Ambasadorul Romaniei la Roma il pune in cauza pe Titus Corlatean: Ambasada si consulatele au propus organizarea a 66 de sectii de votare in Italia, ministrul a aprobat, prin ordin, doar 51 de sectii, dintre care una intr-o zona fara romani

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 17 noiembrie 2014, 19:48 Actualitate | Diasporă

Cozi la vot in Italia
Foto: Hotnews
Ambasadorul Romaniei la Roma, Dana Constantinescu, dezvaluie, luni seara, intr-un comunicat postat pe pagina de Facebook a misiunii diplomatice romanesti, ca "misiunile diplomatice si consulare din Italia au propus organizarea a 66 de sectii de votare", propunerile initiale ale Ambasadei si consulatelor tinand cont de datele privind concentrarile majore de romani din Italia. "Raspunsul de la Bucuresti, prin care au fost aprobate prin ordin al ministrului doar 51 de sectii, nu a tinut cont de aceste propuneri. Pentru a exemplifica, de la Bucuresti s-au primit instructiuni pentru organizarea unei sectii pe care nu am propus-o, si anume la Sondrio, unde in primul tur de scrutin s-au prezentat doar 48 de alegatori!", anunta ambasadorul Romaniei la Roma. Ordinul ministrului la care face referire ambasadorul Dana Constantinescu a fost semnat de Titus Corlatean.

Potrivit ambasadorului, la CG Torino au fost propuse, printre altele, doua sectii de votare, dar si altele in Regiunea Piemonte care ar fi redus din fluxul de votanti al singurei sectii aprobate in sediul CG Torino, propuneri respinse la Bucuresti.

Dana Constantinescu subliniaza ca "In calitate de ambasador al Romaniei in Italia am tot respectul pentru dreptul de vot al cetatenilor romani din Italia, iar efortul nostru organizatoric a permis votul in Italia a peste 95.000 de romani in ciuda limitarilor existente. Insa din pacate, suntem criticati pe nedrept pentru aspecte care nu tin de competenta noastra: in zona de competenta in care a organizat procesul de votare, Ambasada Romaniei a propus organizarea a 22 de sectii de votare din care au fost aprobate de la Bucuresti doar 12."

Ambasadorul Romaniei la Roma aminteste ca misiunile diplomatice si consulare "nu au niciun fel de competenta in reglementarea cadrului legal privind organizarea alegerilor in strainatate - numarul de sectii de votare, ora de inchidere a acestora sau desemnarea membrilor comisiilor electorale - elemente care au generat cele mai aprinse polemici. Misiunile diplomatice si consulare au exclusiv competente logistice, punand in practica instructiunile venite de la Bucuresti."

Dana Constantinescu explica si faptul ca, potrivit cadrului legal in baza caruia functioneaza comisiile din cadrul sectiilor de votare din strainatatea, presedintele sectiei de votare, care este angajat MAE, precum si membrii sectiei de votare, care sunt de regula cetateni romani din tara-gazda, nu pot decide "sub nicio forma" prelungirea orarului de vot, aceasta fiind decizia exclusiva a Biroului Electoral pentru Strainatate. Ambasadorul roman adauga ca "Un alt aspect foarte important este acela ca membrii sectiilor de votare au fost propusi de partidele politice, iar atunci cand acestia au ales sa absenteze, propunerile misiunilor diplomatice de inlocuire a acestora cu personal calificat nu au fost aprobate de BES."

Dana Constantinescu face referire si la interventia fortelor de ordine italiene, care in unele cazuri au intervenit cu gaze lacrimogene pentru a ii imprastia pe romanii care protestau din cauza ca nu au apucat sa voteze pana la ora inchiderii sectiilor, cu toate ca statusera la coada ore intregi: "In ceea ce priveste fortele de ordine italiene, acestea au obligatia de a asigura securitatea unei misiuni diplomatice sau sectii de votare, si isi reconfigureaza dispozitivul in baza propriilor evaluari. Aceste evaluari au fost influentate, din informatiile transmise de la Consulatul General Torino, de faptul ca au fost ocupate in mod violent spatii cu alta destinatie decat cea de spatii de votare."

