O fetita de 10 ani de etnie roma traieste singura in Franta, dupa ce parintii ei au fost expulzati in Romania

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 16 decembrie 2011, 14:45 Actualitate | Diasporă

Alexandra, un copil de etnie roma in varsta de 10 ani, traieste singura intr-o tabara de tigani din Bobigny (Seine-Saint-Denis), dupa ce parintii ei au fost expulzati, scrie Europe1.fr. Singurul membru al familiei care a mai ramas alaturi de Alexandra in Franta este fratele ei in varsta de 23 de ani. Tatal Alexandrei a trebuit sa paraseasca Franta pe data de 8 decembrie, iar mama ei a fost si ea expulzata acum doua zile. Fata de 10 ani spune acum ca este "trista", pentru ca mama ei "e departe". "A plecat in Romania", povesteste copila, adaugand ca "Nu imi plac politistii, nu e bine ca mi-au luat parintii".

Alexandra doarme acum cu fratele sau, intr-o "camera" improvizata din scanduri si foi de metal, cu saltele pe podea.

Fetita continua sa mearga la scoala, iar directoarea institutiei de invatamant spune ca "Este revoltator ca in Franta luam copiii de langa parintii lor".

Autoritatile analizeaza acest caz, iar Alexandra asteapta cu nerabdare sa isi regaseasca mama, care i-a promis ca se va intoarce dupa ea in Franta pana la sfarsitul acestei saptamani, cu orice pret.


Citeste mai multe despre   






















1681 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    E bine sa mearga toata familia ei acolo.. (Vineri, 16 decembrie 2011, 15:16)

    Ce cauta o 'roma' printre 'tigani' ? [anonim]

    Da, induiosator, un amestec de ipocrizie, false bune sentimente si limbaj corect politic schizofren..

    Ce cauta acei tigani in Franta daca nu au de lucru sau nu fac studii acolo si nici 'turism'?

    Ce fel de activitati desfasurau parintii acestei fete inainte de a fi expulzati, stiind ca daca ai de lucru sau esti la studii nu te expulzeaza nimeni?

    Evident, postul Europe1 n-are chef sa puna intrebari din astea cu raspuns penibil si previzibil, prefera o micro-drama pentru sufletele usor de impresionat..

    Acea Alexandra, daca ramanea cu parintii in Romania, ar mai fi dormit pe scanduri si tabla sau s-ar fi culcat intr-un pat, fie el si mai saracacios (dar au si tiganii plapumi si cuverturi, nici o grija..)?

    Si cine face scoala cu Alexandra daca a parasit scoala din Romania (semn ca parintilor ei nu le pasa catusi de putin de educatia fiicei lor..)?

    Cat despre termenul asta parazit (ca paraziteaza ca un microb o familie intreaga de cuvinte romanesti) de 'rom'/'roma', trebuie utilizat mult mai rar decat acum si nu doar pentru ca e inventat recent cu scop socio-politic, ci si pentru ca nu corespunde nici macar cu numele pe care si-l dau tiganii intre ei..

    Va rog sa va ganditi in ce hal de esec al multiculturalismului a ajuns Europa din cauza limbajului ipocrit 'corect politic', limbaj fara traditie in Romania, e importat din imitatie maimutareasca si grava confuzie ideologica.
  • +5 (5 voturi)    
    Doua chestiuni, adica 3 (Vineri, 16 decembrie 2011, 15:17)

    Porcurorul General [utilizator]

    1. Singura dar cu fratele. Pai e sau nu singura? Caci la aceasta intrebare se aplica logica binara: da / nu.

    2. In ce limba studiaza? La 10 ani ar trebui sa fie in clasa a 3-a sau a 4-a. A invatat franceza de acasa? Sau a deprins-o pentru ca parintii sunt de multa vreme acolo? Daca sunt de multa vreme, de ce traiesc in tabara improvizata?

    3. Daca tot viata in Franta e atat de insuportabila ca trebuie sa stea in locuinte improvizate, de ce nu revin acasa?

    Am inteles - pentru muncile prestate e mai avantajoasa plata in Euro.
    • +3 (3 voturi)    
      limba... (Vineri, 16 decembrie 2011, 15:58)

      ImInTheWrongBusiness [anonim] i-a raspuns lui Porcurorul General

      copiii sunt in stare sa prinda foarte repede limba... La 9 ani dupa un trimestru de limba engleza in Canada, e drept ca aveau si ore ajutatoare pentru noii veniti, fiul meu vorbea in engleza cursiv si asta in conditiile in care noi vorbeam acasa in romaneste. In anul urmator de scoala nu a mai avut nevoie de orele ajutatoare de limba engleza si urma cursurile regulare pentru toti copiii...

      numai bine
      • 0 (2 voturi)    
        Ma iertati (Vineri, 16 decembrie 2011, 16:15)

        Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui ImInTheWrongBusiness

        Caci poate ceea ce spun suna rau, dar de fapt nu este.

        Traiti intre scanduri in Canada iar copilului ii dati din lada de gunoi de la supermarket?

