Ministerul Culturii nu are fonduri sa cumpere manuscrisele lui Emil Cioran, scoase la licitatie la Paris

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 6 aprilie 2011, 20:18 Actualitate | Cultură

Permis de biblioteca
Foto: RFI
Ministerul Culturii nu are fondurile necesare sa participe la licitatia din 7 aprilie, de la Paris, unde sunt scoase la vanzare manuscrise si documente personale ale filosofului si scriitorului Emil Cioran. Nici Institutul Cultural Roman nu va participa la licitatie, pentru ca nu are printre prerogativele sale achizitionarea si administrarea unor bunuri de patrimoniu, au declarat pentru HotNews.ro reprezentanti ai celor doua institutii. Expertul Frederic Castaing, cel care a validat manuscrisele, a declarat pentru RFI ca licitatia care are loc cu o zi inainte de Centenarul Emil Cioran scoate pentru prima la vanzare manuscrise "de aceasta calitate si importanta".

Intr-un interviu acordat RFI, expertul Frederic Castaing a precizat ca "ansamblul acestor manuscrise reprezinta fundamentele operei lui Cioran. Ideal ar fi ca aceste documente sa ramana la un loc". Potrivit acestuia, evaluarea intregului "lot" Cioran - manuscrise, acte, scrisori - nu va depasi o suta de mii de euro.

Ministerul Culturii nu are fondurile necesare pentru a cumpara manuscrisele lui Cioran

"Ministerul Culturii si-ar fi dorit foarte mult sa aiba posibilitatea sa participe la aceasta licitatie, dar din pacate Ministerul Culturii nu are fondurile necesare", a declarat pentru HotNews.ro Debreczeni Hajnalka, consilier de presa al ministrului Culturii, Kelemen Hunor. Aceasta a precizat ca "nu s-a pus in discutie folosirea fondului de rezerva aflat la dispozitia prim-ministrului".  

Institutul Cultural Roman nu poate participa la licitatia de la Paris

Reprezentantii Institutului Cultural Roman au declarat pentru HotNews.ro ca ICR nu poate participa la aceasta licitatie. "Conform Legii sale de organizare si functionare, Legea 356/ 2003, Institutul Cultural Roman nu are printre prerogativele sale achizitionarea si administrarea unor bunuri de patrimoniu. Drept urmare, in bugetul pe anul 2011 nu au putut fi prevazute sume destinate unor astfel de achizitii", sustine Institutul.

"Conform Legii 182/2000, responsabilitatea de a proteja patrimoniul cultural mobil, inclusiv achizitionarea de manuscrise si documente precum cele apartinand lui Emil Cioran, revine Ministerului Culturii si Patrimoniului National si Comisiei Nationale a Muzeelor si Colectiilor".

Institutul Cultural Roman a anuntat insa ca va organiza, de-a lungul intregului an 2011, "evenimente destinate sa marcheze pe pietele culturale internationale Centenarul Emil Cioran".


Citeste mai multe despre   






















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

1782 vizualizari

  • -10 (10 voturi)    
    trecutul a trecut deja (Miercuri, 6 aprilie 2011, 20:34)

    George [anonim]

    La ce ne foloseste achizitionarea manuscriselor? Cu ce ajuta la bunastare?

    Conteaza ce facem acum, n-are rost sa ne cumparam trecutul si sa-l admiram in vitrina. La fel si cu dacii si cu stramosii. Stefan cel Mare nu ne mai poate ajuta. Nici Vlad Tepes.
    • +3 (5 voturi)    
      re: trecutul a trecut deja (Miercuri, 6 aprilie 2011, 20:55)

