Politia din Londra a plasat un panou de avertizare pentru hotii de buzunare, cu un mesaj in limba romana

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 30 decembrie 2014, 10:33 Actualitate | Diasporă

Mesaj de avertizare in romana la Covent Garden
Foto: Captura Evening Standard
In preajma Craciunului, anticipand agitatie pentru cumparaturile de sarbatori, politia metropolitana din Londra a instalat in Covent Garden un panou de avertizare pentru hotii de buzunare scris in limba romana, intrucat peste jumatate din hotii de buzunare din aceasta zona sunt romani, scrie presa londoneza.

"Ofiteri de politie in civil opereaza in aceasta zona"  este mesajul plasat langa intrarea la metrou Covent Garden, scris pe fond galben.

Un purtator de cuvant al politiei a declarat, potrivit Evening Standard: "Pentru a contracara infractionalitatea, politstii din Westminster folosesc o serie de tactici, printre care folosirea de panouri in diferite limbi, prin care oamenii sunt avertizati cu privire la hotii de buzunare si asigurati ca exista politisti in zona".

Daily Mail scrie ca o minoritate de romani este responsabila, in toata Marea Britanie, de cersetorie agresiva, furt de buzunare si frauda, insa problemele sunt acute mai ales in Londra.

Potrivit acestui cotidian, in 2014 cifrele arata ca jumatate din hotii de buzunare de la metrou au fost romani.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

10344 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Buna asta (Marţi, 30 decembrie 2014, 10:41)

    cmg_george [utilizator]

    Buna asta dar... "manca-ti-as ochii si portofelul" tziganii nu stiu sa citeasca!
    • -2 (2 voturi)    
      care tigani?.. (Miercuri, 31 decembrie 2014, 0:14)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui cmg_george

      tiganii cersesc, dar nu pot fura pentru ca ies in evidenta. hotii de buzunare carora le este adresat panoul sunt aceiasi pe care ii vezi vara pe Westminster Bridge si Pont d'Iena in Paris cu alba-neagra... sunt spalati, curati.. ii dau de gol doar romgleza chinuita si indicatiile in limba romana pe care sefii le striga fara jena in mijlocul multimii de turisti - care e tinta, cine sa ii distraga atentia, etc. nu sunt tigani...
  • +6 (10 voturi)    
    De ce in limba romana? (Marţi, 30 decembrie 2014, 10:46)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E simplu: Romania e tara hotilor. Toti stiu ca e guvernata de un hot plagiator, in cirdasie cu unul electoral, ca fostul premier e un puscarias de drept comun, ca asa-zisul psd e o adunatura de mafioti, iar Parlamentul e plin de penali. Cei care au onoare in ei au plecat din tara, scuipind in urma, dar iata, si acum trebuie sa mai suporte rusinea de a se fi nascut aici. Un popor care fura pina si sinle de cale ferata sau cabluri electrice nu poate alege deceit hot
  • +9 (9 voturi)    
    problema (Marţi, 30 decembrie 2014, 10:46)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    este legea prea blanda cu asemenea infractiuni...oriunde legea nu sanctioneaza corespunzator comportamentul deviant, infractiunile minore infloresc iar infractiunile cu grad ridicat de periculozitate dospesc in spatele acestor infractiuni banale...panourile nu vor rezolva nimic atata timp cat riscurile meseriei sunt minore in raport cu rezultatele obtinute!
  • -6 (8 voturi)    
    retaliation (Marţi, 30 decembrie 2014, 10:52)

    Mazeta [utilizator]

    Țara noastră a trecut deja la represalii. Multe bănci și corporații din România au pe ușă cuvintele „push” și „pull”, sugerându-se în felul acesta că majoritatea infractorilor din această zonă sunt anglo-saxoni.
    • +1 (1 vot)    
      Oh, Doamne! (Joi, 1 ianuarie 2015, 19:39)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Dac-as avea noroc de bani ca de prosti, l-as fi facut pe jiji, gradinarul meu personal....
  • -2 (2 voturi)    
    corectie (Marţi, 30 decembrie 2014, 11:20)

    srpc [utilizator]

    nu romani, ci tigani proveniti din Romania! e nitel cu totul altceva.
    • +3 (3 voturi)    
      Eroare (Marţi, 30 decembrie 2014, 14:19)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Eroare bibicule: marii hoti sunt romani. Nastase, Ponta, Becali, Voiculescu, nu sunt rromi. Zecile de parlamentari penali si baronii locali sunt ROMANI si alesi de ROMANI ! O tara condusa de un hot plagiator nu poate fi privita decit ca o tara de hoti, nu de tigani.
  • -2 (4 voturi)    
    anuntul in limba romana (Marţi, 30 decembrie 2014, 11:53)

    angiara [utilizator]

    E frumos si chiar magulitor sa vezi efortul facut de politia londoneza de a invata limba noastra! Sa cred oare ca Limba Romana a devenit limba de circulatie internationala, sau ca englezii au oarece cu poporul nostru? Oare toti hotii sunt romani? Sau ministerul de externe nu are romani pe statele de plata? Ce pot eu crede, acum in prag de an nou?
    La multi ani si dumneavoastra, stimati politicieni care alta treaba nu ar trebui sa aveti decat sa ne aparati demnitatea nationala!
    Vestea buna este ca politia londoneza, probabil ca plateste o taxa pentru acel minunat afis!
  • +1 (7 voturi)    
    In realitate (Marţi, 30 decembrie 2014, 12:08)

    UpNext [utilizator]

    ...majoritatea "romanilor" infractori sunt tigani, dar mentalitatea britanicilor, fost imperiul cu subiecti multietnici, exclude diferentierea pe baze etno-rasiale.