Dana Constantinescu incheie spunand ca presedintii si membrii sectiilor de votare, "in ciuda efortului extraordinar pe care l-au depus, s-au aflat in situatii de tensiune timp de 20 de ore, procesand in sectiile din orasele mari in medie circa 2900 de votanti, ceea ce se traduce prin 7 votanti la fiecare 2 minute. Acesti oameni au fost in permanenta sub presiune, iar adesea amenintati si chiar agresati fizic." In aceste conditii, spune ambasadorul Romaniei, dezbaterea publica pe acest subiect "trebuie sa ia in considerare efortul deosebit al unor persoane care nu sunt responsabile pentru deficientele reale ale votului in strainatate".






















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

16824 vizualizari

  • +23 (27 voturi)    
    Bine ca nu le-au pus pe toate pe insule (Luni, 17 noiembrie 2014, 19:52)

    CristiC. [utilizator]

    Sa oblige lumea sa vina cu ferry-ul. Frumos, romantic, art nouveau.

    Ce se mai grabesc toti sa toarne acum. Dar cand era discutia despre marirea numarului de sectii, unde era aceasta doamna? Dupa razboi toti sunt viteji. Si Mircea Badea credea ca e Bruce Lee.
    • +4 (10 voturi)    
      dober dan! (Luni, 17 noiembrie 2014, 21:27)

      c397f144 [utilizator] i-a raspuns lui CristiC.

      Stiu ca e greu de crezut un forumist pe cuvant, dar dna Dana Manuela Constantinescu e un exemplu de ambasador. Comunitatea de romani din Italia e prea numeroasa ca Excelenta Sa sa se implice direct in problemele fiecaruia, dar in alt context sunt sigur ca ar face-o.

      Mesajul acesta e de fapt pt dumneaei sau pentru oricine altcineva din staff-ul ambasadei care va citi presa. Cred ca au muncit pe rupte pentru aceste alegeri si merita aprecierea noastra.
      • 0 (6 voturi)    
        Ghinion (Marţi, 18 noiembrie 2014, 3:10)

        HalikiBuliki [anonim] i-a raspuns lui c397f144

        Doamna sa fie rechemata de la post. A stat ca popandaul pana acum si acum are tupeu...GHINION...si-a acoperit sefii si acum vine cu explicatii...prea tarziu...GHINION...sa fie trimisa acasa...
      • 0 (2 voturi)    
        Mesaj pt d-na ambasador (Marţi, 18 noiembrie 2014, 10:37)

        soringusar [utilizator] i-a raspuns lui c397f144

        Stimata doamna ambasador

        ieri seara pe unul din posturile de stiri din RO a aparut informatia ca in Italia o romanca a fost impinsa in fata unui tren . Ea a fost salvata in ultimul moment de un sicilian , conform postului de stiri , ceea ce ma face sa cred ca intamplarea ar fi avut loc prin insula.
        Haideti sa-l identificam pe acel OM si sa-i multumim oficial la ambasada pt gestul lui.

        Despre partea votarii numai cine nu a trecut prin asa ceva nu stie ce greu este sa "colaborezi" cu sefi marginiti si slabi la minte dar carieristi. Se aude d-le Corlatean ?
  • +31 (31 voturi)    
    Pai hai sa facem dreptate (Luni, 17 noiembrie 2014, 19:55)

    potaissa [utilizator]

