Daily Mail: 10% dintre persoanele fara adapost din Londra sunt romani si bulgari

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 21:41 Actualitate | Diasporă

Aproximativ 10% dintre persoanele fara adapost de pe strazile Londrei sunt imigranti romani si bulgari, conform unor statistici ale unei organizatii guvernamentale prezentate de publicatia Daily Mail pe fondul polemicilor privind eliminarea restrictiilor pentru romani si bulgari din 2014, noteaza Mediafax.

Potrivit unor cifre oferite de organizatia filantropica Broadway, specializata in ajutarea oamenilor strazii, in Londra erau 1.672 de persoane fara adapost in octombrie 2013. Dintre acestea, 13 erau imigranti bulgari, iar 157 imigranti romani, reprezentand aproximativ 10% din numarul total al persoanelor fara adapost.

Britanicii reprezinta 47% dintre persoanele fara adapost de pe strazile Londrei, al doilea grup ca marime fiind cel al romanilor.

Daily Mail a publicat aceste date pe fondul polemicilor referitoare la imigratie. Marea Britanie ar urma sa elimine de la 1 ianuarie restrictiile pe piata muncii impuse cetatenilor romani si bulgari, iar premierul David Cameron a propus, pe fondul polemicilor, limitarea accesului la indemnizatiile sociale.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1453 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    hai să spunem corect. vorbim de țigani (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 22:25)

    visio [utilizator]

    și nu e așa mare tragedie; când nu muncești, nici nu îți permiți condiții de viață omenești...
    • -7 (9 voturi)    
      cred că gresesti (Duminică, 29 decembrie 2013, 3:22)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Nu poate fi vorba de ţigani. Ţiganii stau la cort sau mai nou la rulote, deci nu sunt persoane fără adăpost... :)
      • +1 (1 vot)    
        ... (Duminică, 29 decembrie 2013, 13:43)

        SV [utilizator] i-a raspuns lui Sakura

        daca au cort sau rulote...
        • 0 (0 voturi)    
          câteodată sunt sufiente și cearceafurile.. (Luni, 30 decembrie 2013, 13:24)

          visio [utilizator] i-a raspuns lui SV

          vara mai ales...
      • 0 (0 voturi)    
        ai o bere dela mine..o meriți (Luni, 30 decembrie 2013, 13:22)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui Sakura

        când vrei tu
  • +6 (14 voturi)    
    Statistica (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 22:59)

    Statul Necoplanar si Irational [utilizator]

    Din cate stiu 90% este o majoritate coplesitoare. Asadar romanii sunt o mica minoritate. Sictir Daily Mail.
  • +2 (10 voturi)    
    Aham (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 23:56)

    Airwaves [utilizator]

    So, cetățenii britanici reprezinta 47% din totalul persoanelor fara adapost, iar romanii vreo 7-8%, ca tot au fost bagati in aceeasi oala cu bulgarii.

    Desigur, sunt tigani, insa va asigur, in ochii străinilor nu exista diferenta intre roman si tigan.
    • 0 (0 voturi)    
      Asta nu e mare lucru (Duminică, 29 decembrie 2013, 14:17)

      Rhadoo [utilizator] i-a raspuns lui Airwaves

      Asa, si, care e problema? Ei nu stiu ce inseamna tigan si subit s-au trezit cu ei pe cap? Au conlocuit si ei cu tiganii locali de ani buni si stiu ce sunt, confuzia cu romanii se face ori din ignoranta si lipsa de cultura, ori pur si simplu din rautate. Daca oamenii vad romanii prost, e din alte motive.
      Eu m-as preocupa mai mult de romanii care merg acolo la clonare de carduri, trafic de droguri si persoane si alte prostii, nu de niste tigani care merg la cersit. Astia ne fac renume prost, nu tiganii, ar fi cazul sa iesim nitel din ignoranta din sindromul european de a da mereu vina pe altii si nu pe noi insine.
  • -1 (5 voturi)    
    La ce sa te astepti? (Duminică, 29 decembrie 2013, 0:38)

    Rhadoo [utilizator]

    Daily Mail, ziarul de casa al UKIP. Au prins si ei 20-30 de tigani intr-un parc si subit s-au transformat in 200 si ceva, care vezi Doamne reprezinta 10% din totalul oamenilor fara adapost. Cifre scoase din burta.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu stiti despre ce e vorba (Duminică, 29 decembrie 2013, 14:27)

      Rhadoo [utilizator] i-a raspuns lui Rhadoo

      Dati minusuri in necunostinta de cauza. Locuiesc in Marea Britanie unde fac doctoratul si stiu ce vorbesc. UKIP este un partid extremist care se agata de cifre false, rapoarte intocmite de asa zise centre de cercetare obscure, pentru a crea falsa impresie ca Marea Britanie este invadata de milioane de est europeni, in majoritatea lor criminali si cersetori si ca singura scapare este iesirea din UE si votul acordat lor la urmatoarele alegeri. Daily Mail prezinta mai tot timpul romanii cu poze intentionat alese in care apar tigani saraci si fara perspective, fie ca reportajul se realizeaza in UK sau Romania.
      Deoarece conduc o societate romaneasca la universitate, am avut sansa sa dau un interviu pentru un ziar local, in care am exprimat argumente logice pentru care britanicii nu trebuie sa se teama de venirea romanilor si ca trebuie sa ia masuri civilizate si inteligente pentru combaterea criminalitatii, si nu radicale si extremiste, tratarea rau facatorilor ca indivizi si nu ca apartinand unui anumit grup.
      Nici pana in ziua de azi nu mi-au fost publicate opiniile, cu alte cuvinte opiniile mele nu se doresc a fi ascultate in Marea Britanie, deoarece contravin intereselor unor politicieni.
  • +7 (7 voturi)    
    da (Duminică, 29 decembrie 2013, 1:18)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    10 plus 47 asa zisi britanici, ca de etnie nu poti sa zici nimic ca esti razizd, fac 57, restul de 43 ce sint, nemti din vaterland, francezi de suche, olandezi cu stramosi pcultivatori de lalele, italieni din familia medici sau borgia? Nu prea cred.
  • +2 (2 voturi)    
    DECI... (Duminică, 29 decembrie 2013, 12:07)

    schroedinger [utilizator]

    Conform logicii guvernului MB britanicii nu mai trebuie primiti in regat, fiindca distrug politica bugetara!
  • +1 (1 vot)    
    desigur (Duminică, 29 decembrie 2013, 12:57)

    srpc [utilizator]

    iar 90% dintre alcoolicii si drogatii inutili social din UK sunt bastinasi
    • 0 (0 voturi)