Banda de hoti din Romania, prinsa la furat in India. Intr-o saptamana, ei au jefuit mai multe magazine de bijuterii din trei state indiene

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 4 august 2016, 21:44 Actualitate | Diasporă

Hoti din Romania, arestati in India
Foto: Captura indiatimes.com
Un grup de cetateni romani, plecati in "vacanta" in India, au ajuns in arestul politiei, dupa ce, in decurs de o saptamana, ar fi comis mai multe jafuri la magazine de bijuterii, in trei state din nordul tarii, scrie indiatimes.com.

Publicatia indiana relateaza ca, dupa sosirea in India pe 12 iulie, cei sapte membri ai gruparii infractionale au dat o serie de spargeri, in succesiune rapida, la mai multe magazine de bijuterii si alte businessuri din regiunile Haryana, Delhi si Rajasthan, furand diamante, bijuterii si bani, toate acestea valorand peste 1,2 milioane de rupii indiene (circa 16.000 de euro). Hotii au fost prinsi dupa o saptamana.

Banda de hoti, din care faceau parte patru femei, a sosit in India pe 12 iulie, avand vize turistice valabile pana pe 2 septembrie. Potrivit indiatimes.com, gruparea era formata din urmatorii: Nistar (45 de ani), Vailuku Jainika Nikku (31 de ani), Vaidva Allen (20 de ani), Meeradalla Dumiju (34 de ani) Marigel Lorena (41 de ani), Jaitren Aayana (49 de ani) si Michal Shakilina (29 de ani). O echipa a Agentiei de investigatii criminale (CIA) din cadrul Comisariatului din Faridabad (statul Haryana) i-a arestat in timp ce paraseau orasul pe 19 iulie.

Toti cei sapte acuzati se afla acum in custodia politiei din Jaipur (statul Rajasthan), care se ocupa de ancheta privind jaful comis la un magazin de bijuterii din oras.

La scurt timp dupa aterizarea in India, ei ar fi luat un taxi si s-ar fi indreptat spre Jaipur, unde au jefuit un magazin de bijuterii, fugind cu diamante si podoabe din aur. Ei au plecat apoi spre Rewari (Haryana), unde au vizat un alt magazin de bijuterii. Pe 16 iulie, banda de hoti a ajuns in orasul Palwal din acelasi stat, unde a jefuit un nou magazin, urmat apoi de alte doua magazine - unul in Faridabad si altul in Jhajjar.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
22567 vizualizari
  • +68 (68 voturi)    
    Ohoohooo.. (Joi, 4 august 2016, 21:59)

    Alius [utilizator]

    ..S-au intors "acasa" la furat. Acolo e greu sa-i depistezi.
  • +63 (65 voturi)    
    LOL (Joi, 4 august 2016, 22:02)

    ovidiub781255638850764 [utilizator]

    Asta e de pe Times New Roman sau...?

    Vailuku Jainika Nikku, Vaidva Allen, Meeradalla Dumiju?

    :))) Astia sunt "cetateni romani" ?
    • +35 (35 voturi)    
      Păi da (Joi, 4 august 2016, 22:15)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui ovidiub781255638850764

      Vailuku Jainika Nikku = Văilucu Jenică Nicu
      Meeradalla Dumiju = Mirabela Dumitru

      Problema e că indienii care i-au prins sunt la fel de agramaţi...
    • +20 (20 voturi)    
      fonetic (Joi, 4 august 2016, 22:16)

      banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui ovidiub781255638850764

      Vaduva Alin, Mirebela Dumitru, Janica Nicu etc...
    • +17 (17 voturi)    
      Un pic de perspicacitate... (Joi, 4 august 2016, 22:26)

      luciusbv [anonim] i-a raspuns lui ovidiub781255638850764

      ... nu a omorat pe nimeni... Vlaicu Jenica Nicu, Vaduva Alin...
      Oricum, suprarealista stire :)
    • +14 (14 voturi)    
      S-ar putea să fie transliterația de vină (Joi, 4 august 2016, 23:01)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui ovidiub781255638850764

      Adică indienii au scris numele așa cum le-au înțeles ei, folosind scrierea locală, iar la transliterația în alfabet latin au apărut monștri :)

      O să ne spună ambasada României cum îi cheamă în realitate pe respectivii.
    • +3 (3 voturi)    
      Ei, hoții, îs țigani, hindienii le-au pocit numele (Vineri, 5 august 2016, 17:53)

