Fost ministru britanic: "a vrut ca pensionarii sa culeaga fructe si legume" in locul romanilor

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 15 martie 2016, 8:03 Actualitate | Diasporă

Un fost membru al Cabinetului britanic, Owen Paterson, dezminte ca ar fi sugerat ca pensionarii sa fie pusi sa culeaga fructe si legume si sa fie platiti sub salariul minim, in locul romanilor si bulgarilor, asa cum afirma un fost coleg liberal-democrat de coalitie, relateaza The Guardian online, citat de Mediafax.

David Laws, un fost ministru de stat in cadrul Biroului Cabinetului, care si-a pierdut mandatul de parlamentar in urma alegerilor generale de anul trecut, a facut aceasta dezvaluire intr-o carte despre perioada in care a facut parte din fostul Guvern David Cameron, atribuindu-i ideea acestui plan parlamentarului Paterson, care la vremea respectiva era secretar de stat pentru Mediu.

Paterson contesta aceste afirmatii, insa Laws afirma ca fostul sau coleg conservator a venit cu aceasta idee dupa ce s-a propus sa se puna capat unui program prin care erau adusi migranti din Bulgaria si Romania pentru a munci in ferme britanice.

In cartea sa, publicata in foileton in The Mail on Sunday, Laws scrie ca "atunci cand un coleg a sugerat ca decizia va fi nepopulara in randul fermierilor, care nu vor mai reusi sa angajeze cu usurinta mana de lucru ieftina pentru munca grea, domnul Paterson i-a replicat sfidator ￯Dar m-am gandit la acest lucru, cred ca am raspunsul. Vor incerca sa determinam mai multi pensionari britanici sa culeaga niste fructe si legume de pe camp".

"Desigur, daca pensionarii vor face aceasta munca, (acest lucru) ar putea conduce la o crestere a costurilor fermierilor. Ar putea sa faca aceasta munca mai incet. M-am gandit si la acest lucru. Am putea sa-i exceptam pe pensionarii britanici de la legile privind salariul minim, pentru a le permite sa faca aceasta munca", scrie Laws in continuare. "Colegii de Cabinet, inclusiv conservatorii cei mai dreapta, au ascultat stupefiati", adauga Laws.










3671 vizualizari
  • +6 (6 voturi)    
    Umor britanic (Marţi, 15 martie 2016, 8:37)

    MasP [anonim]

    Se poate intampla asta in UK doar daca Anglia intra in al treilea razboi mondial.
  • +7 (7 voturi)    
    Vezi sa nu arunce cu rosii in tine! (Marţi, 15 martie 2016, 9:14)

    pedepsitorul [utilizator]

    Crezi tu ca batraneii vostri pot sa stea 10 ore cu capul in jos si fundul in sus?
    Cred ca dupa o viata lejera iti imobilizeaza miscarea incat ajungi la pensie sa te ia ameteala numai cand te legi la sireturi!

    Nu uitati ca si salariile de dumping pe care le platiti strainilor va fac competitivi atat pe piata interna cat si pe cea externa! Cu pensionarii vostri ramaneti cu legumele nerecoltate!
    • +1 (1 vot)    
      da, dar este ceva adevarat... (Vineri, 18 martie 2016, 19:43)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Cunosc multi englezi care au venit in Ro sa faca agricultura mai pe nimic.

      Au luat pamanturile de la batranei sau au achizitionat animale si apoi sa le-au lucrat cu zilierii romani, saraci lipiti, ca mai apoi sa vanda produsele pe piata interna sau chiar sa le exporte...
      Nu este rau ceea ce au fauct acestia.Such a good business - pls. believe me!

      Dar puteau sa faca asta romanii nostri??
      Puteau cumva ca acei romani sa munceasca in tara lor, sa nu isi paraseasca copiii si familiile si sa creasca patura mijlocie din RO ?

      Poate sa fie o situatie win-win!
      Daca capital romanesc nu este, nimic nu este!

      Cam asta este povestea trista a romanilor saraci, cu aurul in casa lor, dar care merg sa cerseasca din poarta in poarta...

      Si mai cred ca trebuie sa ii multumesc UK -ului ca a facut un asa lobby puternic ca sa nu ne bucuram de aurul nostru si de alte metale rare!
  • +3 (5 voturi)    
    cum gandesc altii (Marţi, 15 martie 2016, 9:39)

    stefansb [utilizator]

