VIDEO Iurie Darie, internat de urgenta la Spitalul Floreasca din Capitala

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 27 aprilie 2011, 14:12 Actualitate | Cultură

Iurie Darie
Foto: AGERPRES
Actorul Iurie Darie, in varsta de 82 de ani, a fost internat de urgenta, miercuri, la Spitalul Floreasca din Capitala, dupa ce i s-a facut rau pe strada si a fost preluat de SMURD, anunta televiziunile de stiri. Potrivit Mediafax, medicii de la Camera de garda au declarat ca Iurie Darie a ajuns la spital pentru investigatii medicale, dupa ce a lesinat. Iurie Darie si-a facut debutul in cinematografie in anul 1953, iar de-a lungul carierei de peste 50 de ani a interpretat roluri memorabile in peste 40 de filme si pe scena Teatrului de Comedie.

UPDATE 1: Anca Pandrea, sotia lui Iurie Darie, a declarat ca actorului i s-a facut rau in timp ce se aflau la banca, dupa ce a facut o indigestie. Doctorii spun ca acesta nu va fi internat, insa i se fac o serie de analize inainte de a i se permite intoarcerea la domiciliu.

UPDATE 2: Iurie Darie a fost internat la Sectia de Cardiologie a Spitalului Floreasca, in urma unor dureri abdominale, insa fiind cunoscut cu o suferinta cardiaca mai veche, medicii au decis ca pacientul sa ramana in unitate pentru 24-48 de ore. Medicul Rodica Ciolacu a declarat, pentru Mediafax, ca Iurie Darie s-a prezentat la spital avand o simptomatologie de natura digestiva, respectiv dureri abdominale si varsaturi.

Iurie Darie a mai fost internat de doua ori la Spitalul Floreasca la inceputul acestui an, din cauza unor probleme cardiace.

Pe numele sau real Iurie Darie-Maximciuc, actorul s-a nascut pe 14 martie 1929, in localitatea Vadul Rosu din judetul Soroca, astazi in Republica Moldova, potrivit Wikipedia.org. Talentul la desen l-a impins sa dea examen atat la Institutul de Arte Plastice, cat si la cel de Arta Teatrala si Cinematografica, alegand sa urmeze cursurile IATC dupa ce a fost admis la ambele.

Iurie Darie a debutat in cinematografie in anul 1953, in "Nepotii gornistului", in regia lui Dinu Negreanu, avandu-i alaturi pe platoul de filmare pe Marga Barbu si pe Liviu Ciulei. In anul 1969, a fost ales de regizorul Mircea Dragan pentru a juca in seria "Brigada Diverse", alaturi de Toma Caragiu, Sebastian Papaiani, Dem Radulescu sau Puiu Calinescu.

A interpretat roluri memorabile in peste 40 de productii cinematografice, printre care "Baietii nostri" (1959), "Vacanta la mare" (1962), "Dragoste la zero grade" (1964), "Atunci i-am codamnat pe toti la moarte" (1971), "Fratii Jderi" (1974), "Ringul" (1983), "O zi la Bucuresti" (1986), "In fiecare zi mi-e dor de tine" (1987), "Zambet de soare" (1987), "Oglinda" (1993), "Punctul zero" (1996), "Triunghiul mortii" (1999). In 2004 a jucat in serialul de televiziune "Numai iubirea".

Iurie Darie a urcat si pe scena Teatrului de Comedie, sub bagheta unor regizori ca Lucian Giurchescu sau David Esrig si i-a avut ca parteneri de scena pe Gheorghe Dinica, Marin Moraru, Mircea Albulescu, Dem Radulescu, Sanda Toma, Vasilica Tastaman, Stela Popescu sau Silviu Stanculescu.

Iurie Darie s-a remarcat si in emisiunile de televiziune pentru copii si a facut turnee prin tara cu spectacole pentru copii.

Iurie Darie este casatorit cu actrita Anca Pandrea si are un fiu, Alexandru Darie (regizor si directorul Teatrului Bulandra) din prima casatorie, cu actrita Consuela Rosu.



Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

4835 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    Insanatosire grabnica! (Miercuri, 27 aprilie 2011, 14:44)

    StefanB52 [anonim]

    Hristos a inviat!
    Insanatosire grabnica, Maestre!
    • -1 (9 voturi)    
      Ce ma tot omorati cu "Maestre"? (Miercuri, 27 aprilie 2011, 15:03)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui StefanB52

      Maestru este Radu BELIGAN, maestru este Ion LUCIAN, maestru este Ion ALBULESCU... nu toate jumuliturile care intr/un fel sau altul sunt maestrii doar pentru ca au trait mai mult decat altii.
      De ce nu ar fi maestru Marcel IURES?
      E oricum, muuult mai bun si mai cunoscut decat fat-frumosul asta care s/a trezit sa faca poze... deochiate la 80 de ani!
      • +3 (5 voturi)    
        Ion Albulescu zici ? (Miercuri, 27 aprilie 2011, 15:04)

        mike [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        ???
        • +2 (2 voturi)    
          Am rectificat mai jos! (Miercuri, 27 aprilie 2011, 17:48)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui mike

          Scuze!
      • +2 (6 voturi)    
        Hiena (Miercuri, 27 aprilie 2011, 15:31)

        Arch [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Poate ca ai dreptate. Din ce spui pari destul de convingator (pt mine care sunt novice). Poate stii tu ceva. Dar puteai sa taci. Imaginea pe care mi-am facut-o automat despre tine cu ajutorul spuselor tale e aceea a unei hiene care da tarcoale unei prazi obosite. O vorba araba spune "Cand taurul cade, multi ascut cutitele." Acolo esti si tu.
        • 0 (4 voturi)    
          Taticu', (Miercuri, 27 aprilie 2011, 16:47)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Arch

          daca ai fi fost un pic de tot atent, mi/ai fi dat o replica mai de seama!
          Nu e Ion ALBULESCU ci Mircea!
          Tu insa, daca ai lipsa la inventarul de culori la curcubeu, esti pe langa!
          Apropo, ce as avea eu de "mancat" din "maestrul" tau?
          In afara de desene cu doua maini, de o voce ce se vrea a canta... mai nimic! Un actor simplu, comun, ... de duzina!
          Asa ca, las/o mai moale cu hienele!
      • +1 (1 vot)    
        :) (Miercuri, 27 aprilie 2011, 16:48)

        motanu_ranjila [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Intr-adevar, e mare Albulescu, dar prenumele lui e Mircea, nu Ion! :)
      • 0 (2 voturi)    
        deci, cum zice poporul (Miercuri, 27 aprilie 2011, 19:13)

        ghitza partzan [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        prea mult sex strica.:-)
        s'o lase mai domol pentru urmatorii 10-15 ani...
  • -1 (3 voturi)    
    Cel mai maestru... (Miercuri, 27 aprilie 2011, 15:46)

    atamanu [utilizator]

    ...el si cu Robert De Niro... Mai cunosc si alti "maestri" ca si el : "bursucul PRO tevist " , " Dubalau, pionierul minune", " Malai grisat mare "...etc. Cand se gasesc intamplator cu MAESTRUL RADU BELIGAN, probabil ca-l interpeleaza cu : "ce mai faci colega"....
  • +1 (1 vot)    
    Sanatate maestre! (Miercuri, 27 aprilie 2011, 16:09)

    Marian [anonim]

    Multa sanatate si noroc maestre de la BUNUL DUMNEZEU!!!
  • -1 (3 voturi)    
    Deci, deci... (Miercuri, 27 aprilie 2011, 16:22)

    lolo [anonim]

    ....deci, Domnul Darie, aflat intr-o excursie inopinata cu sotia in parc si vazand un decolteu bogat sub o coama blonda, a suferit un transfer brusc de masa sangvina de la un cap la altul, asta declansand o expansiune brusca a celor cativa neuroni stingheri ramasi in capul artistului. Eforturile disperate de a coordona activitatile vitale cu singurul cap irigat corespunzator s-au soldat cu un esec lamentabil, motiv pentru care a necesitat transportul la spital. Estimam ca foarte posibila repetarea evenimentului chiar cu posibila nerevenire printre vii dar cu o erectie demna de statutul artistului. R.I.P.
  • +2 (2 voturi)    
    Insanatosire grabnica, maestre! (Miercuri, 27 aprilie 2011, 20:29)

    dumi [anonim]

    Am avut bucuria sa-l vad pe Iurie Darie cu multi ani in urma, la o intalnire cu pionierii (ati ghicit, eram printre aceia).

    M-a impresionat prin buna lui dispozitie, era un om care imprastia veselie si optimism.

    Pentru cei cativa neuroni stingheri excitati de mai sus: "Maestre" e -- sau era -- un apelativ obisnuit in lumea actorilor, a muzicienilor si, in general, a artistilor. E un titlu de politete, ca si "domnule".
  • 0 (0 voturi)    
    iurie darie (Joi, 28 aprilie 2011, 18:22)

    snowman [utilizator]

    bravo dumi!