Un roman a fost retinut in Germania, fiind acuzat ca ar fi molestat o femeie in gara din Koln

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 1 martie 2016, 11:25 Actualitate | Diasporă

Un imigrant roman a fost retinut de politia germana sub acuzatia ca ar fi molestat o turista in Gara centrala din Koln, unde in noaptea de Revelion au fost agresate sexual sute de femei, anunta Mediafax, citand publicatia germana Express. O turista germana in varsta de 23 de ani a reclamat ca a fost abordata de un barbat, duminica seara, in Zona A din Gara centrala a orasului Koln. Femeia afirma ca a fost atinsa in zone intime de agresor, ea depunand plangere la sectia de politie din Gara centrala a orasului german.

Politistii au retinut un imigrant roman in varsta de 39 de ani, care era in stare de ebrietate.

Romanul, acuzat de molestare sexuala, a negat comiterea faptelor.

Sute de femei au reclamat ca au fost agresate sexual, in noaptea de Revelion, de numerosi barbati, tot in Gara centrala din Koln. In contextul in care incidente similare au fost semnalate si in alte orase germane, autoritatile au fost criticate pentru toleranta fata de imigrantii extracomunitari, carora li s-au atribuit numeroase agresiuni de acest tip.










2786 vizualizari
  • +8 (20 voturi)    
    imigratie (Marţi, 1 martie 2016, 12:12)

    arpi [utilizator]

    Oare e corecta denumirea de imigrant roman??????? Parca in 2007 am fost admisi in Uniunea Europeana cu drepturi depline...
    • +7 (19 voturi)    
      Nu...nu am fost admisi cu drepturi depline (Marţi, 1 martie 2016, 12:21)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui arpi

      Nu avem drepturi depline, si prin consfintirea tratatului Brexit, s-a admis si pe hartie ca suntem de rang II.

      Deci tot un fel de imigranti....
      • -4 (8 voturi)    
        In plus (Marţi, 1 martie 2016, 12:27)

        CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Retorica statelor EU arata ca romanii sunt considerati mai jos decat islamistii, grav!
    • +3 (9 voturi)    
      Ai drept de libera circulatie (Marţi, 1 martie 2016, 12:46)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui arpi

      Dar nu de sedere. Depasesti 90 de zile? Esti obligat sa te duci la politie sa te anunti. Deci da, legal, imigrant.
      • -4 (4 voturi)    
        Intrebare (Marţi, 1 martie 2016, 13:37)

        arpi [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        Cum ar suna rezident???? Si in Romania daca schimbi temporar domiciliu trebuie sa-ti pui viza de flotant.. Hadeti sa ne respectam, si sa cerem si la alti sa ne respecte...
        • +2 (4 voturi)    
          Aici nu e vorba de respect (Marţi, 1 martie 2016, 14:54)

          V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui arpi

          Ci de lege. Nu exista cetatenie europeana iar tu ca roman esti invitat in tara lor si ar trebui sa le respecti (ca tot vorbim de respect) legile lor, deasupra carora primeaza cele UE. Dar nici una din aceste legi nu spune ca poti sedea pe unde vrei.
    • +6 (10 voturi)    
      nu exista 'cetatenie UE/europeana" (Marţi, 1 martie 2016, 12:59)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui arpi

      dpdv legal, cetatenii romani care se duc la munca/locuire./cersetorie/proxenetism/hotii etc etc in alte tari se numesc tot 'imigranti" pt ei- pt ca nu sunt de aceeasi cetatenie.
      Conceptul de "cetatean european" este doar in literatura pro-europeana, dar nu este legiferat, daca nu ma crezi, uite-te in CI si/sau Pasaport, sa vezi ca nu il regasesti.
      S-ar fi putut, dar cu atata euro-fobie, cetatenie+armata+sistem fiscal si monetar+politica+administratie_... comune sunt doar un vis. Doar "piata interna" e comuna si unele drepturi de munca (cand nu sunt ingradite).
      • -2 (4 voturi)    
        nu prea va cunoasteti statutul (Marţi, 1 martie 2016, 13:11)

        codo [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        Exista si cetatenia UE si dreptul de sedere. Formal, sunt prevazute in tratat. Nu e doar "literatura". http://ec.europa.eu/justice/citizen/index_ro.htm
        • +1 (1 vot)    
          Ai citit primul rand? (Marţi, 1 martie 2016, 14:57)

