Povestea singurului roman venit pe 1 ianuarie sa lucreze la Londra, descoperit de presa britanica: Victor Spirescu a ajuns o celebritate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 5 ianuarie 2014, 18:01 Actualitate | Diasporă

Presa britanica a preconizat un "aflux major" de bulgari si romani, dar se pare ca a gasit doar unul singur, si anume Victor Spirescu, care a venit pe 1 ianuarie sa munceasca in Marea Britanie si care a devenit intre timp o adevarata celebritate, comenteaza AFP, citat de Mediafax. Acordand interviuri dupa interviuri, inclusiv la televiziune, romanul in varsta de 30 de ani a devenit reprezentantul muncitorilor imigranti de a caror venire in masa se teme Marea Britanie.

Purtand un fes bej tras pana peste ochi si o barba rara, tanarul a avut surpriza ca, la debarcarea pe aeroportul Luton, in nordul Londrei, sa fie primit de o mare de camere de luat vederi si doi parlamentari, in ziua anularii restrictiilor impuse muncitorilor din tara sa si din Bulgaria.

Atentia s-a concentrat asupra lui deoarece era unul dintre putinii pasageri de la bordul avionului dinspre Targu Mures, in centrul Romaniei, care venea pentru prima data in Marea Britanie, ceilalti fiind deja rezidenti.

 "Nu am venit sa va fur tara. Am venit sa muncesc si dupa aceea sa ma intorc acasa", s-a aparat imediat tanarul, care si-a lasat logodnica in Transilvania, pentru o perioada in care doreste sa castige suficienti bani cat sa isi renoveze locuinta pe care a cumparat-o.

The Daily Telegraph a efectuat o vizita pentru a o intervieva pe tanara, Catalina Curcean, in varsta de 19 ani, pe care a fotografiat-o in fata casei darapanate a cuplului, in satul Pelisor.

Victor Spirescu, care potrivit The Times a fost cioban, electrician si mecanic in Romania, si-a gasit, de la sosirea in Marea Britanie, un loc de munca, si anume spalator de masini.

Nici lui nu-i vine sa creada cat de cunoscut a ajuns. "Cand merg la supermarket, toata lumea se uita la mine. Am auzit o fetita spunandu-i mamei ei ᅡuite-l pe tipul de la televizorᅡ", a declarat el duminica pentru Sky News, adaugand ca oamenii pe care i-a cunoscut pana acum au fost "foarte prietenosi".

In contextul unor ingrijorari provocate de deschiderea completa a pietei muncii cetatenilor din cele doua tari, cele mai sarace din UE, premierul britanic David Cameron a restrans accesul imigrantilor la alocatii sociale.

Intervievat de BBC, el a refuzat din nou, duminica, sa ofere o estimare a numarului romanilor si bulgarilor asteptati in Marea Britanie, dar a declarat ca Guvernul laburist din perioada respectiva a subestimat foarte mult numarul imigrantilor sositi dupa aderarea Poloniei la UE, in 2004, care a fost de "peste un milion".

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

17638 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    another (Duminică, 5 ianuarie 2014, 18:46)

    skyradio [utilizator]

    Ghita..george the shepperd!
  • +11 (15 voturi)    
    That's being in the right place at the right time! (Duminică, 5 ianuarie 2014, 19:41)

    Ion B [utilizator]

    Bravo lui.
    Daca se intoarce acasa sunt sigur ca Prostanacul o sa-l umple de bani iar Voiculescu il face senator iar noi, " ♫ noi cu totii Domnule ♪", o sa-l si votam.

    Hai La Multi Ani!
  • +6 (8 voturi)    
    drama lor este tocmai lipsa migratiei de romani (Duminică, 5 ianuarie 2014, 20:55)

    mirceacr [utilizator]

    Au aberat cat i-au tinut curelele ca vor veni romanii si bulgarii si le vor lua joburile. Teama mare, vai ce se vor face ei invadati de hoardele de primitivi din est.