        Desigur, stim amandoi ca raspunsul e nu la ambele intrebari. Si cum capul trece inainte prin stomac, nu va asteptati ca un copil care sta in frig si mananca te-miri-ce sa aiba aceleasi performante intelectuale cu unul cu acelasi nivel intelectual, dar hranit bine, echilibrat in sanul familiei si care sta la cald intr-o casa cumsecade. De ce? Pai un raspuns e simplu: proteine.
        • +1 (1 vot)    
          Franta... (Vineri, 16 decembrie 2011, 18:08)

          ImInTheWronBusiness [anonim] i-a raspuns lui Porcurorul General

          cand fiul meu avea 16 ani l-am trimis la un fel de progarm de exchange in Franta... ei invata si sambata si in scoala stau pana mai tarziu... au pauza de pranz de vreo doua ore cand si mananca la cantina scolii foarte convenabil. In unele situatii ar putea fi si gratis banuiesc...
          • 0 (0 voturi)    
            Corect (Vineri, 16 decembrie 2011, 18:29)

            Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui ImInTheWronBusiness

            La asta nu m-am gandit. In acest caz, asa cum spunea si cineva mai jos, lipsa parintilor si ruperea fata de trecut e posibil sa fie de fapt un avantaj.
  • +4 (4 voturi)    
    Tigancusa fara parinti (Vineri, 16 decembrie 2011, 16:00)

    smc [utilizator]

    Paradoxal, dar asta este, de fapt, o sansa pentru ea sa nu creasca ca o tiganca asa cum stim noi. Daca merge la scoala in Franta are o sansa sa invete acolo altceva decat sa fure si sa insele, ceea ce ar fi invatat de la parinti.

    Insa ar trebui sa nu mai aiba contact nici cu fratele de 23 de ani, care probabil, este deja "instruit" in tiganie.

    Francezii nu au cum sa inteleaga asta.
  • +1 (1 vot)    
    ....deja a invatat (Vineri, 16 decembrie 2011, 20:12)

    Nick2405 [utilizator]

    chiar daca e putin rupta din context, afirmatia tigancusei este clara: "Nu imi plac politistii..." .
  • 0 (0 voturi)    
    Cer urgent actiuni concrete pozitive! (Vineri, 16 decembrie 2011, 21:53)

    cet23 [anonim]

    E revoltator! E strigator la cer! Franta asta nu respecta chiar deloc drepturile omului?????? Nu-mi vine sa cred atata cruzime fara limita!
    Imediat autoritatile franceze sa trimita agenti guvernamentali in Romania, sa caute parintii fetei si a fratelui ei, si sa ii duca imediat in Franta, unde, din fondurile de asistenta sociala sa le asigure casa, masa si asistenta sociala pentru totdeauna! Si cum eu inca mai trag nadejdea ca francezii totusi nu sunt niste brute fara speranta, pentru a nu produce traume irepetabile in psihiculcul complex, rafinat si gingas, iubitor de frumos, al tiganilor, cauzate de ruptura de cunoscuti, acei agenti francezi sa ii duca in Franta pe toti cunoscutii parintilor fetei! Preferabil, toata comunitatea de tigani din acea zona.
    Sa-i intrebe pe toti daca se considera discriminati, iar daca raspunsurile sunt afirmative, sa le imediat cetatenie franceza la toti! Imediat!
    Ce Doamne mai, un minim de drepturile omului trebuie sa existe si in Franta!
  • +1 (1 vot)    
    fara cuvinte (Vineri, 16 decembrie 2011, 23:38)

    Anonimus [anonim]

    articolasul si cel din care s-a inspirat este despre un copil de 10 ani. Nu despre parintii sau fratele fetei (informatiile astea sunt doar de background), ci despre copilul de 10 ani. puteti sa treceti peste etnie si sa va gaditi la chestia asta? la ce o simti ea, rupta de parinti/mama (asa romi, infractori, corturari, cersetori etc. cum or fi ei)? daca aveti copii, va puteti gandi cum ar fi sa fie in situatia ei? sa fie despartiti de voi pentru ceva ce ati facut voi, nu ei?

    pentru cel care comenteaza faptul ca fetei nu-i plac politistii: imagineaza-ti ca, la varsta de 10 ani, politistii veneau si iti luau parintii. cam ce parere crezi ca ai fi avut despre ei? buna, nu? ti s-ar fi parut cei mai tari oameni de pe Pamant ... hai sa nu avem pretentii absurde.
    • 0 (0 voturi)    
      Patetic (Joi, 5 ianuarie 2012, 11:22)

      gicad [anonim] i-a raspuns lui Anonimus

      Legea e simpla in comunitatea europeana: poti sa stai in alta tara o limita de timp sa-ti cauti de munca. Daca nu reusesti si daca nu ai venituri LEGALE sa traiesti esti obligat sa pleci acasa.
      In cazul de fata conditiile de plecare erau indeplinite. Daca fata nu a fost expulzata cu familia inseamna ca s-a ascuns impreuna cu fratele si nu a fost nici declarata de parinti. Daca nu a fost declarata si inregistrata inseamna ca nu merge nici la scoala pentru ca altfel parintii ar fi fost luati in evidenta si se stia de ei.
      Per total dupa umila mea parere ar trebui sa intre toti in RO pentru ca in FR nu prea au ce face inafara de mici gainarii si cersit in RER

      Sa fim corecti dar sa ramanem realisti.