    Atat Corlatean cat si Melescanu la bulau. Si Ponta oricum...off era sa-l uit si pe Dragnea!
    • +10 (10 voturi)    
      de ce la bulau..trebuie sa le multumim.. (Luni, 17 noiembrie 2014, 22:10)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      pai , javrele, daca organizau cum trebuie alegerile in strainatate, acum presedinte era escrocul plagiator...pt ca aceasta impiedicare de a vota , i a facut pe romanii din tara sa iasa mai multi la vot ( in special pe tineri )....
    • +3 (3 voturi)    
      OK? (Marţi, 18 noiembrie 2014, 8:08)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      Victor Ponta, 3 noiembrie: ”Am spus clar azi: ministrul de Externe, secretarii de stat, ambasadorii, pe 16 noiembrie, la ora 21.00, dacă există un singur român care nu votează în diaspora, pleacă toţi!”.

      Victor Ponta, 17 noiembrie, ora 15.30: ”O sa încerc să salvez prestigiul MAE, o instituţie fundamentală a statului român. Domnul Meleşcanu a venit în ultimul moment, a făcut tot ce putea să facă, nu a venit ca să rămână ministru de Externe, ci a încercat să ajute pe ultima sută de metri”.

      DECI.????
  • +16 (20 voturi)    
    Resprect (Luni, 17 noiembrie 2014, 19:56)

    Veneto [utilizator]

    Tot respectul pentru ambasadoarea Romaniei in Italia, doamna Dana Constantinescu. Poate fi un model pentru ambasadori de implicare activa pentru binele comunitatii.
  • +22 (22 voturi)    
    sa fie oare rea vointa ? sabotaj a zgorlateanului (Luni, 17 noiembrie 2014, 19:57)

    mnicku [utilizator]

    urmeaza oare o comdamnare istorica pentru gasca de infractori din guvern incepind cu primul mincinos .

    Cert e ca trebuie sa fie condamnati la inchisoare cei vinovati.
  • +29 (29 voturi)    
    DO-SAR PE-NAL (Luni, 17 noiembrie 2014, 19:58)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    numitul victor-viorel ponta a incalcat cu premeditare dreptul constitutional de vot, prin orice mijloace, ba chiar a avut nesimtirea sa se autodenunte in direct:
    "RARES BOGDAN: Cine va fi vinovat daca nu vor vota cei din diaspora?
    VICTOR PONTA: EU VOI FI VINOVAT, ca sa fie multumit domnul Iohannis."

    bah procurorule, "eu VOI fi vinovat" e diferit de "eu AS fi vinovat" = premeditare.

    Astept sa inceapa anchetele privind SI frauda de la alegerile prezidentiale. SI, bineinteles, astept o ancheta cu finalizare, ca doar romanii nu platesc taxe si impozite degeaba, ci vor sa vada infractorii la puscarie! Frauda la vot e problema de siguranta nationala!
  • +10 (10 voturi)    
    calcul (Luni, 17 noiembrie 2014, 20:01)

    Arl [utilizator]

    Ar fi fost încă „15 secții cu 7 cabine fiecare, adică 105 în total. Cu o medie de 2 minute de persoană,ar fi votat vreo 44 000 de oameni.
  • +8 (18 voturi)    
    Doamnă ambasador, eşti parşivă... (Luni, 17 noiembrie 2014, 20:16)

    felis_tigris [utilizator]

    ...chestia asta trebuia să o dai pe guşă, nu acum, când ţi-e frică de pierderea funcţiei, ci atunci când trebuia, pentru binele României. Dacă erai bărbat, ţi-aş spune acum: hai sictir!
    • +2 (8 voturi)    
      Corect (Luni, 17 noiembrie 2014, 20:45)

      feisbuk [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

      Foarte parsiva.
    • +3 (7 voturi)    
      stati putin (Luni, 17 noiembrie 2014, 22:44)

      GTT [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

      Daca ambasadoarea a propus mai multe sectii si nu s-au aprobat, ce vina are?. Asemenea propuneri se fac prin telegrama si nu se dezvaluie in mod normal.
      • 0 (4 voturi)    
        hmmm (Marţi, 18 noiembrie 2014, 4:23)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui GTT

        si acum i-a venit dezlegarea? :D
    • +4 (4 voturi)    
      Exact (Marţi, 18 noiembrie 2014, 8:32)