      Emil [anonim] i-a raspuns lui George

      Intr-adevar, trecutul nu ne mai poate ajuta ...da intelepciunea unui filosof este atemporala si cu atat mai de pret in prezent.
      • -1 (1 vot)    
        mergi la librarie (Joi, 7 aprilie 2011, 10:42)

        brifbraf [anonim] i-a raspuns lui Emil

        Poti sa iei contact oricand cu intelepciunea filozofului citind volumele lui Cioran editate si re-editate si re-re-editate la Humanitas si la alte edituri. Nu ai nevoie de manuscrise. Nimeni nu citeste manuscrise, sunt doar obiecte fetisizate.
    • -1 (5 voturi)    
      ajutor (Miercuri, 6 aprilie 2011, 21:01)

      i [anonim] i-a raspuns lui George

      Gresesti. Vlad Tepes ne-ar putea ajuta.
    • +2 (6 voturi)    
      Ai putea sa te gandesti de doua ori (Miercuri, 6 aprilie 2011, 21:12)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui George

      "Un popor care nu îşi cunoaşte istoria este ca un copil care nu îşi cunoaşte părinţii."
      • 0 (0 voturi)    
        sigur (Miercuri, 6 aprilie 2011, 22:52)

        toro [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

        shi cand ajungi sa ii cunosti, tie dor de zilele in care nu ii stiai asha de bine...
      • 0 (0 voturi)    
        Asa e ! (Joi, 7 aprilie 2011, 8:46)

        Cain [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

        Ai dreptate, numai ca, in curand niciun copil nu isi va mai cunoaste parintii !
    • +4 (4 voturi)    
      Da mai actualule, trecutul pentru prosti...a trecu (Miercuri, 6 aprilie 2011, 21:18)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui George

      Pardon, 100 k nu se gasesc in hrubele unui minister care tradeaza zi de zi cultura romana...miss Hajnalka stie, departamentul minoritarilor autonomisti si cel al indiferentilor platiti de statul roman a fost informat. Cioran e un autor important care mai poate salva ceva din afinitatile romano-franceze, practic c'est le meilleur roumain qui a vecu en France!
      Idiotilor le trebuie pepe si oana, ca aia le ajuta la bunastare! Balcanici care ati descoperit apa calda acum 25 de ani, sa va fie rusine!
      Tara asta va deveni un Gunoiustan in 10-15 ani, si va fi condusa de nepotii lui Becali sau Voi-cul-esco!
    • +4 (4 voturi)    
      4 mici si-o bere ! (Miercuri, 6 aprilie 2011, 21:30)

      S [anonim] i-a raspuns lui George

      Oare la ce procentaj de romani reprezinta "bunastarea" ?
      Un popor care-si pierde cultura si valorile e pe cale de disparitie.
    • +4 (4 voturi)    
      asa e! (Miercuri, 6 aprilie 2011, 21:33)

      lb [anonim] i-a raspuns lui George

      dupa tine tot ce nu trece prin stomac nu e bun, nu-i asa?
    • +3 (3 voturi)    
      zi adevarul (Joi, 7 aprilie 2011, 0:31)

      Clujeanul [anonim] i-a raspuns lui George

      Ungurule mare fan Kelemen Hunor, zi adevarul ca esti Gyorgy, si nu George.

      O natie care nu-si respecta trecutul nu are nici un viitor.
  • +7 (7 voturi)    
    Te ajuta (Miercuri, 6 aprilie 2011, 21:09)

    eujemoi [anonim]

    Ideea de popor si de istorie comuna are nevoie de sustinere practica.
    Asemenea manuscrise ajuta un pic sus numita sustinere.
    E voba de un simbol, chiar daca putin aiurea.
    Stiu, e greu de inteles cum poate ajuta cineva care a numit Romania " spatiul ratarii", dar cu putin efort o sa-ti dai seama.

