Protest la Ambasada Norvegiei la Bucuresti. 300 de persoane au reclamat ca serviciile sociale norvegiene ar fi luat abuziv copiii unei familii de romani

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 decembrie 2015, 17:50 Actualitate | Diasporă

Peste 300 de persoane au protestat, sambata, la sediul Ambasadei Norvegiei la Bucuresti, dupa ce serviciile sociale norvegiene ar fi luat abuziv cei 5 copii ai unei familii de romani stabilite in Norvegia si ar fi deschis procedura adoptiei internationale pentru ei, anunta Mediafax.

Protestul a fost organizat in sprijinul familiei formate din romanul Marius Bodnariu, inginer IT, sotia sa norvegianca Ruth, asistenta medicala, si cei cinci copii ai lor, stabiliti cu totii in Norvegia. Copiii, dintre care cel mai mic are doar cateva luni, au fost luati de la parinti de Serviciul de protectie a copilului din Norvegia, Barnevernet, in noiembrie, dupa ce cele doua fete, cele mai mari din familie, ar fi spus ca primesc corectii fizice de la parinti. De asemenea, parintii ar fi suspectati de indoctrinarea religioasa a copiilor.

Copiii au fost plasati in trei familii-surogat, iar de curand a fost deschisa procedura adoptiei internationale pentru ei, potrivit reprezentantilor familiei.

La protestul de sambata, din fata Ambasadei Norvegiei, au fost prezente peste 300 de persoane, apropiati ai familiei, sustinatori, precum si fratele lui Marius Bodnariu, Daniel. Actiunea, ca si alte comunicari ale familiei, a fost facuta publica pe pagina de Facebook "Norway Return the children to Bodnariu Family" (Norvegia, da inapoi copiii familiei Bodnariu).

"Am deschis aceasta pagina pentru a ne uni impreuna in post, rugaciune si alte actiuni pentru fratele nostru, Marius Bodnariu, si sotia lui, Ruth Johanne Bodnariu. Copiii lor au fost luati de catre protectia copilului luni, noiembrie 16. Marius a fost arestat de catre politie si dupa o zi a fost eliberat pentru ca nu era violent. Copiii au fost luati pe motiv de "indoctrinare religioasa". Rugati-va pentru aceasta familie greu incercata!", se arata pe pagina de Facebook citata.

Oamenii au venit la protest cu bannere cu mesajele: "Children belong at family" (Locul copiilor este la familie), "Norway, do not separate Bodnariu family" (Norvegia, nu separa familia Bodnariu), "Stop the Barnevernet" (Opriti Barnevernet), "Norway, give us back the children you stole!" (Norvegia, da-ne inapoi copiii pe care i-ai furat), "Romania loves her children. Free the Bodnariu!" (Romania isi iubeste copiii. Eliberati-i pe cei din familia Bodnariu), "Why are you silent Europe? Norway is kindapping your children" (Europa, de ce taci? Norvegia iti rapeste copiii) si au spus "Tatal nostru" in fata ambasadei.



Citeste mai multe despre   









10908 vizualizari
  • -11 (19 voturi)    
    qqq (Sâmbătă, 19 decembrie 2015, 18:59)

    an [anonim]

    Asa se intampla cand romanii sunt indemnati prin manipularea mainstreamului sa-si paraseasca tara. Ei cred ca strainii le vor fi prieteni si vor apuca pe Dzeu de picior. No fucking way! Asa ca acei copii vor fi utilizati pentru prelevare de organe sau pentru sacrificii satanice. Presedintele alogen Ciolannis este la curent cu astfel de practici. Succes in demersul inceput! Nu uitati, judeo-masonii corupti, lasi si incompetenti sunt la butoane pe taramul pamant.
    • +4 (6 voturi)    
      Comentariile au fost blocate (Marţi, 22 decembrie 2015, 1:04)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui an

      Barnevernet este institutia cu pricina. Veti vedea mii de alte cazuri pe internet, documentate video si nu numai. O institutie cu practici aproape naziste.

      Este incredibil ca in "raiul" norvegian se intampla asa ceva dar nu chiar surprinzator. A fi crestin practicant este privit ca indocrinare religioasa. A fi musulman practicant este privit ca respect pentru traditie si "diversitate".

      Aceeasi retorica stangista iar acesta este efectul pe termen lung. In linii mult sau mai putin conturate Statul este proprietarul vietii tale. Sa iei un sugar de 3 luni de la mama lui fara a investiga intai situati si sa incepi procedurile de adoptie tot fara o analiza intai ci prin februarie.. este strigator la cer.