    nu ma intereseaza ce fac britanicii, dar atentie cum gandesc (si ei si nemtii, si toti vesticii in general). Muncile prost facute nu sunt facute de ei. muncile din agricultura in general sunt facute de est europeni. de ce? pt ca sunt grele si prost platite. de-aia cand aud pe cate unii ca vor da de lucru in satele romanesti dezvoltand agricultura ma ingrozesc de lipsa de viziune. Pai in sate locuieste jumatate din populatia tarii. cum sa lucreze jumatate din populatia romaniei intr-un domeniu in care altii refuza sa mai lucreze? Singura solutie e tehnologiarea, si sa mai lucreze doar cativa. Ce facem cu restul? Aici e o poveste lunga, pt ca, ce nu spun toti cei care deplang depopularea satelor, e ca in toata europaoccidentala procentul de urbanizare e in jur de 80% (in multe cazuri e peste). Si e mai usor sa aduci companii cand ai populatia grupata in orase, decat cand o ai raspandita in sate. ce angajator poti sa duci intr-un sat? vreo fabrica de textile, sau vreo fabrica de mobila. adica salarii proaste.
    Inevitabil o dezvoltare a tarii se leaga si de urbanizare, dar are cineva curajul sa deschida subiectul? II vor sari toti nostalgicii ca ucide satul romanesc, daca incearca urbanizarea mai accentuata.
    Hai sa va dau un argument. Sa zicem ca la sate ajungem sa avem proportional acelasi calificari ca la orase. X% ingineri, Y% electricieni, Z% arhitecti. Dar asta raportat la o populatie de 3000 de oameni inseamna poate 3 ingineri si 5 electricieni. Ce angajator serios poti sa duci in satul ala, daca are doar 3 ingineri? Automat marii angajatori trebuie sa fie in orase, iar cei 3 ingineir de la sat sunt fie someri fie vin sa lucreze tot la oras. Iar cum jumatate din populatia tarii e la sat, inseamna ca pt jumatate din populatia tarii e aproape imposibil de creat locuri de munca bine platite.
    • +3 (3 voturi)    
      Soluțiile lui Ceaușescu reloaded (Marţi, 15 martie 2016, 12:14)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      A muta toată populația la oraș nu e o soluție, iar dacă ai fi văzut Germania sau Anglia te-ai fi convins că practic au fabrici și uzine în fiecare sat. Marii angajatori nu au de ce să fie în orașe, ei trebuie să fie lângă o șosea, lângă o linie electrică și lângă niște conducte de apă și canalizare. Nu lângă blocurile de locuințe.

      Orașele sunt pentru locuințe, pentru magazine (care chiar trebuie să fie aproape de casă) și pentru servicii administrative sau cele destinate direct cetățeanului. Utilajele agabaritice din industrie nu își au locul în orașe, iar naveta se poate face și către obiective industriale aflate la 20-30 km în afara marilor orașe.

      Parcul industrial de la Jucu este un bun exemplu despre cum trebuie realizate lucrurile, iar acolo lucrează nu doar oameni din Cluj, ci și din Dej, Gherla, Apahida și multe sate din zonă. Exact acolo e locul unui parc industrial, nu în oraș în Cluj.
      • 0 (0 voturi)    
        Comentariul meu a aparut tarziu! (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 9:40)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        mi-a sarit in ochi doar doctrina foarte asemanatoare cu cea alui Pingelica, nu m-am gandit si la SOLUTII!!

        "dacă ai fi văzut Germania sau Anglia te-ai fi convins că practic au fabrici și uzine" - am fost in Germania in 1992, si am mers in mai multe excursii de o zi, o posibilitate excelenta de avedea cit mai mult cu bani putini. Era la doar doia ani de la Revolutie, si m-a uluit cum arta "satele" lor: niste asezari rurale MICI, dar cu caracteristici indicutabil urbane! Si infrastructura, si facilitatile de productie. La noi nu exista inca acest concept, chiar si acum tot numai orasele mari si aglomerate se dezvolta, iar localitatile mici si zona rurala sunt lasate in paragina ...
  • +6 (6 voturi)    
    Sa respecte drepturl de autor! (Marţi, 15 martie 2016, 10:02)

    Crioan [utilizator]

    Buna idee, insa nu este originala!

    Oare stie Paterson ca are copyright Pingelica la kestia asta?!

    Prin1985 parca, Genialul Carmaci spuese ca pensionarii ar trebuei mutati la Alexandria, ca sa nu mai aglomereze inutil Capitala, iar acolo "ar putea face si o munca utila", adica nu asa, sa stea sa primeasca pensia pe degeaba!!!
    • +4 (4 voturi)    
      Lumea din pacate uita (Marţi, 15 martie 2016, 10:54)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

      Prin ce situatii absurde am trecut inainte de 89. Lumea il regreta pe pingelica dar uita ca un Kafka era mic copil pe langa ceea ce a fost la noi.

      PS: Pensionarii au DREPTUL la pensie. Pensia nu e un beneficiu. Ei au cotizat cat timp au fost activi deci si-au pre-platit pensiile. Stiu: statul ar vrea din tot sufletul doar sa cotizam si sa nu luam nimic, dar macar sa nu fie si ipocrit.
      • 0 (0 voturi)    
        Mai spun e o data! (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 9:34)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        te rog mai spune o data:
        "Pensionarii au DREPTUL la pensie. Pensia nu e un beneficiu. Ei au cotizat cat timp au fost activi deci ..."
        pentru ca se vede clar ca multi ingnora sta, nu numai geniul Carpatilor ayunci in anii '80!

        Este ingrijorataor ca un ministru din UK are exact aceeasi mentalitate, in prezent!
  • +3 (3 voturi)    
    munca grea si prost platita (Marţi, 15 martie 2016, 11:06)

    Razvan_M [utilizator]

    Ma indoiesc ca niste tineri de vreo 30 si ceva de ani care au lucrat la birou mai mult de 10 ani pot face o asemenea munca.

    In tot acest timp islamizarea Marii Britanii continua. Gastile islamice care rapeau minori crestini vulnerabili in orase din Marea Britanie (fete si baieti), ii violau, ii bateau, ii traficau, au functionat nestingherite intre 1999 si 2015. Abia anul trecut au decis autoritatile britanice ca acest trafic modern de sclavi este totusi o problema penala grava si nu doar o chestiune banala, somebody else's problem.