MAE: Referendumul se va desfasura in strainatate intre orele locale 07.00 - 23.00

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 25 iulie 2012, 15:04 Actualitate | Diasporă

Ministerul Afacerilor Externe informeaza cetatenii romani cu drept de vot din strainatate ca referendumul de demitere a presedintelui Traian Basescu se va desfasura intre orele locale 07.00 si 23.00 si precizeaza ca romanii aflati in strainatate pot vota pe baza actelor de identitate emise de autoritatile romane.

MAE reaminteste ca cetatenii romani aflati in strainatate pot vota la referendumul national pentru demiterea presedintelui Romaniei din 29 iulie, in cadrul sectiilor de votare din strainatate, pe baza urmatoarelor acte de identitate emise de autoritatile romane: pasaportul simplu; pasaportul de serviciu; pasaportul diplomatic; cartea de identitate.

Ministerul arata ca lista documentelor este accesibila pe site-ul MAE, in cadrul sectiunii dedicate referendumului.

MAE organizeaza in strainatate 306 sectii de votare pentru referendum.























804 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    sa astepte.. (Miercuri, 25 iulie 2012, 15:13)

    dguina [utilizator]

    Poate sa-l tina si o saptamana,ca tot nu o sa mergem !
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Miercuri, 25 iulie 2012, 15:14)

    ApH [utilizator]

    Hmmm, deci pot vota in Londra la ora locala 22:50 - dupa miezul noptii in Romania? Si deci am 2 ore dupa ce vad rezultatele exit-poll-ul sa ajung sa votez?!? Nu mi se pare foarte inteligent din partea celor de la putere...
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Miercuri, 25 iulie 2012, 15:55)

      ApH [utilizator] i-a raspuns lui ApH

      Corectie: exit-poll-ul va fi la 23:00 ora Romaniei, deci pot vota pana la ora 01:00 in Londra...
  • -2 (2 voturi)    
    Mda (Miercuri, 25 iulie 2012, 15:15)

    Nenea Iancu [utilizator]

    ...se va desfasura in straintate si fiindca diaspora pro-Bas nu va veni la vot, vom putea fura in liniste.
  • +7 (9 voturi)    
    Nu cred (Miercuri, 25 iulie 2012, 16:10)

    vasile-roaita [utilizator]

    Nu cred ca se va duce multa lume doar citiva uslinosi. Diaspora boicoteaza acesasta mascarada.
  • +4 (6 voturi)    
    Nu mersi! (Miercuri, 25 iulie 2012, 20:43)

    UncleSam [utilizator]

    MAE si in special tovarashul Marga, nu e cazul sa dati din banii contribuabililor romani si asa saraci sa tineti pana la orele 23 niste functionari gretosi in sectiile alea multe. Ca daca era referendum pe bune aveam 150 de sectii nu 306 ca sa se ingroase cvorumul.
    Nu mai e cazul sa aruncati banul pe care nu-l aveti, cei din strainatate au ales boicotul. Noi nu votam pe 29, avem altceva mai bun de facut.
    Pro Boicot, fuck off USL&Co/Marga/Pontea/Antenescu/Felix!
  • +3 (3 voturi)    
    Global warming against romanian uslam! (Miercuri, 25 iulie 2012, 21:30)

    ampersand [utilizator]

    Cică-n 29 se-anunţ-a fi o vreme excelentă aşa că, în loc să mă duc la ambasadă să legitimez uslamul, mai bine plec dis-de-dimineaţă la plajă, iar seara-n club :))
  • +3 (3 voturi)    
    nu vrem (Miercuri, 25 iulie 2012, 22:30)

    rekinu74 [utilizator]

    nu ma intereseaza referendumul lui ponta! daca vrea sa voteze, sa-si ia gasca de pomanagii si sa se duca la vot! prostimea voteaza usl, acum vom vedea citi prosti sunt in romania cu adevarat!