      Exista o extrema uneori prezenta in Romania "Eu te-am facut, eu te omor" iar cealalta extrema o vedeti aici cand, ca parinte esti mai mult un administrator, copii fiind ai statului. De fapt acesta este "omul nou" promovat de comunisti.
      • 0 (0 voturi)    
        Unde e mai bine (Luni, 28 decembrie 2015, 15:05)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui cinevatus

        Sa stiti ca tot palma parinteasca e cea mai buna. Parintele iti d doua cand faci o tampenie, dar tot el te iarta, are grija de tine si iti ofera tot ce e mai bun, niciodata n-o sa iti vrea raul. Unde poti gasi un sprijin decat la propriul tau parinte?
        Asa intr-o institutie care vrea sa te "salveze" chipurile, gasesti ignoranta, batai crunte, frig, mizerie. Alti copii sunt dati unor persoane straine, supusi la experimente de tot felul, uneori sunt victime ale unor ritualuri de sacrificiu...daca unii au o sansa ajung la familii bune, unde cresc frumos, dar tot nu e familia ta de unde ai plecat.
        Deci unde e mai bine?
  • +20 (42 voturi)    
    Protestul este degeaba. (Sâmbătă, 19 decembrie 2015, 19:12)

    SicsicSicmar1 [anonim]

    1. Din partea Barnevernet s-au ocupat de caz două persoane. Una a fost colegă de şcoală cu Ruth Johanne Bodnariu. Ambele sunt colege de serviciu cu Marius Bodnariu. Astfel, ambele cunoscu bine familia Bodnariu.

    2. Soţii Bodnariu au desfăşurat o intensă activitate de prozelitism religios de factură fundamentalistă, în terminologia lor "au făcut lucrarea lui Dumnezeu". De altfel plecarea familiei în Norvegia s-a făcut tocmai pentru a "re-evangheliza" păgânii din Norvegia. Marius Bodnariu a lucrat înainte de a pleca în Norvegia la ROMATSA (1999-2005) şi, evident, avea un salariu foarte mare acolo, mai mare decât în Norvegia.

    3 Cele de mai sus susţin, indirect, acuzaţia de îndoctrinare religioasă a copiilor, acuzaţie bazată iniţial pe spusele profesorilor, ulterior pe spusele copiilor.

    4. Psihologii care au discutat cu copii au rămas îngroziţi de abuzurile fizice şi psihice la care au fost supuşi. Fetele au confirmat în faţa unui judecător existenţa acestor abuzuri.

    5. Barnevernet a luat copii de la familia Bodnariu ca măsură de urgenţă, pentru câteva zile, dar după aceea luarea copiilor a fost dispusă de către un judecător.
    • -5 (11 voturi)    
      Of, religia... (Duminică, 20 decembrie 2015, 1:35)

      rgz [utilizator] i-a raspuns lui SicsicSicmar1

      Da, dati-le copiii inapoi, cu putina sansa in vreo 15 ani ajung sa imparta gloante prin Oslo pt purificarea norvegienilor.
    • +7 (9 voturi)    
      Protestul NU este degeaba (Luni, 21 decembrie 2015, 12:01)

      jijelul , troll platit de ruznaci [utilizator] i-a raspuns lui SicsicSicmar1

      Bine mai reusesti dumneata sa amesteci bucati de adevar cu minciuna grosolana...

      1. Psihologii si lucratorii sociali in Norvegia nu au voie si nu fac declaratii cu privire la cazurile pe care le instrumenteaza. Absolut nimic, ZERO!! Dar tu stii pana si ce au simtit si cat au fost ei de "ingroziti" ?!

      2. Ca un "adevarat" desconspirator ce esti, stii dumneata motivatia personala a acestei familii de a parasi Romania in urma cu zece ani. Banuiesc ca si celelalte milioane de romani plecate in vest din motive asemanatoare celor enuntate de aceasta familie(sistem medical si educational mai bun pentru copii lor) tot scopuri asunse au. Cat despre salariul mai mare la ROMATSA - doar dezinformare.

      3. Din partea Barnevernet exista doar documentele in care se prezinta acuzatiile oficiale impotriva parinitilor. Aici se precizeaza ca nu s-a gasit absolut nici o urma de abuz fizic in urma multelor investigatii medicale la care au fost supusi copii. Bebelusului i s-au facut radiografii si tomografie computerizata si nu s-a gasit nici o evidenta de abuz. La audiere fetita, care spusese ca tatal a scuturat bebele(il ridicase in sus de bucurie) a mai spune printre altele: “am obosit, nu stiu ce sa mai inventez!”.

