i scoate din carti la euro!!! HAI ROMANIA!!!
  • +2 (2 voturi)    
    pai... (Marţi, 10 iunie 2008, 17:11)

    Vladutz [anonim]

    pai si la ei la tv au dau despre crimele comise de italieni intre ei, doar ca nu au aceeasi mediatizare...

    daca un roman/tzigan comite vreo infractiune, e dat pe toate posturile, apare in orice ziar si tot asa.

    si ei comit crime destul de groaznice (copii bagati in masina de spalat, decapitari, executiile mafiilor, razbunari etc.) dar nu sunt date peste tot in lume.

    in alta ordine de idei, le dau dreptate. 90% din "romanii" din afara sunt de tot kktul. tzigani la greu, jegosi, cersetori, handicapati, ciorditori, tot tacamul... da, le dau dreptate sa faca urat si sa reactioneze ca atare.

    mi se pare ok ca au inteles si ei acum ca nu au ce face cu tziganii pe care romania ii "persecuta", nu-i integra niciunde etc. nici ei nu au reusit si cred ca nimeni nu o sa reuseasca sa ii integreze vreodata. asa e natia lor. nu vreau sa sune a rasisim sau ceva de genu, e doar o realitate.
  • +3 (3 voturi)    
    Italia Mafiota (Marţi, 10 iunie 2008, 17:38)

    Romanescu [anonim]

    Unii "uita" ca pe langa un imperiu antic (desi italienii de azi mai au putine gene si obiceiuri in comun cu romanii), pe langa o "Renastere" a culturii europene "umaniste", Italia a "daruit" umanitatii si prima organizatie internationala de crima organizata, Cosa Nostra.
    Se "uita" ca sudul Italiei e cangrenat de crima organizata, saptamanal sunt arestari si omoruri, de o violenta necunoscuta in Romania.
    Si iti trebuie un atent spirit de observator avizat pt. a distinge intre tigani si italieni printre gunoaiele din Napoli.
    Stiti cum ii numes cei din Nord pe italienii din Sud? "Gli Arabbi", "araboii", in semn de "recunoastere" pt. violenta, mentalitate inapoiata, fuga de munca si responsabilitate, coruptie si traficuri de orice fel.
    Romania nu are de primit nici un fel de lectii de "morala" sau "civism" de la poporul fondator al Mafiei si de la cei care stau cu gunoiul sub nas asteptand sa vina "cineva" sa rezolve.
    • -3 (3 voturi)    
      blabla (Marţi, 10 iunie 2008, 18:44)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Romanescu

      Ba are de primit lectii de morala. Ne tragem (si) din ei...
      • 0 (0 voturi)    
        pai... (Marţi, 10 iunie 2008, 19:25)

        deunazi [anonim] i-a raspuns lui alex

        nu tare, mai degraba SI ei se trag din romani. din cate ma gandesc cam 2000 de ani sunt suficienti ca ei sa nu mai fie urmasii nostrii.
      • 0 (0 voturi)    
        ce prostii (Miercuri, 11 iunie 2008, 14:29)

        italia [anonim] i-a raspuns lui alex

        Ba nu are de primit lectii de morala. Cum sa ne tragem si din ei? Aberant. Mai verifica. Cine sint ei de fapt sa ne invete pe noi lectii de morala?
    • +1 (1 vot)    
      Clinica doctorilor ucigasi (Marţi, 10 iunie 2008, 21:11)

      Corsu i sicilianu [anonim] i-a raspuns lui Romanescu

      "Un macel" a fost expresia folosita de procurorii milanezi despre ce s-a intamplat la clinica Santa Rita din "civilizatul" Milan, al "civilizatei" Italiei !
      S-a deschis procesul a 13 chirurgi italieni si a patronului clinicii, un notar numit Paolo Pipi Tone.
      Cum operatiile erau rambursate de securitatea sociala italiana in functie de gravitate, de dificultate, asasinii cu diploma si pasaport italian au decis sa taie in carne vie la maximum.
      Astfel, pt. un simplu nodul se taia un san la femei, iar pt. o simpla gripa se taia un plaman.
      Pare incredibil insa 86 de "pacienti" au fost astfel amputati, taiati, macelariti, 5 dintre ei decedand in conditii "suspecte" potrivit anchetei penale.
      Prin aceasta frauda la asigurare medicala, clinica a obtinut in 2 ani circa 2,5 milioane de € in plus, bani impartiti intre membrii grupului de crima/chirurgie organizata.
      Dosarul e considerat "socant" de ziaristii care l-au citit, ei dau exemplul unei fete de 18 ani mutilate si a unei femei in varsta de 88 de ani, operata si re-deschisa de 3 ori, pt. ca medicii sa poata factura de fiecare data 12.000€ !

      Asta e Italia, o tara cu o criminalitate mult superioara Romaniei, pana la nivelul cel mai inalt de ministri (fostul ministru al Justitiei e judecat pt..coruptie:)).

      Nu avem lectii de primit de la un astfel de popor!