      FreakaThe-jmirghel [utilizator] i-a raspuns lui ovidiub781255638850764

      țiganii originali (din India) nu respectă tradițiile antisociale ala verișorii lor (țiganii europeni) din diaspora "ieuroi-peană"
  • +29 (33 voturi)    
    Astea . . . (Joi, 4 august 2016, 22:02)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . sunt nume romanesti? Am impresia ca toti hotii din Europa declara ca sunt Romani!
    • +14 (14 voturi)    
      defapt... (Joi, 4 august 2016, 23:04)

      ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      sunt indieni...
      • +4 (6 voturi)    
        indoeuropeni care arunca cu bani la manele! (Vineri, 5 august 2016, 8:36)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui ismail paine de circ

        In Franta, cu toata fraternitatea lor, cine se declara de alta etnie, nu este considerat etnic francez... de fapt francez adevarat!

        Romanii de ce sa fie acelasi lucru cu indoeuropenii?
    • +7 (7 voturi)    
      nu declara, chiar sunt (Vineri, 5 august 2016, 13:38)

      ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      pe pasaportul lor romanesc scrie cetatenie romana
  • +38 (38 voturi)    
    *** (Joi, 4 august 2016, 22:02)

    chiuaua [utilizator]

    Dupa nume sunt neaos romani, clar asta!
    Oare cum si-au dat seama autoritatile respective ca au de-a face cu romani ?
    I-au pus sa manance seminte ?
    • +21 (21 voturi)    
      ... (Joi, 4 august 2016, 22:33)

      asadar... [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      ascultau manele?
      • +8 (8 voturi)    
        nu, pe pasaportul lor scria Romania (Vineri, 5 august 2016, 13:41)

        ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui asadar...

        fiecare dintre noi este cetateanul statului care i-a acordat cetatenia fie prin nastere fie prin solicitare indiferent de etnie
  • +12 (12 voturi)    
    Buna treaba! Felicitari! (Joi, 4 august 2016, 22:17)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Sa traiasca autoritatile care au prins acesti paraziti!
  • +8 (10 voturi)    
    Sunt doar romi (Joi, 4 august 2016, 22:20)

    cartofil [utilizator]

    Dupa nume, de undeva din Balcani, nu din Romania. Dar vedeti unde duce confuzia rom-roman? De unde sa stie indienii ca Romania si Bulgaria spre exemplu sunt doua tari diferite????
  • +18 (18 voturi)    
    Tiganii sunt automat si cetateni indieni (Joi, 4 august 2016, 22:31)

    SkyDan [utilizator]

    India a recunoscut populatia rrroma ca fiind parte din diaspora indiana. Automat li se da cetatenie indiana si numele sunt adpatate la nume hindu.

    Nistar fost Nistor
    Vailuku Jainika Nikku fost Valenu Jenica Nicu
    Vaidva Allen fost Vaduva ....
    Meeradalla Dumiju fosta Miranda Dumitru
    Marigel Lorena fosta Maricel Lorena
    Jaitren Aayana fosta Jetran Ioana
    Michal Shakilina fost Mihai .....

    7 oameni, 3 spargeri, 16 mii evros = 800 euros pe om per spargere. Slaba recolta.

    De aia au fost alungati acesti parya din India. Erau hotzomani.
    • +7 (7 voturi)    
      chiar gainari (Vineri, 5 august 2016, 14:35)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      pai daca aurul indian e mai mult cupru, de unde valoare?„
  • +8 (8 voturi)    
    Numele alea sînt transcrierea în limba urdu ... (Joi, 4 august 2016, 22:49)

    LianBerthold1 [anonim]

    ... sau hindu sau ce s-o vorbi p-acolo. - Dumiju este Dumitru, allen este Alin, Aayana este Ileana, Nistar ăla e clatr un Nistor, etc.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu limba contează, ci alfabetul folosit (Sâmbătă, 6 august 2016, 2:08)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold1

      Poți să vorbești în orice limbă, dar nu e totuna dacă scrii cu caractere latine sau cu klingoniene :)
      • +2 (2 voturi)    
        Pureisuteișon Suri (Sâmbătă, 6 august 2016, 11:27)

        LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui Harald

        Enough said.
  • +9 (9 voturi)    
    ori - ori (Joi, 4 august 2016, 22:54)

    christian7 [utilizator]

    ori cineva le a cosmetizat numele, ori astia nu sunt romani ... desi Marigel - poate suna destul de romaneste ... adica antigel, xerogel, hidrogel, liogel, etc
    Oricum, acasa se fura cel mai bine ... dar Medelin a furat etnia si aici ...
  • -3 (17 voturi)    
    They are Romanian citizens (Joi, 4 august 2016, 23:07)

    stefan2008 [utilizator]

    who lost their Indian citizenship.

