Un roman inchis pe nedrept in Franta, dupa ce a fost victima unui furt de identitate, a fost eliberat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 16:10 Actualitate | Diasporă

Un roman inchis pe nedrept intr-o inchisoare din Franta, in locul altcuiva, a fost eliberat vineri, scrie La Voix du Nord. Marius Murariu, un roman in varsta de 31 de ani, a fost condamnat pe nedrept in Franta dupa ce un infractor i-a furat identitatea, fiind acuzat de comiterea unor jafuri fara a avea vreo legatura cu acestea.

Marius Murariu a fost condamnat in lipsa in anul 2004 in Franta, dupa o serie de jafuri ce fusesera comise la Lille, in anul 2003. La acea vreme, Murariu locuia la Botosani, unde lucra in aricultura, si nu fusese niciodata in Franta.

In anul 2011, el a fost arestat in Romania, in baza unui mandat european de arestare, fiind transferat apoi la Lille, unde a fost inchis.

Povestea demna de un film politist a fost rezolvata in cele din urma de avocatul romanului, care a cercetat toate fisele penale si a aflat, astfel, ca infractorul Marius Murariu este un barbat de 1,63 m originar din Africa, in timp ce romanul are 1,90 m.

"Este uimitor ca nimeni nu a remarcat asta", a afirmat avocatul francez, care intentioneaza sa ceara despagubiri pentru clientul sau. "Franta l-a condamnat pe nedrept, iar Ambasada Romaniei a spus ca nu se astepta la un astfel de deznodamant", a incheiat avocatul.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3490 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    MJ? Ambasada? (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 16:19)

    dANIEL [anonim]

    Nu inteleg cum a putut Romania sa-l aresteze si, mai mult, sa-l extradeze in Franta pe acest om!!! Acesta sunt intrebarile de pus ...

    Ambasadorul si toti cei de-acolo nu dau 2 bani pe cetatenii romani! Aia reprezinta pe oricine acolo dar nu pe noi!!! Daca nu era avocatul acela romanashul nostru putrezea in inchisoare!!!
  • +13 (17 voturi)    
    Victima justitiei Frantei (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 17:10)

    columbus [anonim]

    Nu este victima furtului de identitate, ci este victima justitiei franceze, a birocratiei si a rasismului franceze. Cum adica, vine un somalez de 1,63 m, jefuieste o banca si da vina pe un alb de 1,90 m, dintr-un sat din fundul Romaniei (si al Europei), care nici macar nu a fost vreodata in Franta. Si gata, e suficient pentru ca justitia franceza sa-l condamne! Asa de simplu se aresteaza oameni si se condamna??? Impotriva tuturor evidentelor?? Unde naiba e Ambasada Romaniei in Franta?? dl Baconschi, alooo?
    • +3 (5 voturi)    
      nu e vorba de rasism, ci de prostie! (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 21:39)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui columbus

      Erori judiciare au mai fost, si se pot intampla oriunde, insa asta e prea gogonata. Inevitabil imi aduce aminte de bancurile de inainte de 1989. Se refereau la Radio Erevan:
      - un ascultator intreaba: este adevarat ca romanul e vinovat?
      Raspundem: da, asa este.
      Doar ca:
      - in 2004 nu fusese in Franta, ci era la Botosani
      - este alb, nu african
      - are 1,90 m si nu 1,62

      In rest, este perfect adevarat!
      • -1 (1 vot)    
        si, nr. 4 (Duminică, 4 septembrie 2011, 9:10)

        catalin [anonim] i-a raspuns lui Cristian Ioan

        n-a furat in Franta, a furat in Italia
    • 0 (4 voturi)    
      Rasism (Duminică, 4 septembrie 2011, 0:54)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui columbus

      Rasist esti tu, ca asociezi pe cineva din africa cu 'un somalez de 1.63m'
      Vezi ca scrie, in romaneste, ca a fost condamnat in absenta.
      Imi imaginez ca, atunci cand au loc diverse gainarii, nu se trimit drone deasupra satelor din botosani pentru a verifica inaltimea prezumtivilor infractori.
      Ai senzatia ca ambasada romaniei e la curent cu toate furtisagurile facute de romani si ca studiaza in detaliu toate dosarele in lucru ale procuraturii franceze?
      In loc sa va basicati cu totii, ar fi mai interesant daca ati gandi un pic mai mult.
      • 0 (2 voturi)    
        norocul nostru ca nu gandesc toti ca tine (Duminică, 4 septembrie 2011, 11:50)

        zambara [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Pai ar trebui sa studieze in detaliu pentru ca la urma urmei e vorba de viata unui om.
        Daca tie ti se pare ca asa simplist trebuie tratata ideea de a inchide pe nedrept pe cineva as dori sa fi tu odata in locul celui nedreptatit.
    • +2 (2 voturi)    
      rasism (Duminică, 4 septembrie 2011, 12:44)

      quetzal [utilizator] i-a raspuns lui columbus

      esti la curent cu datele din dosar? de unde stii ca a fost condamnat "impotriva tuturor evidentelor"?