    Si uite-asa ne intarim pozitia neinvidiabila de "oi negre ale Europei", acumuland " valori nationale" precum coruptia, hotia, cersitul si minciuna, toate acestea ambalate in mistocareala si caterinca......
  • +3 (3 voturi)    
    Mesaj pentru hoti: (Marţi, 30 decembrie 2014, 13:09)

    canuta [utilizator]

    veniti fraierilor acasa si intrati in parlament,guvern si administratii.Puteti face acelasi lucru, nu va va deranja nimeni cu nimic si nici nu veti sta cu saptaminile sau lunile la bulau,pierzind in acest fel din timpul pentru productie!
    • 0 (0 voturi)    
      Ai uitat sa le zici (Marţi, 30 decembrie 2014, 20:43)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui canuta

      ca se mai bucura si de imunitate! Una.
      A doua astia din parlament nu fura portofele si smart phonuri. Astia cand fura nu se incurca: 43,000 de hectare de padure dintr-un condei.
  • +2 (6 voturi)    
    Ofiteri antiterorism supravegheaza aceasta zona. (Marţi, 30 decembrie 2014, 13:19)

    Trojan.H [utilizator]

    Daca pentru hotii de buzunare problema s-a rezolvat sper sa apara si ceva pentru baietii cu bombele:
    ضباط الإرهاب يشرف هذا المجال.
  • -2 (6 voturi)    
    Panouri de avertizare (Marţi, 30 decembrie 2014, 15:30)

    un Revoltat [utilizator]

    Ar mai trebui acești "domni" xenofobi sa menționeze si faptul ca ne-au distrus industria cu scopul ca noi sa devenim piața de consumatori pentru produsele lor!
    Pe de alta parte, ei-care se bat cu cărămida in piept- ar trebui sa inițieze măsuri reale pentru soluționarea situației imigranților si chiar a romilor (altele decât cele de pana acum). Sa nu mai arate cu degetul spre statele de reședința ca niște impotenți si sa treacă la treaba, sa aplice măsuri de integrare,asa cum o fac si cu cei veniți din afara UE, ca doar e plină Anglia de cetățeni de culoare. Aia s-au născut acolo? Am ajuns de rasul tuturor politicienilor de rahat din Europa. De ce nu pun si afișe împotriva posibililor autori de acte de terorism?
    Ar trebui sa punem si noi afișe in limba engleză : atenție ! In aceasta țara e posibil sa găsiți pedofili englezi la tot pasul! Nu va temeți ! Au treaba doar cu copiii!...
    • -2 (4 voturi)    
      Bravo (Marţi, 30 decembrie 2014, 17:35)

      BicăMarin [anonim] i-a raspuns lui un Revoltat

      Bravo!
      Ma bucur cind mai vad si oameni care gindesc.
      Ai scos in evidenta esentialul.
      Ma intristeaza cei indoctrinati politic idiferent de apartenenta atunci cind dau vina pe cei care au alta optiune politica decit ei, nefiind capabili sa constientizeze ca politicienii romani sunt toti la fel, indiferent de culoarea politica: niste gasti care urmnaresc numai interesul personal indiferent daca incalca sau nu legea.
    • -1 (3 voturi)    
      Pedofilii n-au natie (Marţi, 30 decembrie 2014, 19:52)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui un Revoltat

      Stai linistit sau ingrijorat, colcaie romania de ei, doar uita-te in jur si vezi cate minore gravide sunt.
      Cat despre pickpockets-ii din Londra, mergi prin statiile de metrou si ciuleste urechea. Nu o sa-ti fie mare mirarea cand o sa-i auzi cum se organizeaza ciripind, culmea, in romaneste...nu in tiganeste.
      Tiganii is specializati in altele...cum ar fi cersetoria. Smecherii de cartier is aia care tintesc buzunarele...smecherii care te fac sa iei taxi-ul.
  • +3 (3 voturi)    
    e veche (Marţi, 30 decembrie 2014, 20:29)

    ClaudiuNedelciu [anonim]

    asta cu panouri in limba romana e veche, era deja in vigoare acum ceva ani. era scris si in poloneza, si in rusa si in alte limbi deci nu suntem asa de speciali. oricum in centrul londrei vezi numai cete de tigani care incearca sa-i tepuiasca pe turisti la alba neagra
    • 0 (0 voturi)    
      Nu mai este nimeni in Londra... (Luni, 5 ianuarie 2015, 5:18)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui ClaudiuNedelciu

      ...care sa faca niste poze cu "porumbeii" la 'lucru'???

      Sa le puna pe Internet, dupa care sa le trimita la Scotland Yard!
  • +2 (2 voturi)    
    hoti. (Miercuri, 31 decembrie 2014, 10:46)

    dacianus [utilizator]

    in fiecare zi vedem cu ochii nostri cate o hotie, la tv sau la munca,sau pe strada, incat am ajuns sa ne resemnam cand altii ne spun hoti,...furam atunci cand parcam pe aiurea masina si punem avariile, furam cand parcam pe locurile pt persoane cu dizabilitati,furam atunci cand tinem locul la rand pana vine caruciorul(asta e de sezon),furam atunci cand aratam ca ne grabim in localitati si mergem cu 80,dar continuam cu 80 si inafara localitatii,furam, furam,furam,...si ne mai miram ca ne spun altii hoti,.. eu de aia am ales un"" neamt"",poate ne trezim.