Banda de hoti din Romania, prinsa la furat in India. Intr-o saptamana, ei au jefuit mai multe magazine de bijuterii din trei state indiene

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 4 august 2016, 21:44 Actualitate | Diasporă

Hoti din Romania, arestati in India
Foto: Captura indiatimes.com
Un grup de cetateni romani, plecati in "vacanta" in India, au ajuns in arestul politiei, dupa ce, in decurs de o saptamana, ar fi comis mai multe jafuri la magazine de bijuterii, in trei state din nordul tarii, scrie indiatimes.com.

Publicatia indiana relateaza ca, dupa sosirea in India pe 12 iulie, cei sapte membri ai gruparii infractionale au dat o serie de spargeri, in succesiune rapida, la mai multe magazine de bijuterii si alte businessuri din regiunile Haryana, Delhi si Rajasthan, furand diamante, bijuterii si bani, toate acestea valorand peste 1,2 milioane de rupii indiene (circa 16.000 de euro). Hotii au fost prinsi dupa o saptamana.

Banda de hoti, din care faceau parte patru femei, a sosit in India pe 12 iulie, avand vize turistice valabile pana pe 2 septembrie. Potrivit indiatimes.com, gruparea era formata din urmatorii: Nistar (45 de ani), Vailuku Jainika Nikku (31 de ani), Vaidva Allen (20 de ani), Meeradalla Dumiju (34 de ani) Marigel Lorena (41 de ani), Jaitren Aayana (49 de ani) si Michal Shakilina (29 de ani). O echipa a Agentiei de investigatii criminale (CIA) din cadrul Comisariatului din Faridabad (statul Haryana) i-a arestat in timp ce paraseau orasul pe 19 iulie.

Toti cei sapte acuzati se afla acum in custodia politiei din Jaipur (statul Rajasthan), care se ocupa de ancheta privind jaful comis la un magazin de bijuterii din oras.

La scurt timp dupa aterizarea in India, ei ar fi luat un taxi si s-ar fi indreptat spre Jaipur, unde au jefuit un magazin de bijuterii, fugind cu diamante si podoabe din aur. Ei au plecat apoi spre Rewari (Haryana), unde au vizat un alt magazin de bijuterii. Pe 16 iulie, banda de hoti a ajuns in orasul Palwal din acelasi stat, unde a jefuit un nou magazin, urmat apoi de alte doua magazine - unul in Faridabad si altul in Jhajjar.


Citeste mai multe despre   











[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
22080 vizualizari
  • +68 (68 voturi)    
    Ohoohooo.. (Joi, 4 august 2016, 21:59)

    Alius [utilizator]

    ..S-au intors "acasa" la furat. Acolo e greu sa-i depistezi.
  • +63 (65 voturi)    
    LOL (Joi, 4 august 2016, 22:02)

    ovidiub781255638850764 [utilizator]

    Asta e de pe Times New Roman sau...?

    Vailuku Jainika Nikku, Vaidva Allen, Meeradalla Dumiju?

    :))) Astia sunt "cetateni romani" ?
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • +29 (33 voturi)    
    Astea . . . (Joi, 4 august 2016, 22:02)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . sunt nume romanesti? Am impresia ca toti hotii din Europa declara ca sunt Romani!
      #showComment#showComment
  • +38 (38 voturi)    
    *** (Joi, 4 august 2016, 22:02)

    chiuaua [utilizator]

    Dupa nume sunt neaos romani, clar asta!
    Oare cum si-au dat seama autoritatile respective ca au de-a face cu romani ?
    I-au pus sa manance seminte ?
      #showComment
  • +12 (12 voturi)    
    Buna treaba! Felicitari! (Joi, 4 august 2016, 22:17)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    Sa traiasca autoritatile care au prins acesti paraziti!
  • +8 (10 voturi)    
    Sunt doar romi (Joi, 4 august 2016, 22:20)

    cartofil [utilizator]

    Dupa nume, de undeva din Balcani, nu din Romania. Dar vedeti unde duce confuzia rom-roman? De unde sa stie indienii ca Romania si Bulgaria spre exemplu sunt doua tari diferite????
  • +18 (18 voturi)    
    Tiganii sunt automat si cetateni indieni (Joi, 4 august 2016, 22:31)

    SkyDan [utilizator]

    India a recunoscut populatia rrroma ca fiind parte din diaspora indiana. Automat li se da cetatenie indiana si numele sunt adpatate la nume hindu.

    Nistar fost Nistor
    Vailuku Jainika Nikku fost Valenu Jenica Nicu
    Vaidva Allen fost Vaduva ....
    Meeradalla Dumiju fosta Miranda Dumitru
    Marigel Lorena fosta Maricel Lorena
    Jaitren Aayana fosta Jetran Ioana
    Michal Shakilina fost Mihai .....

    7 oameni, 3 spargeri, 16 mii evros = 800 euros pe om per spargere. Slaba recolta.