      avocatul care l-a scapat era tot francez, desigur tot "rasist" si ala. Unde e si ce a facut avocatul roman (nerasist desigur) care ar fi trebuit sa intervina in procesul de extradare?
    • -1 (1 vot)    
      ?? (Luni, 5 septembrie 2011, 19:05)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui columbus

      a facut el ceva,dati-l dracu,nu va luati dupa tentativele astea din massmedia
  • +13 (13 voturi)    
    Statul impotriva poporului (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 17:25)

    Metallicus [anonim]

    Statul roman a dovedit odata in plus ca nu-si apara cetatenii. Bietul om trebuie sa dea statul in judecata. Si nu doar statul roman, ci si pe cel francez! Toti cei care se fac vinovati de aceasta nedreptate merita sa moara in puscarie!
  • +3 (5 voturi)    
    melodrama (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 18:23)

    rica [anonim]

    oare cu ce l au sprijit autoritastzile?
    • +9 (9 voturi)    
      sprijin (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 18:31)

      traiang [utilizator] i-a raspuns lui rica

      L-au trimis la Lille fara sa se intereseze de nimic la fel si ambasada din Franta
  • +3 (3 voturi)    
    traducere (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 22:09)

    asterix [anonim]

    articolul pe care il citati la inceput spune usor altceva, iar daca v-ati fi documentat si din alte surse ati fi aflat si mai multe amanunte.
    Romanul si-a pierdut actele pe cand era la munca in italia. Identitatea lui a fost folosita de 5 ori in franta, de 2 ori un individ chiar a facut puscarie sub numele asta, ADN-ul lui fiind stocat in fisierele politiei franceze. In urma unui alt jaf au fost gasite la fata locului urme de ADN si ele au condus direct la identitatea furata, adica la romanul din Botosani.
    Asta pana cand avocatul francez si-a dat seama ca oamenii descriau un individ mic de statura si a cerut re-examinarea probelor de ADN!

    A, si in articol scrie ca era vorba de un individ din "Africa de Nord", asta inseamna Algeria, Maroc, Egipt etc si nicidecum Somalia.

    Amanunte aici
    http://www.nordeclair.fr/Actualite/2011/09/03/marius-incarcere-a-tort-a-ete-libere.shtml
    • 0 (2 voturi)    
      ei (Duminică, 4 septembrie 2011, 0:57)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui asterix

      Lasa, e mai simplu sa se inflameze baietii si sa ii ia la rand pe francezi, pe basescu, pe baconschi etc.
      E clar ca e vorba de o conspiratie a somalezilor si a francezilor...
    • +1 (1 vot)    
      de tot rasul (Duminică, 4 septembrie 2011, 2:10)

      adonis84 [utilizator] i-a raspuns lui asterix

      Intr'adevar, dar cum sa faci puscarie doar dupa buletin? Dobitocii nu au verificat identitatea individului si l-au bagat la zdup...
  • +2 (2 voturi)    
    tare asta (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 22:17)

    duru curu [anonim]

    I:si acum unde e ?
    R:in drum spre romania, intr-un maxitaxi ... cica
  • +2 (2 voturi)    
    statul roman este vinovat (Duminică, 4 septembrie 2011, 10:21)

    florin [anonim]

    Judecad dupa probele existente la momentul judecarii in lipsa, statul francez avea dreptul sa il condamne. Statul roman in schimb trebuia sa faca tot posibilul sa il apere pentru ca este cetatean al Romaniei. Altfel de ce mai avem stat? Asta mai ales daca omul nostru putea face dovada ca la un moment dat inainte de jafurile respective si-a pierdut actele si a declarat acest lucru.
    In plus statul roman trebuie sa fi avut access la dosarul in baza caruia s-a cerut extradarea si ar fi trebuit sa vada ca moldoveanul nostru este alb si nu negru (mai rari negri prin Botosani) si ca are vreo 30 cm in pleus - suficiente motive pentru a refuza extradarea si a cere reexaminarea cazului.
    Dar de, pe statul roman il doare in cot de proprii cetateni, mai cu seama daca nu sunt persoane publiece pentru ca cineva sa se poata lauda mai apoi...
  • +1 (1 vot)    
    Uimitor (Duminică, 4 septembrie 2011, 14:25)

    gigel [anonim]

    Este uimitor ca ministrii de interne ai Romaniei si Frantei nu raspund penal pentru aceasta abominabila fapta, probabil ca nici constiinta lor nu ii mustra nici un pic...
  • 0 (2 voturi)