      Primul [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

      ..asta e si parerea mea. A tacut ca poate iese Ponta si s-a scos. Acum ca e sub lupa, face pe eroina :))))
  • +10 (10 voturi)    
    NU va e rusine, domnilor care ne guvernati (Luni, 17 noiembrie 2014, 20:20)

    dragos7475 [utilizator]

    ca mintiti un popor intreg intr-un mod atat de grosolan ? NU va ajunge ? NU va este sila de voi ? Când o sa invatati sa ne respectati pe noi,astia pt care votul nu este o lozinca ? Veti primi ce meritati ! Un VOT peste BOT.
  • +18 (18 voturi)    
    Ar fi normal ca Ponta sa demisioneze (Luni, 17 noiembrie 2014, 20:23)

    Andrei Bz. [anonim]

    Ar fi normal ca Ponta sa demisioneze pentru ca:

    1.) Votul din diaspora a fost suprimat voit atat in turul I cat si in turul II - lucrul asta e vizibil pentru oricine care nu are ratiunea suspendata fie din motive ideologice fie dintr-o incercare nefericita de a parea cat mai echidistant

    2.) Ponta a zis el insusi in dezbaterea cu Iohannis ca el va fi raspunzator. Nu ca trebuia sa o spuna, ca stiam ca doar el le-a organizat.

    Daca nu isi da demisia, inseamna ca:

    1.) Dincolo de presedintie, altceva in plus nu prea am castigat
    2.) Nerusinarea PSD va reveni in forta in cateva luni prin refuzul de a permite votul prin corespondenta/electronic/etc. si multe alte lucruri
    • +6 (6 voturi)    
      cum e cu demisia? (Luni, 17 noiembrie 2014, 21:06)

      GeorgeIstr [anonim] i-a raspuns lui Andrei Bz.

      Deci si Melescxanu si Tonta au spus ca vor demisiona daca un singur om nu va vota desi s-a prezentat la urna. Cum ramane cu miile care au stat in frig, care au fost atacati de scutieri, care au primit gaze lacrimogene? Ei nu sunt unul ci sunt extrem de multi. Dar ce sa te astepti de la niste mincinosi ordinari
  • +16 (16 voturi)    
    Alo Parchetul !? (Luni, 17 noiembrie 2014, 20:25)

    doe.john [utilizator]

    Se sesizeaza cineva din oficiu pentru incalcarea vreunei legi cu miile de oameni care nu au apucat sa voteze din lipsa sectiilor de votare? Mai ales ca la toti 3( Melescanu, Stanoevici si Ponta) li s-a cerut in mod repetat sa faca ceva. Ei, uite ca n-au vrut sa faca!

    Macar parchetul sa faca ceva;in avocatul poporului, Ciorbea, si asa nu avem nici o baza.
  • +16 (16 voturi)    
    bun (Luni, 17 noiembrie 2014, 20:28)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    deci avem elementele constitutive ale infractiunii comise de Corlatean. Asteptam DNA, judecata cu celeritate maxima (au fost incalcate drepturile fundamentale ale catorva zeci de mii de oameni).
  • -1 (7 voturi)    
    Dupa razboi, multi viteji se arata (Luni, 17 noiembrie 2014, 21:13)

    DAR [utilizator]

    Dna ambasador, acum ca a vazut ca nu a castigat Ponta, iese in fata, oricum fara efect. Trebuia spuna asta inainte daca avea intentii bune.
  • +6 (8 voturi)    
    Jigodia dela Consulat TORINO (Luni, 17 noiembrie 2014, 21:19)

    dvas [utilizator]

    Cine a fost banditul de consul de la Torino. Toti acesti consuli sunt in subordinea SIE deci a seniluli de Melescanu> Daca e asa de corecta de ce nu se delimiteaza de leprele lui Melescanu
    • +7 (7 voturi)    
      ai fi surprins (Luni, 17 noiembrie 2014, 23:45)

      Adrian_. [utilizator] i-a raspuns lui dvas

      sa afli cine este consul la Torino.

      nimeni altul decat tatal Alexandrei Dinu, fosta sotie a lui Mutu. Ofiter in Ministerul de Interne, apropiat PSD.

