Un roman, prieten cu unul dintre atacatorii din Paris, a povestit cum a fost amenintat de acesta: Intr-o zi va voi ucide pe toti. Ii voi duce cadavrul tau mamei tale in Romania

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 6 decembrie 2015, 17:53 Actualitate | Diasporă

Aron, un tanar roman stabilit la Paris, care a fost prieten cu Brahim Abdeslam, unul dintre autorii atacurilor teroriste din 13 noiembrie, a povestit, intr-un interviu pentru Derniere Heure si RTL, citat de Mediafax, ca a fost martorul schimbarii bruste a acestuia, ajungand sa nu-l mai recunoasca si fiind amenintat el insusi cu moartea. Brahim Abdeslam si-a detonat vesta cu explozibili la un restaurant de pe bulevardul Voltaire din Paris, in seara de 13 noiembrie. 

Romanul a declarat ca nu reuseste sa isi explice radicalizarea brusca a unui om pe care il cunostea de sase luni si ii era coleg de serviciu. 

Cei doi au fost apropiati pana in ziua in care Brahim a disparut pentru doua luni, "august si septembrie", a precizat Aron pentru cotidianul belgian Derniere Heure. La intoarcere, "nu mai era acelasi", a povestit romanul: "Esti un necredicnios, tigan de rahat", i-a spus Brahim Abdeslam lui Aron, cand l-a intrebat despre presupusa sa calatorie in Maroc. "Intr-o zi va voi ucide pe toti si daca te voi ucide, ii voi duce cadavrul mamei tale in Romania", a adaugat acesta.

Romanul a povestit pentru televiziunea belgiana RTL si cum a decurs ultima sa intalnire cu Brahim, cu cateva zile inaintea atentatului de la Paris. "A venit la mine si mi-a spus: Imi pare rau, nu stiu de ce ti-am vorbit asa": "Brahim, asta nu esti tu, nu esti persoana pe care o cunosteam", i-a spus Aron, care afirma ca Abdeslam a recunoscut acest lucru. Inaintea presupusei calatorii in Maroc, Aron a primit un cadou ciudat de la prietenul sau, o fiola de parfum. "Toata viata iti va aminti de mine", i-a spus Brahim lui Aron.

Dupa atentatele de la Paris, amintiri aparent nesemnificative au inceput sa capete alta dimensiune, precum prezenta a "trei indivizi" la cafeneaua "Les Beguines", detinuta de Brahim. Aron isi aminteste ca a surprins un dialog straniu intre Abdeslam si un individ. "Acesta l-a luat deoparte si am auzit: Termina ce ai inceput. Dupa care au continuat discutia in araba", povesteste romanul.

RTL precizeaza ca, din cauza prieteniei cu Brahim Abdeslam, Aron a fost perchezitionat in urma atacurilor teroriste de la Paris, soldate in total cu 130 de morti.



Citeste mai multe despre   









18079 vizualizari
  • +8 (14 voturi)    
    interesanta amenintare (Duminică, 6 decembrie 2015, 19:09)

    vali2 [utilizator]

    venind din partea unui "prieten". Sunteti siguri ca acest roman l-a categorisit pe bomberul asta drept "prieten"? ca atunci nici romanul asta nu-i tare iontreg cu mintea daca se aduna cu asa "prieteni"
    • +1 (1 vot)    
      Cred ca (Luni, 7 decembrie 2015, 11:27)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui vali2

      Erau prieteni *inainte* de aceasta amenintare. Lucru evidentiat chiar de articol. Titltul e intr-adevar "socant".

      Uite versiunea pe scurt:
      "a fost martorul schimbarii bruste a acestuia, ajungand sa nu-l mai recunoasca si fiind amenintat el insusi cu moartea"
      Cuvinte cheie: schimbarii bruste
      • -2 (2 voturi)    
        cand esti prieten cu genul asta (Luni, 7 decembrie 2015, 13:59)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Close

        de oameni labili psihic, ceva nu e, totusi, in regula... nu exista "schimbare brusca", exista orbi care nu vad semnele prevestitoare si nici caracterul real al celor cu care se aduna
      • +2 (2 voturi)    
        captagon (Luni, 7 decembrie 2015, 14:23)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui Close

        explicatia ar fi drogul ISIS numit captagon
  • +13 (15 voturi)    
    ? (Duminică, 6 decembrie 2015, 19:31)

    tirolez [utilizator]

    Cat de "prieten" poti sa devii cu un coleg de serviciu in 6 luni incat sa spui ca il cunosti bine in conditiile in care respectivul a mai si disparut 2 luni.
  • +20 (20 voturi)    
    Tentativa de atentat la Lufthansa, azi (Duminică, 6 decembrie 2015, 20:16)

    Cursa Frankfurt Belgrad [anonim]

    Un iordanian cu pasaport american a incercat in timpul zborului sa deschida usa avionului Lufthansa de pe ruta Frankfurt Belgrad.