      4. Da, fetele mai mari au declarat ca au primit ba o palma la fund, ba o urecheala. Aceasta este SINGURA dovada pe care o are Barnevernet! Declaratia fetelor. Tot ele au zis ca isi iubesc parintii si ca vor acasa. E suficient sa vezi pozele acelei familii, ca sa intelegi ca erau fericiti. Barnevernet nu inregistreaza conversatiile asa cum se practica in tari cu un alt nivel de transparenta. Nu este nevoie de dovezi in rapoartele pe care asistentii sociali le scriu, sunt suficiente constatarile lor subiective.

      5. Daca o palma la fund ti se par un abuz suficient pentru care copii sa fie separati de parinti(fara cea mai mica incercare de evaluare ori consiliere) iti propun sa faci un demers in Romania prin care ~90% dintre copii sa fie separati pe motiv de abuz.
      • -6 (8 voturi)    
        Mentalitatea (Marţi, 22 decembrie 2015, 10:23)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui jijelul , troll platit de ruznaci

        Mentatalitatea "eu te-am facut, eu te omor" traieste bine mersi in Rromanica.

        Unele tari civilizate nu asteapta ca parintii sa isi omorare copii in bataie si abia dupa aceea sa ia masuri, cum se intampla in Romanistan.

        Iar despre prozelitism, ce sa mai zic, popii fac prozelitism in scoli si mai sunt si platiti cu bani de la buget. In Romanistan nu exista prozelitism, e ceva normal ca popa si batutii in cap cu biblia sa dicteze legi si norme pt ca asa scrie in biblie.

        Ma astept ca sclavia sa devina legala in Romanistan, ca in biblie scrie ca e ok.
        • +5 (5 voturi)    
          pfuii (Miercuri, 23 decembrie 2015, 3:22)

          jijelul , troll platit de ruznaci [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          dar indoctrinat mai esti omule...
    • +6 (8 voturi)    
      incet se asterne intunericul (Luni, 21 decembrie 2015, 12:24)

      Gabriela [anonim] i-a raspuns lui SicsicSicmar1

      abuzurile care au ingrozit psihologii se refera la tras de ureche si o palmuta la fund, corectii care nu sunt deloc deplasate cand ai cinci copii de varsta apropiata si care sub nici o forma nu justifica ruperea copiilor de parintii lor. Cat despre BArnevernet e suficient sa dai un search pe internet si te inngrozesti de reputatia pe care o are aceasta institutie. Produsul perfect al lui Barnevernet este Anders Breivik. Referitor la prozelitismul religios de factura fundamentalista a se citi articolul lui Traian Ungureanu care avertizeaza despre un alt tip de fundamentalism http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-opinii_analize-20680494-traian-ungureanu-despre-corectitudinea-politica-bruxelles-felicitari-sezon-loc-craciun-fericit.htm
    • +5 (7 voturi)    
      subiect (Luni, 21 decembrie 2015, 12:52)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui SicsicSicmar1

      Mosule, punctul doi n-are nici o legatura cu subiectul, e doar ca sa creezi un cadru ostil tatalui familiei.
      Punctul 1 iarasi nu dovedeste nimic, poate insemna ca persoanele apropiate erau foarte invidioase pe aceasta familie.
      Iar pentru celelalte puncte, mai ales 4 si 5, ai ceva dovezi, surse, citate? Ca eu urmaresc foarte atent intamplarea si esti singurul care a facut aceste afirmatii. Daca poti face ceva mai multa lumina dezvoltand afirmatiile de la 4 si 5 cititorii ar fi foarte recunoscatori.
      Pana una alta sa iei copilul de la tzatza trebuie sa ai niste motive extrem de intemeiate pe care eu nu le-am vazut in presa pana acuma.
    • +3 (5 voturi)    
      da (Luni, 21 decembrie 2015, 13:32)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui SicsicSicmar1

      matale esti doar un trepadus util politicii criminale anticrestine a statului norvegian iubitor de maimute islamice. Comentariul tau este o minciuna ordinara de la un capat la altul, fapt tipic pentru categoria din care faci parte.
      Breivik,erou european.
    • +5 (7 voturi)    
      Manifestatia NU este degeaba - partea 1 (Luni, 21 decembrie 2015, 23:12)

      unraspuns [anonim] i-a raspuns lui SicsicSicmar1

      Protestul NU este degeaba.

      Un proverb spune: Răspunde nebunului după nebunia lui.
      Tu nebun nu esti, dar fracturi logice ai,
      de aceea o sa iti raspund folosind insasi argumentele tale.