          V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui codo

          Sa ti-l scriu:
          "Orice persoană care are naţionalitatea unei ţări din UE este, automat, şi cetăţean al UE. Cetăţenia UE nu înlocuieşte cetăţenia naţională, ci o completează pe aceasta. Fiecare ţară din UE îşi stabileşte condiţii proprii privind dobândirea şi pierderea naţionalităţii ţării respective."

          FIECARE TARA ISI DEFINESTE acest concept in alt mod, cum vor ei. Daca nu il recunosc este dreptul lor. Adica-te-lea, semnam un contract in care prin WC eu inteleg incaperea iar tu vasul. Mai e contract cand vorbim de lucruri diferite?
          • 0 (0 voturi)    
            aberatii (Miercuri, 2 martie 2016, 10:34)

            codo [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

            dumneata nu poti intelege, ca nejurist, niciunul dintre concepte dar afabulezi pe tema wc-ului. multi citesc, putini pricep dar fooooarte multi comenteaza. sanatate!
        • +2 (2 voturi)    
          Mda, si se "aplica"... (Marţi, 1 martie 2016, 15:07)

          Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui codo

          De asta romanii au avut restrictii la libera circulatie in scop de munca in UK pana in 2014?
          Si nu numai...pe unde au mai fost restrictionati.
          Ce fel de "cetatenie" e asta in care unii au alte drepturi (mai multe) decat altii. Nu sunt "toti egali"?
          Problema e ca Tratatul practic permite astfel de derogari si abateri (abuzuri, daca e sa ne raportam la litera lui) nepedepsite- pai la noi, in Romanistan, daca se intampla asa ceva, apare CC si invoca egalitatea statuata in Constitutie, nu?
          Asta arata ca multe sunt doar formale, nu aplicate serios. De asta si conceptul de "cetatenie europeana" e deocamdata un "vis"!@
          • +2 (2 voturi)    
            egalitate (Marţi, 1 martie 2016, 17:27)

            JuditPaton1 [anonim] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

            noi nu am apucat inca sa fim "egali" pentru ca nu avem schengen si nu avem euro, 2 grade in plus fata de ce avem...poate nici nu mai apucam.
  • +8 (18 voturi)    
    cum? romanii nu fac asa cevaaa! (Marţi, 1 martie 2016, 12:56)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Sigur e vreun refugiat confundat cu romanii. Noi suntem neam de daci, verzi, verticali, drepti, crestini-ortodoxi de peste 2000 ani (dinainte de Nasterea Domnului), cari respectam ce zice BOR si...bla bla blah-urile specifice.

    Romanii NU fac din astea in vest, se stie ca le fac DOAR refugiatii/imigrantii aia muslimi si acum vor sa arunce asupra noastra ce fac ei, ca sa ii scoata pe aia puri si sa ne asupresca tot pe noi in continuare, capitalistii iudeo-masonici-satanisti-sorosisti!!!

    Doar am vazut ce fac gloatele de refugiati, romanii in schimb s-au facut remarcati de 20 de ani doar prin munca, seriozitate, grad inalt de civilizatie (nici japonezii nu-s ca noi!) si comportament, avem o imagine excelenta in afara, somam organili de presa marxiste din Occident sa NU ne strice imaginea si sa nu ne confunde cu refugiatii/imigrantii.

    PS: Lebedele din Viena au fost mancate tot de refugiati (acum 20 ani)...si de atunci se tot incearca a se arunca vina asupra blandului bobor roman