    Ei bine, nu au venit nici romanii si nici bulgarii. Cine a vrut sa vina, e deja acolo.

    Drama lor nu este invazia romanilor si bulgarilor, ci lipsa lor, care sa vina sa le faca treaba.
    eyttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttxz
  • +12 (14 voturi)    
    "aflux major" (Duminică, 5 ianuarie 2014, 21:14)

    evoque [utilizator]

    de un roman.
    Macar presa din anglia reuseste sa fie mai penibila decat a noastra.
  • -2 (4 voturi)    
    Credeam ca veniti cu ceva nou... (Duminică, 5 ianuarie 2014, 21:21)

    IancuJianu [utilizator]

    ...nu cu aceeasi ciorba reincalzita la infinit.
  • +8 (8 voturi)    
    Pai da.... (Duminică, 5 ianuarie 2014, 21:23)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    La noi cei ce au vrut sa plece au plecat deja, iar aceia ce ii mai intereseaza sa plece nu privesc UK ca optiune...

    Intradevar englezii au avut un soc cand s-au trezit cu 1milion de polonezi intr-un timp foarte scurt, si a fost un soc si pentru Polonia sa vada ca i-au disparut 1mil (mai ales ca 300.000 din ei au fost studenti)
    Dar acest lucru nu este aplicabil in cazul nostru...probabil o sa mai plece vreo cateva mii spre UK, dar numarul nu le va afecta economia
  • +21 (21 voturi)    
    hehe... (Duminică, 5 ianuarie 2014, 21:56)

    AlexandruMunteanu2 [anonim]

    haaaa, bine ca s-a dus macar un roman, altfel ne faceam de ras, la cat ne-au asteptat :))
    si si-au facut griji degeaba, joburi avem si noi in Ro destule, pentru cine chiar vrea sa munceasca
    si eu ma gandisem la un moment dat sa plec, dar am gasit pana la urma jobul pe care mi l-am dorit, sofer pe tir, si am mai avut si norocul sa gasesc firma hartl care m-a angajat fara experienta, ceea ce in Anglia sigur nu s-ar fi intamplat, iar salariul e super, in Anglia sigur nu as fi castigat prea mult, ca imigrant.
    deci, domnilor ziaristi, nu va faceti iluzii ca vor veni milioane de romani :D
  • -3 (5 voturi)    
    mhmmm... (Duminică, 5 ianuarie 2014, 21:58)

    AlexandruMunteanu2 [anonim]

    daca tot e o celebritate, cum de nu si-a gasit un job mai bun? :O
    • +7 (9 voturi)    
      poate-l avanseaza patronul spalatoriei (Luni, 6 ianuarie 2014, 0:49)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui AlexandruMunteanu2

      La citi clienti vin sa-l vada...si sa-si spele masinile...
  • +3 (3 voturi)    
    e prematur (Duminică, 5 ianuarie 2014, 23:38)

    catelu [utilizator]

    Daca facem o statistica a imigrantilor dupa o zi, si aceea nelucratoare, s-ar putea sa nu fie relevanta. Statisticile politiei britanice sunt cu siguranta mai utile, deci mai bine le asteptam pe alea inca 6 luni.
  • -1 (5 voturi)    
    Stire tabloid.. (Luni, 6 ianuarie 2014, 0:59)

    TreiClase [utilizator]

    Asa de prost va sta cand prezentati gunoaie de tip tabloid...
  • +1 (1 vot)    
    Ne prefacem că nu vedem adevăratul motiv (Luni, 6 ianuarie 2014, 19:39)

    Alistar44 [utilizator]

    Englezii nu se tem de cei ce se duc acolo pentru muncă cinnstită.
    Victor Spirescu este cetăţean român de etnie română care s-a dus după muncă : Nu de asemenea oameni se tem englezii, ci de cetăţenii români şi bulgari de cu totul altă etnie, care au venit după cerşit şi furat.
    De aceia ne temem şi noi aici.