      Pentru a face un comentariu de bun simt la manifestatia de la abasada Norvegiei
      trebuie sa poti raspunde da la intrebarile astea.
      Esti familist? Ai crescut macar un copil?
      Sau cresti caini si pisici si iti dai cu parerea cu privire la cresterea copiilor?

      1. A cunoaste bine pe cineva nu inseamna
      ca si intentia fata de acel cineva este buna.

      2. Ce treaba are baba si mitraliera, prozelitismul religios si acest caz din Norvegia?
      Acum motivul oficial este acela ca parintii si-au disciplinat copiii.
      Autoritatile au facut investigatii medicale si nu au gasit nici o urma de abuz.
      Intr-adevar, acuzatia initiala a fost de indoctrinare religioasa,
      si daca asa ar fi ramas, cazul era usor.(vezi mai jos de ce)

      Este Norvegia o tara democrata sau nu este?
      Norvegia declara ca este o tara democrata
      si daca este, sa respecte toate credintele.

      Daca nu este democrata sa spuna, ca sa stim cu totii.

      Este prozelitismul religios ceva rau? Nu indeamna toate religiile la prozelitism?
      Ba chiar si ateii practica prozelitismul lor.
      Si daca ateii isi practica ateismul, crestinii sa nu isi practice crestinismul?
      Mai vrei sa adaug? budistii sa nu practice budismul? Hindusii sa nu practice hinduismul?

      Nu exista ateu care sa nu isi practice ateismul.
      Daca intr-o democratie, ateii invinuiesc pe cineva (crestin, musulman, budist, hindus etc), de prozelitism,
      invinuesc, indirect, toate credintele, iar in consecinta,
      toate credintele ar trebui sa faca front comun importriva ateilor,
      invinuindu-i pe cei din urma de discriminare.

      Nu stiu daca familia s-a mutat in Norvegia ca sa "evanghelizeze paganii".
      Unde au folosit ei expresia asta? (am argumentat mai sus ca nu este ceva gresit sa evanghelizeze)
    • +4 (6 voturi)    
      Manifestatia NU este degeaba - partea 2 (Luni, 21 decembrie 2015, 23:13)

      unraspuns [anonim] i-a raspuns lui SicsicSicmar1

      Dar sotia este de nationalitate norvegiana, in Norvegia este un nivel
      de trai mai ridicat ca in Romania si nu vad de ce nu ar fi acestea un motiv pentru care s-au mutat acolo.
      Despre salariu nu-ti da cu parerea daca nu stii exact sumele.
      Ia zi si noua, cat lua la ROMATSA si cat ia in Norvegia?

      3 si 4 acelasi raspuns ca la punctul 2 +
      De cand se bazeaza o ancheta pe declaratiile minorilor,
      fara un parinte de fata sau fara un avocat al apararii conform dreptului intenational?
      Au minorii capacitatea sa discearna?
      De ce sa nu luam si in alte procese copiii ca martori,
      daca declaratiile lor sunt de incredere?
      La un moment dat al anchetei, o fata a spus ca nu stie ce sa mai inventeze.
      Singura, aceasta remarca, ar fi pus sub semnul intrebarii toate celelalte lucruri povestite de copii.

      Vad ca esti destul de bine informat, cumde nu ai aflat si acest aspect?
      Daca intr-adevar te intereseaza cazul, ai aici un video ca sa te documentezi:
      https://player.vimeo.com/video/148974393
      Dar daca nu cunosti destul de bine lucrurile, de ce te grabesti sa scrii despre ce nu cunosti?
      Sau scopul tau este sa dezinformezi?

      5. Faptul ca un judecator a dispus luarea copiilor dupa aceea,
      nu anuleaza actiunea Barnevernet-ului si nici nu da un plus de normalitate acesteia.
      Judecatorul a hotarat in functie de legile abuzive care reglementeaza
      aceste situatii si care permit chiar ca un copil sugar de 4 luni
      sa fie despartit de mama lui care il alapteaza. Crezi ca si copilul de 4 luni a fost abuzat fisic si psihic?

      Acestea se intampla in civilizatia Norvegiei.
    • +5 (7 voturi)    
      Bunul simt vs indoctrinare (Marţi, 22 decembrie 2015, 1:06)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui SicsicSicmar1

      Te indemn sa te uiti la pozele familiei care sunt acum in abundenta in mediul online. Stai cateva momente, nu o fa in graba. Ai copii? Imagineaza-ti sentimentele care le-ai avea daca ti s-ar intampla tie.
      Ti se par oamenii care sa abuze de copii? Sunt si cateva video-uri. Eu vad o familie fericita. Un cuplu frumos. Romanul are studii superioare. Nu este taran prost crescut. Arata sensibilitate, simt al decentei in situatii de disperare.