      Cititi La Stampa de azi, pt. detalii oribile ale chirurgilor italieni mutilatori.
      • 0 (0 voturi)    
        un exercitiu de logica cu rezultat neasteptat. (Miercuri, 11 iunie 2008, 10:09)

        xtraterestrul [anonim] i-a raspuns lui Corsu i sicilianu

        Este groaznic ce s-a intamplat si nu prea imi vine sa glumesc pe un asemenea subiect, dar ma gandesc totusi ca un grup infractional de acest fel in Romania ar fi facut astfel de operatii in mod fictiv si ar fi dat spaga unde trebuie ca sa incaseze facturile aferente. Daca presupunem ca infractorul este tot infractor, atunci concluzia ar fi ca in Italia unde nu au putut corupe au mutilat oameni, iar in Romania coruptia ar fi dus la salvarea potentialelor victime. Asta in ipoteza ca infractorii vizau doar fraude la buget, si nu erau sadici.
  • +1 (1 vot)    
    sa facem turism in Italia........... (Marţi, 10 iunie 2008, 18:53)

    gigi [anonim]

    acolo e cald si bine...........lume prietenoasa............nu ca in Romania.........acolo e frumos...........sa le bagam banu in buzunar la iatlieni.........ca ei "e" pretenii nostrii....................romani naivi si stupizi..............
  • 0 (0 voturi)    
    vorbiti aiurea, multi dintre voi (Miercuri, 11 iunie 2008, 2:34)

    unul mai calm ca voi [anonim]

    Nu e adevarat, fratilor, italienii l-au dat pe tv si in ziare, vorbesc ca unul direct implicat in caz, au fost obiectivi in a prezenta cazul. Si incetati sa ne mai considerati niste culegatori de capsuni si atat. Personal, in viata mea am cules doar atatea capsuni cate am mancat la mine in gradina in Ardealul de Nord, de unde ma trag. Iar Adrian, victima acestei oribile crime comise de un italian din Puglia care nu se spala niciodata si imputita lui concubina, avea tot atatea in comun cu capsunile voastre cat am si eu. Era un tip extraordinar de calm fara a se lasa calcat in picioare, spre deosebire de voi care fara a cunoaste fapte sau date va aruncati asupra unui subiect cu suficienta... unui roman care n-a mancat painea dulce-amara a Occidentului. Vreti nume si prenume, va dau: ex. judex, ma si mir ca pana acum n-a bagat vreun comentariu, el chiar se pricepe la toate.
    PS: Pe langa ca am pierdut un om de valoare, mai avem parte si de atatia atotstiutori de de toate si nimic...Dumnezeu sa-l odihneasca-n pace!
    • 0 (0 voturi)    
      Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! (Miercuri, 11 iunie 2008, 9:31)

      Romanescu [anonim] i-a raspuns lui unul mai calm ca voi

      Imi pare sincer rau de prietenul tau si ma bucur ca i-ai luat apararea, sa ai noroc in ce-ti propui, e greu printre straini si Occidentul nu e nici pe departe ce isi inchipuie unii naivi, e plin si acolo de mizerie umana, gasesti mai multa cruzime si indiferenta decat in Romania.
      Ar trebui sa fim recunoscutatori acelor 2-3 milioane de romani care muncesc prin alte tari, ei nu ajuta doar material Romania, ei aduc experienta, alte mentalitati, idei noi.
      Personal, cred ca multi dintre ei se vor intoarce acasa, Romania creste repede, sunt foarte multe oportunitati si oricat de critica ar fi presa asta de gunoi de pe Dambovitza, gradul de civism creste si el, sunt orase mai frumoase si mai ingrijite decat multe altele din Vest (vezi Sibiu, Cluj, Piatra Neamt).
      Nicaieri nu esti mai acasa decat printre cei din neamul tau, asta o stie orice emigrant!
      • 0 (0 voturi)    
        despre Adi (Miercuri, 11 iunie 2008, 12:38)

        unul... [anonim] i-a raspuns lui Romanescu

        de fapt, Adrian voia sa se intoarca in tara (in Romania), in cel mult un an doi, voia sa sa-si deschida o afacere sa faca garduri si porti din fier forjat impreuna cu tatal sau. Era pasionat de sisteme audio pentru masini, monta astfel de sisteme. II era draga masina lui mai mult pentru asta (rover25), avea un ”impiant” de invidiat...Iar acum e mort, nu-mi vine sa cred.
  • 0 (0 voturi)    
    Asasinat diabolic (Miercuri, 11 iunie 2008, 2:45)

    A&O [anonim]

    Este mult mai grav acest asasinat premeditat
    si diabolic decit cel in cazul Mailat, unde dupa cum am inteles s-ar fi intimplat dupa consum de bautura alcoolica si in care Justitia italiana n-are dovezi adevarate ci doar niste prezumptii ?
  • 0 (0 voturi)    
    Fitzi Binecuvantatzi (Miercuri, 11 iunie 2008, 11:39)

    Sfantu Sinod [anonim]

    Ne-am gandit deja la sanctificarea lui Mailat! Pace Voo!