      Boc a incercat sa il scoata din circuit da nu a reusit.

      http://stirile.rol.ro/martorul-milanez-consulul-tiberiu-dinu-audiat-ca-martor-la-dna-in-dosarul-dgipi-241214.html
      • +4 (6 voturi)    
        Banditul deConsul TORINO (Marţi, 18 noiembrie 2014, 1:10)

        dvas [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

        Multumesc pt info
  • +6 (10 voturi)    
    Ambasadori la doua capete (Luni, 17 noiembrie 2014, 21:28)

    Puiu Vladare [utilizator]

    Doamna Dana Constantinescu a ajuns ambasadoare din pozitia de secretara la Ministerul Trnsporturilor condus de Traian Basescu. Intai in Slovenia, apoi in Italia.

    Dansa avea datoria morala sa il informeze pe Traian Basescu, daca nu mass-media, cum ca MAE nu doreste sa suplimenteze sectiile de votare din Italia!!! Tacerea doamnei ambasadoare nu denota decat faptul ca a incercat sa joace la doua capete si acum simte nevoia sa se disculpe!

    Toti ambasadorii care sunt in pozitii acum sunt pusi de Basescu si chiar daca Corlatean a refuzat sa suplimenteze numarul sectiilor de vot, aveau datoria fata de tara, fata de cel ce i-a propus in posturi, adica Traian Basescu sa informeze si sa ia masuri inainte ca ceva sa se intample, nu dupa. "Luni seara pe Facebook nu scuza nimic!" Cel mult, indica o suspecta joaca la doua capete, joaca care n-a iesit.

    Doamna Constantinescu, joaca de ambasadorii s-a incheiat! Datoria dumneavoastra era fata de tara si romanii care traiesc in tara unde activati. Nimeni nu stie cu cine vroiau sa voteze, puteau sa fie toti votanti Ponta. Si ei aveau dreptul sa voteze. Gestul dumneavoastra e tardiv si meritati sa fiti destituita PRONTO!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Victoras te-ai saturat de popcorn ? (Luni, 17 noiembrie 2014, 22:02)

    dragos7475 [utilizator]

    Alo, Parchetu, DNA se sesizeaza cineva ?
    Investigati frada incalcarea dreptului la vot s,i sanctionati vinovatii care vor sa ne abureasca acum si ne servesc scuze penibile, când o tara intreaga a tras nenumarate semnale de alarma si i-a rugat sa aiba grija ca in turul doi romanii asa nu fie umiliti la vot. Iar ei au furat tot ...
    Dragilor aflati ca, votul nostru nu-l furati !
  • +5 (7 voturi)    
    funny (Luni, 17 noiembrie 2014, 22:13)

    Adrian_. [utilizator]

    a auzit un zvon ca ar fi schimbata si s-a activat.

    cineva sa o informeze ca am votat pentru Romania lucrului bine facut, nu pentru Romania bunelor intentii.

    sa speram ca doamna va zbura din postul de ambasador cat mai repede.
    • +5 (7 voturi)    
      ...CURATENIE PRIN CANCELARIILE LUMII (Marţi, 18 noiembrie 2014, 2:59)