      In concluzie, mi se pare alarmant ca nu ai cautat pe net sa vezi cate mii de cazuri asemanatoare sunt care au revoltat opinia publica. Sunt rusi, americani, polonezi, indieni etc.
      Un minim de bun simt ar zice sa nu dai imediat vina pe familie dar aici a intervenit probabil mitul corectitudinii si minunatiei care o au tarile scandinave.
    • +2 (4 voturi)    
      NU! (Marţi, 22 decembrie 2015, 1:13)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui SicsicSicmar1

      Avem, deocamdata, libertatea de exprimare. Oameni ca tine ar fi dispusi sa moara pentru institutii si oganizatii robotice fara umanitate. Altii, precum cei ce au protestat, sunt dispusi sa se sacrifice pentru valori umane nu pentru un sistem birocratic. Vezi diferenta.
    • 0 (0 voturi)    
      Indoctrinare (Luni, 28 decembrie 2015, 15:23)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui SicsicSicmar1

      Daca a spune "Dumnezeu" unseamna indoctrinare, atunci romania ortodoxa de mii de ani cum o fi? Stramosii nostri, care au ramas in istorie pentru faptele lor si au mai construit biserici vechi, manastiri monument istoric au fost niste indoctrinati si incuiati?
      Nu stiu norvegienii astia mie imi par batuti in cap, iertati-ma. Au niste reguli exagerate si conceptii bizare.
      Pana si pentru fumat in timpul programului te obliga sa bati vreo 2 kilometri pana la un anumit loc dintr-un parc...pe bune, astia sunt dinga...au luat-o de mult pe campiile albastre si le zic altora "indoctrinati". Nemtii sunt mult mai normali decat ei,.
  • +8 (8 voturi)    
    Despre Barnevernet (Luni, 21 decembrie 2015, 12:02)

    jijelul , troll platit de ruznaci [utilizator]

    1. Norvegia a pierdut procese legate de Barnevernet la Curtea Europeana a Drepturilor Omului. Barnevernet este o institutie considerata abuziva de catre mai multe tari europene si nu numai. Insusi presedintele Cehiei a numit Barnevernet a fi o institutie nazista. Priviti aici cum au luat copii unei familii din Cehia. Printre putinii care au reusit sa filmeze:
    https://www.youtube.com/watch?v=yEGzBcbYWgw
    Acuzatia: cu cativa ani in urma, mult inainte de a avea copilul, mama a consumat droguri. nu i-a interesat cine este ea in prezent, s-au folosit de ce mai mica suspiciune, ca sa isi duca misiunea la indeplinire: rapirea legala de copii, pentru a putea fi dati spre adoptie.

    2. Profesori si avocati norvegieni duc campanii intensive impotriva Barnevernet. E plin internetul despre dovezi ale actiunilor lor...
    Doar un articol: http://www.tk.no/meninger/barnevern/barnevernet-og-keiserens-nye-klar/o/5-51-90364
    Aici, traducerea in engleza: http://forum.r-b-v.net/viewtopic.php?f=56&t=7980
    Extrem de interesant articolul. Arata cum functioneaza de fapt aceasta industrie.

    3. Un alt caz: unei familii din India li s-au luat cei doi copii pentru ca cel mai mare dintre ei nu stia a folosi lingura si furculita, iar fata de cel mai mic, mama nu ar fi avut suficienta afectiune. in traditia indiana mancandu-se cu mana chiar si in cele mai selecte restaurante...

    4. Cazul unei familii americano-norvegiene careia li s-a luat copilul fiindca ar fi cantarind un kilogram mai putin decat in standardele lor si ca ar fi mancat prea multe "prajituri"
    https://www.youtube.com/watch?v=N1UucuCQsRE

    5. Cazul unui lucrator social norvegian care a fost dovedit ca a mintit in fata judecatorului pentru a fi luati copii de catre Barnevernet
    http://www.thelocal.no/20150528/norways-child-protection-service-fabricated-court-evidence
  • +4 (6 voturi)    
    trist dar adevarat (Luni, 21 decembrie 2015, 13:52)

    mohan lavinia [anonim]

    am citit "protestul e degeaba" si pot concluziona ca autorul este foarte informat" tendentios" bineinteles. Daca s-ar merita, ai putea fi repede identificat (prin insasi faptul ca detii informatii locale la care nu multi au acces), chiar daca n-ai avut curajul sa te prezinti. Numai o inima de piatra te poate determina sa ai o astfel de pozitie. Dumnezeu sa aiba mila de tine; si are, deodata ce-ti permite sa arunci cu pietre.