    Base, unde esti sa dai o lege sa-si recapete cetatenia, asa cum ai facut cu moldovenii? :)))
  • +7 (9 voturi)    
    rabdare (Joi, 4 august 2016, 23:17)

    john70 [utilizator]

    Rabdare, manca v-as, ca o sa elimine Canada vizele cu Romania si atunci veti avea cale libera la facut bani prin metode traditionale. Canadienii sunt atat de prosti ca va dau bani doar daca le cereti. De furat ce sa mai zicem.
  • +11 (11 voturi)    
    bai mancati-asi (Joi, 4 august 2016, 23:19)

    paranoid_android [utilizator]

    in sfarsit niste hoti sinceri de etnia corecata politiic carevasazica ce se intoarce la adevaratele origini.

    Sper sa fie doar inceputul migratiei inverse
  • +10 (10 voturi)    
    India (Joi, 4 august 2016, 23:21)

    almadon [utilizator]

    Opinia unui cetatean indian despre problema :

    "The Gora in general meant for Brit in India. These Romanians, Ukrainians etc are living in much poorer state than India. I am waiting for the day when the real Goras come to india begging."

    Dragi concetateni romani, daca vreti s atraiti bine ... emigrati in India. Cine are stramosi de pe-acolo va avea un avantaj !
  • +8 (8 voturi)    
    Hmmm... (Joi, 4 august 2016, 23:24)

    ProClaim [utilizator]

    ...ma iertati, dar mie-mi suna a etnie!!!
  • +14 (14 voturi)    
    ... (Joi, 4 august 2016, 23:34)

    Relativ_neutru [utilizator]

    Astia prin India ce pedepse au? Taie maini, capete, chestii din astea?
    Nu, nu intentionez sa vizitez, intreb doar pentru niste prieteni.
    • +8 (8 voturi)    
      Am colegi indieni (Vineri, 5 august 2016, 10:52)

      spysoby [utilizator] i-a raspuns lui Relativ_neutru

      Cica a puscarii de puscarii indieni.Europeni sunt considerati printese imediat.Vor fi foarte ocupati .Si se dau niste pedepse foarte mari ,mai ales la straini.
  • +10 (10 voturi)    
    surpiza (Vineri, 5 august 2016, 0:14)

    CRMS [utilizator]

    Surpriza mare pentru ei o sa vina cand vor face cunostiinta cu inchisorile indiene..ce dor de casa o sa-i apuce :)
  • +11 (11 voturi)    
    Gainari fraieri (Vineri, 5 august 2016, 0:57)

    Vlad-I [utilizator]

    Sa intrii in puscariile indiene pentru 2000 euro de fiecare , cand de fapt banii astia ii castigi cinstit in afara in doua luni.
    • +6 (6 voturi)    
      aici e problema. (Vineri, 5 august 2016, 14:38)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      ei nu pot obtine cinstit un ban.
  • +9 (11 voturi)    
    Pana or primi liber la Canada si USA (Vineri, 5 august 2016, 2:13)

    Locke Lamora [utilizator]

    Isi fac si ei de cap pe unde pot, pe unde se pot confunda in peisaj.
  • +16 (16 voturi)    
    India de Romania (Vineri, 5 august 2016, 2:34)

    quietguy58 [utilizator]

    Delegatia "India de Romania" a facut o "vizita de lucru" in tara de unde au plecat stramosii lor.
  • +10 (10 voturi)    
    Pedespe indiene (Vineri, 5 august 2016, 8:21)

    Martinezu [utilizator]

    Sper ca indienii stiu sa isi pedepseasca hotii.
    Se intorc rumanii nostri fara cateva maini si picioare.
  • +12 (12 voturi)    
    Stai sa vezi ce puscarii sunt in India (Vineri, 5 august 2016, 11:09)

    neagoe [utilizator]

    Au c...t steagu'! Puscariile din India sunt printre cele mai rele din lume. Igiena, spatiu, dreptul la demnitate? Ha, ha, ha! Doar cei puternici dorm in rahatul zvantat... (v. romanul autobigrafic "Shantaram").

    Poate nu ar strica o intelegere interstatala cu India de a "gazdui" in beciurile lor borfasi din Romania. S-ar rezolva problema puscariilor supraaglomerate.
  • +3 (3 voturi)    
    Fara vize vom anexa si USA (pamantul apasilor RO (Vineri, 5 august 2016, 17:28)

    Plagarus [utilizator]

    Sa fie "primiti " cu totii !