    Potrivit pasagerilor sarbi el a strigat ca "vreau sa merg la Allah impreuna cu voi toti".

    A fost stopat net de echipaj si de membri ai echipei de handbal Voivodina Novi Sad aflati in avion.

    A fost legat de scaun si predat apoi politiei sarbe din Belgrad.
  • +13 (19 voturi)    
    Da, (Duminică, 6 decembrie 2015, 20:27)

    adrian88000 [utilizator]

    cam asa se intampla cu multi islamisti. Sunt pasnici, prietenosi , corecti . Si deodata, nu stiu ce se rascoleste in ei si inebunesc. Turbeaza ! Vor sa devina martiri si sa-i ucida pe " infideli ".
    Ciudata si brusca transformare. Cum se face oare ?
    • -22 (36 voturi)    
      simplu (Duminică, 6 decembrie 2015, 21:43)

      mirceax [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      cum se face? prin discriminare si stigmatizare a religiei. cand discriminarea ii duce intr-un punct in care nu vad perspective reale, ajung la radicalizare.
      • +11 (11 voturi)    
        mirceax bate campii (Duminică, 6 decembrie 2015, 22:15)

        gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui mirceax

        Discriminarea si stigmatizarea religiei sunt endemice in lume. Si totusi 99% din teroristi sunt musulmani.

        Daca discriminarea ar fi fost un factor major, ar fi existat sute de cazuri cu tigani care sa se arunce in aer prin Romania (de exemplu). Sau de penticostali, sau de martori ai lui Iehova din paturile sarace ...genul de categorii care o duc cu mult mai rau decat arabii islamo-fascisti.
      • +8 (10 voturi)    
        Nici tu nu crezi ce spui. (Duminică, 6 decembrie 2015, 23:22)

        patrick_higher [utilizator] i-a raspuns lui mirceax

        Discriminați și cu adevărat stigmatizați din cauza religiei au fost „pocăiții” români - emigrați în masă tocmai din motivul ăsta! -, ori evreii, sau protestanții din țări catolice, dar niciunul nu s-a aruncat în aer, dorind să „ia cu el” cât mai mulți dintre ceilalți.
        Așa că asta e o scuză mai mult decât jalnică. Vezi dacă ai alta.
        • +4 (4 voturi)    
          stigmatizati si discriminati religios (Luni, 7 decembrie 2015, 10:42)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui patrick_higher

          au fost armenii din Imperiul Otoman, dupa primul razboi mondial. Au fost victime ale pogromului turc, au murit peste 1 milion, Puterile antantei le-au promis un stat mare,....turcii nu si-au respectat angajementele si i-au izolat intr-un stat cu o suprafata de aprox 12% din suprafata Romaniei.
          Si totusi nu am auzit de nicun atentat areman, nici la Ankara, nici la Istanbul, nici in alta parte.
      • +9 (11 voturi)    
        Du-te ma de-aici (Luni, 7 decembrie 2015, 0:07)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui mirceax

        Nu i-a stigmatizat nimeni...sunt ei slab de inger. Iar tu, mosule, un ignorant.
      • +1 (3 voturi)    
        Discriminare ? (Luni, 7 decembrie 2015, 15:15)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui mirceax

        Te referi la discriminarea crestinilor in Europa ?
        Da, crestinii nu mai au voie sa vada un clip de Craciun la cinema ( Anglia ) ca sa nu-i ofenseze pe musulmani. Elevi crestini din Franta nu mai au voie sa manance carne de porc , din acelasi motiv. Sunt numeroase alte exemple. Iar musulmanii au TOATE drepturile. De la a umbla pe stada infasurate in negru ( femeile ) pana a a-si pune dinamita pe burta. Nu vad discriminarea musulmanilor.
        Daca tu o vezi, arata-mi-o si mie !
        • -1 (1 vot)    
          Dar (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:37)

          tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          Dar ai vazut vreun clip de Ramadan la cinema in Anglia ?