    Pe principiul asta, italienii aruncau la gunoi tot ce a fost facut de Leonardo sau Galileo Galilei, ca , deh , nu tine de foame sau de sete.
  • +2 (2 voturi)    
    avem oameni cu stare (Miercuri, 6 aprilie 2011, 21:35)

    panfil [anonim]

    poate se gaseste unul sa mai dea din ce'a luat....
    • 0 (0 voturi)    
      daca era unu' (Joi, 7 aprilie 2011, 9:43)

      Ci Ciong [utilizator] i-a raspuns lui panfil

      dar numai unu'! se gasea in 20 de ani sa faca o treaba buna pentru noi, pentru cultura... dar... avem numa clovni... care fac bani pentru unii carora nu le pasa de cultura noastra, de bunastarea noastra sau de romania...
  • 0 (0 voturi)    
    Ce tristete!!! (Miercuri, 6 aprilie 2011, 21:38)

    dvribe [anonim]

    pretul unei limuzine(fier sia atat)!!!?????
  • +3 (3 voturi)    
    O soluţie (Miercuri, 6 aprilie 2011, 21:38)

    cobra [anonim]

    Eu d-aca aş fi prim ministru aş participa la licitaţie indirect, prin intermediari, ca să nu crească preţul în mod nejustificat. Metoda s-a mai folosit cu vreo 15 ani în urmă când Sturdza a fost folosit în acest scop. Iar 100.000 € nu e mult pentru un stat care a dat o astfel de capacitate.
  • +6 (6 voturi)    
    Da (Miercuri, 6 aprilie 2011, 22:02)

    Babilou [utilizator]

    Un popor ce trimite in Parlamentul European pe Vadim si Becali, sa vrea recuperarea unor manuscrise a lui Cioran, cel care alaturi de Eliade se afla in mai toate bibliotecile din lume?
    Nu, un nu hotarat pentru asta.....mai bine niste inregistrari apocrife cu Adi minune....
    • 0 (0 voturi)    
      ai uitat de (Vineri, 15 aprilie 2011, 0:10)

      alecs [anonim] i-a raspuns lui Babilou

      europarlamentara Elena Basescu. In acelasi avion cu Becali, Vadim si Severin mergea laBruxelles
  • +3 (3 voturi)    
    Trist (Miercuri, 6 aprilie 2011, 23:51)

    SKB [anonim]

    Ar fi ocazia ca un ciocoi sa-si depaseasca conditia si sa faca un cadou poporului.

    Din pacate ma indoiesc ca Gigi Becali sau Bercea Mondialul inteleg ceva din Cioran, Adrian Nastase s-a dat la fund, nu mai vrea sa auda nimic de arta, Tiriac nu le ia ca nu-s manuale cinegetice cu poze cu mistreti si tot asa.
  • +4 (4 voturi)    
    Ar trebui sa facem un mic efort (Joi, 7 aprilie 2011, 2:54)

    M [anonim]

    Ar fi pt noi toti.
    100k nu sunt multi bani
    Suntem gata sa aruncam multe milioane pt o catedrala absolut inutila si megalomana, dar nu gasim niste maruntis pt a recupera ceva inestimabil pt noi ca natiune.
    Pacat :-(
  • 0 (0 voturi)    
    O idee de luat in seama ... (Joi, 7 aprilie 2011, 9:34)

    mihaela AG [anonim]

    Sa fim seriosi totusi .
    Romanii stiu sa se mandreasca , daca un conational a ramas in istorie si atat . Avem bani pentru tot felul de prostii , dar nu avem bani pentru cei care ne-au cinstit numele... macar postmortem .
    Dau o idee guvernantilor .... nu cheltuiti banii pe prostii (manuscrise si picturi ) ci construiti o sala de sport la Cucuietii din deal si Numele salii va fi ...... SALA DE SPORT "EMIL CIORAN " ( e mai ieftin ).
    Succesuri in continuare .
  • +1 (1 vot)    
    bine ca.. (Joi, 7 aprilie 2011, 12:17)

    umoristu [anonim]

    bine ca exista in tara asta lovita de criza fonduri pt salariile BOR, pt catedrala mintuirii neamului....