O medalie de argint si trei de bronz pentru elevii romani, la Olimpiada Internationala de Chimie

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 27 iulie 2010, 21:50 Actualitate | Cultură


Elevii romani au castigat o medalie de argint si trei de bronz la Olimpiada Internationala de Chimie, care a avut loc in Japonia si la care au participat 268 de concurenti din 68 de tari, a anuntat, marti, Ministerul Educatiei.

"Medaliat cu argint la editia precedenta, Constantin Giurgiu, elev in clasa a XII-a la Liceul Teoretic "Nicolae Balcescu" din Cluj-Napoca, a reusit sa-si egaleze performanta de anul trecut, obtinand o noua medalie de argint.

Si Tudor Balan (clasa a XI-a/Colegiul National "Costache Negruzzi" din Iasi) si-a dublat numarul de medalii la aceasta competitie, insa din postura de detinator al unui "bronz", in 2009. Celelalte doua medalii de bronz au fost adjudecate de Ioana Moga (clasa a XII-a/Colegiul National "Emanuil Gojdu" din Oradea) si Alexandru Sava (clasa a XI-a/Colegiul National "Vlaicu Voda" din Curtea de Arges)", se arata intr-un comunicat al Ministerului Educatiei.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1075 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    bravo! (Marţi, 27 iulie 2010, 22:00)

    Alex [anonim]

    Or fi invatat de pe google, mai stii?

    Hai, traiti bine!
  • +1 (1 vot)    
    felicitari (Marţi, 27 iulie 2010, 22:07)

    danuta [anonim]

    Dragi copii felicitari si la mai multe.
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari! (Marţi, 27 iulie 2010, 22:12)

    cristi [anonim]

    stim ca va-ti straduit enorm de aceea va felicitam! Bravo! sunt mici bucurii pe care le vedem doar cativa dintre noi.....
  • +1 (1 vot)    
    cum se poate? (Marţi, 27 iulie 2010, 22:18)

    adrian [anonim]

    Cu invatamantul varza care il avem? Nu va asteptati sa lucreze in Romania...

    Felicitari!
  • 0 (2 voturi)    
    felicitari (Marţi, 27 iulie 2010, 23:02)

    Adrian [anonim]

    felicitari olimpicilor nostri! si rusine postacului dinaintea mea...
    • 0 (0 voturi)    
      :)) (Miercuri, 28 iulie 2010, 0:58)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      banuiesc ca te refereai la cel cu ironii la BA SE SCU mpesc iar astea... Nu ca ar fi Basescu de vina, dar mai ne amuzam si noi, ca de'asta este criza.

      P.S.: cel care posteaza la postaci tot postac se numeste.
  • +1 (1 vot)    
    Bravo lor!!! (Marţi, 27 iulie 2010, 23:11)

    Claudiu [anonim]

    Pe ei de ce nu-i vedem in media?? Nu fac auidienta. Daca da ,atunci nu-i meritam....FELICITARI olimpicilor !!!
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari (Marţi, 27 iulie 2010, 23:39)

    Falco [anonim]

    Nu stiu ceilalti de la cine au invatat dar fata din Oradea sigur a invatat la un profesor pt care toata stima si care in ultimi 10 de ani a mai scos citiva olimpici . Din care din pacate dupa faculta nu a mai ramas nici unul in tara , din pacate pt tara din fericire pt ei . Nu stiim si nici nu vrem sa invatam sa ne apreciem adevaratele valori. Pt noi ca popor valoare insemna nu performanta ci datul in spectacol . Pacat .

    Iar olimpicilor felicitari si nu va necajiti mai sint multe locuri in cercetare la chimie in Germania . Bafta.
  • 0 (0 voturi)    
    Drumu bun, baieti! (Miercuri, 28 iulie 2010, 0:58)

    Vasile Alexandrescu [anonim]

    .. si fete! Si sa va aduceti aminte de noi. Dar sa nu cumva sa credeti ca va intoarceti pe urma sa ne invatati pe noi cum se munceste... 're-ati ai naibii de increzuti.