    De aia au fost alungati acesti parya din India. Erau hotzomani.
      #showComment
  • +8 (8 voturi)    
    Numele alea sînt transcrierea în limba urdu ... (Joi, 4 august 2016, 22:49)

    LianBerthold1 [anonim]

    ... sau hindu sau ce s-o vorbi p-acolo. - Dumiju este Dumitru, allen este Alin, Aayana este Ileana, Nistar ăla e clatr un Nistor, etc.
      #showComment
  • +9 (9 voturi)    
    ori - ori (Joi, 4 august 2016, 22:54)

    christian7 [utilizator]

    ori cineva le a cosmetizat numele, ori astia nu sunt romani ... desi Marigel - poate suna destul de romaneste ... adica antigel, xerogel, hidrogel, liogel, etc
    Oricum, acasa se fura cel mai bine ... dar Medelin a furat etnia si aici ...
  • -3 (17 voturi)    
    They are Romanian citizens (Joi, 4 august 2016, 23:07)

    stefan2008 [utilizator]

    who lost their Indian citizenship.

    Base, unde esti sa dai o lege sa-si recapete cetatenia, asa cum ai facut cu moldovenii? :)))
  • +7 (9 voturi)    
    rabdare (Joi, 4 august 2016, 23:17)

    john70 [utilizator]

    Rabdare, manca v-as, ca o sa elimine Canada vizele cu Romania si atunci veti avea cale libera la facut bani prin metode traditionale. Canadienii sunt atat de prosti ca va dau bani doar daca le cereti. De furat ce sa mai zicem.
  • +11 (11 voturi)    
    bai mancati-asi (Joi, 4 august 2016, 23:19)

    paranoid_android [utilizator]

    in sfarsit niste hoti sinceri de etnia corecata politiic carevasazica ce se intoarce la adevaratele origini.

    Sper sa fie doar inceputul migratiei inverse
  • +10 (10 voturi)    
    India (Joi, 4 august 2016, 23:21)

    almadon [utilizator]

    Opinia unui cetatean indian despre problema :

    "The Gora in general meant for Brit in India. These Romanians, Ukrainians etc are living in much poorer state than India. I am waiting for the day when the real Goras come to india begging."

    Dragi concetateni romani, daca vreti s atraiti bine ... emigrati in India. Cine are stramosi de pe-acolo va avea un avantaj !
  • +8 (8 voturi)    
    Hmmm... (Joi, 4 august 2016, 23:24)

    ProClaim [utilizator]

    ...ma iertati, dar mie-mi suna a etnie!!!
  • +14 (14 voturi)    
    ... (Joi, 4 august 2016, 23:34)

    Relativ_neutru [utilizator]

    Astia prin India ce pedepse au? Taie maini, capete, chestii din astea?
    Nu, nu intentionez sa vizitez, intreb doar pentru niste prieteni.
      #showComment
  • +10 (10 voturi)    
    surpiza (Vineri, 5 august 2016, 0:14)

    CRMS [utilizator]

    Surpriza mare pentru ei o sa vina cand vor face cunostiinta cu inchisorile indiene..ce dor de casa o sa-i apuce :)
  • +11 (11 voturi)    
    Gainari fraieri (Vineri, 5 august 2016, 0:57)

    Vlad-I [utilizator]

    Sa intrii in puscariile indiene pentru 2000 euro de fiecare , cand de fapt banii astia ii castigi cinstit in afara in doua luni.
      #showComment
  • +9 (11 voturi)    
    Pana or primi liber la Canada si USA (Vineri, 5 august 2016, 2:13)

    Locke Lamora [utilizator]

    Isi fac si ei de cap pe unde pot, pe unde se pot confunda in peisaj.
  • +16 (16 voturi)    
    India de Romania (Vineri, 5 august 2016, 2:34)

    quietguy58 [utilizator]

    Delegatia "India de Romania" a facut o "vizita de lucru" in tara de unde au plecat stramosii lor.
  • +10 (10 voturi)    
    Pedespe indiene (Vineri, 5 august 2016, 8:21)

    Martinezu [utilizator]

    Sper ca indienii stiu sa isi pedepseasca hotii.
    Se intorc rumanii nostri fara cateva maini si picioare.
  • +12 (12 voturi)    
    Stai sa vezi ce puscarii sunt in India (Vineri, 5 august 2016, 11:09)

    neagoe [utilizator]

    Au c...t steagu'! Puscariile din India sunt printre cele mai rele din lume. Igiena, spatiu, dreptul la demnitate? Ha, ha, ha! Doar cei puternici dorm in rahatul zvantat... (v. romanul autobigrafic "Shantaram").

    Poate nu ar strica o intelegere interstatala cu India de a "gazdui" in beciurile lor borfasi din Romania. S-ar rezolva problema puscariilor supraaglomerate.
  • +3 (3 voturi)    
    Fara vize vom anexa si USA (pamantul apasilor RO (Vineri, 5 august 2016, 17:28)

    Plagarus [utilizator]

    Sa fie "primiti " cu totii !