          M-ai scutiti-ma cu prigoana crestinilor ca nu tine ! De ani de zile ne bagati pe gat religia, chit ca unii sunt de alta religie sau atei si nu v-a pasat.
    • +1 (1 vot)    
      Relativ simplu (Marţi, 8 decembrie 2015, 10:05)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Psihicul uman e o chestie deosebit de fragila, chiar daca nu ne dam seama de asta in mod uzual. Un efort concertat de corupere mai intotdeauna da rezultate. Mai ales daca la el contribuie tot grupul in mijlocul caruia te afli. Daca toti cei din jurul tau iti spun zi de zi, minut cu minut aceeasi chestie, si se manifesta constant ca si cand aceasta ar fi reala, nu reusesti prea mult sa-ti pastrezi gandirea rationala, cata vreme de la bun inceput nu le pui la indoiala buna credinta si intentiile. Chiar daca initial judeci altfel, in timp ajungi sa te consideri de-a dreptul vinovat pt. asta, si ajungi sa promiti gesturi extreme ca sa compensezi vina asta. Gesturi de genul vestei cu explozibil.

      Chestie care dupa parerea mea ar trebui sa dea de gandit autoritatilor europene. In mod evident, influenta gruparilor extremiste islamice in tarile occidentale e suficient de mare incat ajunge sa corupa si oameni normali, cu capul pe umeri, care in conditii normale ar fi cetateni cat se poate de cinstiti si la locul lor.
  • +8 (16 voturi)    
    Pfff (Duminică, 6 decembrie 2015, 20:34)

    RedGuard [utilizator]

    Ăsta n-a auzit de România.

    Băi, teroriștilor! Noi ne omorâm singuri! Voi doar ne-ați încurca.
  • -23 (27 voturi)    
    ... (Duminică, 6 decembrie 2015, 20:45)

    Anonimi [anonim]

    propaganda masonica continua. texte mincinoase neacoperite de probe patrund nestingherite in subconstientul maselor indoctrinate de catre massmedia detinuta 100% de israhellieni. frica, frica, frica!!! control, control, control!!!
    • +5 (5 voturi)    
      Parca traiesti pe alta lume. (Duminică, 6 decembrie 2015, 22:16)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Anonimi

      Spui numai tampenii. Aproape toata presa vest-europeana e anti-Israel.
    • +7 (7 voturi)    
      Aici nu e vorba (Luni, 7 decembrie 2015, 0:09)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Anonimi

      De efect (frica). Aici este vorba de unealta (musulmani radicalizati) cu care se induce acest efect. Acea unealta este f reala.
    • +6 (6 voturi)    
      Aa este, (Luni, 7 decembrie 2015, 8:08)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Anonimi

      toti sunt masoni: turcii, rusii, americanii, israelienii, masonii, sauditii, romanii, martienii, masonii.. masonii.. aia in halate alba etc...
  • +13 (21 voturi)    
    Prieten? (Duminică, 6 decembrie 2015, 21:34)

    Je__ [utilizator]

    Da ce notiuni de prietenie are romanul asta?

    Cum adica prieteni si ala ii spune ca ii trimite cadavrul in sac la masa?


    Probabil ati vrut sa ziceti un cunoscut...ca eu nu numesc relatia de mai sus prietenie.
    • +9 (9 voturi)    
      Este o situatie destul de des intalnita (Duminică, 6 decembrie 2015, 22:28)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Se intampla adesea. Inainte sa inceapa destramarea Iugoslaviei, in Bosnia, de exemplu, erau destule prietenii intre vecinii sirbi croati sau musulmani bosniaci: se ajutau reciproc, se intalneau in familie, mergeau impreuna la cate o nunte, jucau table in fata blocului si asa mai departe. Ca dupa aceea, cand conflictul interetnic i-a radicalizat, sa se omoare intre ei.
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Luni, 7 decembrie 2015, 10:36)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bucur

        Macar aia se stiau de-o viata, erau vecini, nu un individ pe care l-ai cunoscut 2 luni intr-o tara straina, dupa care a disparut 2 luni si l-ai mai vazut inca 2.