      Jupanu1970 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

      ..amice sunt de acord cu tine ...numai eu stiu cite lupte am avut cu papusoii astia din misiunile diplomatice. La Milano am avut meci greu cu familia Buje cind era consul acolo, iar acum am dat de aceles spirite aici in Toronto.
      ...Victore pe mine ma apuca o sila....
  • +3 (5 voturi)    
    66 secrii propuse in turul II, dar in turul I (Marţi, 18 noiembrie 2014, 1:20)

    muzungu [utilizator]

    Draga Alina,

    Cheia in care se citeste comunicatu ambasadei este "încă dinainte de cel de-al doilea tur de scrutin, având ca sursă autoritățile locale italiene și asociațiile românești, misiunile diplomatice și consulare din Italia au propus organizarea a 66 de secții de votare. "

    Deci au propus 66 DUPA fiascosul din turul I. Intrebarea e: ptr turul 1, ce-au propus, cate? Si apoi, cand au primit raspunsul cu 51 sectii ptr turul II, au avertizat Bucurestiul k nu se poate, care vor fi efectele posibile, etc?

    Sincer, par sa mai fie chestii nespuse in comunicatu asta luung.
  • +6 (6 voturi)    
    Pai e simplu! (Marţi, 18 noiembrie 2014, 2:20)

    Sthelian [utilizator]

    Trimiteti la Hotnews documentul prin care ati cerut 66 de sectii si locatia lor.
    Si apoi explicati de ce n-ati repetat cererea si pentru turul II.
    Dar pe scurt...
  • +4 (6 voturi)    
    demisia (Marţi, 18 noiembrie 2014, 2:42)

    IonutRoman [anonim]

    de ce doar acum vine informatia aceasta si nu inainte de turul 2?
    demisia.....trebuie facuta curatenie generala....si acum e momentul cat sunt inca in picaj criminalii care au distrus aceasta tara de 25 de ani....toti...
    • 0 (0 voturi)    
      nu (Marţi, 18 noiembrie 2014, 13:35)

      WilliamPadina [anonim] i-a raspuns lui IonutRoman

      nu cred ca veti vedea asa ceva :)
  • +1 (3 voturi)    
    catzea! (Marţi, 18 noiembrie 2014, 6:44)

    dan_costea [utilizator]

    Catzeaua schelalaie dupa ce Mongo a pierdut, dar a tacut ca un zid cand Mondo era pe cai mari.
  • +2 (2 voturi)    
    Korlatean penal (Marţi, 18 noiembrie 2014, 8:31)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Prin urmare, T. Korlatean a ingradit cu buna stiinta dreptul la vot al cetatenilor romani din Italia. Nu cumva e caz penal?
  • +1 (1 vot)    
    Ceea ce stiam -incompetentii lui Ponta !!! (Marţi, 18 noiembrie 2014, 8:54)

    andreesanu [utilizator]

    Ponta inconjurat de lichele politice de-o teapa cu el s-a facut ca guverneaza ,orce asemanare cu realitatea nu-i intimplatoare.
  • +1 (1 vot)    
    DNA aveti declaratia ambasadorului !!! (Marţi, 18 noiembrie 2014, 14:19)

    andreesanu [utilizator]

    Ce asteapta DNA cind are declaratia ambasadorului ?,
    la treaba !!!
  • +1 (1 vot)    
    secera si cuiul (Marţi, 18 noiembrie 2014, 18:14)

    calcan [anonim]

    Cuie Morlateanu!
  • +1 (1 vot)    
    Au inceput sa se manance intre ei (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 1:02)

    epishebe [utilizator]

    Doamna draga, daca ati cerut 66 de sectii si ati fost refuzata, de ce nu ati publicat informatia asta inainte de rezultate? Inainte de turul 2? Inainte de turul 1? De ce nu ati contactat mas-media romaneasca? Sau macar presa? Uite, pun pariu ca baietii de la hotnews erau mai mult decat dispusi sa va asculte of-ul. Astea sunt povesti de adormit copii. Nu a iesit cine vi s-a zis voua ca trebuie sa iasa si acum nu mai stiti pe unde sa scoateti camesa.